Προς το περιεχόμενο

Φαρμακείο και μέλλον μετά το άνοιγμα...


vk13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως μέχρι την κρίση έβγαζαν ΠΟΛΛΑ λεφτά τα φαρμακεία. Σήμερα όμως όχι. Πρώτον, έχουν μειωθεί και οι τιμές των φαρμάκων και το ποσοστό κέρδους και η κατανάλωση. Δηλαδή και το συνολικό κέρδος έχει μειωθεί πολύ. Πρόσθεσε το γεγονός ότι τα ταμεία δεν πληρώνουν, συν ότι τρώνε κανόνια από πελάτες (που τους έχουν χρόνια, οπότε τους δίνουν φάρμακα με πίστωση και δεν πληρώνονται ποτέ) και τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν φαρμακοποιοί που πεινάνε, αλλά αν είναι να σπουδάσεις και να δώσεις και 200 χιλιάρικα για να ανοίξεις φαρμακείο, ενδεχομένως να μην αξίζει.

 

Επίσης, η τάση είναι να υπάρξει απελευθέρωση ωραρίου, να γίνουν συγχωνεύσεις φαρμακείων κτλ, που σημαίνει ότι το μέλλον δεν είναι εξασφαλισμένο.

 

Προτείνω να πηγαίνεις σε φαρμακεία και να ρωτάς τους φαρμακοποιούς. Ενδεχομένως κάποιοι να σου μιλήσουν ειλικρινώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άνοιγμα του επαγγέλματος δε σημαίνει πως θα ανοίγει φαρμακείο όποιος να ναι αλλά ότι θα μπορούν να ανοίγουν φαρμακεία ακόμα και το ένα δίπλα στο άλλο. Μέχρι σήμερα, νομικά τουλάχιστον, ανοίγαν φαρμακεία με γεωγραφικά κριτήρια σε συγκεκριμένες αποστάσεις μεταξύ τους και σε συγκεκριμένο αριθμό ανά περιοχή.

 

Και εγώ ήθελα να μπω με κατατακτήριες φαρμακευτική αλλά δεν είμαι και πολύ δυνατός στην χημεία και στις κατατακτήριες δε νομίζω να τα καταφέρω...

 

Το να ανοίξεις δικό σου αν δεν έχεις ΠΟΛΥ γερές πλάτες από πίσω (γονείς) ξέχνα το. Εδώ βλέπω φαρμακοποιούς να κλείνουν το φαρμακείο και να ψάχνουν συνεργασία με άλλους σε ένα φαρμακείο. Ο φαρμακοποιός στη γειτονιά μου μου λέει συνεχώς πως μπαίνει μέσα και σκοπεύει να το πουλήσει/κλείσει.

Σε φαρμακείο στο κέντρο έχω δει να δουλεύουν 3 φαρμακοποιοί μαζί ενώ παλιά ήταν ένας και ένας ΒΟΗΘΟΣ...

 

Εγώ πάντως για κάποιο λόγω ψήνομαι για κατατακτήριες στην ιατρική αν και οι πιθανότητες να μπω είναι ελάχιστες (μόλις 5 θέσεις - πάρα πολλές αιτήσεις...)...

 

Αλλά αν σου αρέσει απλά κάνε το. Όλα τα επαγγέλματα έχουν κρίση άρα μη σκέφτεσαι αυτό και εστιάσου μόνο στο τι σου αρέσει.

 

Αν κάτσω πχ να σκεφτώ εγώ ότι θα φάω 6 χρόνια στην ιατρική αφού έφαγα 4.5 για την πρώτη μου σχολή τότε δε θα πάω. Αλλά αφού το γουστάρω δε θα σκεφτώ την ανεργία ή τα 3 χρόνια αναμονή/ανεργία ως την ειδικότητα ή ή ή απλά θα το κάνω.

 

Δώσε κατατακτήριες, μπες, μην ακούς κανέναν και τίποτα αν πραγματικά το γουστάρεις. Απλά κάντο. Στην τελική οι πιθανότητες με κατατακτήριες είναι μικρές οπότε δώσε, και αν τελικά περάσεις το σκέφτεσαι...

 

Αλήθεια ποιά ηταν η πρώτη σου σχολή; Δηλαδή από που πήρες πτυχίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα γεωγραφικά κριτήρια δε νομίζω να ισχύει. Στον ίδιο δρόμο βρίσκονται σχεδόν απέναντι 3 φαρμακεία και με το που στρίψεις και βγεις σε μεγάλο δρόμο( εγνατία στην Θεσ/νίκη) γίνεται πανικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον πάει με το δήμο (τόσα φαρμακεία ανα τόσους κατοίκους) και δεύτερον αυτά τα δίπλα δίπλα είναι συνήθως παλίες άδειες που μεταφέρονται και έχουν διαφορετικές συνθήκες αντιμετώπισης.(25μ αν θυμάμαι καλά). Σε περίπτωση απογραφής και αύξησης των κατοίκων προκηρύσσονται άλλες άδειες και καλή τύχη με αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε κατατακτήριες, μπες, μην ακούς κανέναν και τίποτα αν πραγματικά το γουστάρεις. Απλά κάντο. Στην τελική οι πιθανότητες με κατατακτήριες είναι μικρές οπότε δώσε, και αν τελικά περάσεις το σκέφτεσαι...

 

Αλήθεια ποιά ηταν η πρώτη σου σχολή; Δηλαδή από που πήρες πτυχίο;

 

 

Bιολόγος τελειωσα και δεν ξέρω γενικά τι παίζει.... Μπαίνουν αρκετοί πάντως με κατατακτήριες μην το υποτιμάς... Για επαρχία πάντα μιλάω, Αθήνα λογικά πρέπει να είναι πολλοί υποψήφιοι... Eιδικά από σχολές χημείας είναι πιο εύκολο γιατι ουσιαστικά τα μαθήματα είναι οργανική χημεία που εξετάζεσαι και βιοχημεία.

