Προς το περιεχόμενο

από ethernet σε ασύρματο με χρηση router


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 

καταρχήν συγνώμη αν αναφέρεται ήδη καπου το πρόβλημα, το μόνο σχετικό που βρήκα ειναι αυτό:

http://www.insomnia.gr/topic/470143-%CE%B1%CF%83%CF%85%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-internet-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-switch/

αλλά δεν κατάλαβα τη λύση και δεν ειμαι και σιγουρος αν προκειται για την ιδια περιπτωση..

 

περναω στο προβλημά μου, έχω μια ethernet, στον πάνω οροφο του σπιτιού που θέλω να στήσω το γραφείο μου, που μου δινει ιντερνετ και θελω να το προωθήσω και σε ασύρματο για να συνδέω και την ταμπλέτα-κινητό. Γνωρίζω πως χρειάζομαι access point αλλά πριν αγοράσω ένα σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ενα router που έχω ήδη, συγκεκριμένα το ΖΤΕ ZXV10 H108L (απο τη wind ειναι...). Αυτό έχει ομως μονο εισοδο τηλεφωνικής γραμμής και 4 εξόδους ethernet. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω με κάποιο τρόπο?

 

Αν πρέπει να αγοράσω access point μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο αξιόπιστο να αγοράσω.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.παιρνεις access point αλλα δεν χρειαζεται.

β.γιατι δεν παιζεις ασυρματα απο το adsl router που εχεις η αν δεν ειναι ασυρματο γιατι δεν το αντικαθιστας με της wind?

γ.ναι το adsl router το κανεις access point.απλα θελει τα παρακατω.

α.του βαζεις μια Ip που να ειναι στο ιδιο δικτυο με το adsl router.αν το adsl router ειναι 192.168.1.1 τοτε βαζεις το δευτερο adsl router 192.168.1.254 για παραδειγμα.επισης και βασικο του κλεινεις τον dhcp>αφου τα κανεις αυτα τα συνδεεις με ethernet καλωδιο μεταξυ τους σε οποια lan θες.και εισαι ετοιμος.και φτιαχνεις και το wireless εννοειται με τα στοιχεια που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

ασύρματα δε φτάνει το σήμα να παίξω από το ισόγειο. φαντάζομαι να το αλλάξω με αυτό που έχω δε θα έχει νόημα επίσης..

την ίδια απάντηση έδωσες και στο άλλο θρεντ οπως είδα αλλά πως θα δώσω-αλλάξω την ip στο router??

σόρυ αν λεω βλακείες αλλά οπως κατάλαβες ειμαι ασχετος.

έχω και ένα switch, δε ξερω αν βοηθάει, αλλά αυτό ρυθμίζει απο μόνο του και δίνει σε δεύτερο Η/Υ αν θελω..



νομίζω το βρήκα...περίμενε λίγο... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μην το αλλαξεις δεν θα εχει νοημα.το switch δεν θα χρειαστει εκτος αν θες και αλλες ethernet.ip αλλαζεις απο το μενου του ρουτερ.το ιδιο και για τον dhcp .απο εκει τον κλεινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα πως αλλάζει, μαλιστα μπορεσα να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις οπως το ssid, αλλά οταν πάω να αλλάξω το ip και τον DCHP σταματά να αποκρίνεται...με πετάει έξω, δεν ξανασυνδέεται ή συνδέεται με περιορισμένη συνδεση χωρίς αποτέλεσμα...εκανα δύο φορές hard reset για να ξανακανω τα ιδια, χωρις ωστόσο διαφορετικό αποτέλεσμα..καμιά ιδέα?

 

εν τω μεταξύ επειδή διαβασα σχόλια πως το συγκεκριμένο router δεν ειναι και το πιο αξιόπιστο...μηπως έχεις να προτείνεις κάποιο καλό αξιόπιστο access point γιατί μου φαίνεται δε το γλιτώνω... (με ενδιαφέρει πολλή η αξιοπιστία για να μπορώ να συνδέομαι χωρίς προβλήματα οταν ειμαι εκτός γραφείου..)



ok, άλλαξε και το ip....συνδέομαι κιολας με το κινητό αλλά το λαμπάκι internet δεν λεει να ανάψει και κατά συνέπεια δεν κάνει routing...

καμιά ιδεά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.το ιντερνετ δεν θα αναψει ποτε.

