Προς το περιεχόμενο

Η Audi ετοιμάζει αυτόνομα αυτοκίνητα με πιο "γνώριμο" σχεδιασμό


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γατάκια της Audi .... όταν τα έκανε η Ford αυτά, εσείς δεν ξέρατε αν θα βάλετε ρεζέρβα στα αυτοκίνητα σας ή όχι.

 

http://www.youtube.com/watch?v=hQioX9z7mb0

 

Φυσικά τα αυτοκίνητα αυτά δέν θα βγουν σε αυτήν την μορφή στους δρόμους ...... θα μπουν μικρότεροι και κρυμμένοι αισθητήρες .... μικρότερα κυκλώματα κ.λπ.

 

Συγκεκριμένα .... η Καλιφόρνια είναι η πρώτη πόλη παγκοσμίως .... που επιτρέπεται σε τέτοια οχήματα, να παίρνουν τον πλήρη έλεγχο στους αυτοκινητοδρόμους.

 

http://www.youtube.com/watch?v=t3HdqeZMNco

 

 

.

Φίλε αυτό δεν το έχει κάνει η FORD. Αυτό που βλέπουμε είναι ένας διαγωνισμός όπου πανεπιστήμια παίρνουν  ένα αυτοκίνητο

 και το τροποποιούν ώστε να είναι αυτόνομο. Το συγκεκριμένο FORD ανήκε στην ομάδα από το Virginia Tech.

Επίσης η Καλιφόρνια δεν είναι πόλη αλλά πολιτεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eαν κατι τετοιο οδηγησει στη μειωση των ατυχηματων και κανει τους δρομους ασφαλεστερους, δεν εχω προβλημα να μην ξαναπιασω τιμονι στα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε navarino ..... σου διαφεύγει το γεγονός ότι η Ford σπονσοράρει τα κολέγια και τα πανεπιστήμια παρέχοντας τεχνογνωσία και χρήμα σε τέτοιες εκδηλώσεις και διαγωνισμούς.

Εντάξει ..... Πολιτεία ..... Πόλη .... δεν κολλάμε εκεί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρεε... το'χει βγάλει καιρό τώρα..

 

έλιωσα..!! κ όμως έτσι ειναι τα πράγματα... !! έχει και άλλα πράγματα μέσα η ταινία που θα τα δούμε σε λίγο καιρό να γίνονται :P

 

Eαν κατι τετοιο οδηγησει στη μειωση των ατυχηματων και κανει τους δρομους ασφαλεστερους, δεν εχω προβλημα να μην ξαναπιασω τιμονι στα χερια μου.

και αν γίνουν όλα αυτά πως θα πουλάνε οι εταιρίες αυτοκίνητα...??? χμμμμμμμμμμ τροφή για σκέψη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν γίνουν όλα αυτά πως θα πουλάνε οι εταιρίες αυτοκίνητα...??? χμμμμμμμμμμ τροφή για σκέψη :P

 

Τα χοντρα λεφτα δε βγαινουν απο τις πωλησεις, αλλα απο τα service. 

Service παντα θα γινονται, και σε τετοια τεχνολογια δε θα εμπιστευεσαι πλεον το μπαρπα Μητσο στη γωνια, οποτε θα αναγκαζεσαι να τα σταζεις χοντρα στη μαμα εταιρια για καθε προβλημα, η για τα κανονισμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και αν γίνουν όλα αυτά πως θα πουλάνε οι εταιρίες αυτοκίνητα...??? χμμμμμμμμμμ τροφή για σκέψη :P

Νο worries, μετα το service εχουμε και το καυσιμο για να σου παρουμε οτι ειναι να σου παρουμε.

Αλλωστε δεν το κοβω να εξαλειφεται το "δες τι αυτοκινητο εχω" (..και οχι "δες τι αυτοκινητο ξερω να οδηγω") 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χοντρα λεφτα δε βγαινουν απο τις πωλησεις, αλλα απο τα service. 

Service παντα θα γινονται, και σε τετοια τεχνολογια δε θα εμπιστευεσαι πλεον το μπαρπα Μητσο στη γωνια, οποτε θα αναγκαζεσαι να τα σταζεις χοντρα στη μαμα εταιρια για καθε προβλημα, η για τα κανονισμενα.

 

ναι ρε σύ αλλα άλλα service κάνω εγώ και εσύ (προσωπικά το αυτοκίνητο το χω απο το 2006 και αν εξαιρέσουμε τα 7 τρακαρίσματα έχω δώσει ΕΛΑΧΙΣΤΑ για service παρά τα 90.000 km του) και άλλα κάνει η ξανθιά η γκόμενα που φρενάρει ΠΑΝΤΑ με νεκρά και ξεκινάει με χειρόφρενο μέχρι 2 πλατείες παρακάτω που το πέρνει χαμπάρι... η ο παππούς που αλλάζει δίσκο κάθε 3 μήνες γιατι δεν ξέρει να πατάει συμπλέκτη(και δεν ενδιαφέρεται να μάθει).... έτσι φαντάσου οτι ένα αυτοκίνητο που θα δουλεύει όπως πρέπει δεν θα χρειάζεται ούτε πολλα service ούτε θα χαλάει το ίδιο γρήγορα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε σύ αλλα άλλα service κάνω εγώ και εσύ (προσωπικά το αυτοκίνητο το χω απο το 2006 και αν εξαιρέσουμε τα 7 τρακαρίσματα έχω δώσει ΕΛΑΧΙΣΤΑ για service παρά τα 90.000 km του) και άλλα κάνει η ξανθιά η γκόμενα που φρενάρει ΠΑΝΤΑ με νεκρά και ξεκινάει με χειρόφρενο μέχρι 2 πλατείες παρακάτω που το πέρνει χαμπάρι... η ο παππούς που αλλάζει δίσκο κάθε 3 μήνες γιατι δεν ξέρει να πατάει συμπλέκτη(και δεν ενδιαφέρεται να μάθει).... έτσι φαντάσου οτι ένα αυτοκίνητο που θα δουλεύει όπως πρέπει δεν θα χρειάζεται ούτε πολλα service ούτε θα χαλάει το ίδιο γρήγορα :P

