Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με nvidia gt 8800


Dimitris_13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες..έχω το εξής πρόβλημα..πριν από καιρό ξαφνικά πάγωσε η οθόνη ενώ δούλευε κανονικά το μηχάνημα..και μόλις το κάνω restart βγάζει όλη την οθόνη τετραγωνάκια..Ανοίγει μέχρι τα windows και μετά σβήνει πάλι η οθόνη..δοκίμασα άλλη κάρτα γραφικών και όλα καλά.Άλλαξα το ανεμιστηράκι μου και λειτουργούσε κανονικά 2 εβδομάδες με το καινούργιο..μέχρι που σήμερα μου έκανε πάλι τα ίδια..τι μπορεί να φταίει και το κάνει αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωστη επιδημία που επεσε στις 8800, 9800... τωρα το που οφείλεται είναι αγνωστο ... απλα τα έπαιξε η καρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω πως κατασκευάστηκαν εξ' αρχής με αυτό το σκεπτικό.

 

Εγώ είχα μία κάποτε και την έδωσα σ' ένα φίλο και παίζει ακόμα. Βέβαια με το που την έβγαλα απ' το κουτί τής φόρεσα μια Zalman VF1000 και ποτέ δεν πέρασε τους 60°C ακόμα και με FurMark.

 

Θυμάμαι ότι οι εκδόσεις με τις single slot ψύκτρες εκτός του ότι έκαναν σαν αεροπλάνα, έπιαναν 90άρες για πλάκα, και μερικές φορές 100άρες.

 

Ίσως να 'παιξε κι αυτό το ρόλο του σ' εκείνες, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως, η 8800GT ήταν best seller την εποχή της για τους gamers. Οπότε εν μέρει είναι λογικό να υπάρχουν αρκετές (αναλογικά) αναφορές προβλήματος πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται, αυτό το chip έχει πουλήσει τρελά και ήταν πολύ μπροστά από τις αντίστοιχες υλοποιήσεις της ATi.

Και σε πολύ καλή τιμή μάλιστα, απ' την πρώτη μέρα κυκλοφορίας της.

 

Ακόμα μπορεί να σταθεί επάξια υπό συνθήκες, παρόλο που έχουν περάσει 5+ έτη από την κυκλοφορία της.

 

The release of this card presents an odd dynamic to the graphics processing industry. At an NVIDIA projected initial street price of around $200, this card outperforms the ATI flagship HD2900XT and HD3870 in most situations, and even NVIDIA's own 8800 GTS 640 MB (previously priced at an MSRP of $400). The card, only marginally slower in synthetic and gaming benchmarks than the 8800 GTX, also takes much of the value away from NVIDIA's own high-end card. This release was shortly followed by the (EVGA) 8800 GTS SSC (the original 8800 GTS re-released with 96+ (112) shader processor units), and ATI's counter, the HD 3800 series.

 

Τι να λέμε τώρα.. η κάρτα έχει γράψει ιστορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανη δεν διαφωνω σε αυτα που λες αλλα ειναι αρκετα περιεργο σε συγκεκριμενο διαστημα να χαλανε μαζικα.Δε λεω πως κατασκευαστηκαν με αυτο το σκεπτικο φυσικα απλα φαινεται να μην προσεξαν τα στανταρ που εθεσαν στους κατασκευαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως, αν και δεν ξέρουμε πού οφείλονται τα fails.

 

Πάντως η τιμή της ήταν χαμηλή για τα τότε δεδομένα και γι' αυτά που προσέφερε, δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ο σχεδιασμός κι η ποιότητα κατασκευής.

 

Εγώ την είχα πάρει γύρω στα 140€ θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...