β.πρωτα κλεινεις dhcp και μετα αλλαζεις Ip>μετα χανεις την συνδεση.θα ξαναμπεις μετα μεσα με την νεα ip μονο οταν τα συνδεσεις μεταξυ τους οποτε εκει θα παρεις Ip απο τον dhcp του πρωτου αρα θα δεις και το δευτερο.



το λαμπακι του ιντερνετ αναβει μονο οταν μπαινει αυτο στο ιντερνετ διαμεσω της τηλ.γραμμης.τωρα εσυ το εχεις κανει σαν ενα αορατο wireless switch.δεν ξερει τιποτε αλλο.δεν ξερει οτι εχει ιντερνετ το δευτερο ρουτερ δεν ξερει τιποτα.απλα περναει την κινηση σαν ενα switch που απλα ειναι και wireless



δοκιμασε το σαν αξιοπιστια και μετα αν δεν σου κανει παρε αλλο.λογικα δεν θα εχεις θεμα.μονοτο wifi σε νοιαζει να παιξει καλα διοτι μονο αυτο κανει πλεον το ρουτερ σου.switch και wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα πάλι, έλειπα εκτός βάσης μου :-D  και δεν απάντησα μέχρι τώρα...

 

έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει αλλά να δίνει μονο σε μία wifi συσκευή κάθε φορά. και μάλιστα σε αυτήν που θα συνδεθεί πρώτη αφότου το ανάψω... :mad:, αμα την αποσυνδέσω για να συνδέσω άλλη, δε τη δέχεται...

δοκίμασα και με ένα άλλο router, ένα oxygen που έδινε η wind αλλά τα ίδια...επαιξα και με ρυθμίσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

έχεις να προτείνει κανείς κατι πριν τα πετάξω και τα δύο από τον τρίτο και χτυπήσω κανεναν άνθρωπο...?? :mad: :mad:

 

 

Ωστόσο, δοκίμασα με ενα πολύ γουστόζικο μεν, δανεικό δε access point της ASUS και δούλεψε αμέσως και ταχύτατα!!

αλλά δεν μπορώ να το βρώ στην αγορά...μιλάμε για λάρισα city...έχω βρει όμως κατι TP-link WA701 kai WA801 (φαίνεται πιο βαρβάτο το δεύτερο και είναι και πιο ακριβό, γύρω στα 45-50 γιούρος...). Είναι καλά αυτά να πάρω ένα? πρέπει να είναι αξιόπιστο, να μπορώ να δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς συνεχείς επανεκκινήσεις...

 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε access points?? please!!

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα πάλι, έλειπα εκτός βάσης μου   και δεν απάντησα μέχρι τώρα...

 

έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει αλλά να δίνει μονο σε μία wifi συσκευή κάθε φορά. και μάλιστα σε αυτήν που θα συνδεθεί πρώτη αφότου το ανάψω... , αμα την αποσυνδέσω για να συνδέσω άλλη, δε τη δέχεται...

δοκίμασα και με ένα άλλο router, ένα oxygen που έδινε η wind αλλά τα ίδια...επαιξα και με ρυθμίσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

έχεις να προτείνει κανείς κατι πριν τα πετάξω και τα δύο από τον τρίτο και χτυπήσω κανεναν άνθρωπο...??

 

 

Ωστόσο, δοκίμασα με ενα πολύ γουστόζικο μεν, δανεικό δε access point της ASUS και δούλεψε αμέσως και ταχύτατα!!

αλλά δεν μπορώ να το βρώ στην αγορά...μιλάμε για λάρισα city...έχω βρει όμως κατι TP-link WA701 kai WA801 (φαίνεται πιο βαρβάτο το δεύτερο και είναι και πιο ακριβό, γύρω στα 45-50 γιούρος...). Είναι καλά αυτά να πάρω ένα? πρέπει να είναι αξιόπιστο, να μπορώ να δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς συνεχείς επανεκκινήσεις...

 

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε access points?? please!!

 

ευχαριστώ!

