Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft πιέζει την Apple για χαμηλότερα κέρδη στις συνδρομές του Office για iOS


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Μάλλον δεν έχεις ακούσει για τα πρόστιμα στην Microsoft από την επιτροπή ανταγωνισμού της Ε.Ε. ε;

Η μια περίπτωση δεν έχει σχέση με την άλλη!

Το ένα αφορά το λογισμικό και τους browsers που πρέπει να επιλέγει ο χρήστης,που είναι δωρεαν!

Και τώρα έχουμε μια εφαρμογή,που είναι επί πληρωμής και δεν είναι υπόχρεα η ms να δώσει εξηγήσεις σε κανένα,σε ποια πλατφόρμα και σε τι τιμή,θελει να διαθέσει το προιον της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Αφου είναι το καλύτερο θα επικρατήσει και στο iOS , ασχέτως αν είναι το ακριβότερο ...οπότε δεν βλέπω το λόγο να πρέπει να κάνει σκοντο ειδικα για το ms office η Apple. Επειδη φοβάται η Microsoft ότι θα εκτοξευθουν οι πωλήσεις του iPad λόγω office θέλει και μερίδιο?

Αν είναι αυτο , ας κάνει ότι κάνει και στο Mac OS με το κουτσουρεμενο ms office ... Τόσα χρόνια το έχουμε μάθει το παραμύθι. Καλύτερο μόνο στην δικια της πλατφόρμα και σε όποιον αρέσει. Τουλάχιστο θα την δικαιολογησουμε ότι δεν τα βρήκε στα λεφτα...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Τόσα χρόνια η microsoft έχει αφήσει την δικιά της πλατφορμα ελευθερη, ενώ στην apple όλοι πληρώνουν νταβατζιλικι από την αρχή. Και τώρα θέλει κάποιος να μην πληρώσει 40% νταβατζιλίκι και είναι κακό που προσπαθεί να μειώσει το μερίδιο που πρέπει να πληρώσει. Μιλάμε για διαπραγμάτευση μεταξύ παραγωγού και μεσάζοντα. Πρώτην φορά βλέπω να κατηγορούν τον παραγωγό επειδή προσπαθεί να μειώσει το νταβατζιλίκι μεσαζοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νωμιζω ότι πολύ το ζορισαμε το θέμα!

Το πολύ πολύ,να το αγοράζουν πιο ακριβά,οι χρήστες ios,απ'οτι οι υπόλοιποι!

Έτσι κι'αλλιως οι χρηστες του ios,είναι συνηθισμένοι να τ'αγοραζουν σχεδων όλα πιο ακριβα και δε νομίζω ότι θα έχουν προβλημα με την πιο ακριβή τιμή του office!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το office με μονοπώλειακη τακτική;

Μονοπωλειακή τακτική είναι όταν αποκλείεις τους άλλους και δεν του αφήνεις να σε ανταγωνιστούν ή όταν δημιουργείς άνισες ευκαρίες.

Το office δεν κάνει κάτι τέτοιο. Μπορεί να το ανταγωνιστεί οποιοσδήποτε.

Το ότι έχει την πίτα της αγοράς, το έχει με την αξία του. Δεν το κάνει με μονοπωλειακές τακτικές. Δεν το δίνει πχ προεγκαταστημένο στα windows σε trial για να μπορείς να το αγοράσεις και να το ενεργοποιήσεις ποιο εύκολα από τα άλλα.

Είναι δυνατόν να μπερδεύετε το μονοπώλειο που έχει ένα προίον, επειδή είναι το καλύτερο, με τις μονοπωλειακές τακτικές; Άλλο το ένα άλλο το άλλο.Έτσι είναι η αγορά, ο καλύτερος επικρατεί.

 

 

FYI, μονοπωλιακή τακτική ασκεί κάποιος όταν έχει το (ουσιαστικό) μονοπώλιο.

 

 

Τόσα χρόνια η microsoft έχει αφήσει την δικιά της πλατφορμα ελευθερη, ενώ στην apple όλοι πληρώνουν νταβατζιλικι από την αρχή. Και τώρα θέλει κάποιος να μην πληρώσει 40% νταβατζιλίκι και είναι κακό που προσπαθεί να μειώσει το μερίδιο που πρέπει να πληρώσει. Μιλάμε για διαπραγμάτευση μεταξύ παραγωγού και μεσάζοντα. Πρώτην φορά βλέπω να κατηγορούν τον παραγωγό επειδή προσπαθεί να μειώσει το νταβατζιλίκι μεσαζοντα.

