Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια παραγγελία που έκανα εγώ και είχα πληρώσει το import fee όταν είδα οτι το δέμα δεν πέρασε τελωνείο τους έστειλα mail και μου έκαναν refund τα χρήματα :confused: :confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάγκες βοηθήστε λίγο! Ψήνομαι να πάρω ένα hover board από Κίνα . Κοστίζει 250€ και ειναι το δέμα 13κιλά . Θα μπορέσω να το γλιτώσω το τελωνείο όπως λένε οι Κινέζοι ; Κοστολόγηση μου είπε ένας θα τη βάλει πολύ μικρή και θα γράψει και gift. Με επτά λογικά θα έρθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραγγείλω το παρακάτω ψυγείο καλοριφερ αυτοκινήτου από Αμερική, τι ποσό θα πληρώσω συνολικά; Τα Import charges είναι για το τελωνείο και δεν πληρώνω κάτι άλλο για φόρους ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει επινοήσει το ελληνικό κράτος;

 

http://www.ebay.com/itm/272024957192?item=272024957192&viewitem=&sspagename=ADME:X:AAQ:MOTORS:1123&vxp=mtr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ενα USPS priority mail και απο χθες είναι στο

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 01-12-2015 07:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 01-12-2015 09:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

 

Δεν είναι οτι βιάζομαι απλά θα ήθελα να ξέρω αν πρέπει απλά να περιμένω ή να πάρω κάποιο τηλ για να δώσω διευκρινήσεις.

Νόμιζα μετά απ το ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ πάει άμεσως ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ για εμάς τους βόρειους αλλά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ενα USPS priority mail και απο χθες είναι στο

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 01-12-2015 07:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 01-12-2015 09:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

 

Δεν είναι οτι βιάζομαι απλά θα ήθελα να ξέρω αν πρέπει απλά να περιμένω ή να πάρω κάποιο τηλ για να δώσω διευκρινήσεις.

Νόμιζα μετά απ το ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ πάει άμεσως ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ για εμάς τους βόρειους αλλά τίποτα.

 

Ενδεικτικά για ένα δέμα που περίμενα εκτός Αττικής.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 23-11-2015 11:32 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 24-11-2015 23:58 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 25-11-2015 07:24 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 25-11-2015 09:24 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 25-11-2015 15:39 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

 

 

Καλή παραλαβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά σ εσένα δεν έχει ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-11-2015 06:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 23-11-2015 11:32 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

 

 Ναι όντως. Ελπίζω να παραλάβεις σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα. 

Τις τελευταίες μέρες γλυκοκοιτάζω ένα ηλεκτρικό πατίνι απο τους φίλους μας τους κινέζους και πιο συκεκριμένα απο geekbuying. Η αξία του είναι 380ε και σαν επιλογή μεταφορικών έχω μονο Priority Express - Tax included (3-5 business days) με 160 ε περίπου. α Το βάρος του δέματος πρέπει να είναι μεταξύ 15-20 κιλών. Επικοινώνησα μαζί τους και τους ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να δηλώσουν χαμηλότερη τιμή για να αποφύγω το τσεκούρι και μου είπαν οτι γίνεται.

Με αυτά τα δεδομένα:

α) Πόσο πάει το μαλλί για τελωνείο (δεν υπάρχει περίπτωση να το γλιτώσω, το ξέρω)

β) Αν τους πω να δηλώσουν 150ε σαν τιμή υπάρχει περίπτωση να το χάψουν στο τελωνείο ή θα μου το εκτελωνίσουν με βάση τη δική τους άποψη σαν mercedes a-class?

γ) Με flat rate shipping έχω τις ίδιες πιθανότητες να περάσει τελωνείο (λόγω μεγέθους)?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαγαζί έχει αυτούς τους τρόπους αποστολής

Εάν priority express εννοούν με courier τότε σίγουρα θα σταματήσει στο τελωνείο και τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα αν θα δεχτούν τη δηλωμένη αξία ή θα ζητήσουν απόδειξη paypal ή κάρτας.