κατι πρεπει να εχεις κανει λαθος.παμε απο την αρχη.το zte εβαλες?>

τι Ip εχει το zte τι Ip εχει το adsl router σου ,τον dhcp τον εχεις κλεισει στο zte??και αν δοκιμασες και με το oxygen τι Ip εχει αυτο?αν δεν κλεισεις τον dhcp δεν κανεις δουλεια.στο λεω απο τωρα.το εχουν πετυχει πολλα ατομα και για να μην πετυχαινει σε σενα με 2 ρουτερ κατι κανεις λαθος.κατι με Ip και dhcp μου βρωμαει.οταν λες δεν συνδεεται δευτερη συσκευη τι σου γραφει?επισης οταν βαλεις την πρωτη συσκευη και παιξει κανε Ipconfig και πες τι γραφει.βαλε την δευτερη και πες μου παλι τι γραφει οταν κανεις ipconfig.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Προσπαθω να κάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα που περιγράφεται εδώ. Έχω ένα παλιό ZTE ZXV 10 H108L και θελω να το συνδέσω με ethernet για να μεταδίδει ασύρματο στην άλλη άκρη του σπιτιού (και ίσως να λειτουργήσει και ως switch αν γίνεται). Έχω περάσει ethernet μέχρι εκεί, το οποίο μπαίνει σε υπάρχον switch όπου συνδέονται εκτυπωτής και υπολογιστής.

 

Το IP του δικού μου, και των υπολοίπων ethernet PCs, είναι της μορφής 192.168.2.Χ. Δεν είμαι σίγουρος γιατί είναι 2.ΧΧΧ και όχι 1.ΧΧΧ, πρέπει να έχει να κάνει με τη διαρίθμιση των switches.

Λοιπόν, προσπαθώ να αλλάξω IP στο ΖΤΕ για να πέφτει στην περιοχή 192.168.2.1-254, όπως περιγράφεται και εδώ, αλλά καθώς είμαι στο πάνελ του ΖΤΕ βλέπω πως υπάρχει επιλογή "Create WAN Connection" όπου κανονικά είναι "Internet_Connection". Δοκίμασα να κάνω create, γιατί συναντούσα δυσκολίες στην αλλαγή IP, αλλά υπάρχει μια σειρά επιλογών μετά από αυτό όπως "Connection Type: PPPoE/PPPoA/Static/Bridge mode", Encapsulation Type, Service Type και VPI/VCI" τα οποία υποθέτω προς πρέπει να σεταριστούν με συγκεκριμένο τρόπο τον οποίο δεν έχω ανακαλύψει ακόμα, και δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες στο manual.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται κάτι τέτοιο και το default "Internet_Connection" mode να με καλύπτει εφόσον αλλάξω IP επιτυχώς ή πρέπει να πάω μέσω του "Create WAN connection";

Έχω κάνει reset και έχω αποεπιλέξει το DHCP. Στην ίδια οθόνη που το αποεπιλέγω έχει ρυθμίσεις για IP και Gateway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά άλλαξε η IP, απλά όσο ήμουν συνδεδεμένος με το ρούτερ από το PC δεν μπορούσα να δω ότι εφαρμόζονται οι αλλαγές, η σελίδα δε φόρτωνε αφού πατούσα "Apply" στην αλλαγή IP. Τώρα εκπέμπει κανονικά wifi! Δεν έχω δοκιμάσει αν λειτουργεί σα switch μέσω των port, αλλά υποθέτω πως ναι. Πολλά ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες στο forum!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Προσπαθω να κάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα που περιγράφεται εδώ. Έχω ένα παλιό ZTE ZXV 10 H108L και θελω να το συνδέσω με ethernet για να μεταδίδει ασύρματο στην άλλη άκρη του σπιτιού (και ίσως να λειτουργήσει και ως switch αν γίνεται). Έχω περάσει ethernet μέχρι εκεί, το οποίο μπαίνει σε υπάρχον switch όπου συνδέονται εκτυπωτής και υπολογιστής.

 

Το IP του δικού μου, και των υπολοίπων ethernet PCs, είναι της μορφής 192.168.2.Χ. Δεν είμαι σίγουρος γιατί είναι 2.ΧΧΧ και όχι 1.ΧΧΧ, πρέπει να έχει να κάνει με τη διαρίθμιση των switches.

Λοιπόν, προσπαθώ να αλλάξω IP στο ΖΤΕ για να πέφτει στην περιοχή 192.168.2.1-254, όπως περιγράφεται και εδώ, αλλά καθώς είμαι στο πάνελ του ΖΤΕ βλέπω πως υπάρχει επιλογή "Create WAN Connection" όπου κανονικά είναι "Internet_Connection". Δοκίμασα να κάνω create, γιατί συναντούσα δυσκολίες στην αλλαγή IP, αλλά υπάρχει μια σειρά επιλογών μετά από αυτό όπως "Connection Type: PPPoE/PPPoA/Static/Bridge mode", Encapsulation Type, Service Type και VPI/VCI" τα οποία υποθέτω προς πρέπει να σεταριστούν με συγκεκριμένο τρόπο τον οποίο δεν έχω ανακαλύψει ακόμα, και δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες στο manual.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην χρειάζεται κάτι τέτοιο και το default "Internet_Connection" mode να με καλύπτει εφόσον αλλάξω IP επιτυχώς ή πρέπει να πάω μέσω του "Create WAN connection";

Έχω κάνει reset και έχω αποεπιλέξει το DHCP. Στην ίδια οθόνη που το αποεπιλέγω έχει ρυθμίσεις για IP και Gateway.

