Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χθες πηρα απο ενα φιλο 3 bitfenix spectre black blue led 120mm fans για μπροστα και 1 bitfenix spectre black 140mm για πισω και μπορω να πω οτι σε σχεση με τα sp120 που αγορασα τα bitfenix ειναι πολυ πιο αθορυβα στις ιδιες στροφες(1000rpm) και δεν κανουν αυτο το γριλισμα που καναν τα sp οταν εριχνα την ταχυτητα απο τον fan controller!!οσο για την θερμοκρασια ειναι στα ιδια επιπεδα με τα sp δηλαδη 3-4 κατω παντα σε συγκριση με τα στοκ fans!!

post-226136-0-64129600-1383735669_thumb.jpg

post-226136-0-99923500-1383735675_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει και εγω στους δισκους 140mm spectre και στις ιδιες στροφες με bequiet pure, ο spectre ειναι πιο αθορυβος, γενικα ειναι ωραια ανεμηστηρια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας τα sp ( static pressure) ειναι για ψυγεια. Παντως και εγω σαν κατοχος των bitfenix spectre pro μπορω να πω οτι ειναι φοβερα

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα sp τα πηρα γιατι εχει μπροστα το φιλτρο και την σιτα και τα στοκ δεν κανανε πολυ δουλεια.οπως το κοβω θα πανε για πουλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα φιλε μου!!τα sp τα πηρα γιατι αυτα με προτειναν τα παιδια σε ενα ξενο φορουμ.μου την εσπασαν ομως που δεν παιζουν καλα και ακουγεται γριλισμα οταν τα συνδεεις σε fan controller και ριχνεις την ταση.ελαφρη μεν αλλα εγω δεν το αντεχα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι απολυτος σιγουρος αν προερχεται απο την πτωση τασης , καποια κορσαιρ φανακια κανουν ενα whine. Μπορεις να δοκιμασεις το ρμα παντα που ειτε σου στελνουν καινουργια χωρις να στειλεις τιποτα ειτε τα στελνεις με 20 ευρω μεσω.ελτα.Μπορεις να κανεις και push pull την h100i αφου σου περισευουν

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα κανω push pull θα εχω πολυ θορυβο μετα και δεν μπορω!!!διαβασα εχουν ενα θεμα με τους controllers τα corsair στο θεμα whine.αμα τα βαλεις απευθειας στην μητρικη ειναι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι απολυτος σιγουρος αν προερχεται απο την πτωση τασης , καποια κορσαιρ φανακια κανουν ενα whine. Μπορεις να δοκιμασεις το ρμα παντα που ειτε σου στελνουν καινουργια χωρις να στειλεις τιποτα ειτε τα στελνεις με 20 ευρω μεσω.ελτα.Μπορεις να κανεις και push pull την h100i αφου σου περισευουν

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

 

 

αμα κανω push pull θα εχω πολυ θορυβο μετα και δεν μπορω!!!διαβασα εχουν ενα θεμα με τους controllers τα corsair στο θεμα whine.αμα τα βαλεις απευθειας στην μητρικη ειναι καλα!

 

 

Νομιζα το εφτιαξαν αυτο ? Βασικα με το κοντρολλερ της h100i το οποιο εκανε whine αμα ειχε φαν πανω του

 

Αποστολή από το GT-I8190 με τη χρήση Insomnia App

 

 

οχι το controller τις h100i αλλα  κοντρολλερ σαν αυτο που εχω το bitfenix hydra pro και αλλα παρομοια με αυτο!!

Το πρόβλημα που αναφέρετε προκύπτει όντως από τον σχεδιασμό του controller.

Συγκεκριμένα σε όσους χρησιμοποιούν χαμηλής συχνότητας pwm (<20kHz).

Όσοι χρησιμοποιούν παλμό 22.5kHz δεν έχουν αυτό το θέμα αλλά δε μπορούν να οδηγήσουν 3 pin fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...