Προς το περιεχόμενο

Υφυπουργός Ανάπτυξης: Στην Ελλάδα το iphone 5 πωλείται στην υψηλότερη τιμή διεθνώς


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω inside info:

 

Πήγε η κόρη του υπουργού να αγοράσει iphone και της πιάσανε το λοκό. Γύρισε στο σπίτι και αρχίσανε μίρι-μίρι μάνα και κόρη "ντρόπη πιο ακριβά κι από louis vuitton", "οχι ρε μπαμπά τι σχέση έχει που φαίνομαι ηλίθια", "σε τι κόσμο μεγαλώνουμε τα παιδιά μας Νικο", κουβέντα στην κουβέντα τον ψήσανε να βγεί να κάνει δηλώσεις.

 

(..αν είχε φωτογραφία στην είδηση, θα βλέπατε τα σημάδια από τις παντοφλιές!)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ΦΠΑ εχουν οι Ιρλανδοι; Τι εχουμε εμεις οι "οικονομικα βιωσιμοι";

 

Εχμμμ, ακριβώς το ίδιο... (23%)

 

Αληθεια το iPhone εχει φορο πολυτελειας;

 

Οχι. (άρθρο 17)

 

Εκτός αν υπάρχει μοντέλο με μαργαριτάρια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα ξανα και ξανά! σε αυτη τη χωρα απο ενα προϊον κερδίζει : 10% ο οδηγος, + 10% ο καθαριστρια +10% ο μπακαλης της γειτονιας + 10% ο gay φιλος του Κωστακη, +15% ο φούρναρης

 

τωρα βαλτα ολα κατω και πες μου αν ειναι δυνατον να πουληθει φθηνοτερα.... :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι .... δεν φταίει ο ΦΠΑ ......

...... φταίει ότι χρεώνεται 15 φορές ο ΦΠΑ ..... ότι για να κλείσει βιβλία μια εταιρία πρέπει να στήσει κόλο ..... οτι παρόλο που πλήρωσε και έκλεισε βιβλία, του λες να τα ξανανοίξει και να τα ξαναπληρώσει .... οτι πληρώνει φόρο επιτηδεύματος ..... οτι για να κλείσει την εταιρία, του ζητάς υπεραξία .... ότι τον πηδάς στο τελωνείο ..... τον πηδάς στα μεταφορικά και στα καύσιμα ..... ότι του χρεώνεις Σπατόσιμο στα Cargo ...... και 1.000.000 άλλες τέτοιες μαλα****.

Και το καλύτερο .... του ζητάνε πιστοποιητικό ότι το προϊών πληροί της Ελληνικές προδιαγραφές ασφαλείας.

 

Δεν είναι τρελή η Apple που έβαλε τέτοιες τιμές .... ούτε η κάθε Apple.

Να πάτε να γαμ**** κύριε Σκορδά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκορδα ασε τα iphones και ριξε καμια προταση της προκοπης για μειωση πετρελαιου θερμανσης, απο τα 40 λεπτα που ειναι καθαρη η αξια του το 1+ ευρω ειναι αερας στο κρατος αυτο θα φερει την αναπτυξη οπως και τοσα αλλα βασικα αγαθα και οχι τα iphones

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω συμπεράνει εγώ είναι ότι σίγουρα δεν έχει ευθύνη για την ακρίβεια ένας και μόνον παράγοντας.

Οι σημαντικότεροι κατ'εμέ: Η πολιτική φορολόγησης της Ελλάδας, πρόσωπα ρυθμιστές(μεσάζοντες) όπου υπάρχουν,

Τέλος είναι και το καταναλωτικό κοινό που αντικρίζει ο πωλητής, είτε είναι ξένος είτε εγχώριος.

Σε αυτό το σημείο θέλω να εστιάσω. Για τα άλλα υπάρχουν οι εκλογές, και άλλες καθημερινές αφορμές να διαμαρτυρηθώ.

Οι τιμές παντού διαμορφώνονται ως επί το πλείστον σύμφωνα με την ζήτηση. Υπάρχει το ένα προϊόν στην τιμή x. Πουλάει ικανοποιητικά; --> παραμένει ή αυξάνεται η τιμή(->x+).

Δεν πουλάει αρκετά; --> μειώνεται και η τιμή(->x-).

Απλοί κανόνες της αγοράς.

Αυτό που με λυπεί είναι ότι όσους βλέπω να διαμαρτύρονται δεν έχουν καταλάβει ότι οι ίδιοι διαμορφώνουν την τιμή για την οποία γκρινιάζουν(χωρίς να αναφέρομαι σε πρόσωπα).

Κανείς δεν έχει ούτε καν σκεφτεί να κάνει μια "θυσία" για να επιτύχει τον στόχο του, μόνον γκρίνια από την καρέκλα.

Αν η τιμή δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου:

-είτε μην αγοράζεις το προϊόν

-ή αγόρασέ το νόμιμα από άλλη πηγή που σε ικανοποιεί!!

Με όλα αυτά αναφέρομαι σε παντός είδους αγαθά, από iPhone μέχρι το γάλα!

Κλείνω με ένα παράδειγμα το οποίο πριν μερικά χρόνια άλλαξε ριζικά τον καταναλωτικό τρόπο σκέψης μου:

όταν στο Ηνωμένο Βασίλειο η τιμή του κρέατος αυξήθηκε μη φυσιολογικά η γενική γραμματεία κάλεσε τον πληθυσμό να μην αγοράζει κρέας αρχικά για μια εβδομάδα. Ο κόσμος ακολούθησε και αμέσως η τιμή έπεσε...

