Προς το περιεχόμενο

H Microsoft "σκοτώνει" τον Messenger στις 15 Μαρτίου


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως για πάρα πολλούς ο λογαριασμός στο Skype είναι πιο προσωπικός, με πραγματικά ονόματα και τηλέφωνα. Δεν υπάρχει περίπτωση να το ενώσω με το MSN που έχω τον κάθε τυχαίο.

Οπότε παρόλο που το έχω αρκετά πάνω από 10 χρόνια, για εμένα το MSN πεθαίνει στις 15 Μαρτίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά γιατί δεν έκανες sign in με το Microsoft αλλά με το Skype account...

Κι ομως την πρωτη φορα που τα ενωσα με τον λογαριασμο skype ειχα συνδεθει και αυτη ειναι η λογικη αλλωστε να μπορεις με ΕΝΑΝ λογαριασμο και οχι 2 να εχεις ολες τις επαφες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό και αναμενόμενο από τη στιγμή που έδωσε κάτι δισ. για να πάρει το skype.

 

Πάντα μου άρεσε το skype σαν υπηρεσία. Ωστόσο, κακά τα ψέματα, του λείπουν ακόμα κάποια καλούδια που είχε το μσν. Λογικά θα τα πάρει με μελλοντικά updates.

 

Έκανα το merge και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. Είχα ανοιχτό μόνο το skype και ξένοιασα. Ωστόσο, μετά παίχτηκε το θέμα με τις επαφές του μσν που δεν τις εμφάνιζε, κι εμφάνιζε μόνο τις skype επαφές(λογικά, κάποιο λάθος στη βάση δεδομένων τους), και τις έχασα όλες. Μετά τις εμφάνιζε, αλλά όλες offline (και αντίστοιχα κι εμένα σε αυτούς), και σαν προσωρινή λύση πρότειναν να ξανακάνουμε invite όλες τις επαφές. Σίγουρα, πολύ κακή στιγμή του skype, αλλά αναποδιές μπορούν να υπάρξουν, ειδικά σε τέτοια πρώτα βήματα στην ενοποίηση λογαριασμών.

Απ' ότι λένε θα κοιτάξουν να το λύσουν σύντομα.

 

http://community.skype.com/t5/Live-Messenger/Messenger-contacts-not-showing-in-Skype/td-p/1277104/page/33

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει ενοποίηση τις πλατφορμες εδω και καιρο και μπαινω οπως πολυ σωστα ειπαν και παραπανω μονο με microsoft account για να μπορω να βλεπω ολες μου τις επαφες και απο msn μεχρι να μεταβουν ολοι στο skype.

 

3 πραγματακια πρεπει οπωσδηποτε να φτιαξουν συντομα:

 

α) οταν απο away/πορτοκαλί αλλαζει σε online/πρασινο στο δικο μου pc σε εκεινον που με εχει ως επαφη δειχνει οτι κανω login εκεινη την ωρα. Εγω πχ που το εχω να γινεται away σε 1min συνεχεια χτυπαει στους αλλους που με εχουν στις επαφες τους οτι μολις εκανα login ασχετως αν εγω ειμαι online 24/24ωρο απλα αλλαζει το status...

 

β) αν απο msn windows προσπαθησεις να στειλεις αρχειο σε msn για mac ή το αντιστροφο καποιο προβλημα συμβατοτητας κανει το αρχειο σου να πηγαινει κυριολεκτικα σαν σαλιγκαρι... οποτε το στελνεις με email...

 

γ) στο skype δεν υπαρχει ειδοποιηση για τα emails σου και υποτιθεται εχουν βγαλει ενα addon αλλα πας να το κανεις install και ειναι αφαντο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η microsoft χαλασε το skype και θα το κανει χειροτερα.

Η αδερφη μου δεν χρησιμοποιη skype αλλα μονο msn ενω εγω δεν μπαινω ποτε μου msn αλλα μονο skype .Τωρα θα πρεπει να εχουμε skype ανοιχτα και οταν καποιος μιλαει να καταλαβουμε σε ποιον απο τους δυο μας στελνει . Βλακεια που θα βγαλουνε το msn κακη ιδεα microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι ομως την πρωτη φορα που τα ενωσα με τον λογαριασμο skype ειχα συνδεθει και αυτη ειναι η λογικη αλλωστε να μπορεις με ΕΝΑΝ λογαριασμο και οχι 2 να εχεις ολες τις επαφες...

αν κάνεις login με το MS account έχεις και τις επαφές του msn και του skype...

 

με το skype account όμως έχεις μόνο του skype, όχι του msn...

 

η microsoft χαλασε το skype και θα το κανει χειροτερα.

Η αδερφη μου δεν χρησιμοποιη skype αλλα μονο msn ενω εγω δεν μπαινω ποτε μου msn αλλα μονο skype .Τωρα θα πρεπει να εχουμε skype ανοιχτα και οταν καποιος μιλαει να καταλαβουμε σε ποιον απο τους δυο μας στελνει . Βλακεια που θα βγαλουνε το msn κακη ιδεα microsoft

lolwut?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για όσους ρωτάνε πως γίνεται η ένωση επαφών msn+skype, γίνεται με τον εξής απλό τρόπο.

 

1) εγκαθηστάς την τελευταία έκδοση του skype

2) τρέχεις το skype

3) σε περίπτωση που είχατε ήδη skype και σας συνδέσει αυτόματα, τότες κάνετε logout

4)κάνετε login χρησιμοποιόντας τα στοιχεία του msn

5)σας ζητάει να κάνετε ενοποίηση με υπάρχοντα λογαριασμό skype

6)δείνετε τα στοιχεία του λογαριασμού skype που θέλετε να γίνει η ενοποίηση

7)τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να το κανουμε το chat interface του messenger ειναι κλασεις ανωτερο αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θα βελτιωσουν το chatting στο skype. Μοιαζει με μονοδρομο πια απο τη στιγμη που αποφασισαν την ενοποιηση. Προσωπικα θα ηθελα fonts/colors που να εμφανιζονται στους αλλους, οχι μονο για μας, δονησεις και καποιον ανασχεδιασμο/εκμοντερνισμο στο chat καθως παει χαμενος τοσος χωρος οταν ειναι ενωμενο το παραθυρο. Αντιο msn... since 2004 :P

Sent from my Lumia 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Merge δεν έχω καταφέρει πάντως ακόμα να το κάνω...πάντα χρειάζεται να συνδεθώ ως hotmail user...

μόνο έτσι γίνεται, με το microsoft account έχεις και τα 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...