Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ασυρματο σε netfaster iad HOL


kostass13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!!πρόσφατα έβαλα HOL και μου εστειλαν το Netfater IAD .Το προβλημα που αντιμετωπίζω είναι στο ασύρματο δίκτυο καθως η εμβέλεια του ειναι πολυ μικρη δλδ στο ιδιο δωματιο μονο εχω συνδεση αν αλλαξω δωματιο χανετε...εχω δοκιμασει πολλες συσκευες μήπως εφταιγε το τηλεφωνο μου αλλα τπτ, στις ρυθμίσεις του router εχω αλλαξει channels ,wireless mode αλλα τπτ...με το παλιο router ενα belkin eixa sημα 3/5 σε ολο το σπιτι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω το ιδιο προβλημα( και ειμαι σχεδον 2 χρονια στην εταιρια και 2 χρονια με το ιδιο ρουτερ και τα προβληματα του...) και μαλιστα παραπονα απο την αδερφη μου για συχνες αποσυνδεσεις ενω ειναι συνδεδεμένη.

Ισως καποιες ρυθμισεις που αγνοουμε; Κατι που πρεπει να κοιταξουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.για τον πρωτο χρηστη κανε το απλο.βαλε της Hol το ρουτερ απλα να παιζει σαν modem και για wireless βαλε το belkin.ειναι ευκολο.μια δυο ρυθμισεις.απο εκει και περα και για τους 2 σας

α.δοκιμαστε αλλο καναλι αλλο κλειδωμα.

β.το ρουτερ οσο πιοψηλα γινεται μακρια απο αλλα ασυρματα .οχι καναλι 12 13.επισης μακρια απο γωνιες οχι χωμενο μεσα και κατω απο επιπλα κτλ κτλ.

σε τελικη δοκιμη αλλα θα χασετε σε wireless βαζε τε το ρουτερ σε b.καποιες φορες παιζει καλυτερα.αν δεν θελετε να βαλετε το ρουτερ σε b μπορειτε να βαλετε το pc σε b στο wifi για να παιζει πιο σταθερα.χωρις να ειναι σιγουρο.μετα υπαρχει η λυση του Repeater η λυση του πετατε το ρουτερ και παιρνετε κατι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ελεισα το θεμα εβαλα απλα ebala παλι to belkin me τις ρυθμισεις της hol...goofy ευχαριστω για την απαντηση ..mary ελπιζω να βρεις λυση!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε βολευε παντως την hol απλα βαλε το belkin να κανει το ασυρματο μονο τιποτε αλλο.

 

για δωσε μου καποιες οδηγιες στο πως γινετε αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της Hol το αφηνεις οπως ειναι απλα κλεινεις το ασυρματο.αν της Hol το ρουτερ ειναι πχ 192.168.1.1 τοτε το belkin θα πρεπει να το βαλεις 192.168.1.χ .οπου χ οτιδηποτε εκτος απο ενα .προτεινω 192.168.1.254

αν της Hol ειναι 192.168.1.254 τοτε βαλε το belkin 192.168.1.1 και παει λεγοντας.στο belkin δεν χρειαζεται Username password και τετοια.απλα κλεινεις τον dhcp sto belkin και φτιαχνεις το wireless.τα ενωνεις μεταξυ τους με καλωδιο ethernet απο την μια lan του ρουτερ της Hol σε μια lan στο ρουτερ belkin και εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρει μονο του εφοσον συνδεσεις το belkin με αυτο της hol.θα ειναι enable ο dhcp στο Netfaster οποτε θα μοιραζει αυτος Ip κανονικα διαμεσω του belkin στο κομματι του wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το προβλημα παραμενει και απροτι έχω αλλάξει και δοκιμασει ολα τα κανάλια κανενα δεν εχει φανει να λειτουργει, ειδικα για το προβλημα με ασυρματη συνδεση

Παιζει κανα ρολο αν ειναι το wirelless mode σε 11g ή  11b ή και τα 2 μαζί;; εχω το τελευταιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα παραμενει και απροτι έχω αλλάξει και δοκιμασει ολα τα κανάλια κανενα δεν εχει φανει να λειτουργει, ειδικα για το προβλημα με ασυρματη συνδεση

Παιζει κανα ρολο αν ειναι το wirelless mode σε 11g ή  11b ή και τα 2 μαζί;; εχω το τελευταιο

απο default παιζεις b/g και οι καρτες ειναι το ιδιο.στην πραξη δηλαδη παιζεις σε g.αν και με b δεν κανει κατι αν και με αλλο καναλι δεν κανει κατι ωρα να πεταξεις το ρουτερ η βρες κανα αλλο να κανεις οτι εκανε και ο πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...