Προς το περιεχόμενο

Φαρμακείο και μέλλον μετά το άνοιγμα...


vk13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να δώσω κάποια στιγμή εξετάσεις κατατακτήριες για να μπω σε μια φαρμακευτική σχολή της επαρχίας. Έστω ότι τα καταφέρω και πάρω και το πτυχίο κάποια στιγμή...

 

Γνωρίζετε ποιο το μέλλον ενός νέου φαρμακείου;;

 

Δεν έχουν φαρμακείο οι δικοί μου ή κάτι τέτοιο, γενικά παλιότερα άκουγα ότι οι φαρμακοποιοί κάνουν τρελούς τζίρους μηνιαίως μέχρι και 20 χιλιάρικα είχα ακούσει... Από την άλλη άλλοι λένε ότι τώρα με το "άνοιγμα" θα ανοίγει φαρμακείο όποιος θέλει (λίγο σχετικό είναι αυτό δεν νομίζω σε έναν που δεν είναι πτυχιούχος να μπορεί  ανοίγει) αλλά και ότι μεγάλες πολυεθνικές θα πουλάνε ελεύθερα φάρμακα μέχρι και σε super market... Tώρα αυτά δεν γνωρίζω κατά πόσο θα γίνουν ή αν όντως έχει ανοίξει εξ ολοκλήρου το επάγγελμα του φαρμακοποιού...

 

Εσάς ποια η γνώμη σας;; Λόγω ανεργίας της ειδικότητας μου (βιολόγος) το σκέφτομαι σοβαρά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κρινω απο το γεγονος οτι οι φαρμακοποιοι, τωρα που ειναι ακομα κλειστο το επαγγελμα, κατεβαινουν σε απεργιες επειδη ειναι απληρωτοι με μεγαλοοφειλετη το κρατος και τα χρεοκωπημενα του ταμεια, δε θα ελεγα οτι εχει και προοπτικες να χτυπησεις φλεβα χρυσου, ως επαγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά με το άνοιγμα θα γίνουν πιο στενά τα πράγματα λόγω ανταγωνισμού.

Πχ: Θα έχει και το σουπερμακετ της γειτονιάς φαρμακείο, άντε να το ανταγωνιστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ξαδερφη μου ειναι φαρμοκοποιος.

Με το που τελιεωσε τη σχολη στην Πατρα  και εψαξε λιγο, την πήρανε σε ενα στο κεντρο Θεσ/νικης και 4-5 χρονια τη ξεζουμιζανε. Υπερωριες και βραδυνά εκανε μονο αυτή.

Τωρα ψαχνει να ανοιξει δικό της φαρμακειο (κοστος περι τα 150-200χιλ ή να αγοράσει ένα-ιδιο κοστος,ισως και λιγοτερο- απο κάποιον που ειναι να αποσυρθει και δεν εχει παιδιά να το δώσει.)

Γενικά οπως ειπε και ο αποπανω, αν δεν εχεις μαμα/μπαμπά με δικο τους φαρμακειο ειναι αρκετα δυσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι πως θα το ανοιξεις...το θεμα ειναι αν θα βγαζεις τιποτα απο αυτο το επαγγελμα...

 

θα αγοραζεις απο τις φαρμακαποθηκες..θα πιστωνεσαι για 2-3 μηνες...θα πληρωνεις το φπα σου..θα πληρωνεις τον φορο σου ...θα ερχονται στους 3 μηνες οι φαρμακαποθηκες να εισπραξουν τα λεφτα τους...και συ θα κλαιγεσαι οτι δεν σε πληρωνει το κρατος....

 

εμενα να μου χαριζανε αυτην την στιγμη φαρμακειο δεν θα το επαιρνα..να χω το κρατος να με φεσωνει και να ειμαι καθε τρεις και λιγο σε απεργιες...

 

Το κρατος χρωσταει παντου...καθε φορα που θα παιρνει μια δοση ...θα ξοφλαει ενα μερος αυτων που χρωσταει.....μετα ομως επειδη το συστημα δεν δουλευει θα συσσωρευονται παλι οφειλες..θα παιρνει νεα μετρα..νεο μνημονιο..νεα δοση...ξανα εξοφλησεις και παει λεγοντας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα αλλα οτι ανοιγουν φαρμακεια και δεν κλεινουν κατι δειχνει...

