Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανότητες δεν θα σου πω, αφού δεν καταγράφονται στατιστικά στοιχεία, αλλά είναι ενδεχόμενο να το σταματήσουν, ενώ με το ταχυδρομείο και με tracking # είναι πιο σίγουρο ότι θα το παραλάβεις χωρίς άλλα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα παιδια! θελω να παραγγειλω ενα ρολοι απο mvmt αμερικη. η τιμη του ειναι γυρω στα 105 ευρο. θα πληρωσω τελωνειο πιθανοτατα? αν ναι, ποσο θα παει περιπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια! θελω να παραγγειλω ενα ρολοι απο mvmt αμερικη. η τιμη του ειναι γυρω στα 105 ευρο. θα πληρωσω τελωνειο πιθανοτατα? αν ναι, ποσο θα παει περιπου?

κι εγω to ίδιο..  Με USPS Standard Shipping

Αν και είδα με +20$ έρχεται με Priority Shipping (Duties Paid).  άκυρο δεν το έχει για Ελλάδα αυτό

Ας μας πει όποιος ξέρει.

 

( Aν έχω καταλάβει σωστά επειδή είναι μέχρι 150€ εάν τυχόν ανοιχτεί το πολύ πολύ να πληρώσουμε ΜΟΝΟ ΦΠΑ δλδ περίπου 23€ και μόνο αυτό?? (και όχι και αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα η δε ξέρω εγώ κάποιο άλλο τέλος) )

Επεξ/σία από Martini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας χρόνια πολλά και καλές γιορτές να έχετε όλοι.Θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου που έχει ως εξής.Έχω βρει να αγοράσω ενα ρυθμιστή φόρτισης 60Α με ξεχωριστή οθόνη και ενα Inverter 3000watt καθαρού ημίτονου από Κίνα.Ο αντιπρόσωπος μου τα δίνει μαζί με το κόστος αποστολής 719 us dollars.240usd έξοδα αποστολής και 479usd η αξία τους με τα κιλά τους δυστυχώς να φτάνουν τα 32.5 κιλά σύνολο όλο με το πακετάρισμα στα 34 περίπου κιλά.Στέλνει με ups.fedex kai DHL Όπου και αρνήθηκα(λόγο των γνωστών ) ζητώντας να τα στείλει με EMS.Μου απάντησε οτι συνεργαζόταν παλιά και είναι επίφοβη,αργή,πολυέξοδη( με την EMS μου ζήτησε 450 usd).Υποψιν λόγο capital control η κατάθεση θα γίνει απο το εξωτερικό σε λογαριασμό της εταιρίας. καθώς δε δέχεται paypal ή debit card.( η εταιρία βεβαια είναι πιστοποιημένη)Βέβαια μετά από αμέτρητα μηνύματα συνεννοηθήκαμε το ποσό που θα αναγράφει θα είναι  160 usd και θα αναγράφει το δέμα ως δείγμα και ότι δε θα έχω καμιά χρέωση πέρα από τους φόρους.( τα έλεγε όμως μασημένα και κάπου όλο μου τα μπέρδευε)  Στο τελευταίο μήνυμα τους μου ζήτησαν να κάνω κατάθεση ένα μέρος των χρημάτων ώστε να κανονίσουνε τα έξοδα συγκεκριμένα το εξής μήνυμα

dear John, confirmed, if we use EMS, the freight would be 450usd
it's too expensive
[4:47:05 πμ] *Hiber Liang: normally we use DHL, fedex and UPS or other express service
 please, do not use EMS if you can
 it's been a long time about this order   

when could we make an agreement about the shipment???
you can transfer some money to your office stuff, then they pay the custom for you
it's OK
can we make this order simple??

μπορει καποιος να βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια! θελω να παραγγειλω ενα ρολοι απο mvmt αμερικη. η τιμη του ειναι γυρω στα 105 ευρο. θα πληρωσω τελωνειο πιθανοτατα? αν ναι, ποσο θα παει περιπου?

 

 

 

κι εγω to ίδιο..  Με USPS Standard Shipping

Αν και είδα με +20$ έρχεται με Priority Shipping (Duties Paid).  άκυρο δεν το έχει για Ελλάδα αυτό

Ας μας πει όποιος ξέρει.

 

( Aν έχω καταλάβει σωστά επειδή είναι μέχρι 150€ εάν τυχόν ανοιχτεί το πολύ πολύ να πληρώσουμε ΜΟΝΟ ΦΠΑ δλδ περίπου 23€ και μόνο αυτό?? (και όχι και αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα η δε ξέρω εγώ κάποιο άλλο τέλος) )

 

Η διαδικασία εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ είναι διαφορετική από εκείνη των courier.

Εάν το δέμα έρθει με το απλό και με χαμηλή αξία, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα πληρωθούν επιπλέον έξοδα, αλλά κανείς δεν μπορεί να το βεβαιώσει. Στην περίπτωση που σταματήσει στο τελωνείο, ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ βάζει τον ΦΠΑ και το προωθεί στο τοπικό γραφείο όπου πληρώνει ο παραλήπτης για να το παραλάβει.

