Προς το περιεχόμενο

Low FPS σε 7950 ΟC


kanesaxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την extreme 4 που εχω και εγω δεν θα την αλλαζα με Καμια αλλη μητρικη. Ημουν full stable με 1.320V στα 4.8,τωρα τον εχω 4.7 στα 1.3. Και σιγα την μητρικη που εχει :P

Καλά δεν λέω, κι εγώ στην Extreme4 δεν κατέληξα κατά τύχην. Το είχα ψάξει πρώτα. Απλά τα κουμπάκια που έχει πάνω της για OCing η UD3h, με τo debug-screen και τις ενδείξεις των voltages πάνω στο PCB, κάνουν το OCing παιχνιδάκι και ευχαρίστηση

 

 

Χμμ, μακακία δηλ λες να είπα;

 

Για να ειμαι ακριβής, εχει μια επιλογή auto tune απτη χαζομαρούλα της μητρικής. Το πατησα, κι αυτό εκανε κατι ρισταρτ, κατι μπλε οθόνες και σταμάτησε στο 4.62 ή 4.65

Ε μετά το ακύρωσα, διότι δεν υπήρχε λογος να τον τρέχω εκεί. Καποια μεγάλη μέρα, θα κανω τα τεστς με τη βοήθεια σας να δούμε τι ψάρια πιάνει.

Αυτό έκανε ένα test για το θεωρητικό OC που μπορείς να κάνεις και να μπουτάρει το PC σου σωστά. Δεν σημαίνει όμως ότι θα είσαι stable. Πρέπει να το δοκιμάσεις γιατί αυτά τα προγράμματα δεν είναι ακριβή. Σίγουρα πάντως δεν το έκανε με stock ρεύματα.

 

Το καλό με τον επεξεργαστή που πήρες είναι ότι μπορεί να παίξει στα stock (και παραπάνω) ρολόγια με under-voltage (αφού δεν σε ενδιαφέρει το OC προς το παρόν. Με ~1.0 (έως και 1.1) μπορείς να παίζεις άνετα στα 3.6-3.8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόοοοοον...

 

Επειδή μου βάλατε κι εμένα το μικρόβιο, κι επειδή κάποια πραγματάκια δεν πήγαιναν όπως τα περίμενα, πάτησα το μαγικό κουμπάκι του boost στην κάρτα, πέρασα ξανά τους 12.11b11 (είχα βάλει τους b8 μπας και...) και ξαναπέρασα ένα χεράκι τα benches μου, καθώς και κάποια που είδα πως αναφέρατε παραπάνω.

 

Να σημειώσω πως μόλις "μπήκε" το boost η PCI-X φαίνεται κανονικά να είναι σε 2.0@16 στο gpu-z/hwinfo64.

 

post-50176-0-65542400-1355776600_thumb.jpg

post-50176-0-96053000-1355776620_thumb.jpg

post-50176-0-95506200-1355776710_thumb.jpg

post-50176-0-26374700-1355776764_thumb.jpg

post-50176-0-18210200-1355776659_thumb.jpg

 

Οι εντυπώσεις που αποκόμισα, είναι ανάμεικτες. Φαίνεται πως η όλη ιστορία είναι θέμα "προτιμήσεων" της κάρτας σε συνδυασμό με τους οδηγούς (μόνο το Heaven πραγματικά με "παραξενεύει").

 

Σε κάθε περίπτωση, σε πραγματική, καθημερινή χρήση είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

 

Μένει να αρχίσω να ανεβάζω πάλι τον επεξεργαστή κα ίσως και τις μνήμες.

 

Οι δικές σας γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτρο, στείλε μου ενα πμ πως εγκατέστησες το bench του Crysis2 , γιατί κάποια μλκ κάνω και δε τρέχει...(ενώ εκανα τα ιδια στο προηγούμενο σεταπ και έτρεχε κανονικά...)

Εκτός κι αν δεν εχεις του θειου, οπότε μη μπαίνεις στο κοπο!

 

χμμ πέτρο, κατι συμβαίνει με το heaven σου. Ετρεξα απο περιέργεια στο δικο μου:

 

Untitled-1-8_zps7bb586db.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7950 νομιζω οτι ειναι πολυ καλη value for money, οσον αφορα τις πραγματικες αποδοσεις στα games, και οχι
μονο στα benchmarks.