 

Η νομοθεσία λέει ότι για αξίες (με μεταφορικά) μέχρι 150€ πληρώνεις ΦΠΑ και πάνω απ' αυτά και δασμό ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου.

Επιπλέον, πρέπει να υπολογίζεις και τα έξοδα της courier (αμοιβή εκτελωνιστή που πάει ανάλογα με την αξία, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα), εκτός αν το εκτελωνίσεις εσύ οπότε γλυτώνεις την αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα  δέμα από Αμερική μουσικό όργανο 10-15-κιλά αξίας 2000 δολάρια  μεταχειρισμενο θα σταλεί μέσο usps expres...πόσα να περιμένω να πληρώσω σε δασμούς κτλ...θα έχει truking number;ευχαριστω

 
μεταχειρισμένος
 
μεταχειρισμένος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση. Για να λεει 3-5 μερες θα ειναι μαλλον με dhl οποτε το ξεχνάμε. Το βρήκα σε αλλο site χωρις μεταφορικά, με sing post παράδοση σε 25 business days αλλα στην τιμη εχει βαλει και τα μεταφορικά (500€). Φαντάζομαι οτι επειδη δεν θα ερθει με courrier ισως γλύτωσω το τελωνείο. Αν και με τετοια συσκευασία δυσκολο να περασει απαρατήρητο. Και αν ειναι να πληρωσω αλλα τόσα δεν νομιζω οτι αξίζει. Θα το σκεφτω αν θα το ρισκάρω. Ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση. Για να λεει 3-5 μερες θα ειναι μαλλον με dhl οποτε το ξεχνάμε. Το βρήκα σε αλλο site χωρις μεταφορικά, με sing post παράδοση σε 25 business days αλλα στην τιμη εχει βαλει και τα μεταφορικά (500€). Φαντάζομαι οτι επειδη δεν θα ερθει με courrier ισως γλύτωσω το τελωνείο. Αν και με τετοια συσκευασία δυσκολο να περασει απαρατήρητο. Και αν ειναι να πληρωσω αλλα τόσα δεν νομιζω οτι αξίζει. Θα το σκεφτω αν θα το ρισκάρω. Ευχαριστω και παλι.

 

Τα δέματα που εισάγονται με τα ΕΛΤΑ ακολουθούν διαφορετική διαδικασία εκτελωνισμού και είναι ενδεχόμενο να μην παίξει ρόλο το μέγεθος και το βάρος. Απλά χρειάζεται να επιμείνεις για χαμηλή δηλωμένη αξία και περιγραφή που να θολώνει τα νερά.

 

Πάντως, κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει ότι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, έστω και με το ταχυδρομείο.

 

καλησπέρα  δέμα από Αμερική μουσικό όργανο 10-15-κιλά αξίας 2000 δολάρια  μεταχειρισμενο θα σταλεί μέσο usps expres...πόσα να περιμένω να πληρώσω σε δασμούς κτλ...θα έχει truking number;ευχαριστω

 
μεταχειρισμένος
 
μεταχειρισμένος

 

 

Τέτοιας αξίας δέμα φορτώνεται και με δασμό που προκύπτει από τη δασμοφορολογική κλάση του οργάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,πριν ενα μηνα αγορασα μεσω ebay.com  ενα ταμπλετ απο αμερικη(130ευρω+50ευρω μεταφορικα).Ζητησα απο τον πωλητη να το στειλει με usps, να μην γραψει πουθενα την αξια του και να το στειλει ως δωρο ομως αυτος για να το ασφαλισει δηλωσε οτι το συνολικο κοστος του δεματος ειναι 190$.Στο tracking των ελτα φαινεται οτι μαλον εχω μπλεξει λιγακι.Τι εξοδα πρεπει να περιμενω περιπου;να καλεσω στα ελτα/τελωνειο ή απλα να περιμενω;Οτι οδηγιες δωσετε θα τις ακολουθησω ευχαριστως  :)Ευχαριστω.  

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-12-2015 06:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 01-12-2015 07:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 01-12-2015 07:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 01-12-2015 09:26 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 03-12-2015 08:11 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...