Προς το περιεχόμενο

Fujitsu Siemens Laptop, πρόβλημα εκκίνησης.


Ekder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και χρόνια πολλά.

 

Πρόσφατα ένας φίλος μου έφερε για format ένα laptop Fujitsu Siemens Amilo Pi 1536. Μόλις το σύνδεσα στο ρεύμα και πάτησα το κουμπί εκκίνησης τα fan και τα leds του ξεκίνησαν να λειτουργούν, χώρις όμως να ακουστεί POST beep και χωρίς εικόνα. Το laptop έμενε σε αυτή την κατάσταση για 10 περίπου δευτερόλεπτα και έπειτα έκανε επανεκκίνηση με τα ίδια αποτελέσματα (και ξανά επανεκκίνηση, και ξανά επανεκκίνηση ..... ). Το άνοιξα, έβγαλα τις RAM, και την μπαταρία RTC, και μετά τα ξανατοποθέτησα, και ξαναεπιχείρησα να εκκινήσω το laptop. Αυτή τη φορά άνοιξε με επιτυχία, και αφού έκανα και 2 επανεκκινήσεις, έβαλα μέσα το DVD των Windows 7 για να προχωρήσω στο format. Αφού ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της εγκατάστασης των Windows, το laptop έκανε επανεκκίνηση...

 

Και από τότε η κατάσταση έχει ώς εξής: Ξεκινάει το laptop, ΜΕ ΕΙΚΟΝΑ POST και έπειτα ακούγονται συνεχόμενα beeps, τα οποία κάποια στιγμή ακούγονται σαν να εξασθενούν, και έπειτα το laptop κάνει restart, επαναλαμβάνοντας την παραπάνω διαδικασία, ξανά και ξανά και ξανά....

 

Επανέλαβα τη διαδικασία που είχα κάνει για το προηγούμενο πρόβλημα... αλλά τίποτα. Δοκίμασα να το ξεκινήσω χωρίς την μπαταρία του, με την μπαταρία του και χωρίς ρεύμα, αλλά και πάλι τίποτα.

 

Έχω αρχίσει να ξεμένω από ιδέες... Οπότε, οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθει!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Αντώνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι η μπαταρία του cmos θα είναι κάποιος πυκνωτής ή κάποια άλλη αστοχία υλικού.

Αν ήταν μόνο στον σκληρό θα έκαμνε κανονικά post και απλά θα έβγαζε μήνυμα ότι δεν βλέπει τον δίσκο ή κάποιο από τα αρχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK φαίνεται από άποψη σκληρού....


Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το φίλο μου, μου είπε ότι:

1)Του είχε πέσει καφές μέσα....και το μισό πληκτρολόγιό του είναι off.

2) Το έκανε και παλαιότερα αυτό το laptop, και η λύση του ήταν να γέρνει το laptop για να "παίρνει αέρα

    από κάτω και να ξεκινήσει", όπως μου είπε..!

 

Το έκανα και ΔΟΥΛΕΨΕ!!!! Θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω... και έτσι συνεχισε η εγκατάσταση των

Windows. Και κάνοντας επανεκκίνηση, βρισκόμαστε πάλι στο ίδιο σημείο.... Πάλι POST screen, πάλι beeps, πάλι restarts... Τώρα και να το γείρω και να το κουνάω περα δώθε, δεν συγκινείται.

 

Μάλλον έχω να κάνω με κάποιο είδος μαύρης μαγείας....! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάνω να βρω service guide αλλά ότι βρίσκω φτάνει μέχρι τις RAM και τον HDD. Καμμιά ιδέα σχετικά με το που μπορεί να υπάρχει service guide για το συγκεκριμένο μοντέλο? Μην αρχίσω και τα ψάχνω 1-1...θα τελειώσω σε κανα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χαζες ιδεες αλλα μου τυχανε τελευταια και ναι θελω να σκισω τα χαρτια μου:

1) μηπως εχουν ΜΠΟΥΚΩΣΕΙ οι τρυπουλες για τον εξαερισμο απο τον καφε?

2) μηπως καποιο κουμπι εχει βραχυκυκλωσει λογω καφε και το βλεπει σαν να ειναι "πατημενο" γιαυτο φρικαρει στο μπουτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται πολύ πιθανό, το σκέφτηκα κι εγώ, μιας και τα beep που ακούγονται/θυμίζουν σαν να είναι κάποιο πλήκτρο πατημένο.... Τώρα γιατί σβήνει και κάνει restart, άλλο αυτό. (Εντωμεταξύ τώρα μου ξεκινάει μια με εικόνα και μία χωρίς). Αλλά τεσπά, σήμερα τέτοια μέρα, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω. Από αύριο, λύσιμο, καθάρισμα, και βλέπουμε.

 

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το πρόβλημα... Καλή χρονιά να έχετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...