20χιλ το μηνα παντως χλωμο!

δεν εχω ιδεα τι λεφτα βγαζουν αλλα δεν ζουν απο τα φαρμακα μονο!εχουν καλλυντικα,παραιατρικα,φτιαχνουν "βιολογικα" κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα αλλα οτι ανοιγουν φαρμακεια και δεν κλεινουν κατι δειχνει...

 

 

 

στην γειτονια μου παντως οσα φαρμακεια ειχαμε εδω και 10 χρονια τα ιδια ακριβως εχουμε...ουτε ενα δεν εχει ανοιξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι πως θα το ανοιξεις...το θεμα ειναι αν θα βγαζεις τιποτα απο αυτο το επαγγελμα...

 

θα αγοραζεις απο τις φαρμακαποθηκες..θα πιστωνεσαι για 2-3 μηνες...θα πληρωνεις το φπα σου..θα πληρωνεις τον φορο σου ...θα ερχονται στους 3 μηνες οι φαρμακαποθηκες να εισπραξουν τα λεφτα τους...και συ θα κλαιγεσαι οτι δεν σε πληρωνει το κρατος....

 

εμενα να μου χαριζανε αυτην την στιγμη φαρμακειο δεν θα το επαιρνα..να χω το κρατος να με φεσωνει και να ειμαι καθε τρεις και λιγο σε απεργιες...

 

Το κρατος χρωσταει παντου...καθε φορα που θα παιρνει μια δοση ...θα ξοφλαει ενα μερος αυτων που χρωσταει.....μετα ομως επειδη το συστημα δεν δουλευει θα συσσωρευονται παλι οφειλες..θα παιρνει νεα μετρα..νεο μνημονιο..νεα δοση...ξανα εξοφλησεις και παει λεγοντας....

 

Ποια φαρμακαποθήκη δίνει πίστωση 2-3 μήνες. Απ' όσο γνωρίζω (από έγκυρη πηγή), οι φαρμακαποθήκες στο τέλος του μήνα θέλουν τα λεφτά τους, αλλιώς φάρμακα γιοκ. Έτσι δουλεύει το σύστημα εδώ στη Θεσσαλονίκη. Για αλλού δεν ξέρω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χιλιάρικα το μήνα δεν είναι τρελός τζίρος. Αν βγάζεις ένα 10% από τα φάρμακα (χλωμό το κόβω) και αφαιρέσεις νοίκια ΦΠΑ ΤΕΒΕ και λογαριασμούς δες τι μένει. Από διατροφικά συμπληρώματα και καλλυντικά βγάζουν τα λεφτά τους. Οπότε καταλαβαίνεις πως πρέπει να ανοίξεις επιχείρηση και όχι φαρμακείο. Το λέω με την έννοια πως πάλι θα πρέπει να διαφοροποιηθείς, να σχεδιάσεις, να καινοτομήσεις και να προσελκύσεις όπως σε κάθε εμπορική επιχείρηση. Αν το έχεις, το προϊόν δεν παίζει τόσο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις μπαμπά φαρμακοποιό ή γιατρό για να σε σπρώξει λίγο, θα έλεγα να το ξεχάσεις.

Όπως είπε και ο physx άμα δεν έχεις μπάρμπα φαρμακοποιό μη το σκέφτεσαι κάν (αν είχες,θα είχες ήδη πτυχίο απο καμια ουκρανία).

Σχετικά με το "άνοιγμα" και τώρα θεωρείται sort of ανοιχτό αλλα με πληθυσμιακά όρια. In other words μπορείς κάλλιστα να ανοίξεις σε κάποιο κωλοχώρι στο πουθενά και να ελπίζεις οτι δεν θα πεθάνεις μαζί με τους 100 κατοίκους του. Για πόλη μέσα μόνο αν (προλάβεις να) αγοράσεις άδεια και μιλάμε για τριψήφιο νούμερο το οποίο κυμαίνεται ανάλογα με το πόσο κεντρικά είναι. Επειδή έχω υπερβολικά πολλά πάρεδωσε με φαρμακοποιούς που ανοίξαν/ανοίγουν δε θα το πρότεινα για κανένα λόγο εκτός αν είναι κάτι για το οποίο έχεις άπειρες σηκωμάρες και όρεξη να ξεσκιστείς. Αλλιώς όχι δεν είναι εύκολη λύση ούτε εύκολα $$. Τουναντίον με τις τόνγκες που τρώνε απο τα ταμεία είναι θέμα χρόνου όσοι δεν κάνουν καλή διαχείριση να βαρέσουν λουκέτα.