Συμπερασματα, πραγματικά, παντα με 1920*1024:
-Skyrim, με ολα στο max, HD texture pack, και icenhancer γυρω στα 45-50 fps στα δυσκολα.
-Max payne 3, ολα στο max, 60 fps (vsync κλειδωμα), αλλα παντου κ παντα ομαλα.
-Far cry 3, το ιδιο.
-Metro 2033, (τσαμπα!), το ιδιο.
και το αγαπημενο μου all time classic
-Counter-Strike Source, πρεπει να χτυπαει 200αρες :P

Συμπερασμα ειναι οτι εβγαλα τελειως το Msi afterburner γιατι προς το παρον η καρτα δεν χρειαζεται
overclocking γιατι δεν εχω παιξει ακομα game που να την ζορίσει ... αργοτερα βλεπουμε.

Ημουν αναμεσα στην 7950 και την gtx 660 ti, και δεν το μετανιωσα   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιο heaven ρε σι ,κανεις δεν βλεπει οτι εχει χειροτερες επιδωσεις και απο μια 7850. Καποιο προβλημα υπαρχει και η καρτα σου δεν αποδιδει το 100%,βασικα ουτε το 50% δεν αποδιδει :P

Δεν ξερω τι μπορει να φταιει δοκιμασε και με αλλους drivers,και οτι αλλο σου προτεινουν τα παιδια αλλιως επεσες σε ελαττωματικο κομματι και πρεπει να την αντικαταστησεις.

 

@Millenium Να δω πως θα γνωριζε οτι η καρτα του εχει προβλημα αν δεν εκανε benches ή fraps πχ... Ειπαμε να μην κοιταμε fraps αλλα ας μην μαμησουμε το θεμα με τα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω πως σε "πραγματικές" συνθήκες, gaming δλδ, τη βλέπω τη διαφορά.

 

BF3 με σχεδόν όλα στο Ultra και SSAO, σταθερά 60fps.

 

Witcher2, όλα τέρμα εκτός από Ubersampling, 60.

 

NFS Most Wanted, όλα τέρμα, 60 εκτός μέσα στις πόλεις όπου μάλλον είναι θέμα επεξεργαστή.

 

Dishonored, όλα full, 60.

 

Αν οι επιδόσεις στο Heaven (τα ίδια και χειρότερα και σε OGL, btw) ήταν ενδεικτικές προβλήματος στην κάρτα (θυμίζω, 1/3 σε σχέση με 2x5770), θα έπρεπε να έχω χειρότερες και σε gaming, κι όχι capped frames με υψηλότερες ρυθμίσεις απο πριν.

 

Δεν έχω σκοπό να ψάχνω απο driver σε driver, μήπως βρω το "σωστό" (αν υποθέσουμε πως είναι θέμα της 12.11b σειράς με την 7950).

 

Αν πια κάτι πάει τόσο χάλια και δε συμμαζεύεται, βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7950 νομιζω οτι ειναι πολυ καλη value for money, οσον αφορα τις πραγματικες αποδοσεις στα games, και οχι

μονο στα benchmarks.

 

Συμπερασματα, πραγματικά, παντα με 1920*1024:

-Skyrim, με ολα στο max, HD texture pack, και icenhancer γυρω στα 45-50 fps στα δυσκολα.

-Max payne 3, ολα στο max, 60 fps (vsync κλειδωμα), αλλα παντου κ παντα ομαλα.

-Far cry 3, το ιδιο.

-Metro 2033, (τσαμπα!), το ιδιο.

και το αγαπημενο μου all time classic

-Counter-Strike Source, πρεπει να χτυπαει 200αρες :P

 

Συμπερασμα ειναι οτι εβγαλα τελειως το Msi afterburner γιατι προς το παρον η καρτα δεν χρειαζεται

overclocking γιατι δεν εχω παιξει ακομα game που να την ζορίσει ... αργοτερα βλεπουμε.

 

Ημουν αναμεσα στην 7950 και την gtx 660 ti, και δεν το μετανιωσα   

 

Τέτοια να ακούω γιατι και εγω μεταξυ αυτών των δύο ήμουν και τελικά κατέληξα να περιμένω την πέμπτη να καταφτάσει το θηρίο 7950!

Τσιμπησα και τα 3 παιχνιδάκια προσφορα Never settle bundle της amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1200/1575 με 1.17 ρεύμα και 1.60 στις μνήμες. Σταθερό γαιδούρι, τουλάχιστο στο crysis 2.

