Προς το περιεχόμενο

Orphan Black {BBC America}


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Moderators

Αρκετά καλή η πρώτη season, με την Tatiana Maslany να κλέβει την παράσταση (βασικά παραδίδει μαθήματα) σε ένα πολύ απαιτητικό ρόλο για τον οποίο βραβεύτηκε ήδη σε κάποιες διοργανώσεις πχ Critics Choice TV Awards.

 

Δίνουν βάρος στον κεντρικό χαρακτήρα και έχουν αρκετή δόση χιούμορ. Το μυστήριο και το sci-fi στοιχείο υπάρχει αλλά κάπως υποτονικά και χρησιμοποιείται για να οδηγεί κάποιες εξελίξεις. Οι χαρακτήρες είναι ok - ίσως κάποιοι που πλαισιώνουν τη Maslany χρειάζονται περισσότερη ανάπτυξη/έμφαση γιατί όπως έχει η σειρά μαθαίνεις για αυτούς από σπόντες ή εντελώς επιφανειακά πράγματα. Στο φινάλε κάπου χαλάστηκα κυρίως γιατί προτίμησαν ένα τρομερά κλισέ cliffhanger (ως προς μια ιστορία τουλάχιστον) που ξυπνάει κακές αναμνήσεις από άλλες σειρές που επέλεξαν την ίδια οδό.

 

Η Maslany σε πολυ-επίπεδη δράση (έχει spoilers): http://io9.com/why-orphan-blacks-tatiana-maslany-deserves-an-emmy-nom-513649530

 

 

Προφανώς ο ρόλος της είναι να υποδύεται διαφορετικούς κλώνους που προέρχονται από διαφορετικό background και έχουν αναπτύξει αρκετά διακριτές προσωπικότητες (πχ Sarah, Beth, Alison, Katja, Cosima, Helena και ... λοιπές), αλλά το highlight είναι όταν το σενάριο απαιτεί ένα κλώνο να υποδυθεί το ρόλο ενός άλλου (και σε μια τουλάχιστον περίπτωση ένας κλώνος υποδύεται έναν άλλο κλώνο που υποδύεται ένα τρίτο :) ) (πχ η Sarah ως detective Beth, η Sarah ως γερμανίδα Katja, η soccer-mom Alison ως "punk" Sarah και το αντίστροφο, και η ουκρανή ψυχωτική Helena ως Sarah που υποδύεται τη Beth)

 

 

 

Ένα σχετικά χαλαρό session με ερωτήσεις προς τρεις από τους πρωταγωνιστές από fans στο Nerd HQ: "Orphan Black" Conversation w/ Cast & Creators

 

H Season 2 ξεκινάει στις 19 Απριλίου 2014. Season 2 trailer (προφανώς είναι spoiler για την πρώτη season)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Moderators

Πλησιάζει η (πασχαλιάτικη για μας) πρεμιέρα του 2ου κύκλου.

Ένα πιο αποκαλυπτικό (spoilery) trailer σε σχέση με το παραπάνω teaser, για τη 2η season.

 

Εδώ έχει και κάποια promo shots:

http://screencrush.com/orphan-black-season-2-poster-premiere-photos-clones/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σπόντα έμαθα για αυτή τη σειρά (Ας είναι καλά ο stormrain) και κυριολεκτικά «ρούφηξα» την 1η σεζόν σε 2 βράδια. Ρεσιτάλ δίνει η Τατιάνα ενώ το σενάριο κρύβει ουκ ολίγες εκπλήξεις.  Εν αναμονή για τη 2η τώρα, η οποία ευτυχώς είναι κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τη ξεκοκαλισα κανονικα τη σειρα.ξαναβλεπω season 1 για να θυμηθω καποια πραγματα.να ρωτησω,,,πως γινεται να κανει τοσους ρολους και να δειχνει πχ 2 κλονους μαζι να μιλανε,να ειναι στο αυτοκινητο,τι εφε υπαρχει εδω?γυριζεται ξεχωριστα η σκηνη καθε κλονου και στο μονταζ ενωνεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω τη ξεκοκαλισα κανονικα τη σειρα.ξαναβλεπω season 1 για να θυμηθω καποια πραγματα.να ρωτησω,,,πως γινεται να κανει τοσους ρολους και να δειχνει πχ 2 κλονους μαζι να μιλανε,να ειναι στο αυτοκινητο,τι εφε υπαρχει εδω?γυριζεται ξεχωριστα η σκηνη καθε κλονου και στο μονταζ ενωνεται?