 

Το νταβατζιλίκι ποιό είναι ακριβώς; Η Apple έχει το πιο επιτυχημένο μαγαζί αυτή τη στιγμή και θέλει ποσοστό από τα κέρδη που θα έχει ο developer στον οποίο δίνει την ευκαιρία να πουλήσει μέσα από το πιο επιτυχημένο αυτό μαγαζί. Και μάλιστα, δεν το ζητάει τώρα, το ζητούσε από την πρώτη μέρα της δημιουργίας του. Δεν είδα να αποθαρρύνονται και πολλοί developers... Αν θες να συζητήσουμε για το γεγονός ότι αυξήθηκε από 30% σε 40% αυτό το ποσοστό, πολύ ευχαρίστως. Είναι λάθος κίνηση και αυτό, ναι, είναι νταβατζιλίκι.

 

Αλλά την προσπάθεια μείωσης του ποσοστού από πλευράς developer δεν την καταλαβαίνω. Πριν υποβάλει την εφαρμογή, είναι γνωστό το ποσοστό. Αν δεν συμφωνεί, δεν την υποβάλει ή ψάχνει άλλους τρόπους να την παρακάμψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Atheatos,εννοείται ότι στα windows tablets θα είναι καλύτερο!

Μόνο και μόνο,ότι θα τρέχει σε desktop περιβάλλον,που είναι το ιδανικό περιβάλλον για τέτοιες σουίτες,οι δυνατότητες του κ η ευκολίες που θα προσφέρει,θα είναι κατά πολύ αυξημένες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθε ελληνικα. Αντιο apple απο τα κερδη αφορα το office. Διαβαζε ολη τη φραση και οχι αποσπασματικα.

 

 

 

Πριν κατηγορησεις τον arxaggelos κοψε μια βολτα σε οποιαδηποτε εταιρια να δεις οτι εχουν το excel σαν το Αγιο δισκοποτηρο της μηχανογραφησης.

Οτι και να λες το Ms Office ειναι μακραν η καλυτερη σουϊτα γραφειου. Δεν ξερω κανεναν που να λεει ξερω Open Office ή iWork στο βιογραφικο του.

 

Πληροφοριακα το excel μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σαν database και να στησεις πανω του εφαρμογη εκτελοντας κανονικα Queries. Δεν ειναι ενα απλο προγραμματακι με κελια και functions.

 

 

ψψψψςςςςςςςςςς. με επεισες, ειναι τεραστια εφαρμογη οντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά την προσπάθεια μείωσης του ποσοστού από πλευράς developer δεν την καταλαβαίνω. Πριν υποβάλει την εφαρμογή, είναι γνωστό το ποσοστό. Αν δεν συμφωνεί, δεν την υποβάλει ή ψάχνει άλλους τρόπους να την παρακάμψει...

Συγνώμη, διαπραγμάτευση απαγορεύεται; Εσύ δεν διαπραγματεύτηκες ποτέ στην ζωή σου; Δεχόσουν το καθε τι έτσι; Είναι ανήθικο να διαπραγματεύεσαι; Όχι γιατί θα τρελαθούμε τελείως σε λίγο.

 

ψψψψςςςςςςςςςς. με επεισες, ειναι τεραστια εφαρμογη οντως...

Μα είναι όμως....

Σύνδεσέ το με analysis server για να έχεις κύβους να δεις τι γίνεται. Αλλά μάλλον δεν ξέρεις γιατί σου μιλάω. Ψάξε λίγο το γουγλι. Σαν προγραμματιστής σου λέω ότι έχει πολλές δυνατότητες που δεν έχεις ιδέα, γιατί απλά και να το χρησιμοποιήσεις εσυ θα χρησιμοποιήσεις μόλις το 1% από αυτά που κανει γιατί τα άλλα δεν τα χρειάζεσαι. Αύτο όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχει άπειρες δυνατότητες που χρειάζονται άλλοι πιο εξειδικευμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, διαπραγμάτευση απαγορεύεται; Εσύ δεν διαπραγματεύτηκες ποτέ στην ζωή σου; Δεχόσουν το καθε τι έτσι; Είναι ανήθικο να διαπραγματεύεσαι; Όχι γιατί θα τρελαθούμε τελείως σε λίγο.

 

 

Μα είναι όμως....

Σύνδεσέ το με analysis server για να έχεις κύβους να δεις τι γίνεται. Αλλά μάλλον δεν ξέρεις γιατί σου μιλάω. Ψάξε λίγο το γουγλι. Σαν προγραμματιστής σου λέω ότι έχει πολλές δυνατότητες που δεν έχεις ιδέα, γιατί απλά και να το χρησιμοποιήσεις εσυ θα χρησιμοποιήσεις μόλις το 1% από αυτά που κανει γιατί τα άλλα δεν τα χρειάζεσαι. Αύτο όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχει άπειρες δυνατότητες που χρειάζονται άλλοι πιο εξειδικευμένοι.

