Προς το περιεχόμενο

Πεθαίνει το τροφοδοτικό.....???


blackkiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

μαζευω λεφτα για το συγκεκριμενο :-D  :-D  :-D

Και καλά κάνεις ;) Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση στα 100€.

 

Και στην πλεξούδα έχει το 20/24 ΜΒ-ΑΤΧ pin, το 4/8 EPS και τα 2x(6+2)PCIE. Πρακτικά δηλαδή στην χειρότερη δεν θα κουμπώσεις το ένα PCIE απλά, αν πάρεις κάποια mid-range VGA (πχ μέχρι 7850)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην πλεξούδα έχει το 20/24 ΜΒ-ΑΤΧ pin, το 4/8 EPS και τα 2x(6+2)PCIE. Πρακτικά δηλαδή στην χειρότερη δεν θα κουμπώσεις το ένα PCIE απλά, αν πάρεις κάποια mid-range VGA (πχ μέχρι 7850)

σαν full modular αφου θα τα χρησιμοποιησω αυτα που ειναι στην πλεξουδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη πιο τροφοδοτικο λες εσυ......??? Για το χφχ διαβαζω σε ξενα φορουμ κυριος πειεργους ηχους απο τον ανεμηστηρα του.... Και γενικα θορυβο...... Υπαρχει κανενας κατοχος εδω για γνωμη αθορυβου τροφοδοτικου.....??? Κανενα να σταματαει τελειως ο ανεμηστιρας αν δεν χρειαζετε κ να ξεκινα οταν αρχιζει και φορτωνει γενικα.......???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη πιο τροφοδοτικο λες εσυ......??? Για το χφχ διαβαζω σε ξενα φορουμ κυριος πειεργους ηχους απο τον ανεμηστηρα του.... Και γενικα θορυβο...... Υπαρχει κανενας κατοχος εδω για γνωμη αθορυβου τροφοδοτικου.....??? Κανενα να σταματαει τελειως ο ανεμηστιρας αν δεν χρειαζετε κ να ξεκινα οταν αρχιζει και φορτωνει γενικα.......???

Ναι πολλά :)

 

Στην κατηγορία που ψάχνεις εσύ το XFX ;)

 

Θα σου πω κάτι και ας με πάρεις και στραβά (ελπίζω πως όχι)*. Μην το ψειρίζεις. Όλα τα PSU που ειπώθηκαν εδώ είναι πέραν του δέοντος καλά και σε καλύπτουν. ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟ. Από την άλλη αν είσαι υπερβολικά απαιτητικός πας στα παρακάτω και ξενοιάζεις για μια ζωή:

- Seasonic X-660

- Enermax Revolution 87+-650

- SuperFlower Golden Green-700

- Antec High Current Pro-750 (by Delta)

(Ενδεικτικά αυτά. Βγάζουν και καλύτερα τροφοδοτικά αυτές οι εταιρίες.)

Ή πας στο μέλλον των τροφοδοτικών (θα δείξει αν έχουν αξιοπιστία στα χρόνια γιατί είναι καινούρια) τα Digital όπως το απίστευτο σε επιδόσεις Corsair AX-760i (από την Flextronics)

 

Όπως βλέπεις όμως κοστίζουν το κατιτίς παραπάνω. Οπότε κοιτάμε το Next Best Thing και είναι αυτά που συζητάμε. Και είναι αθόρυβα (το έχω πει ήδη... 5 φορές?)

