Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή λίστας των MKV μου.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω μια λίστα της συλλογής όλων των MKV ταινιών μου από όλους τους εξωτερικούς σκληρούς δίσκους που έχω, οπότε προσπαθώ να βρω είτε κάποια εφαρμογή που να κάνει τη δουλειά, που θα ήταν ιδανικό, διαφορετικά αν μπορέσω να το κάνω χειροκίνητα με εντολή στο DOS (Command prompt) του τύπου: > dir *.mkv > MoviesList.txt, για κάθε εξωτερικό σκληρό και μετά με manual διαχείριση των txt αρχείων στο Excel ή αλλιώς.
Τελικά θέλω να έχω ένα Excel, με λίστες MKV, με sheets όσοι είναι οι σκληροί μου, για κάθε δίσκο τα MKVs ξεχωριστά και ένα sheet συνολικό (συνολική λίστα) με τα MKVs που έχω σε όλους τους δίσκους.
Μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό το εγχείρημά μου, ώστε να γίνει η δουλειά ωραία και γρήγορα και να μην χρειάζεται να δημιουργήσω ένα Excel εντελώς χειροκίνητα και from scratch για όλες τις MKV ταινίες μου;;

Ευχαριστώ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εντολή,αφού πας στον δίσκο που σε ενδιαφέρει,είναι

dir *.mkv /b /s > c:tainies.txt

αν σου βγάλει πρόβλημα πρόσβασης για το c το γράφεις σε κάποιον άλλο δίσκο.

Αν θες όλα να μπουν στην ίδια λίστα,τότε στην δεύτερη και κάθε επιπλέον φορά το ένα > πρέπει να γίνουν δύο >>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο αυτό το πρόγραμμα μήπως σε βοηθήσει...

 

http://www.collectorz.com/movie/

 

Πολύ ωραίο προγραμματάκι! Δες το PM σου. Thank u.

 

Η εντολή,αφού πας στον δίσκο που σε ενδιαφέρει,είναι
dir *.mkv /b /s > c:tainies.txt

αν σου βγάλει πρόβλημα πρόσβασης για το c το γράφεις σε κάποιον άλλο δίσκο.

Αν θες όλα να μπουν στην ίδια λίστα,τότε στην δεύτερη και κάθε επιπλέον φορά το ένα > πρέπει να γίνουν δύο >>

Σε ευχαριστώ. Γίνεται να μην φαίνεται το path και το .mkv (π.χ. αντί για "d:\Hangover 2.mkv", να φαίνεται μόνο το "Hangover 2") ;;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια η microsoft λέει ότι

 

To alter the preceding example so that dir displays the file names and extensions, but omits the directory names, type:

dir /s/w/o/p/a:-d

 

δηλαδή το dir *.mkv /b /s /a:-d > c:tainies.txt θα έπρεπε να κάνει αυτό που θες....σε εμένα πάντως δεν δουλεύει... :( δοκίμασε το...

http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/dir.mspx?mfr=true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Γίνεται να μην φαίνεται το path και το .mkv (π.χ. αντί για "d:\Hangover 2.mkv", να φαίνεται μόνο το "Hangover 2") ;;

 

Γίνεται με batch file. Π.χ.:

 

list.cmd

@echo off

for /f %%a in ('dir /b/s *.mkv') do (
    echo %%~na
)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

 

Γίνεται με batch file. Π.χ.:

 

list.cmd

@echo off

for /f %%a in ('dir /b/s *.mkv') do (
    echo %%~na
)

 

Φίλε μου πάει καιρός που έχουμε παρατήσει το θέμα, αλλά τώρα ελέησα να προσπαθήσω να οργανώσω λίγο τις ταινίες στους δίσκους μου.

 

Οπότε δοκίμασα το παραπάνω batch file και το αποτέλεσμα είναι ότι λειτουργεί μόνο σε αρχεία που δεν έχουν filenames με spaces, δηλαδή για παράδειγμα θα εμφανίσει το "Centurion_1080p" από το "Centurion_1080p.mkv", αλλά σε ένα αρχείο με όνομα "The Pacific Part 1_720p.mkv", εμφανίζει απλά το "The".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...