 

Καλησπέρα σας χρόνια πολλά και καλές γιορτές να έχετε όλοι.Θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου που έχει ως εξής.Έχω βρει να αγοράσω ενα ρυθμιστή φόρτισης 60Α με ξεχωριστή οθόνη και ενα Inverter 3000watt καθαρού ημίτονου από Κίνα.Ο αντιπρόσωπος μου τα δίνει μαζί με το κόστος αποστολής 719 us dollars.240usd έξοδα αποστολής και 479usd η αξία τους με τα κιλά τους δυστυχώς να φτάνουν τα 32.5 κιλά σύνολο όλο με το πακετάρισμα στα 34 περίπου κιλά.Στέλνει με ups.fedex kai DHL Όπου και αρνήθηκα(λόγο των γνωστών ) ζητώντας να τα στείλει με EMS.Μου απάντησε οτι συνεργαζόταν παλιά και είναι επίφοβη,αργή,πολυέξοδη( με την EMS μου ζήτησε 450 usd).Υποψιν λόγο capital control η κατάθεση θα γίνει απο το εξωτερικό σε λογαριασμό της εταιρίας. καθώς δε δέχεται paypal ή debit card.( η εταιρία βεβαια είναι πιστοποιημένη)Βέβαια μετά από αμέτρητα μηνύματα συνεννοηθήκαμε το ποσό που θα αναγράφει θα είναι  160 usd και θα αναγράφει το δέμα ως δείγμα και ότι δε θα έχω καμιά χρέωση πέρα από τους φόρους.( τα έλεγε όμως μασημένα και κάπου όλο μου τα μπέρδευε)  Στο τελευταίο μήνυμα τους μου ζήτησαν να κάνω κατάθεση ένα μέρος των χρημάτων ώστε να κανονίσουνε τα έξοδα συγκεκριμένα το εξής μήνυμα

dear John, confirmed, if we use EMS, the freight would be 450usd

it's too expensive

[4:47:05 πμ] *Hiber Liang: normally we use DHL, fedex and UPS or other express service

 please, do not use EMS if you can

 it's been a long time about this order   

when could we make an agreement about the shipment???

you can transfer some money to your office stuff, then they pay the custom for you

it's OK

can we make this order simple??

μπορει καποιος να βοηθησει?

 

 

Κατ' αρχάς, τέτοιας αξίας αγορά χωρίς paypal θεωρείτα πολύ πολύ ριψοκίνδυνη, με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεν ξέρω τι είναι και αν μπορεί να βρεθεί από άλλη πηγή αλλά, αν αυτή είναι η μόνη, η EMS είναι μονόδρομος, γνωρίζοντας, βέβαια, ότι και εδώ θα έχεις πρόβλημα, λόγω βάρους, αξίας κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας χρόνια πολλά και καλές γιορτές να έχετε όλοι.Θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου που έχει ως εξής.Έχω βρει να αγοράσω ενα ρυθμιστή φόρτισης 60Α με ξεχωριστή οθόνη και ενα Inverter 3000watt καθαρού ημίτονου από Κίνα.Ο αντιπρόσωπος μου τα δίνει μαζί με το κόστος αποστολής 719 us dollars.240usd έξοδα αποστολής και 479usd η αξία τους με τα κιλά τους δυστυχώς να φτάνουν τα 32.5 κιλά σύνολο όλο με το πακετάρισμα στα 34 περίπου κιλά.Στέλνει με ups.fedex kai DHL Όπου και αρνήθηκα(λόγο των γνωστών ) ζητώντας να τα στείλει με EMS.Μου απάντησε οτι συνεργαζόταν παλιά και είναι επίφοβη,αργή,πολυέξοδη( με την EMS μου ζήτησε 450 usd).Υποψιν λόγο capital control η κατάθεση θα γίνει απο το εξωτερικό σε λογαριασμό της εταιρίας. καθώς δε δέχεται paypal ή debit card.( η εταιρία βεβαια είναι πιστοποιημένη)Βέβαια μετά από αμέτρητα μηνύματα συνεννοηθήκαμε το ποσό που θα αναγράφει θα είναι  160 usd και θα αναγράφει το δέμα ως δείγμα και ότι δε θα έχω καμιά χρέωση πέρα από τους φόρους.( τα έλεγε όμως μασημένα και κάπου όλο μου τα μπέρδευε)  Στο τελευταίο μήνυμα τους μου ζήτησαν να κάνω κατάθεση ένα μέρος των χρημάτων ώστε να κανονίσουνε τα έξοδα συγκεκριμένα το εξής μήνυμα

dear John, confirmed, if we use EMS, the freight would be 450usd

it's too expensive

[4:47:05 πμ] *Hiber Liang: normally we use DHL, fedex and UPS or other express service

 please, do not use EMS if you can

 it's been a long time about this order   

when could we make an agreement about the shipment???

you can transfer some money to your office stuff, then they pay the custom for you

it's OK

can we make this order simple??

μπορει καποιος να βοηθησει?