 

* Πίστεψέ με το έχω ψάξει αρκετά με τα PSU γιατί πιστεύω πως δεν γίνεται να στήσεις οποιοδήποτε σύστημα αν δεν φροντίσεις πρώτα να έχεις σωστά ρεύματα. Εγώ λοιπόν έχω το Seasonic M12D, το οποίο είναι το προγενέστερο του Μ12-ιι (το οποίο με την σειρά του είναι ίδιο με το XFX που σου  είπα). Τα δύο αυτά Seasonic είναι ισοδύναμα και απέχουν αρκετά θα έλεγα από την σειρά X/Platinum που είναι η καινούρια, καλή σειρά τους. Είσαι καλοδεχούμενος να έρθεις όποτε θέλεις και αν ακούσεις κάτι να βγαίνει από εκεί (από ήχο) εγώ θα στο χαρίσω. Και πληροφοριακά έχω CF5850 με 3570k χρονισμένο στα 4.4 για 24/7, έξι δίσκους+1SSD πάνω και 6 ανεμιστήρες (στα λέω για να δεις ότι το PSU δουλεύει κάτω από ένα σχετικό Load). Με ένα καλό κουτί που έχω (Antec P182) σε idle κατάσταση δεν ακούς κιχ. Σε Load ακούς τους ανεμιστήρες των 5850 (είναι οι stock)

 

Κοίτα τι λέει ο JonnyGuru για τον ανεμιστήρα του δικού μου PSU (στα Good Points):

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story4&reid=127

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε καταλήγω στο xfx pro 750 η στο CORSAIR ENTUSIAST TX650M..... Ποιο απο τα 2 να προτιμήσω ομως.....???

Δύο πραγματάκια απλά ως υποσημείωση:

 

- Το Corsair βγάζει 54Α στην +12V και το XFX 62A (λόγω 650vs750W). Με το ΤΧ θα είσαι ζορισμένος ΑΝ επιθυμήσεις στο μέλλον να κάνεις κάποιο CF/SLI (και δεν μιλάω για mid-range κάρτες όπως 7870/GTX660 όπου θα είσαι άνετος και με το ΤΧ)

- Τα ΤΧ-Μ είναι κυριολεκτικά semi-modular. Έχουν αρκετά από τα καλώδιά τους fixed (βέβαια πιστεύω πως θα τα χρησιμοποιήσεις όλα). Εδώ θα βρεις αρκετές φωτογραφίες για να καταλάβεις τι λέω:

http://www.overclock.net/t/1112456/chiphell-corsair-tx650m-review#post_14870796

 

Κατά τα άλλα και τα δύο είναι εξαιρετικά. Επίσης έχουν και τα δύο 5 χρόνια εγγύηση ;)

 

Για να θέσω και την προσωπική μου άποψη και  να πάρω και θέση, με τα πέντε πραγματάκια που έχω διαβάσει πιστεύω πως το συγκεκριμένο XFX είναι καλύτερο του ΤΧ. Τα ΤΧ είναι αντίστοιχα με τα Pro-Core series της XFX. Τα ΧΧΧ series της XFX είναι αντίστοιχα με τα ΗΧ-series της Corsair. Στο τέλος, θα προτιμήσω την Seasonic(XFX) από την CWT (TX)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το http://www.skroutz.gr/s/2614966/XFX-ProSeries-750W-XXX-Edition-Semi-Modular-Bronze.html και το περιμένω :) Πιστεύω να αξίζει η αγορά που έκανα

 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το http://www.skroutz.gr/s/2614966/XFX-ProSeries-750W-XXX-Edition-Semi-Modular-Bronze.html και το περιμένω  :) Πιστεύω να αξίζει η αγορά που έκανα

  :)

 

Σου ειπαν σε ποσες μερες θα στο στειλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2-3 μερούλες μετά τα φώτα.

Μολις παρηγγειλα το ιδιο και εγω (απο visionstudio)γιατι το coolermaster με αφησε. Αντε να δουμε τι θα δουμε. Και εμενα για μετα τα Φώτα μου ειπε.

 

Λεω στον ανθρωπο που με εξυπηρετησε στο τηλ.: Πριν λιγο κάποιος κυριος σας παρηγγειλε το ταδε κωδικο, Θελω και εγω το ιδιο!

Ναι , μου λεει οντως πριν λιγη ωρα πηραμε αλλη μια παραγγελια για το ιδιο τροφοδοτικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...