 

Αν πάλι γίνει πλήρης απελευθέρωση τότε έχετε γειά και για τους ήδη υπάρχοντες γιατί θα βλέπεις "boots" σε κάθε γωνία και qq.

 

edit: Έχω καιρό να ποστάρω αλλα το quote/edit τα πίνουν άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χιλιάρικα το μήνα δεν είναι τρελός τζίρος. Αν βγάζεις ένα 10% από τα φάρμακα (χλωμό το κόβω) και αφαιρέσεις νοίκια ΦΠΑ ΤΕΒΕ και λογαριασμούς δες τι μένει. Από διατροφικά συμπληρώματα και καλλυντικά βγάζουν τα λεφτά τους. Οπότε καταλαβαίνεις πως πρέπει να ανοίξεις επιχείρηση και όχι φαρμακείο. Το λέω με την έννοια πως πάλι θα πρέπει να διαφοροποιηθείς, να σχεδιάσεις, να καινοτομήσεις και να προσελκύσεις όπως σε κάθε εμπορική επιχείρηση. Αν το έχεις, το προϊόν δεν παίζει τόσο ρόλο.

 

Ποιος φαρμακοποιός δουλεύει με 10% ΜΟΝΟ; Τα διπλάσια και βάλε. 

 

Ο λόγος που πολλοί δεν βλέπετε νέα φαρμακεία δεν είναι ότι δεν θα πιάσει ένα νέο αλλά ότι υπάρχουν πληθυσμιακά κριτήρια. Δηλαδή, στους τόσους κατοίκους μπορούν να υπάρχουν τόσα φαρμακεία ΜΟΝΟ. 

 

Εάν έχετε συγγενή φαρμακοποιό που λέει την αλήθεια για το επάγγελμά του, θα σας πει ότι η δουλειά είναι ΚΑΛΗ και φτάνει για όλους ακόμα και εάν ανοίξει το επάγγελμα. Θα πέσουν λίγο οι τζίροι, αλλά και πάλι όλοι θα ζούνε αξιοπρεπώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λεφτά βγάζαν τα φαρμακεία μέχρι πριν 3-4 χρόνια. Μιλάμε όμως για ΠΟΛΛΑ λεφτά.

Από κει και πέρα, άρχισε το κράτος να μην πληρώνει, το ενδιαφέρον των φαρμακευτικών εταιριών έχει μειωθεί γενικά για τα ελληνικά πράγματα, η καταναλωτική δυνατότητα των ασφαλισμένων μηδαμινή, άρα όσοι δεν έχουν κάνει καλό κουμάντο τα προηγούμενα χρόνια είναι λίγο δύσκολα, αλλά όχι τόσο δύσκολα όσο οι λοιποί κοινοί θνητοί..
Γενικά όμως, επειδή οι περισσότεροι είχαν κέρδη όσο 6-7 μικρομεσαία νοικοκυριά μαζί, την παλεύουν ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά στο σχόλιο μου.

 

Προσωπικά και εγώ λέω ναι μεν αλλά. Σίγουρα το φαρμακείο δεν είναι και χρυσορυχείο όπως δείχνουν τα πράγματα ή όπως ήταν πριν 5-10 χρόνια αλλά δεν είναι και κάτι μη κερδοφόρο.

 

Αυτό εγώ που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής. Λένε ανοίγει το επάγγελμα, οκ οι γεωγραφικοί περιορισμοί που μάλλον θα διπλασιαστούν σε αριθμό... Με τις άδειες τι θα γίνει; Θα μπορεί κάποιος ελεύθερα να ανοίγει φαρμακείο χωρίς να απαιτείται άδεια; Και επίσης αυτή θα μεταβιβάζεται στα τέκνα ενός φαρμακοποιού, όπως γίνεται τώρα; Για να γοράσεις σήμερα άδεια απαιτούνται τουλάχιστον κάνα 200αρι χιλιάδες ευρώ... Με το άνοιγμα θα πέσει αυτή η τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...