 

ωραια αυτοι που το χρειαζονται ας το παρουν. χολη για την apple γιατι βγαζετε εδω μεσα δεν εχω καταλαβει. καθεστε και προσκυνατε μια εταιρεια οπως η micro$oft... που σας εχει προσφερει απειρες ωρες ταλαιπωριας ολα αυτα τα χρονια.. απο εποχης dos μεχρι και windows svista. θελετε πολλα ψωμια ακομη για να γινετε osx και ios. το iwork ειναι μια χαρα σουιτα με φοβερο interface και τι κολλημα τρωτε δεν εχω καταλαβει. και στη τελικη εσυ θα πεις στον μαγαζατορα τι θα κανει στην επιχειρηση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Εγώ δεν είμαι ούτε apple fan boy ούτε microsoft. Χέστηκα και για την μία και για την άλλη. Και οι δύο το χρήμα κυνηγάνε.

Απλά διαβάζω κάτι τρελά για μονοπώλιακές τακτικές και ότι είναι παράλογη η διαπραγμάτευση που απλά μου φαίνονται παράλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
χαχαχαχα

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Εγώ δεν είμαι ούτε apple fan boy ούτε microsoft. Χέστηκα και για την μία και για την άλλη. Και οι δύο το χρήμα κυνηγάνε.

Απλά διαβάζω κάτι τρελά για μονοπώλιακές τακτικές και ότι είναι παράλογη η διαπραγμάτευση που απλά μου φαίνονται παράλογα.

 

Νομίζω ξεχάσες να διαβάσεις τον τιτλο του topic ή κάτι σε εμποδίζει να τον δεις( αυτο συμβαινει σε αρκετους...)Η λέξη πιεζω νομίζω είναι διαφορετική απο την λέξη διαπραγματευομαι, αν δεν κάνω λάθος. Εκτός και οι έννοιες αλλάζουν ανάλογα τον άνθρωπο και δεν είναι κάτι αντικειμενικό. Αν όντως διαπραγματεύεται η Microsoft και δεν πιέζει , παρακαλω να αλλάξουν τον τίτλο του θέματος οι mods.

 

ΥΓ. Όσοι έχουν προβλήματα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας, καλο είναι να προμηθευτούν ένα λεξικό....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ξεχάσες να διαβάσεις τον τιτλο του topic ή κάτι σε εμποδίζει να τον δεις( αυτο συμβαινει σε αρκετους...)Η λέξη πιεζω νομίζω είναι διαφορετική απο την λέξη διαπραγματευομαι, αν δεν κάνω λάθος. Εκτός και οι έννοιες αλλάζουν ανάλογα τον άνθρωπο και δεν είναι κάτι αντικειμενικό. Αν όντως διαπραγματεύεται η Microsoft και δεν πιέζει , παρακαλω να αλλάξουν τον τίτλο του θέματος οι mods.

ΥΓ. Όσοι έχουν προβλήματα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας, καλο είναι να προμηθευτούν ένα λεξικό....

 

Καταρχήν δεν μιλάμε για κάτι κακό όπως ο εκβιασμός. Ο εκβιασμός γίνεται με αθέμιτα μέσα (αποκάλυψη προσωπικών δεδομένων, απαγωγή συγγενικών προσώπων κτλ).

Μια διαπραγμάτευση εμπεριέχει πίεση. Πιέσεις πχ. ασκούν σε όλες τις διαπραγματεύσεις τους τα κράτη μεταξύ τους.

Πως αλλιώς θα πείσεις τον άλλον να δεχτεί τους όρους σου; Θα του πεις ότι αν δεν μου δώσεις αυτό και εγω δεν θα σου δώσω το άλλο ή θα πάω άλλου να πουλήσω κτλ. Αυτη είναι μια μορφή πίεσης που κάνεις η οποία φυσικά είναι ρεαλιστική μόνο αν αυτό που προτείνεις όντως επηρεάζει σε σοβαρό βαθμό τον άλλο. Και χρησιμοποιείται στις διαπραγματεύσεις του εμπορίου κάθε μέρα.

Ακόμη και εσύ αν πας να πάρεις ένα αμάξι και του πεις θέλω αυτό και αυτό γιατί ο άλλος μου δίνει αυτά, τότε διαπραγματεύεσαι ασκόντας του πίεση, ότι αν δεν σου δώσει αυτά θα πας στον άλλον.

Πως αλλιώς θα πείσεις τον άλλον χωρίς πίεση σε μια διαπραγμάτευση; Για την ψυχή της μάνας του αποκλείεται να υποχωρίσει.

 

Φαντάζεσαι διάλογος microsoft-apple

- "Θα μπορουσατε να μου μειώσετε λίγο το ποσοστούλη σας;"

- "Είναι ήδη πολύ χαμηλό στα 40%!"

