Προς το περιεχόμενο

Μιας που ήρθαν τα χριστούγεννα,αγορά τηλεόρασης 42-47" προτάσεις ?


AccountSaver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και απο εμένα,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω με τον αδερφό μου μια τηλεόραση για τον χώρο μας.

 

Καταρχίν επειδή θα είναι απο 2 διαφορετικά σημεία θέασης,  δηλαδή :

απόσταση τηλεόραση - καναπέ θα είναι : 3.1 μέτρα

απόσταση τηλεόραση - κρεβατιού (πίσω απο τον καναπέ κολλημένο) : 5.2 μέτρα

 

Άρα το 42" και το 46" και το 47" είναι μια χαρά για τα μέτρα που το θέλουμε,θα μπεί και επιτύχια βάση μπορεί και να μπεί στα πλαινά, ώστε να μετακινείτε σε διάφορες γωνίες δεν ξέρω ακόμα.

 

Προς στιγμή έχω δεί στο σκρουτζ, διάφορες τηλεοράσεις.

(Είμαι SAMSUNG ADDICTED FAN , και η τηλεόραση στο σαλόνι 1 χρόνου που είναι 42" είναι Samsung Και γενικά όλη η οικογένεια Samsung, εξαιτίας μου ,και όλοι με το παραπάνω ευχαριστημένοι,ξέρω ξέρω δεν παίρνω ποσοστά απο την Samsung :P :P)

 

Φτάνουμε στο δια ταύτα.

Ναι,θέλουμε 3D, ναι θέλουμε Smart-TV

Καθώς θα καιγόμαστε σε ταινίες, αλλά και σε παιχνίδια γιατί θα συνδεθεί μελλοντικά 100 % ένα XBOX Kinect λογικά.

 

Έχω περιορίσει την αναζήτηση στο Skroutz και είναι η εξής :
http://www.skroutz.gr/c/12/television/m/30_28/LG_or_Samsung/f/6200_236412_342156_342208_356336/LED-LCD-Smart-TV-42-%CE%AD%CF%89%CF%82-47-%CE%AF%CE%BD%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%82-3D-Full-HD.html?price_min=650&price_max=900

 

Το μόνο μοντέλο τηλεόρασης απο Samsung ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ,είναι η UEXXES6100 οποιόδηποτε μέγεθος τα Smart Features ειναι για το ανάθεμα όπως και οι συνδέσεις μέσω HDMI παγώνουν την εικόνα.

 

Στην αναζήτηση πλέον έβαλα και την LG καθώς βλέπω οτι έχει πολύ καλές συχνότητες ανάλυσης όπως 400 MCR  κτλ. με Wi-fi μέσα και γενικότερα είναι δυναμική απο οτι καταλαβαίνω.

 

Πάντως ταβάνι του ταβανιού έχουμε τα 850 € περίπου ,με δόσεις πάντα.Δηλαδή και πιο λίγα χρήματα να δώσω με περισσότερες ίντσες με τα στοιχεία τα οποία ζητάω θα είναι μια χαρά για εμένα καθώς έτσι θα γίνει πιο γρήγορα η αγορά του XBOX η της επιτύχιας βάσης ;)

 

Η αγορά θα προτιμήσω να γίνει απο μεγάλη αλυσίδα και όχι απο κανένα μαγαζί μικρό. Ξέρω τις διαφορές ξέρω και το πως αντιμετωπίζει ο κάθε ένας αλλά είναι αποψη μου.

 

Προς στιγμή έχω σταμπάρει :

  • LG 47LM620S LED 3D TV 47 FullHD 400Hz στα 869 €
  • LG 42LM649S & Δώρο SoundBar NB2020 @ 899€
  • LG 47LM615S @ 745 €

Samsung δεν ,έχω βρεί κάτι αξιόλογο πλην της προβλημάτικης σειράς ES6100.

Βγήκα κατά 40-50 € εκτός προυπολογισμού , μόνο εάν αξίζουν πραγματικά.

 

Ακούω,γνώμες ? :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παρότι δεν ξεφεύγω και κάτα πάρα πολύ στις ίντσες γιατί με βάση μετατροπή απόστασης τηλεόρασης μου αρκεί και 52" , αλλά δε θέλω να ξεφύγω εγώ προσωπικά, έχω δεί 50 " και με φαίνονται κάπως γίγαντες.

Ενώ 42"47" μου φαίνονται κουτί,δεν ξέρω πως τα 3" είναι πιο "γιγαντιαία" αλλά αλλάζει ,οπότε θα αρκεστώ σε αυτό.

 

Σ'ευχαριστώ όμως πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Θεο που με εκανε ομορφο. Θα ψαξω και για τις ιντσες που ειπες μπας και βρω τιποτα ενδιαφερον.