 

Αυτό με τα γεωγραφικά κριτήρια δε νομίζω να ισχύει. Στον ίδιο δρόμο βρίσκονται σχεδόν απέναντι 3 φαρμακεία και με το που στρίψεις και βγεις σε μεγάλο δρόμο( εγνατία στην Θεσ/νίκη) γίνεται πανικός.

όχι όχι ισχύει. Γενικά υπαρχουν όρια και στην Ομόνοια πχ αν πας έχει 500 φαρμακεία έτσι όπως λες. Υπάρχει όμως όριο  ανα δημο/περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να μην είναι το πιο κατάλληλο θέμα,αλλά βλέπω ότι όλα τα άλλα που έχουν να κάνουν με την Ελληνική οικονομία έχουν εξαφανιστεί ή ξεχαστεί...

http://www.energypress.gr/news/petrelaio/Giati-kindyneyoyn-me...-loyketo-ta-petrelaia-toy-Prinoy

Όποιος παρακολουθεί το αντίστοιχο καθώς και άλλα παρόμοια θέματα αντιλαμβάνεται που πάει το πράγμα...

 

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως μέλλον για κανέναν σ'αυτό τον τόπο,εκτός των δοσίλογων και των μιζαδόρων οι οποίοι ούτως ή άλλως δεν έχουν πατρίδα,έχουν κάνει τη "μπάνκα" τους στην Ελβετία και θα την κοπανίσουν μια νύχτα με ελικόπτερο...α,και τους εφοπλιστές φυσικά!;)

Η Ελλάδα έχει δυστυχώς υποθηκευτεί και μαζί με αυτή,οι περιουσίες και ο μόχθος των Ελλήνων πολιτών!

Ακόμη και όσοι εξακολουθούν να ζουν άνετα κι έχουν πολλές καταθέσεις και "λίπος" (εκτός μερικών ηλιθίων που θα τους έρθει κεραυνός εν αιθρία) έχουν αρχίσει ήδη να βλέπουν στην πράξη ότι όταν οι συμπολίτες τους πεινάνε,αργά ή γρήγορα θα πεινάσουν και οι ίδιοι...

 

Το να σκέφτεται λοιπόν κανείς στην αυγή του 2013 να σπουδάσει ξανά σε Ελληνικό Α.Ε.Ι. και να δώσει ένα κάρο (δανεικά προφανώς) λεφτά για φαρμακείο ή για οποιαδήποτε άλλη επαγγελματική/επιχειρηματική δραστηριότητα το βρίσκω τουλάχιστον αυτοκτονικό!

 

Η μετανάστευση είναι το μόνο "μέλλον" που περιμένει εμάς τους νέους και (δυστυχώς) η μαύρη πείνα όσους άτυχους δεν καταφέρουν να φύγουν και μείνουν εδώ...

Επεξ/σία από Mirlogria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που ανακατευονται τα σουπερ μαρκετ τα φαρμακα "ευρειας καταναλωσης" και τα καλλυντικα τελειωσαν για τα φαρμακεια.

Το ψωμι θα πεσει λογικα σε εξεζητημενα φαρμακα και σε φαρμακα που θα μπορει να κατασκευαζει ο φαρμακοποιος, αν εχει αυτη την δυνατοτητα φυσικα.....

Το προβλημα ειναι οτι αν ανοιξουν πολλα τοτε θα πηγαινουν ολοι για ενα μεροκαματο και την μεριδα του λεωντος θα την παιρνουν οι μεγαλοι (σουπερ μαρκετ και πολυεθνικες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαρμακειο ήταν μεχρο το 2009-2010 ο ευκολότερος τρόπος να γίνει καποιος εκατομμυριουχος. Απο εκει και περα συνεχεια υπαρχει πτωση η οποια ειναι λογικο να συνεχιστει αφου υπαρχουν πολλα προνόμοια σε αυτο το επαγγελμα που κοστίζει πολλα χρήματα στο κράτος.

Ακόμα και σήμερα τα γνωστα και παλια φαρμακεία βγάζουν καλο κερδος αλλα τα περιφερειακα και αυτα που ειναι σε μικρα χωρια αρχίζουν να έχουν προβλήματα ( όλα αυτα απο κολλητο φαρμακοποιο).

Η λογική λεει πως τα φαρμακεία στην χώρα πρέπει να μειωθούν τουλάχιστο στο μισο, τώρα αν κάποια μελλοντική κυβέρνηση έρθει και τους εξασφαλίσει πάλι υπερκέρδη μπορεί να ξαναγίνει η κότα με το χρυσο αυγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετανάστευση είναι το μόνο "μέλλον" που περιμένει εμάς τους νέους και (δυστυχώς) η μαύρη πείνα όσους άτυχους δεν καταφέρουν να φύγουν και μείνουν εδώ...

 

Σε ευχαριστώ για το ποστάρισμα σου αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς τα πραγματα. Θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα περί μετανάστευσης.

 

Και εξωτερικό για να βγει κάποιος χρειάζεται λεφτά, ειδικά για σπουδές. Κοινώς, έτσι όπως το λες όσοι "άτυχοι" δεν  έχουν να στείλουν τα παιδιά τους εξωτερικό τη γ@^&*αν. Χώρια από αυτό δεν θεωρώ τόσο απλά τα πράγματα και στο εξωτερικό.Ήδη πολλές χώρες αντιμετωπίζουν προβλήματα. Εϊναι και άλλα πολλ΄πα στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...