Έχουν double για τη Maslany για να γυρίζει τις σκηνές με κάποιον στη θέση του άλλου κλώνου, και γενικά γυρίζουν πολλές φορές την κάθε τέτοια σκηνή (μαζί με την double, μόνη της, μόνο κίνηση κάμερας) και στο τέλος πέφτει αρκετό editing.

 

Εδώ έχουν ένα σχετικό video που εξηγεί κάπως τη διαδικασία.

http://insidetv.ew.com/2013/07/19/orphan-black-tatiana-maslany/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

And it's back!

Ο δεύτερος κύκλος ξεκινάει ακριβώς από εκεί που τελείωσε ο πρώτος και με μια πολύ κινηματογραφική opening scene. Οι καινούριοι 'κακοί' συστήνονται από νωρίς και έχουν κάτι πολύ γνώριμο: απ'το ανατριχιαστικά αναιγματικό του Lorne Malvo μέχρι το psycho cool του Agent Smith. Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι τώρα γίνεται λίγο πιο ξεκάθαρο το πόσα στρατόπεδα υπάρχουν και ποιός ανήκει σε ποιο, αλλά εξακολουθούν να κρατάνε το μυστήριο. Ίσα που αρχίζεις να υποψιάζεσαι τι ακριβώς θέλει να πετύχει το καθένα απ'αυτά.

 

Κατά τα άλλα, το πρώτο επεισόδιο είναι πιστό στο κλίμα και την ατμόσφαιρα των προηγούμενων, έχει πολύ ωραία μουσική και η Maslany εξακολουθεί να είναι τέλεια στις σκηνές που μία από τους χαρακτήρες της πρέπει να υποδυθεί κάποια άλλη! Θα μπορούσα να συνεχίσω να το παινεύω αν δεν υπήρχε ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα. Στο τελευταίο επεισόδιο του πρώτου κύκλου, φαίνεται ξεκάθαρα ότι (spoiler Season 1)

η Sarah πυροβολεί την Helena στο κεφάλι και η κάμερα μένει πάνω της αρκετή ώρα για να δεις το σημάδι και το αίμα.

Λίγο πριν να τελειώσει το πρώτο επεισόδιο όμως (spoiler Season 2)

η Helena μπαίνει σ'ενα νοσοκομείο για να ζητήσει βοήθεια, εμφανώς τραυματισμένη και εμφανώς ζωντανή!

 

Ελπίζω και υποθέτω να βρούν κάποιο τρόπο να το εξήγησουν πειστικά, διαφορετικά θα είναι η πρώτη κόκκινη σε μια κατά τα άλλα πολύ καλογυρισμένη και προσεγμένη σειρά.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ελπίζω και υποθέτω να βρούν κάποιο τρόπο να το εξήγησουν πειστικά, διαφορετικά θα είναι η πρώτη κόκκινη σε μια κατά τα άλλα πολύ καλογυρισμένη και προσεγμένη σειρά.

Παρόμοιες και οι δικές μου εντυπώσεις.

Ήταν καλή αρχή, ίσως περίμενα κάτι παραπάνω στο θέμα

 

της Siobhan που το άφησαν θολό (μόνο που δεν την απάλλαξαν εντελώς στο επεισόδιο ή/και δεν ασχολήθηκαν με το θέμα της φωτογραφίας).

