Προς το περιεχόμενο

Απορία για Windows V lite


alfas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να κάνω στα μέτρα μου ενα dvd με τα windows, αλλά εχω το εξής πρόβλημα.

 

Λοιπόν το dvd είναι με πολλές εκδόσεις μέσα. Και επίσης επιλέγεις αν θες να γίνει η εγκατάσταση στα ελληνικά ή στα αγγλικά. Το θέμα μου είναι πως όταν πηγαίνω σε μια έκδοση ασπουμε στα x86 ultimate(αυτή με ενδιαφέρει αυτή παλεύω). Όταν αφαιρώ τις ξένες γλώσσες όταν το κάνω ιματζ και το δοκιμάζω sto vmware. Με πετάει κατευθείαν να κάνω την εγκατάσταση στα ελληνικά, δίχως να επιλέξω γλώσσα.

 

 

Έχει συμβεί σε άλλος κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα απτην στιγμη που εχεις ηδη αφαιρεσει τις ξενες γλωσσες πως γινεται να σου δωσει επιλογη γλωσσας? εκτος αν διαβασα λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγράφω.Όταν ξεκιναει η εγκατάσταση σου βγάζει ενα παράθυρο και επιλέγεις ελληνικά-αγγλικά και διαλέγεις.

Στις γλώσσες που έχει,αφαιρώ τα πάντα έτσι και αλλιώς αγγλικά και ελληνικλά δεν υπάρχουν εκεί που επιλέγω τι θα αφαιρέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να κάνεις.

Αφού λες ότι αφαιρείς τις επιπλέον γλώσσες και προφανώς αφήνεις μόνο μια, είναι φυσικό να σε προχωράει απ' ευθείας στην εγκατάσταση. Ποιο είναι το πρόβλημα;

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες όπως τι λειτουργικό είναι (πιστεύω 7άρια) και με ποιο πρόγραμμα κάνεις την παραμετροποίηση της εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να κάνεις.

Αφού λες ότι αφαιρείς τις επιπλέον γλώσσες και προφανώς αφήνεις μόνο μια, είναι φυσικό να σε προχωράει απ' ευθείας στην εγκατάσταση. Ποιο είναι το πρόβλημα;

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες όπως τι λειτουργικό είναι (πιστεύω 7άρια) και με ποιο πρόγραμμα κάνεις την παραμετροποίηση της εγκατάστασης.

Τα 7 προσπαθώ να φτιάξω. Όταν πας να κάνεις εγκατάσταση εμφανίζεται αυτό.

post-53443-0-97772300-1356123022_thumb.jpg

 

Οι γλώσσες που εμφανίζονται να αφαιρέσεις είναι όλες εκτός απο αγγλικά και ελληνικά.

 

Αν αφαιρέσεις μια (πχ τα γερμανικά) δεν υπάρχει πρόβλημα . Αν απεγκαταστήσεις δυο(πχ τα γερμανικά και τα κινέζικα ή οποιαδήποτε άλλη δυάδα) η εγκατάσταση ξεκινάει κατεύθείαν με τα ελληνικά, χωρίς να μπορείς να επιλέξεις.

 

Τα rt 7 lite χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η διανομή που δουλεύεις είναι η επίσημη από την ms ή κάποιο compilation που έκανε κάποιος και το ανέβασε;

Εγώ τα 7άρια που έχω δει είναι σε μια γλώσσα μόνο και αν θέλεις την αλλάζεις (στα ultimate) μάσα από τα updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(@micos000) Custom made είναι το iso και (@TS) δεν γίνεται αυτό που λες με το συγκεκριμένο. Ότι αλλαγή και να κάνεις θα ισχύει μόνο για μια version από το iso και για μια γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί ασπούμε δεν μου το βγάζει στην αγγλική γλώσσα και το βγάζει στην ελληνική.

Υπάρχουν εκδόσεις ΟΕΜ που είναι με αυτή την επιλογή δλδ να διαλέγεις ανάμεσα σε 2 γλώσσες τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) γιατι πειραματιζεσαι με custom windows οπως ειπε ο lexmark? ειναι σιγουρο να εχεις τετοια προβληματα

2) γιατι πειραζεις το iso? τοσο παλιο ειναι το pc και δεν σηκωνει τα 7? αν δεν τα σηκωνει μεινε σε xp...ειναι καλο να πειραξεις τα XP με το nlite...αλλα τα 7 με τετοια προγραμματα να τα αφησεις..δεν εχει βγει κατι καλο και 90% ειναι οτι θα εχεις προβληματα.

 

ps. το vlite ειναι για vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τις ΟΕΜ εκδόσεις. Αυτές έρχονται στους κατασκευαστές κομμένες και ραμμένες για τα συστήματα τους και σύμφωνα με τις απαιτήσεις τους. Την σύνθεση των ΟΕΜ την κάνει η MS και όχι ο κάθε would_be_jack_sparrow που ανεβάζει σε forums ότι βρει προκειμένου να βγάλει κανένα φράγκο από τους hosters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί ασπούμε δεν μου το βγάζει στην αγγλική γλώσσα και το βγάζει στην ελληνική.

 

Υπάρχουν εκδόσεις ΟΕΜ που είναι με αυτή την επιλογή δλδ να διαλέγεις ανάμεσα σε 2 γλώσσες τουλάχιστον...

 

Επειδή, προφανώς, όποιος το ετοίμασε στηρίχτηκε σε ελληνική έκδοση των Windows. Από εκεί και πέρα ότι σου είπαν οι kokopsopsaros (λοιπόν, τέλος, από εδώ και πέρα θα σε γράφω koko :P ) και micos000 ισχύουν για τις άλλες σου ερωτήσεις

 

Γνώμη μου, πάρε μια απείραχτη έκδοση των windows 7, μάθε τι θα αφαιρέσεις/προσθέσεις ("αφαιρέσεις" είναι αν θυμάμαι καλά) για να μπορείς να εγκαταστήσεις όλες τις εκδόσεις από αυτή που κατέβασες και πως να βάλεις εξτρά γλώσσες κατά την εγκατάσταση και πάντα με το 7lite. 

 

Οι OEM εκδόσεις παίζουν με κάτι σαν το OOBE (Out Of the Box Experience) συν κάτι δικά τους καλούδια. Δεν θα μπορείς να κάνεις τη δικιά σου ακριβώς έτσι αλλά έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον να μάθεις αυτό το OOBE. Αν, φυσικά, ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο.

 

Βασικά παίζουν με το OPK (δεν θυμάμαι και πολλά οπότε τα γράφω σε κομμάτια όλα! :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, τέλος, από εδώ και πέρα θα σε γράφω koko :P

roger that :P

 

με το 7lite.

ουτε αυτο μου γεμιζει το ματι προσωπικα το φοβαμαι και ποτε δεν πειραξα τα 7...μονο τα xp με το nlite

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...