Προς το περιεχόμενο

Σπάσε τον Κώδικα


nickmanak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανα hint-λεξη κλειδι για φλασια, παιζει? Δεν μπορω να σκεφτω τιποτα με τις νοτες και τα εχω υπολογισει ολα, αλλα δεν..

 

Παιζει, αλλα σε pm οπως εχω ξαναπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απο οτι φαινεται το επίπεδο 4 με τις νότες ήταν άδικα δύσκολο οπότε ορίστε hints για να γινει ελπίζω ευκολότερο

 

 

 

1. Ο τίτλος ειναι σημαντικο hint για τον τρόπο λύσης.

2. Οι αξίες(= διαρκεια) των νοτών εχει σημασία. 

3. Η σειρά με την οποια ειναι οι νοτες εχει σημασία.

4. Κάθε διάστημα αντιστοιχεί σε ένα γράμμα στην λύση.

5. Το 270 δεν εχει σχεση με την λύση.

6. Οι νότες με μεγαλύτερη αξία από 1/4 μπορούν να αντικατασταθούν με αντιστοιχες 1/4. Δηλαδή μια νότα αξίας 3/4 με τρείς του 1/4(ιδιες με την 3/4 προφανως)

7. Σε κάθε διάστημα που αντιστοιχεί σε ένα γράμμα έχουμε λοιπόν 8 νότες του 1/4. Κάντε τον συνειρμό με τον τίτλο του κομματιού.

 

Οι αξίες των νοτών είναι ως εξής:

Μάυρη Νότα = 1/4

Άσπρη Νότα με ουρά = 1/2 = 2/4

Άσπρη Νότα = 1 = 4/4

Καμπύλη Γραμμή που ενώνει δύο νότες σε μία = προσθέτει την αξία τους πχ στο 1ο διάστημα εχουμε μια νότα 5/4 = 4/4 + 1/4

Κουκίδα διπλα σε νότα = Αυξάνει την αξία της κατα την μιση της διάρκεια πχ κουκίδα σε μια νότα 1/2 εχει αξία 3/4

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ασχετος απο μουσικη τα παραταω στο 4ο επιπεδο. δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο μουσικη και δεν θα μαθω τωρα :P

 

Οτι χρειαζεται να ξερεις υπάρχει στα hints που εδωσα παραπανω παντως. Και γω ασχετος ειμαι απο μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι χρειαζεται να ξερεις υπάρχει στα hints που εδωσα παραπανω παντως. Και γω ασχετος ειμαι απο μουσικη.

 

Χωρίς τα hints δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω... Αν γνώριζα μουσική ίσος κάτι γίνονταν..

με τα hints ειναι εύκολο..

 

Είμαι στο τέλος, ψάχνω να βρω τα δεύτερα στοιχεια των levels, Το προβλημα ειναι ότι φαντάζομαι περισσότερα "clues" από 1 ανά level και πρέπει να δοκιμάσω όλους τους συνδυασμούς για να το βρω... 

 

Πολύ καλή ιδέα το κυνήγι θησαυρού, να το καθιερώσουμε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς τα hints δεν υπήρχε περίπτωση να το βρω... Αν γνώριζα μουσική ίσος κάτι γίνονταν..

με τα hints ειναι εύκολο..

 

Είμαι στο τέλος, ψάχνω να βρω τα δεύτερα στοιχεια των levels, Το προβλημα ειναι ότι φαντάζομαι περισσότερα "clues" από 1 ανά level και πρέπει να δοκιμάσω όλους τους συνδυασμούς για να το βρω... 

 

Πολύ καλή ιδέα το κυνήγι θησαυρού, να το καθιερώσουμε.....

όντως είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά είναι και πολλή φασαρία. Δεν μπορώ ούτε να φανταστώ τον κόπο που έχει καταβάλει ο δημιουργός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...