 

μμ ... τότε πρέπει να του πω πολλά ευχαριστώ αφού δημιούργησε αριστούργημα ;)

 

Αν μπορείς και σου είναι εύκολο , σ'ευχαριστώ πολύ απο τώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμ ... τότε πρέπει να του πω πολλά ευχαριστώ αφού δημιούργησε αριστούργημα ;)

 

Αν μπορείς και σου είναι εύκολο , σ'ευχαριστώ πολύ απο τώρα :)

ΛΟΛ. Θελεις μονο απο Ελλαδα ή και απο amazon π.χ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το ξερω οτι δεν θελεις σε αυτες τις ιντσες αλλα οφείλω να σου δειξω αυτην http://www.skroutz.gr/s/1563767/Samsung-PS51E550D1.html

 

μπα, όχι αν και βλέπω πολύ καλά χαρακτηριστικά , δεν θέλω τόσο μεγάλη εν μέρη μου φαίνετε γίγαντας ,για το δωμάτιο μου :)

 

Ενώ με τις άλλες σιγά σιγά θα το κάνω να φανεί ωραίο ,με την στήριξη με την κονσόλα σιγά σιγά και Home Cinema κτλ. και τα συναφί :)

 

Αλλά είπαμε σε τι "κλείνω" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω σίγουρα να δώ απλά καλό είναι να δώ αυτές που θα βάλω στο μάτι προς πιθανή αγορά ώστε να τις συγκρίνω. :)

 

Θα πάω σίγουρα πλαίσιο , Mediamarket, Electroworld,Kotsovolos,Public,Multirama :P

 

Εκεί δηλαδή που μπορώ να παρκάρω το αμάξι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα λεφτά που διαθέτεις, με βάση αυτα που λες, μονο σε 46es6100 πας. Αυτα που λες για το smart και τα HDMI άπλα δεν ισχύουν. Αν το διάβασες κάπου απο εδω μέσα διάβασε κατην απάντηση μου σε αυτο. http://www.insomnia.gr/topic/470168-samsung-6710-46/?p=5155887

 

Ολες η samsung smart tv μοιράζονται το ιδιο λογισμικό smart hub. Απο την ταπεινή 5500 μεχρι την 8000! Αλλωστε σε διαβεβαιώ σαν επαγγελματίας εχω εγκαταστήσει παρα πολλές και δεν έχω θέματα τέτοιου είδους, παρα μονο εαν αμεληθουν αυτά που γράφω στο λινκ.

 

Αντιθέτως απο ζημίες ειχα κρούσματα απο αλλη εταιρια που δεν το περίμενα.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά που διαθέτεις, με βάση αυτα που λες, μονο σε 46es6100 πας. Αυτα που λες για το smart και τα HDMI άπλα δεν ισχύουν. Αν το διάβασες κάπου απο εδω μέσα διάβασε κατην απάντηση μου σε αυτο. http://www.insomnia.gr/topic/470168-samsung-6710-46/?p=5155887

 

Ολες η samsung smart tv μοιράζονται το ιδιο λογισμικό smart hub. Απο την ταπεινή 5500 μεχρι την 8000! Αλωνίστε σε διαβεβαιώ σαν επαγγελματίας εχω εγκαταστήσει παρα πολλές και δεν έχω θέματα τέτοιου είδους, παρα μονο εαν αμεληθουν αυτά που γράφω στο λινκ.

 

Αντιθέτως απο ζημίες ειχα κρούσματα απο αλλη εταιρια που δεν το περίμενα.

 

απλά το έχω δεί σε πολλές τηλεοράσεις ντάξει όχι καισε πάρα πολλές σε 6-7 μοντέλα ίδια.

 

Συγκεκριμένα στις κοπέλας μου την τηλεόραση που είναι η 40ES6100 το Smart , λειτουργούσε υπό την επήρεια αλκόολ.

 

Άρα λες όντως να είναι κάτι τέτοιο ?

 

Γιατί και στις αξιολογήσεις εδώ:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Samsung-UE46ES6100-3D-LED-TV-46-UE46ES6100WXXH.htm

γράφουν το ίδιο... ακριβώς.

 

(Κρίμα και την είχα δεί και απο κοντά και είχα ξετρελαθεί και εγώ μ'άρεσε απίστευτα πολύ!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν γινουν ολα τα updates του χωρίς διακοπή. Μετα firmware update στην tv και μετα ισως ξανα ζητήσει και νεα updates στο smart hub, τοτε δεν θα εχεις πρόβλημα. Σε οσους εχω κανει εγκατάσταση και εχω κανει την διαδικασία προβλεπόμενα δεν εχουν ως τωρα κανένας πρόβλημα. Οι περισσοτεροι η βαριούνται η ετσι φτιαγμένοι να δουν εικόνα απο την νεα τους tv τα κοβουν στην μέση. Το εχω κανει και εγω σε πελατη και την πάτησα σχεδον άμεσα. Μετα θελει επαναφορά και ολα εκ νεου.....

 

Κανα κολλημα καποιας βαριας υπηρεσίας οπως πχ fitness η καποιο game μια φορα στις 20 εχει παρατηρηθει σε κανα δυο περιπτώσεις. Αλλα απο πολλές smart οχι μονο απο samsung. Εχουν περιθώρια εξελιξης..Για αυτο και τα updates σχεδον καθε μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις κάνει κάποια εγκατάσταση της συγκεκριμένης που έχω δεί ?

 

Την έχω σταμπάρει μέρες τώρα και έτσι όπως την σκέφτομαι θα είναι κάτι πολύ καλό για εμένα η 6100.



Μέχρι και στα review @ youtube το λένε για τις καθυστερήσεις του Smart λόγω τις ελάχιστης μνήμης της τηλεόρασης...

 

http://www.youtube.com/watch?v=9HwFByI04pc

 

άρα πως γίνεται να μην είναι πρόβλημα ? και να μην το έχεις δεί εσύ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...