Προς το περιεχόμενο

Πως μπορω να συνδεθω στο Internet με desktop που δεν εχει wifi adaptor ???


epivitor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια και καλες γιορτες.

 

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: εχω στο δωματιο μου ενα desktop που ειναι στο Internet με το TG585 v7. Μπορω να δωσω internet σε ενα desktop που εχω σε ενα αλλο δωματιο το οποιο εχει και αυτο το ιδιο modem-router ???

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς. Το συνδέεις κατευθείαν στον υπολογιστή. Υπάρχει κάποιος λόγος που έχεις και το άλλο router; Γιατί και τα δύο μαζί δε μπορείς να τα έχεις συνδεμένα στην ίδια γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς. Το συνδέεις κατευθείαν στον υπολογιστή. Υπάρχει κάποιος λόγος που έχεις και το άλλο router; Γιατί και τα δύο μαζί δε μπορείς να τα έχεις συνδεμένα στην ίδια γραμμή.

Το ειχε ο αδερφος μου στο σπιτι που νοικιαζε και τωρα που επεστρεψε το εφερε.

 

Δηλαδη το συνδεω μεσω ethernet και αν ναι μετα που πηγαινω για να δω το ασυρματο δικτυο που εχω στο σπιτι για να συνδεθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μέσω ethernet. 

Αφού το router είναι στη γραμμή και δίνει internet (να φανταστώ ασύρματα στο 1ο desktop) δε θα χρειαστεί να κάνεις καμιά άλλη ενέργεια. Αρκεί στον υπολογιστή να μην είναι απενεργοποιημένη η κάρτα δικτύου & να μην έχουν μπει άλλες ip.

Με λίγα λόγια κουμπώνεις και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτακι, το 1o TG585 ειναι στη γραμμη και δινει internet στο 1ο desktop μεσω ethernet (το wireless του 1ου TG585 ειναι φυσικα ανοιχτο).

 

To 2ο TG585 ειναι συνδεδεμενο μεσω ethernet στο 2ο desktop που βρισκεται σε αλλο δωματιο και με καποιο τροπο θελω να παρει internet απο το wireless του πρωτου. Γινεται κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ άλλο κατάλαβα πριν. Τώρα εξήγησες τι θέλεις να κάνεις. Αυτό είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.

Πρέπει να κάνεις wireless bridge. Στο συγκεκριμένο μοντέλο δυστυχώς το wds υποστηρίζει μόνο wep encryption.

Δες εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο φιλε συγγνωμη που δεν το περιεγραψα σωστα εξ'αρχης :-)

 

Λιγακι δυσκολο το κοβω αυτο που γραφει στο Post που εδωσες, μηπως θα μπορουσες να προτεινεις καποιον wireless pci ή usb adapter απο το eshop κατα προτιμηση κοντα στο 20αρικο? Σ'ευχαριστω πολυ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει όμως ακριβώς αυτό που ζητάς  :-D

Η αλήθεια είναι πως θα είσαι ευάλωτος αν χρησιμοποιήσεις wep encryption έτσι & αλλιώς οπότε η απλή λύση είναι κάποιο wireless usb adapter όπως είπες.

Το ποιο σου κάνει εξαρτάται από τις απαιτήσεις και την απόσταση/χώρο. Αλλά σε γενικές γραμμές για απλή χρήση internet εντός σπιτιού (πχ μεταξύ δύο δωματίων στον ίδιο όροφο) ένα απλό 54άρι θα κάνει τη δουλειά του (αν και αυτά τα 585 δεν έχουν & το καλύτερο σήμα).

Μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις το wpa encryption για να μη τα ξαναλέμε αυτά σε νέο νήμα (μου κλέβουν ιντερνετ κλπ)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι το δωματιο που ειναι το αλλο desktop απεχει γυρω στα 12-14 μετρα με αρκετους τοιχους απο το σημειο που ειναι το thomson και το σημα δεν ειναι ιδιαιτερως δυνατο (γυρω στο 50-60% αν θυμαμαι καλα).

 

Θα ηταν καλυτερα usb wireless adapter ή pci ?

Kαποιο συγκεκριμενο μοντελο που το γνωριζεις οτι ειναι καλο ισως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη από πάνω πρότεινα usb. Έχουν πεθάνει πλέον τα pci. Που να το χώνεις μέσα στο κουτί. Η ευκολία και η ευελιξία που προσφέρουν πλέον τα usb έχει επικρατήσει.

Τώρα αν θες να σου προτείνω ενδεικτικά από eshop, και με δεδομένο το χώρο και το σήμα που ανέφερες, θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο που έχει και 4dBi κεραία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα να πω οτι το αρχικο που θες να κανεις δηλαδη να παιζουν τα 2 thomson μεταξυ τους ασυρματα επειδη το εχω δοκιμασει εχει πολλα παρατραγουδα.οπως ειπε ο αδικος το πρωτο θεμα ειναι οτι παιζει μονο με wep.

το δευτερο θεμα ειναι οτι πρεπει και στα 2 να εχεις generic firmware για να ειναι ανοιχτο το Telnet.

το 3 ειναι οτι ολη η διαδικασια γινεταιαπο telnet.

και το 4 ειναι οτι δεν σου εγγυαται κανεις οτι θα πετυχει με ποια εννοια.το ειχα δοκιμασει καποτε με 2 thomson 780 και επαιζε μια χαρα.δοκιμασα πριν λιγες μερες να το κανω με ενα thomson 585v7 και ενα 784 .ενω συνδεθηκαν ειχα απαραδεκτα ping timeouts.αν παιξει παιζει καλα αλλα οπως λενε ΑΝ παιξει.



αν εχεις ορεξη να το δοκιμασεις μπορω να σε βοηθησω.και μετα υπαρχει και αυτο.

http://npr.me.uk/wds.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω πολυ Poulinos αλλα μου φαινεται μεγαλη φασαρια η ολη διαδικασια και γι'αυτο παραγγειλα ηδη ενα usb adaptor και το περιμενω.

 

Καλες γιορτες σου ευχομαι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω πολυ Poulinos αλλα μου φαινεται μεγαλη φασαρια η ολη διαδικασια και γι'αυτο παραγγειλα ηδη ενα usb adaptor και το περιμενω.

 

Καλες γιορτες σου ευχομαι :-)

καλη χρονια και σε σενα.δεν ειναι τοσο η διαδικασια που αμα ξερεις ειναι 20-30 λεπτα μαζι με τα firmware αλλα οτι δεν αξιζει για 10-20 ευρω που κανει ενας Usb adaptor να μπεις στην διαδικασια οποτε καλα εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...