 

 

Κάποια σκηνικά θύμισαν χαρακτηριστικά σκηνικά/τύπους από το Utopia (Channel 4) που δεν πρέπει να είναι τυχαίο :) (κι επίσης δεν είναι κακό).

 

Όσο για το

ότι εμφανίστηκε η Helena. Εγώ μάλλον χαλάστηκα σε πρώτη φάση. Θα προτιμούσα να έχει κλείσει το κεφάλαιο εκείνο (κι έχω την εντύπωση ότι το ίδιο είχε ακουστεί και από τους ηθοποιούς/τη Maslany, αλλά και πάλι αυτό δε σημαίνει κάτι).

 

Γενικότερα υπήρχε ένας αέρας fan service στο επεισόδιο σε μικρές ή σχετικά κρυμμένες δόσεις (Allison με το spray ή το musical, η Sarah ως Cossima, και στο τέλος η επανεμφάνιση/νεκρανάσταση της Helena).

 

Δεν ξέρω πού το πάνε, πώς θα το εξηγήσουν ή αν είναι κάποιο red herring, αλλά ήδη η σειρά έχει το προηγούμενο με την "αφύσικη" ανάρρωση της Kira, οπότε ενδέχεται να σπρώξουν εκείνο το "νήμα" παραπέρα. Αν δεν το κάνουν να ακουστεί εντελώς κουφό ή ασυνεπές με όσα είδαμε, νομίζω ότι θα είναι ευκολότερο να συμβιβαστώ με την επαναφορά του χαρακτήρα, αρκεί να έχουν σοβαρά σχέδια για αυτή (κάτι διαφορετικό από την 1η season, ή καλύτερη ανάλυση στο χαρακτήρα της ξέρω γω).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Sarah πυροβολεί την Helena στο κεφάλι και η κάμερα μένει πάνω της αρκετή ώρα για να δεις το σημάδι και το αίμα.

 

 

Σχετικά με αυτό

Δεν φαίνεται να την πέτυχε στο κεφάλι, ξανα είδα την σκηνή και έκανα pause μάλλον κάπου αλλού την πέτυχε στο κεφάλι πάντως όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και εμένα δεν μου πολυάρεσε η επαναφορά της Έλενας (αν και σεναριακά τουλ. δεν υπάρχει ασυνέπεια, δεν ήταν headshot και έχουμε το ιστορικό με το τροχαίο που η μικρή την έβγαλε λάδι, εξάλλου το genetic engineering είναι το κεντρικό θέμα της σειράς), αλλά υποθέτω/ελπίζω ότι θα δέσει με το όλο storytelling.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω πού το πάνε, πώς θα το εξηγήσουν ή αν είναι κάποιο red herring, αλλά ήδη η σειρά έχει το προηγούμενο με την "αφύσικη" ανάρρωση της Kira, οπότε ενδέχεται να σπρώξουν εκείνο το "νήμα" παραπέρα.

 

 

Ναι όντως, θα μπορούσαν να το βασίσουν σ'αυτό και να εξηγήσουν πως έγινε - μήπως και μάθουμε τελικά what's special about them - απλά αναρωτιέμαι αν ο χαρακτήρας της έχει κάτι άλλο να προσφέρει. Ειδικά τώρα που έκαναν introduce και άλλα μέλη του cult. 

 

Σχετικά με αυτό

Δεν φαίνεται να την πέτυχε στο κεφάλι, ξανα είδα την σκηνή και έκανα pause μάλλον κάπου αλλού την πέτυχε στο κεφάλι πάντως όχι.

 

Έχεις δικιο, την ξανα είδα κι εγώ τη σκηνή και με μπέρδεψε αυτό το σημάδι/γρατζουνιά που έχει στο μέτωπο. Και πιο πολύ με μπέρδεψε στο next time on Orphan Black, το voice over που λέει

shot point black on the chest and she walks in?

Οκ, παίρνω την κόκκινη πίσω but they better come up with a good explanation!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...