Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για νέο σύστημα AMD FX-6300


g4ston3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι παρακαλώ τα φώτα σας και τις παρατηρήσεις σας..!

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για το pc μου, και πρέπει να γίνει μια αναβάθμιση εκ βάθρων μιας και αυξήθηκαν οι απαιτήσεις μου. Να ξεκαθαρίσω από την αρχή πως τα πράγματα θα έρθουν από αμέρικα (Newegg.com) μέσω συγγενή(που θα τα φέρει κιόλας), μιας και στα λεφτά που τα βρήκα εκεί, γλυτώνω σε σχέση με Ελλάδα κάνα 150άρι εύκολα. Η χρήση που προορίζεται να έχει είναι παραγωγή μουσικής/ dj και ελαφρύ gaming(FM,PES,κάνα οδήγησης στο τσακίρ κέφι).
Ζητώ την κρίση σας και τις συμβουλές σας για το νέο μου σύστημα (δεν έχει γίνει παραγγελία ακόμα, αλλα θα γίνει σύντομα).

Έχουμε και λέμε:

CPU: AMD FX-6300                                                                   140$
M/B: MSI 990FXA-GD80V2                                                        145$
RAM: Corsair Vengeance 2x4GB 1600 LP                                  46$
SSD: Kingston HyperX 3K SH103S3/120G                                102$
PSU: XFX Core Edition PRO550W (P1-550S-XXB9)                    70$
CPU Fan: COOLER MASTER Hyper 212 EVO RR-212E             30$

Αυτή η σύνθεση μαζί με 3 fans (2x12cm & 1x9cm), ποντίκι Razer & ακουστικά μου βγαίνει στα ~650$, ή ~500€. Υπάρχει ήδη σκληρός 1TB για αποθήκευση(θα φάει format μόλις έρθει ο SSD), GPU σχετικά καινούργια Msi GT-520 LP(την οποία θα αλλάξω μόνο αν παραδώσει πνεύμα μιας και δεν χρειάζομαι καλύτερη τώρα), κουτί θα κρατήσω το Thermaltake Soprano που ήδη έχω, ενώ θα αποκτηθεί σύντομα η Link.png Site: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.167122">LG E2342T 23'' LED FULL HD BLACK .
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μια χαρα ειναι οι επιλογες σου, εγω προσωπικα θα προτιμουσα αυτον τον ssd: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820148442 (δοκιμασμενος και αξιοπιστος με καλες επιδόσεις) και μαλλον αυτην την μητρικη: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813128519 ωστε να χωρεσει αυτος ο επεξεργαστης: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819113285

 

Μηπως όμως σε συμφερει να πας σε Intel αν προκειται να δωσεις 180 δολλαρια για 8320? Ψαξε και δες τα προγραμματα που προκειται να χρησιμοποιήσεις αν αξιοποιουν καλυτερα τους Intel ή FX επεξεργαστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με XMorsX για ssd και για μητρική, αλλά όχι για τον 8320. Πιστεύω είναι ΟΚ με τον 6300 και δε χρειάζεται να δώσει παραπάνω χρήματα ούτε για άλλον AMD αλλά ούτε και για Intel.

 

Επίσης, συμφωνώ για νέα πιο δυνατή κάρτα γραφικών. Όχι τρελά πράγματα, μέχρι 7770 πιστεύω αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με XMorsX για ssd και για μητρική, αλλά όχι για τον 8320. Πιστεύω είναι ΟΚ με τον 6300 και δε χρειάζεται να δώσει παραπάνω χρήματα ούτε για άλλον AMD αλλά ούτε και για Intel.

 

Επίσης, συμφωνώ για νέα πιο δυνατή κάρτα γραφικών. Όχι τρελά πράγματα, μέχρι 7770 πιστεύω αρκεί.

Δε θα δωσει παραπανω χρηματα, θα δωσει ακριβως όσα εδινε και πριν για την ακριβοτερη μητρικη. Για την 7770 συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχεις δίκιο, έτσι όπως το θέτεις. 

 

Απλά ίσως να μη χρειάζεται καν τον 8320, αυτό εννοώ, οπότε μειώνεται περαιτέρω το συνολικό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πασα πιθανοτητα δε θα χρειαζεται, αλλα η διαφορα στα χρηματα δεν ειναι μεγαλη, αν μπορει να τα δωσει γιατι οχι, καλυτερες επιδόσεις θα κερδισει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Σχετικά με το set cpu,mobo & ssd(ο Kingston HyperX έρχεται με την παρότρυνση/υπογραφή και την εγγύηση του συγγενή που θα κάνει την "δουλειά"), έχουν ήδη δοκιμαστεί σε παρόμοιες συνθήκες και απαιτήσεις με τις δικές μου και έχουν κριθεί υπεραρκετά προς το παρόν (FL Studio με 2-3 Massive και διάφορα άλλα μπλιμπλίκια και καλούδια και ούτε καν ένιωσε). Η κάρτα γραφικών δεν με καίει ιδιαίτερα, μιας και το Football Manager δεν έχει τρελές απαιτήσεις, το Pro το παίζω και στην 15" αρχαιολογική Phillips που έχω, ενώ γενικότερα δεν έχω και τρελές απαιτήσεις από τα γραφικά μου.
Ερώτηση: γιατί mobo με 970 και όχι με 990X/FX..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά...! Σε 970 ποιας εταιρίας mobo προτείνετε..? Σκεφτόμουν μεταξύ Asrock Extreme3/Extreme4, Gigabyte GA-970A-UD3 ή Asus M5A97 LE R2.0. Εκεί που κολλάω για τις Asrock είναι ότι λέει στις μνήμες πως υποστηρίζει DDR3 2100(OC) / 1866(OC) / 1800(OC) / 1600(OC) / 1333 / 1066 / 800, αλλά οι 1600 που θέλω να βάλω τις έχει με OC. Λογικά τις ανεβάζω μέσω Bios για τα 1600, αλλά παίζει να έχω ζήτημα σταθερότητας μετά(μιας και δεν τις υποστηρίζει "κανονικά"?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...