Προς το περιεχόμενο

Acer Aspire One (ποιο;)


tolisspi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψήνομαι και εγώ άγρια για την αγορά του ACER ASPIRE ONE 756 και μάλλον θα γίνει η παραγγελία τις επόμενες μέρες.

 

Αν έχει αλλάξει κάποιος μπαταρία να μας ενημερώσει ποιά πήρε και αν είναι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παρελαβα σημερα...

Η πρωτη εντυπωση που ειχα ηταν οτι οι φωτογραφιες το αδικουν. Ειναι κομψο και λεπτο, χωρις καποιο design.

Οταν το ανοιξα περιμενω να δω dos και ειδα τα linpus. Ουτε καν ηξερα τι ηταν αυτο και με αρκετο ψαξιμο στο νετ βρηκα εναν οδηγο πως θα μπουταρω το dvd drive για να περασω τα windows 7 ultimate 64 bit. Αντιμετωπισα προβλημα με τους partition και unallocated disk και ισως επαιζε ρολο και το partition απο το linpus. Τεσπα, οτι εκανα το εκανα και εγκατεστησα τα W7 και τελικα εμφανιστηκαν 2 σκληροι 250 και 250 περιπου. Εβαλα το dvd για τους drivers, τα W7 το ειδαν αμεσως και περασα install all τους drivers. Μετα απο καποιες επανεκινησεις εκανα το τεστ perfomance και μου εβγαλε σχετικα μεσο ορο "1"!!! Στην καρτα γραφικων ειχε "1" οπως και στο 3d "1". Μετα ηθελα να δοκιμασω τα W7 ultimate 32 bit και με τα πολλα -παλι προβληματα με τα partitions- τα εγκατεστησα και ειχα ενα σκληρο 465 GB. Εβαλα το dvd για τους drivers και δεν εκανε αυτοματη εγκατασταση λες και το dvd περιεχει μονο αυτους για 64 bit.

Για ολα τα παραπανω μπορει να φταιω και γω γιατι ειμαι ψιλοασχετος με εγκαταστασεις κλπ.

Ενα ισως αρνητικο που εχει ειναι οτι ακουγεται ο δικσος "τσ τσ τττσ"

εαν δεν εισαι κεντραρισμενος στην οθονη, τα βλεπεις λιγο σε "αρνητικ"

Κατεβασα απο το αλλο netbook τους drivers για W7 ultimate x32 και δεν μπορουσα να συνδεθω ουτε απο wifi αλλα ουτε και απο ethernet.

Συνεχιζεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω και εγω τα WEI scores

 

cpu = 5,2

 

mem = 5,5

 

gpu= 4,3

 

3d= 6,1

 

disk= 5,9

 

Εχοντας τα W7 Ultimate 32 bit, και τα μονο εγκατεστημενα προγραμμματα GOMplayer, Klite mega και avira. Δεν εχω προβει ακομα σε αναβαθμισεις των Windows.

Λυθηκε το προβλημα της lan αλλά συνεχιζεται αυτο της wlan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τρεξω το drivergenius, ειχα βαλει τα W7 Ultimate 64bit (μηπως και λυνοταν το προβλημσ της wlan).

Αυτη τη στιγμη τρχουν στον acer τα W7 Ultimate στα 64bit και μου φαινεται οτι του πεφτουν  καπως "βαρια". 

Με το ανοιγμα και μονο και τρεχοντας σαν εξτρα το avira free, η μνημη φτανει σε χρηση στα 1,3GB και εαν τρεξεις, ενα firefox και ενα μtorrent, η μνημη φτανει στα 2 GB. (νουμερα ασυλληπτα απο εμενα, τρεχοντας ΧΡ στο άλλο netbook)

Κατα περιεργο λογο, ετρεξα το WEI και εβγαλα τα ιδια στοιχεια αλλά με βαθμολογια στο cpu 5,4 (τα υπολοιπα ειναι ιδια).

Καταφερα και εβγαλα DD και DTS απο την hdmi εξοδο.

Μια μικρη απογοητευση ειναι η αναπαραγωγη mkv 1080. Άλλες φορες τα παιζει νερο άλλες φορες τα παιζει με σπασιματα, να φευγει ο ηχος απο την εικονα κλπ. Τα 720, τα παιζει νερο...

Θα ξαναβαλω τα ulimate 32bit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο αλλά ισως offtopic.

Εχω βαλει το UT2004, εχω αναλυση 1366Χ768 αλλά οταν ανοιγω το UT μου το εμφανιζει σε 4/3 (με μαυριλες δεξια-αριστερα). Δεν αλλαζει κατι εαν συνεσω τον acer με την TV με HDMI. Ωστοσο, εαν το συνδεσω με RGB, θα δειξει στην TV πληρη οθονη. Γιατι συμβαινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το ψαχνω και εγω , μετα απο προταση του xristoforos89 ( thanks φιλε) , αλλα δεν το βρισκω πουθενα αμεσα διαθεσιμο στο pc1 μου λενε 15 μερες και στο eshop θα δουμε..........που θα το βρω ρε μαγκες??? παιζει σε κανενα αλλο μαγαζι???το πουλαει κανεις?? χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Πήρα και εγώ το εν λόγω netbook από eshop πριν μια βδομαδα και μέχρι τώρα έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος για τα 289 που κόστισε! Σε ταινίες 720p και 1080p που παίζω με gomplayer δεν υπήρξε κάποιο θέμα μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...