 

Τα σερβις σε τετοιου ειδους; αυτοκινητα (οπως και στα τωρινα βεβαια, τα σχετικα ακριβα και πανω), ειναι κανονισμενα και ακριβα μαλιστα. Δε μιλαω για βλαβες, αλλα για τα ετησια, αυτα των ταδε χιλιομετρων κλπ. Σιγουρα το σεατακι θα το πας στο μαστορα για αλλαγη λαδια μπουζι ή θα το κανεις και μονος σου, αλλα ενα αμαξι με τοσα ηλεκτρονικα και αρκετες χιλιαδες ευρω παραπανω κοστος αγορας, δεν το εμπιστευεσαι στον καθενα για να σου το κοιταξει.

Οταν λοιπον ενα τετοιο αμαξι θα κινειται αυτονομα, θα εχει και τις ιδιες φθορες ασχετως των επιβατων του (διοτι ουτε εσυ, αλλα ουτε η ξανθια χαζογκομενα θα ειναι 100% οδηγος, ωστε να παταει οπου ναναι το φρενο καθε τρεις και λιγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα service ειναι κανονισμένα σχετικά με μοντέλα που έχουν δημιουργηθεί στην κάθε εταιρία για το πόσο πιστεύουν οτι αντέχει κάθε εξάρτημα μετά απο ανθρώπινη χρήση. δεν σημαίνει οτι αν κάνεις τα service στην ώρα τους το αυτοκίνητο θα είναι μια χαρά. ούτε καν.

 

απλα σου λέει ο ιμάντας π.χ αντέχει συνήθως 75.000 χιλιόμετρα, θα τον αλλάξεις τότε. όταν ο άλλος ανάβει το αυτοκίνητο με 0 βαθμούς κελσίου έξω και του βαράει κόφτες για να ζεσταθεί πιο γρηγορα (ΝΑΙ το χω ακούσει και αυτό) ... τότε τι περιμένεις να γίνει?? δεν ειναι μόνο η ξανθιά που αναφέραμε..

 

εγώ με τον μηχανικό μου όταν ειναι για τα service του κάνει αυτα που είναι να του κάνει αλλα μερικά πράγματα αν τα δεί σε καλή κατάσταση τα αφήνουμε για αργότερα. έχω γλυτώσει πολλά χρήματα έτσι.

τις ίδιες φθορές λοιπόν αποκλείεται να έχει..

 

απλα πιστεύω και απο ότι φαινεται δηλαδή όλα αυτα τα χρόνια, όταν θα ενσωματωθεί αυτη η τεχνολογια θα γίνει σε συνδιασμό με το κόστος υλικών που θα έχει πέσει δραματικά, έτσι ωστε να συνεχίσουν να μας πουλάνε ενα αυτοκίνητο με 15.000+ ευρώ, όταν αυτο θα κοστίζει πολύ πολύ λιγότερο...



Νο worries, μετα το service εχουμε και το καυσιμο για να σου παρουμε οτι ειναι να σου παρουμε.

Αλλωστε δεν το κοβω να εξαλειφεται το "δες τι αυτοκινητο εχω" (..και οχι "δες τι αυτοκινητο ξερω να οδηγω") 

ειναι και αυτό πάντως, ο κόσμος θα παίρνει το αυτοκίνητο πιο συχνά. μπορει να εισαι ηλικιωμένος και να μην βλέπεις, χαζός και να μην σκέφτεσαι, η γενικά να φοβάσαι να οδηγήσεις για κάποιους λόγους (παιδικά τραύματα κτλπ), θα μπαίνεις και θα σε πηγαίνει μόνο του. παντού. οπότε θα καίει παραπάνω :P

 

και θα χαλάει και στην ώρα του, έτσι ικανοποιώ και τον pournaras που ετοιμάζεται να απαντήσει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πόσα?

χαχαχα έλα μωρέ κάπου έπρεπε να ξεσπάω και εγώ... :D εντάξει, σοβαρά ήταν τα 2... τα άλλα ήταν σπασίματα καθρευτών και τέτοια. τώρα που το σκέφτομαι σε κανένα δεν έφταιγα μόνο εγώ, αλλα οκ υπο άλλες συνθήκες θα μπορούσα να τα αποφύγω.. anyway :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μην χαλάσει ο αισθητήραςτου σας χάλασε μην γίνει κανά ατύχημα....Βούλα.....με κατι τέτοιο βλέπω καμία μείωση 80-90% των ατυχημάτων και αυτά που θα γίνονται θα θα ειναι ανα χρόνο/χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...