Προς το περιεχόμενο

Η Lenovo ανακοινώνει την touch έκδοση του ThinkPad X1 ultrabook


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Lenovo επιβεβαιώνει τη φημολογία των τελευταίων τριών εβδομάδων και ανακοινώνει την touch έκδοση του Thinkpad X1 Carbon ultrabook της σχεδιασμένο για τα Windows 8. Όπως και η κανονική του έκδοση διαθέτει οθόνη ανάλυσης 1600x900 pixel, σασί από ανθρακόνημα, Ivy Bridge chip, ενσωματωμένο 3G αλλά και πληκτρολόγιο  ThinkPad με backlit φωτισμό.Η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι η οθόνη είναι λίγο πιο λεπτή στα 20.8 χιλιοστά αλλά είναι λίγο πιο βαριά συσκευή ζυγίζοντας λίγο λιγότερο από 1.5kg, που παρ' όλα αυτά είναι ελαφρύτερο από αρκετά ultrabooks της κατηγορίας του. Όπως αναφέρει μάλιστα η εταιρεία, πρόκειται για "την πιο ελαφριά οθόνη 14" ιντσών". Όσον αφορά την αυτονομία της μπαταρίας φτάνει μέχρι και τις 8.2 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας.

 

Το ThinkPad X1 Carbon Touch θα είναι διαθέσιμο στα ράφια των καταστημάτων από αυτό το μήνα με τιμολόγηση που ξεκινά από τα $1399 δολάρια.

 

Link.png Site: engadget.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω... Ο πρώτος φορητός υπολογιστής μου ήταν ThinkPad της IBM. Ήμουν τρελά ικανοποιημένος. Από τότε που η IBM πούλησε του ThinkPad έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε αυτούς. Εξακολουθώ όμως να πιστεύω πως είναι καλύτεροι από Acer, Asus, Msi, Dell, ενώ υστερούν από τους Sony ή τα καλύτερα μοντέλα της Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γιατι πιστευω οτι αυτο ειναι σε πολυ καλη τιμη ...? Θυμαστε ποσο εκαναν τα sony απο ανθρακονηματα ? 2900 γατακια πριν 5 χρονια. Εχω την εντυπωση οτι γραφουν μονο 18 χρονα εδω περα. Ειναι επαγγελματικο εργαλειο παιδια...και σε πολυ καλη τιμη μαλιστα . Lenovo εγγυηση παντως σπανια τα προβληματα ειδικα στις καλες σειρες...σχεδον ανυπαρκτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντυπωσιακο αν σκεφτεις οτι σε συγκριση με το mac air εχει touch ,14ρα οθονη στο ιδιο λογικα μεγεθος με το 13ρι. Πολυτελες και ακριβο . Να πω την αληθεια το να ειναι κατι χιλιοστα πιο λεπτο δεν με εντυπωσιαζει τοσο αν λογω αυτου δεν εχει ethernet port ή μονο 1-2 usb.

 

Εξαιρετικα τα λεπτα λαπτοπ αλλα καπου πρεπει ισχυει η χρυση τομη λειτουργηκοτητας και πρακτικοτητας εναντι παχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετατρεποντας τα ντολαρς εβγαινε καπου στο χιλιαρικο σε γιουρια , σιγουρα θα ηταν νουμερο ενα υποψηφιο λαπτοπ για μενα.Αλλα ως γνωστον θα ερθει στο ελλαντα 1500€ οποτε μαλλον θα το προσπερασω.Παντως το μηχανημα τα σπαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό είχα στα χεριά μου ένα DEMO X1 Carbon δίστιχος όχι Touch. Πολύ λεπτό και φυσικά με την εντυπωσιακή ποιότητα κατασκευής της Lenovo. Γιατί όπως και να το κάνεις έχει πολύ καλά πλαστικά σε ποιότητα. Το μηχάνημα είναι που καλό. Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες όπως διαφορετικό βύσμα τροφοδοσίας από αυτό που έχει η Lenovo. Αν θυμάμαι καλά όπως και το X1 το απλό δεν έχει αποσπώμενη την μπαταρία. Αναφορικά με την τιμή όντος εδώ τα φέρνουν αρκετά ακριβά σε τιμή άλλα η τιμή για την κατηγορία και την ποιότητα το δικαιολογεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, είναι 14άρι !!!

 

αν εξαιρέσεις τον i5 (θα προτιμούσα i7) και το μικρό ssd , είναι κόσμημα !!

και φλίδα..

 

Και φυσικά δεν απευθύνεται στο μέσο χρήστη, αλλά σε τρελαμένους του mobility..

 

Προσωπικά δεν με βολεύουν τα ultrabooks εξαιτίας της έλλειψης επεκτασιμότητας. Τσάντα κουβαλάω έτσι κι αλλιώς , οπότε προτιμώ κανονικό laptop...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω... Ο πρώτος φορητός υπολογιστής μου ήταν ThinkPad της IBM. Ήμουν τρελά ικανοποιημένος. Από τότε που η IBM πούλησε του ThinkPad έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε αυτούς. Εξακολουθώ όμως να πιστεύω πως είναι καλύτεροι από Acer, Asus, Msi, Dell, ενώ υστερούν από τους Sony ή τα καλύτερα μοντέλα της Toshiba.

 

μαλιστα...δλδ asus k dell ειναι απο τα μετρια-χαλια λαπτοπ...οκ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΙΒΜ, ανθρακόνημα, ivy bridge, 1,5 κιλά, 14άρι με οθόνη αφής, 3g

πόσο να το αφήσω? 300 είναι καλά?

 

εντάξει, δεν τους λες πλέον IBM :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...