παμε απο την αρχη γιατι βλεπω απειρα λαθη.α.δεν μας πειραζει αν ειναι 192.168.2.χ .αυτο το κανονιζει το ρουτερ σου και οχι τα switch σου εκτος αν  ηταν managed που δεν ειναι.

εφοσον το ρουτερ σου ειναι πχ 192.168.2.1 τοτε το zte θα το βαλεις 192.168.2.254.και θα κλεισεις τον dhcp>δεν πειραζεις τιποτα στο wan η δεν ξερω τι.πειραζεις μονο το Lan.και επισης φτιαχνεις και το wifi.οταν το αλλαξεις σε 192.168.2.254 η οτι αλλο βαλεις θα χασεις το connectivity με τον ρουτερ οποτε θα πρεπει μετα να τα συνδεσεις μεταξυ τους για να παρεις Ip απο το αλλο ρουτερ και να συνδεθεις παλι κανονικα στο zte

Τελικά άλλαξε η IP, απλά όσο ήμουν συνδεδεμένος με το ρούτερ από το PC δεν μπορούσα να δω ότι εφαρμόζονται οι αλλαγές, η σελίδα δε φόρτωνε αφού πατούσα "Apply" στην αλλαγή IP. Τώρα εκπέμπει κανονικά wifi! Δεν έχω δοκιμάσει αν λειτουργεί σα switch μέσω των port, αλλά υποθέτω πως ναι. Πολλά ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες στο forum!

και ναι παιζει και σαν switch.οταν αλλαζεις Ip ναι κολλαει η σελιδα αφου εχεις αλλαξει lan ip.τα συνδεεις και μετα μπαινεις με την νεα ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κεντρικό switch που συνδέεται με το adsl modem-router είναι managed, τα άλλα όχι. Είχε και ένα utility το οποία είχα εγκαταστήσει αρχικά.

Το πρόβλημα πάντως πρέπει να υπήρχε κ κάπου αλλού γιατί κάθε φορά που άλλαζα IP και "κόλαγε" η σελίδα, άνοιγα νέο tab και έβαζα τη "νέα" IP που είχα μόλις αλλάξει, αλλά δεν φόρτωνε ούτε εκείνη.

 

Το interface του ΖΤΕ είναι κάπως ιδιότροπο πάντως γιατί όταν θέλεις να αλλάξεις IP στο ρούτερ, πρέπει να ορίσεις DNS IPs, DHCP IPs (ακόμα και αν το έχεις απενεργοποιήσει) και Gateway. Επίσης, όταν εντοπίζει ασυμφωνία σε κάτι από αυτά σε εμποδίζει από το να προχωρήσεις με την αλλαγή. Στο adsl modem-router που χρησιμοποιώ (Netfaster) μπορείς να αλλάξεις απλά την IP, τα υπόλοιπα ρυθμίζονται μετά. Απορώ επίσης γιατί τα DNS είναι απαραίτητα στο ΖΤΕ για να εκτελλέσει χρέη access point.

Υποθέτω πως τώρα μπορώ να αλλάζω την IP του ΖΤΕ κατά βούληση αρκεί να μην πάρω κάποια από άλλο υπολογιστή.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κεντρικό switch που συνδέεται με το adsl modem-router είναι managed, τα άλλα όχι. Είχε και ένα utility το οποία είχα εγκαταστήσει αρχικά.

Το πρόβλημα πάντως πρέπει να υπήρχε κ κάπου αλλού γιατί κάθε φορά που άλλαζα IP και "κόλαγε" η σελίδα, άνοιγα νέο tab και έβαζα τη "νέα" IP που είχα μόλις αλλάξει, αλλά δεν φόρτωνε ούτε εκείνη.