Με ποια δικαιολογία δεν δέχεται paypal;

Εντάξει.ελληνικές κάρτες δεν περνάνε αλλά αγορά με κατάθεση στην Κίνα είναι ...μεγάλο ρίσκο.

Μου θυμίζει τύπου western union..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σας,
 
θελω να αγορασω απο ενα καταστημα στην Αμερικη καποιες λαμπες LED που βρηκα για  το φλιπερ μου και σαν διαθεσιμους τροπους αποστολης εχει αυτους....
 

       
   INTERNATIONAL SHIPPING RATES   $23.95
   USPS First-Class Package International Service  $33.55
   USPS Priority Mail International    $48.45
   USPS Priority Mail Express International   $63.25
 
γνωρίζετε ποιες ειναι οι διάφορες μεταξυ τους ως προς τους χρονους παράδοσης?  Αν επιλεξω εναν απο τους 3 με   usps σημαίνει οτι θα περασει σιγουρα απο τελωνειο?
 
ευχαριστω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά.

Γιατί κανείς απο τους γνωστούς μου δεν έχουν ιδέα, καταφεύγω στο forum.

 

Θέλω να κάνω μια παραγγελία απο το amazon.co.uk αξίας : £159 = 216e θα πληρώσω τελωνείο + ΦΠΑ όταν έρθει Ελλάδα?

Θα ηθελα να επισημάνω οτι η παραγγελία αφορα 2 αντικείμενα (φωτογραφικα είδη) απο το ιδιο καταστημα το οποιο βρίσκετε στην Αμερική. 

Οπως φαίνεται παρακάτω δεν μου προσθέτει Import Fees (κατι το οποιο συμβαίνει οταν παω να κάνω την παραγγελία απο το amazon.com για τα ιδια προϊόντα στο ιδιο κατάστημα):

 

Items                                                      £151.21
Total before VAT                                 £158.87
VAT                                                       £0.00
Estimated Order Total                     £158.87
 
Aπο amazon.com:
 
Items (2)                                                        $169.90
Total before tax                                            $192.45
Estimated tax to be collected                    $0.00
Import Fees Deposit                                   $56.54
Estimated order total                                  $248.99
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το αγγλικο: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002MR0L9Y?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_2&smid=A11IVQIXE3DERI

 

και αυτο το αμερικανικο: http://www.amazon.com/gp/product/B00KGE4VS2?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_2&smid=A1P9QRDRYY6FXL

 

ειναι το ίδιο προϊόν από το ίδιο αμερικανικο  κατάστημα, απλα θελω να κανω την παραγγελία μου με τα λιγότερα εξοδα αποστολής - τελωνειου.

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα και τα 2 στο καλάθι και

1. στην αγγλική υπολόγισε £133.42+ £6,72= £140.14

2. στην αμερικάνικη $149.95+$18.54+ $38.75 (import fees που αντιστοιχεί σε ΦΠΑ 23%)= $207.24

 

Με βάση τη σημερινή ισοτιμία (1£=0,681779444), τα $207,24 αντιστοιχούν σε £141,29 και, επομένως, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην τιμή. Εάν δεν υπολόγιζε τον ΦΠΑ, η αγορά από την αμερικάνικη θα ήταν πιο δελεαστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τελωνείο οταν έρθει Ελλάδα τι γίνεται?

Απο το αμερικάνικο πληρώνω, ενώ από το αγγλικό (λόγο Ε.Ε) όχι?

Ή μήπως υπάρχει περίπτωση γιατι ειναι αμερικανος ο πωλητής να πληρώσω τελωνείο αν το παραγγείλω ακόμα και απο το αγγλικό amazon? 

Γιατι το αμερικάνικο υπολογίζει import fees=ΦΠΑ όπως είπες αλλά οχι τα πλήρη έξοδα εκτελωνισμού στην Ελλάδα (αν προκύψουν...) δηλ. στα  $207.24 να πληρώσω κ επιπλέον τελωνείο με αποτέλεσμα η τελική τιμη να ξεφύγει κατα πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλημερα σας,

 

θελω να αγορασω απο ενα καταστημα στην Αμερικη καποιες λαμπες LED που βρηκα για  το φλιπερ μου και σαν διαθεσιμους τροπους αποστολης εχει αυτους....

 

       
   INTERNATIONAL SHIPPING RATES   $23.95
   USPS First-Class Package International Service  $33.55
   USPS Priority Mail International    $48.45
   USPS Priority Mail Express International   $63.25
 
γνωρίζετε ποιες ειναι οι διάφορες μεταξυ τους ως προς τους χρονους παράδοσης?  Αν επιλεξω εναν απο τους 3 με   usps σημαίνει οτι θα περασει σιγουρα απο τελωνειο?
 
καλησπέρα με usps priority mail express international  οπού μέσα στης γιορτές περίμενα ένα δέμα 
από Αμερική είχε φύγει στης 12-12-15..του μηνός και το παρέλαβα 29-12-15  ήρθε γρήγορα
και είχε στο usps tracking number μέχρι και την παραδώσει του express είναι  ότι έρχεται με ελτα courier  οπότε έρχεται στην πόρτα σου!!!!!!
πέρασε τελωνείο!!!!!!!   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...