Προς το περιεχόμενο

Πριζα κουζινας ερωτηση...


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω ενα καινουριο μικρο κουζινακι. Αυτο που εχω τωρα ειναι συνδεδεμενο στη πριζα για τη κουζινα. Πρεπει και το καινουριο να το συνδεσω στη συγκεκριμενη πριζα, και γιατι; Δε μπορω πχ να το συνδεσω με πολυπριζο εκει που εχω και το ψυγειο;

 

Ρωταω, επειδη η πριζα της κουζινας ειναι χαλασμενη και το παλιο φουρνακι το ειχε συνδεσει ο πατερας μου. Μονος μου δε θα μπορω να συνδεσω το καινουριο φουρνακι.. Δε μπορω να το εξηγησω ακριβως, αλλα δε θα τα καταφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στον πίνακα έχεις ασφάλεια/διακόπτη για την ηλεκτρική κουζίνα συγκεκριμένα (όχι το δωμάτιο ε, τη συσκευή) καλό είναι να είναι στην ίδια θέση. Αν στα περί συνδεσμολογίας εννοείς πως δεν είναι με φις αλλά με κλέμα, είναι ακόμα πιο επιτακτικό να είναι στο ίδιο σημείο.

 

Η εμπειρία μου περιορίζεται σε χθεσινή εγκατάσταση κουζίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω ενα καινουριο μικρο κουζινακι. Αυτο που εχω τωρα ειναι συνδεδεμενο στη πριζα για τη κουζινα. Πρεπει και το καινουριο να το συνδεσω στη συγκεκριμενη πριζα, και γιατι; Δε μπορω πχ να το συνδεσω με πολυπριζο εκει που εχω και το ψυγειο;

 

Ρωταω, επειδη η πριζα της κουζινας ειναι χαλασμενη και το παλιο φουρνακι το ειχε συνδεσει ο πατερας μου. Μονος μου δε θα μπορω να συνδεσω το καινουριο φουρνακι.. Δε μπορω να το εξηγησω ακριβως, αλλα δε θα τα καταφερω.

oταν εμενα μονος (φοιτητης) ειχα συνδεμένο το φουρνακι σε πολυπριζο με το ψυγειο. προβλημα δεν αντιμετωπισα. αλλωστε το φουρνακι δε τραβαει οσο ρευμα τραβαει η κουζινα :)

 

δεν εχεις να χασεις κατι αν το βάλεις σε αλλη πριζα η πολυπριζο. αν δεις οτι δεν... τοτε το συνδεεις στην πριζα της κουζινας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι να μην παρεμβάλεις πολύπριζο όπου υπάρχει συσκευή με μεγάλη κατανάλωση. Αν δεν γίνεται αλλιώς τότε φρόντισε να βάλεις ποιοτικό πολύπριζο, και τα αμπέρ που αναγράφει πάνω να είναι αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόβουμε το φις από το νέο κουζινάκι (από το καλώδιο) , ξεχωρίζουμε τα καλώδια και τα γδέρνουμε μισό πόντο στην άκρη να φανεί το σύρμα..

 

Κλείνουμε την ασφάλεια και με ένα δοκιμαστικό τεστάρουμε τα καλώδια ότι δεν έχουν ρεύμα.

 

Το κίτρινο είναι η γείωση. Αυτό πρέπει να μπει σωστά.. τα άλλα δύο δεν έχουν σημασία πως θα μπουν τα χρώματα.

 

Αν δεν ξέρεις φώναξε ένα φιλαράκο να σου τη συνδέσει μωρέ.

Κάποιος θα μπορεί να το κάνει δεν χρειάζεται και οξυγονοκόλληση.

 

Μια πένσα για το κόψιμο-γδάρσιμο του καλωδίου και ένα δοκιμαστικό κατσαβιδάκι για το τεστάρισμα-το ξέσφιγμα και το ξανασφίξιμο της κλέμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά αρκεί της κουζίνας. Αλλά εγώ θα έκλεινα το γενικό, καλού κακού*, και επιπλέον θα έλεγχα και τα καλώδια αν ακόμα έχουν ρεύμα.

 

Τεστάρισμα εννοεί να ελέγξεις με το δοκιμαστικό αν έχουν ρεύμα τα καλώδια αφού έχεις κατεβάσει τους διακόπτες.

 

Όσο έχει ρεύμα το σπίτι, έλεγξε και το δοκιμαστικό αν λειτουργεί σωστά, έτσι;

 

*Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η εγκατάσταση έχει γίνει σωστά και δεν αντιστοιχούν 2 ασφάλειες στο ίδιο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμαστικό κατσαβίδι. Τεστάρει αν εκεί που το ακουμπάς φέρνει ρεύμα.

Εγκατάσταση = ηλεκτρολογική εγκατάσταση, τι είναι συνδεδεμένο πού.

 

Γι' αυτό σου είπα πριν στην κλέμα μόνο την κουζίνα, γιατί αν δεν ξέρεις πώς έχει γίνει η εγκατάσταση, ρισκάρεις να μην αντέξει τα παραπάνω βατ μιας επιπλέον συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιλογη να φωναξω ηλεκτρολογο και να μου βαλει μια πριζα αντι για κλεμα. Αλλα ειναι πιο δαπανηρο.

 

Λούξ, πραγματικά φίλος πήρες κουζινάκι όχι καναν επιταχυντή αδρονίων. Πάνε βάλτο σε οιανδήποτε πρίζα στην κουζίνα και τελείωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, ισως το συνδεσω μαζι με το ψυγειο, και εαν κλεισει ο γενικος ( μπορει να συμβει κατι χειροτερο; ) τοτε το συνδεω στη δικη του πριζα..

 

Αληθεια, ποσα watt μπορει να τραβαει ενα κουζινα εαν εχω ανοικτα και τις δυο εστιες μαζι με τον φουρνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...