 

Το interface του ΖΤΕ είναι κάπως ιδιότροπο πάντως γιατί όταν θέλεις να αλλάξεις IP στο ρούτερ, πρέπει να ορίσεις DNS IPs, DHCP IPs (ακόμα και αν το έχεις απενεργοποιήσει) και Gateway. Επίσης, όταν εντοπίζει ασυμφωνία σε κάτι από αυτά σε εμποδίζει από το να προχωρήσεις με την αλλαγή. Στο adsl modem-router που χρησιμοποιώ (Netfaster) μπορείς να αλλάξεις απλά την IP, τα υπόλοιπα ρυθμίζονται μετά. Απορώ επίσης γιατί τα DNS είναι απαραίτητα στο ΖΤΕ για να εκτελλέσει χρέη access point.

Υποθέτω πως τώρα μπορώ να αλλάζω την IP του ΖΤΕ κατά βούληση αρκεί να μην πάρω κάποια από άλλο υπολογιστή.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

αν ολα τα pc εχουν 192.168.2.χ και παιρνουν απο το ρουτερ και οχι απο το switch δεν μας πειραζει.επισης μπορει να ειναι managed και απλα να μην ειναι ρυθμισμενο διοτι το προβλημα που αναφερεις πιο κατω ειναι λογικο και θα σου πω το γιατι.εχεις παρει Ip 192.168.1.x που ειναι το zte και πας στο Lan και κανεις την Ip 192.168.2.χ.το Pc σου ομως εχει ακομα απο πριν την 192.168.1.χ οποτε εσυ η θα πρεπει να βαλεις καρφωτα Ip στο pc σου για να μπεις στο 192.168.2.χ αφου τον dhcp τον εκλεισες η οπως εγραψα πριν θα πρεπει να συνδεσεις τα ρουτερ μεταξυ τους και μετα να συνδεθεις και εσυ.εννοειται κανε ενα Reboot για ναμην σε μπλεκω παραπανω για να παρεις Ip απο το αλλο ρουτερ.οταν αλλαζεις ip και μιλαμε για Lan ip με τιποτα να σε ρωταει για dns.κανε ενα print screen την καρτελλα διοτι πιστευω θα εισαι αλλου.δεν ειναι απαραιτητα τα dns.η αλλη λυση ειναι να προσαρμοσεις το netfaster στο υπολοιπο δικτυο αλλα αν καποιο pc εκτυπωτης εχει καρφωτη Ip θα πρεπει να την αλλαξεις.αν το Netfaster εχει Ip 192.168.2.254 βαλε το zte 192.168.2.253.αν ειναι 192.168.2.1 βαλτ 192.168.2.254.δηλαδη μακρυα απο το ευρος του dhcp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολύ σωστή εξήγηση για το γιατί δεν φόρτωνε το PC το νέο IP, είχε παραμείνει στο 1.Χ subnet.
Λοιπόν στέλνω την επίμαχη σελίδα του ΖΤΕ όπου γίνεται η αλλαγή IP ..και όλες οι υπόλοιπες αναγκαστικά. Το θέμα είναι οτι δεν σε αφήνει να προχωρίσεις εάν δεν έχεις ορίσει όλα τα πεδία και μάλιστα σωστά, ακόμα και αν δεν τα χρειάζεσαι (π.χ. το DHCP που είχα απενεργοποιημένο).

Επίσης σχεδόν όλα τα PC/εκτυπωτές είναι συνδεδεμένα μέσω switch, νομίζω τίποτα απευθείας.

 

ZTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολύ σωστή εξήγηση για το γιατί δεν φόρτωνε το PC το νέο IP, είχε παραμείνει στο 1.Χ subnet.

Λοιπόν στέλνω την επίμαχη σελίδα του ΖΤΕ όπου γίνεται η αλλαγή IP ..και όλες οι υπόλοιπες αναγκαστικά. Το θέμα είναι οτι δεν σε αφήνει να προχωρίσεις εάν δεν έχεις ορίσει όλα τα πεδία και μάλιστα σωστά, ακόμα και αν δεν τα χρειάζεσαι (π.χ. το DHCP που είχα απενεργοποιημένο).

Επίσης σχεδόν όλα τα PC/εκτυπωτές είναι συνδεδεμένα μέσω switch, νομίζω τίποτα απευθείας.

 

αφου τα θελει υποχρεωτικα οκ βαλτα να τελειωνεις.βαλε ενα τυχαιο dhcp στο ιδιο ευρος.για gateway στον dhcp δωσε  την νεα IP του ρουτερ και για dns την νεα ip του ρουτερ.ενας dhcp θα υπαρχει οποτε δεν μας νοιαζουν αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...