Στην Ελλάδα κάθε φορά όταν ανακοινώνεται κάτι τέτοιο ούτε το 20% των καταναλωτών δεν αντιδρά και μετά παραπονιόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι .... δεν φταίει ο ΦΠΑ ......

...... φταίει ότι χρεώνεται 15 φορές ο ΦΠΑ ..... ότι για να κλείσει βιβλία μια εταιρία πρέπει να στήσει κόλο ..... οτι παρόλο που πλήρωσε και έκλεισε βιβλία, του λες να τα ξανανοίξει και να τα ξαναπληρώσει .... οτι πληρώνει φόρο επιτηδεύματος ..... οτι για να κλείσει την εταιρία, του ζητάς υπεραξία .... ότι τον πηδάς στο τελωνείο ..... τον πηδάς στα μεταφορικά και στα καύσιμα ..... ότι του χρεώνεις Σπατόσιμο στα Cargo ...... και 1.000.000 άλλες τέτοιες μαλα****.

Και το καλύτερο .... του ζητάνε πιστοποιητικό ότι το προϊών πληροί της Ελληνικές προδιαγραφές ασφαλείας.

 

Δεν είναι τρελή η Apple που έβαλε τέτοιες τιμές .... ούτε η κάθε Apple.

Να πάτε να γαμ**** κύριε Σκορδά.

 

Πέστα ρε άνθρωπε γιατί τα ίδια μπήκα να γράψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πανε και 1000 ευρω οποιο iphone/ipad/ipad mini/ipad super mini /ipad σε μεγεθος ipod/και οτι αλλη μ****ια μπορουν να βγαλουνε.Ενας εχει που εχει την προηγουμενη εκδοση iphone και το χρειαζεται για την δουλεια του και μονο και οχι για να το λεει απλα δεν νομιζω να δωσει λεφτα για να παρει το επομενο γιατι εχουν μικρη διαφορά.

 

"Μην αγοραζεις οτι δεν ειναι αναγκη "οπως το iphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνει το κρατος φπα παιρνει τελη εκτελωνισμου φορολογει τα κερδη του πωλητη και μετα φταει ο καταναλωτης..δεν λεει παλι καλα που κερδιζει 30-35% το κομματι οταν τα μαγαζια κρατανε 5-6%

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοια βλεπω και διαβαζω και βλεπω να ξαναπαιρνω iphone ετσι για να με βριζουν ......

 

δεν σταματαν οι haters να κανουν την δουλεια τους υπερ της apple ///...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν θέλω να πω την άποψή μου.

Σε δημοκρατικά καθεστώτα ο κάθε πολίτης έχει το δικαίωμα να ξοδέψει όσο θέλει και όπως θέλει χρήματά του.

Εμείς όμως εδώ νομίζω ότι χάνουμε την ουσία... Εγώ (27 χρονών) πρώτη φορά βλέπω έναν πολιτικό να κάνει αναφορά και να τα χώνει (πολύ ελαφρώς βέβαια) σε μια μεγάλη εταιρία λόγο της τιμολογιακής πολιτικής του. Από την στιγμή που, όπως το ανέφερε και ο φίλος παραπάνω, η apple ορίζει την τιμή του iPhone στα 739 στην Ελλάδα δεν έχει νόημα να ρίξουμε την ευθύνη στους προμηθευτές και άλλους (δεν λέω ότι δεν έχουν ευθύνη μην με παρεξηγείτε). Όσο για το παράδειγμα (δηλαδή δεν μας πείραξε η τιμή σε άλλα προϊόντα βασικών αναγκών και πείραξε η τιμή του iPhone) πιστεύω πως για να ξεκινήσεις μια τέτοια συζήτηση πρέπει να δώσεις τέτοια παραδείγματα που θα τραβήξουν το ενδιαφέρον της κοινωνίας (φανταστείτε αν ο υφυπουργός έδινε παράδειγμα για την τιμή του νερού πχ. γιατί η εξάδα κάνει 1,5€ και το μικρό μπουκαλάκι των 0,5 λίτρων κάνει 0.50€; θα ασχολούνταν κανείς μας με το θέμα πιθανώς δεν θα ξέραμε καν ότι ο υφυπουργός μίλησε στο ΣΚΑΙ αν δεν παρακολουθούσαμε τις ειδήσεις).

Θέλω να πω εν ολίγον καλό είναι να ξεκινήσουμε τέτοιες συζητήσεις, και για να αντιμετωπισθούν αυτές οι τιμολογιακές πολιτικές μεγάλων εταιριών οι κυβερνήσεις χρειάζονται την στήριξη των πολιτών τους όταν ανοίγουν τέτοια θέματα. Προσέξτε δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι είμαι ευχαριστημένος από την κυβέρνηση ούτε σας λέω να την στηρίξετε κλπ απλά είναι ευκαιρία που άνοιξε αυτή η συζήτηση και εμείς πρέπει να την εκμεταλλευτούμε αντί να την απαξιώνουμε λέγοντας "τα είχαμε όλα και μας έλειπε το iPhone; ή καλά να πάθουν όσοι το αγοράζουν κλπ.

Τα γράφω όλα με απόλυτο σεβασμό προς όλους χωρίς κάποια πρόθεση να προκαλέσω κάποιον, και ευχαριστώ όλους όσους διαβάσατε με υπομονή την άποψή μου. Καλή συνέχεια στην συζήτηση...

Φιλικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...