 

Kατέληξα να την εχω στα 1000/1375 με 1.15 ρεύμα, για τα παιχνίδια, τα οποία τρεχουν μια χαρά.

 

Τωρα μένει να βρούμε χρόνο να παίξουμε με κάποιο.

 

Εκανα και τον Ι5, ενα χαλαρό OC στα 4.60, το οποίο εβγαλε 2-3 3dmarks τεστς. Δε ξέρω αν αρκεί για να θεωρηθεί σταθερός. Ετσι απο περιέργεια.

Η megahalems, κρατάει καλά, ίσως πατάει και καλύτερα στο 1155 (δική μου θεωρία). Με τη μανίσια πάστα της prolimatech, δεν ειχα δει το ποστ για να βαλω την arctic ceramique, που είχα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγος εισαι...Κτηνακι ειναι. Αλλαξε και την υπογραφη  :P

 

@Millenium Να δω πως θα γνωριζε οτι η καρτα του εχει προβλημα αν δεν εκανε benches ή fraps πχ... Ειπαμε να μην κοιταμε fraps αλλα ας μην μαμησουμε το θεμα με τα fps.

 

Ημουν απο τους πρωτους που του πα να το ψαξει και να ρωτησει και αλλους εδω για συγκρισεις  ;)  Αλλα και παλι αν εχεις "προβλημα" το καταλαβαινεις αν παιζεις γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση του παω πασο.. Δε εχω ξαναδει να εχει προβλημα ενα benchmark ενος παιχνιδιου και το παιχνιδι να το παιζει τελεια... Θελω να πω πως γινεται να βγαζει 20fps στο Metro και αμα μπει στο game να ειναι κολλημενος 60.. Τα χερια μου ψηλα λοιπον. Εσυ πηρες την 7950 σου? XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα game bench δεν ειναι αντιπροσωπευτικα της in-game εμπειριας τις περισσοτερες φορες.Καρτα δεν μπορω να παρω ακομα,εχω αλλες προτεραιοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω, αν το είχα αναφέρει σε προηγούμενα ποστς, αλλα το Asus gpu tweak που ερχοταν με την καρτα, δε με αφηνε να πειράξω ρεύμα. Και ελάχιστη αυξηση το ρολοι του πυρήνα.

Επειτα εβαλα ένα πιο καινούργιο, το οποίο μου εδινε λιγο ρεύμα ακόμη και τον πυρήνα μέχρι τα 1100.

 

Εντέλει φλάσαρα αυτό (καταλάθος κυριολεκτικα) "VBIOS update for HD7950-DC2T-3GD5 (Optional)

Optional BIOS to enable AMD PowerTune technology with boost clock."

 

ενώ είχε και αυτό: "VBIOS update for HD7950-DC2T-3GD5 (Strong recommend)

Improve performance and stability in 3D situation"

 

Ετσι λοιπόν με το 1ο, μου εδωσα μαξ πυρήνα 1200 το asus gpu tweak. Η πλάκα ειναι, πως παω να φλασάρω το 2ο bios, και μου λεει οτι λείπει ένα αρχείο...

Δε μπορώ να επαναφέρω τη κάρτα στο αρχικό, σωστά; Επίσης, δε κράτησα το αρχικό, διότι ήταν ενα exe αρχείο και τπτ αλλο, ούτε επιλογές ούτε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα να φλασάρω το κανονικό της "νέο" βιος...Δηλαδή το 2ο αρχείο, το strong recomended.

 

Ε καταλαθος, πατησα το αλλο exe. Ουτε dos, ουτε cd, ουτε τπτ. Ενα exe τρεχεις απ'τα win και τέλος. Εξού και το λάθος.

 

Δε μαμιέται, αφού δουλεύει.

 

11029 graphics score στο 3δ μαρκ, με 1278 πυρήνα (στοκ μνήμες) και 1.255 ρεύμα. Εάν κάνει ενα "γυρο" 3d mark, θεωρείται σταθερή η κάρτα;

Προσπαθώ να βρώ το μεγιστο του πυρήνα, για να ασχοληθώ με τις μνήμες. Γνωρίζουμε πόσο είναι safe να ανεβάσω την τάση τους; 1.6 ειναι στοκ. Αλλα τις κόβω μπελαλίδικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...