- "Έλεγα μήπως θα μπορούσατε λίγο πιο χαμηλα. Ελάτε τώρα, εσείς που βγάζετε το πιο όμορφο κινητούλη!"

- "Δεν ξέρω τι να σας πω. Αν μου ζητήσουν και οι άλλοι μέτα;"

- "Μα θα μείνει μεταξύ μας, χιχιχι!"

:-D :-D :-D :-D :-D :-D

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζεσαι διάλογος microsoft-apple

- "Θα μπορουσατε να μου μειώσετε λίγο το ποσοστούλη σας;"

- "Είναι ήδη πολύ χαμηλό στα 40%!"

- "Έλεγα μήπως θα μπορούσατε λίγο πιο χαμηλα. Ελάτε τώρα, εσείς που βγάζετε το πιο όμορφο κινητούλη!"

- "Δεν ξέρω τι να σας πω. Αν μου ζητήσουν και οι άλλοι μέτα;"

- "Μα θα μείνει μεταξύ μας, χιχιχι!"

:-D :-D :-D :-D :-D :-D

Έγγραψες! :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελετε πολλα ψωμια ακομη για να γινετε osx και ios.
Μόνο ψωμιά; Γεύματα ολόκληρα! Ειδικά στο τρομερό ifeature που για να βάλεις ένα ringtone πρέπει να συνδέσεις το κινητό με το pc-itunes και να κόψεις τον ήχο σε το πολύ 30δευτ. διάρκειας και να το μετατρέψεις στο ηλίθιο format που θέτει η apple. Είναι μαλάκες δηλαδή η google και η ms που σε αφήνουν να διαλέξεις ότι θέλεις μέσα από το κινητό. Τρομερό ifeature επίσης είναι και το bluetooth system της. Πραγματικά πιο κλειστό λογισμικό/λειτουργικό δεν έχω ματαδεί. Μέχρι και για να κλάσεις πρέπει να το κάνεις the apple way.

 

PS: έχω macbook, windows 8 laptop και linux desktop. Πίστεψε κανένα λειτουργικό δεν μπορεί να χτυπήσει στα ίσια την MS και γι αυτό έχουμε τα ποσοστά που έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόνο ψωμιά; Γεύματα ολόκληρα! Ειδικά στο τρομερό ifeature που για να βάλεις ένα ringtone πρέπει να συνδέσεις το κινητό με το pc-itunes και να κόψεις τον ήχο σε το πολύ 30δευτ. διάρκειας και να το μετατρέψεις στο ηλίθιο format που θέτει η apple. Είναι μαλάκες δηλαδή η google και η ms που σε αφήνουν να διαλέξεις ότι θέλεις μέσα από το κινητό. Τρομερό ifeature επίσης είναι και το bluetooth system της. Πραγματικά πιο κλειστό λογισμικό/λειτουργικό δεν έχω ματαδεί. Μέχρι και για να κλάσεις πρέπει να το κάνεις the apple way.

 

PS: έχω macbook, windows 8 laptop και linux desktop. Πίστεψε κανένα λειτουργικό δεν μπορεί να χτυπήσει στα ίσια την MS και γι αυτό έχουμε τα ποσοστά που έχουμε.

 

 

Έχεις δίκιο, από τα σημαντικά features ενός smartphone είναι να αλλάζεις με μία κίνηση ringtone και να στέλνεις εικονίτσες και τραγουδάκια με bluetooth.

 

Για όσους έχουμε περάσει την εφηβεία όμως, άλλα είναι τα μειονεκτήματα της κάθε πλατφόρμας. Και σίγουρα όχι το iTunes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, από τα σημαντικά features ενός smartphone είναι να αλλάζεις με μία κίνηση ringtone και να στέλνεις εικονίτσες και τραγουδάκια με bluetooth.

 

Για όσους έχουμε περάσει την εφηβεία όμως, άλλα είναι τα μειονεκτήματα της κάθε πλατφόρμας. Και σίγουρα όχι το iTunes...

Καταρχάς την εφηβία την εχώ περάσει εδώ και αρκετά χρονάκια. Κατά δεύτερον δεν έθιξα το iTunes, αλλά την διαδικασία που πρέπει να κάνεις για να βάλεις ένα ringtone. Μπορεί να μην είναι "σημαντικά" feature, αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι από μικρά πράγματα δεν μπορείς να καταλάβεις και να κρίνεις την πολιτική μιας εταιρίας. Δεν μπορεί όλοι να ακολουθούν κάποια κοινά standars και η apple να βαράει το δικό της βιολί. Και πάλι όμως αναρωτιέμαι πιο είναι το σημαντικό feature για έναν ενήλικο άνθρωπο που λείπει από τα υπόλοιπα λειτουργικά που κάνει το mac os/ios must; Το apple maps μήπως;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...