Προς το περιεχόμενο

..The Animus Project..


Doc1355

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 416
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μα λέω και εγώ,προσπαθούσα να θυμηθώ που το είχα δεί!

ωραίος ;)

 

Ασε γιατί μου έβαλες άλλες ιδέες με το αλουμίνιο άτιμε :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

 

 

Όπως είπα εχθές λοιπόν σήμερα θα ξεκινούσα με την πρώτη σκέψη μου για τα covers..όχι ως προς την μορφή τους καθώς αυτό το έχω αποφασίσει αλλά ως προς την υλοποίηση τους!

 

Είχα λοιπόν 3 ιδέες (αρχικά 2 αλλά ένα παιδί από γειτονικό φόρουμ μου έβαλε άλλη μία) για το πώς ακριβώς θα γίνουν τα σχέδια τα οποία θέλω να μπουν πάνω στα covers:

 

 

1) Με τα κομμάτια από plexiglass τα οποία έχω ήδη κόψει και την βοήθεια βινυλίου.
2) Με νέα κομμάτια plexiglass μαύρα matte πάνω στα οποία θα χαραχθούν τα σχέδια τα οποία θα κοπούν σε plexiglass άλλου χρώματος και στην συνέχεια θα κολληθούν πάνω στο πρώτο.
3) Με κομμάτια αλουμινίου πάνω στα οποία θα κοπούν τα σχέδια που θέλω και πίσω από το αλουμίνιο να μπει χρωματιστό plexiglass ώστε να δώσει το απαραίτητο χρώμα στα σχέδια.


Εδώ είναι και τα σχέδια στο Corel.

 


image.jpg

 


Αφού λοιπόν έγιναν και τα σχέδια ας ξεκινήσουμε με τον πρώτο τρόπο κατά τον οποίο το αποτέλεσμα δίνει και ένα πολύ ωραίο 3D εφέ!

 

Αρχίζουμε με τις απαραίτητες τρυπούλες για τις φρεζάτες M3.

 


P1280335.jpg

 

 

 

P1280337.jpg

 


Οι αντίστοιχες τρύπες έγιναν και στις γωνίες που έχω στο πάτωμα.

 

 


P1280330.jpg

 

P1280334.jpg

 

 


Για τα σχέδια κόπηκε μαύρο matte,λευκό και μπλε βινύλιο.


Στο πίσω μέρος των plexiglass μπήκε το μπλε βινύλιο το οποίο κάλυψε όλη την επιφάνεια του,με αυτόν τον τρόπο έχουμε το "3D εφέ" που φαίνεται στις φωτογραφίες,τον χρωματισμό του σχεδίου αλλά και πολύ καλύτερο αποτέλεσμα σε περίπτωση που θέλω να φωτίσω εσωτερικά τα covers!!!

 

Στο μπροστά μέρος μπήκε το μαύρο matte βινύλιο από το οποίο έχουν αποκοπεί τα σχέδια που ήθελα να είναι μπλε!

 

Τον χρωματισμό τους αναλαμβάνει το μπλε βινύλιο στο πίσω μέρος..

 

Για τα σημεία που είναι λευκά κολλήθηκε το αντίστοιχο βινύλιο στο κενό του μαύρου :)

 


P1300346.jpg

 

P1300347.jpg

 

 

P1300348.jpg

 


Και εδώ τα plexiglass τοποθετημένα στο κουτί,χωρίς όμως να είναι η τελική τους εικόνα αυτή!

 

 


P1300342.jpg

 

P1300343.jpg

 

P1300344.jpg

 


Το αποτέλεσμα μου αρέσει πάρα πολύ και δύσκολα θα αλλάξω γνώμη για το ποιον τρόπο θα επιλέξω νομίζω..!!!

 

Αυτά για σήμερα παιδιά ελπίζω να σας αρέσει και σόρρυ για τις δαχτυλιές την σκόνη και τις κακής ποιότητας φωτογραφίες!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτική δουλειά, με πολύ μεράκι Doc. Ανυπομονώ να δω το τελικό αποτέλεσμα, και σου εύχομαι να είναι πολύ πιο όμορφο απ'ότι κι εσύ ο ίδιος έχεις φανταστεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερά τα κάλυπτρα αδερφε! τα σχέδια πως ακριβώς τα έκανες? που έδωσες τα corel και στα εβγαλαν?

 

Nα΄σαι καλά!

 

Τι εννοείς πως τα έκανα; Στο Corel :P

Πήγα το σχέδιο σε φίλο που κάνει επιγραφές και έχει κοπτικό μηχάνημα βινυλίου και τα φτιάξαμε :)

 

Αν θες info για το μαγαζί: http://www.smartpixel.gr θα βρεις και το pc μου όπως ήταν πρίν το project σε κάποιες φώτο χεχε

 

 

Εγραψες παλι! τελεια δουλεια παντος! Αναμενουμε για την συνεχεια...

Thanks Πάνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...