Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ποιο λόγο στην βόρεια Ελλάδα θα πέρναγε από τελωνείο ;

Περιμένω ένα κινητό και έχω δηλώσει να έρθει Αλεξανδρούπολη,καλυτερα ν δηλωνα σε άλλος μέρος π μπορώ ν τ παραλάβω στην κεντρική Ελλάδα;?

Αν έχει ξεκινήσει τ δέμα παίζει να αλλάξουν την διεύθυνση;

Οχι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας..θα ηθελα να ρωτήσω αν εχει παραγγείλει κανενας απο gearbest EU ποσες μερες του εκανε να ερθει η παραγγελία.?γιατι εχω παραγγείλει απο 16/12/16 και δεν εχει γινει τιποτα..μου εχουν δωσει το tracking number αλλα δεν μου βγαζει που ειναι το δέμα μου..εχω επικοινωνισει με το gearbest και μου λενε οτι το εχουν στειλει..ειναι λογικο αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κινητό από vickmall. Θεσσαλονίκη μένω. Βλέπω πως αναφέρετε ότι Β. Ελλάδα περνάνε τα δέματα τελωνείο. Να μην το ρισκάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο μήνες τώρα γίνονται έλεγχοι από τα τελωνεία των ΕΛΤΑ στην Αθήνα και περισσότερο στη Θεσ/νίκη.

Πολλά δέματα έχουν χρεωθεί με ΦΠΑ, στην αξία που προσδιορίζει ο τελωνειακός, και τέλη ΕΛΤΑ (12€).

Εσύ θα αποφασίσεις αν αξίζει το ρίσκο ή θα το παραγγείλεις (αν το έχει) στην ευρωπαική αποθήκη του vickmall που βρίσκεται στην πόλη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση : εδω

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Mens-Columbia-Lhotse-Mountain-II-Interchange-Winter-Jacket-Omni-Heat-Tech-/222308177688?var=&hash=item33c2999718:m:mANdwwF4DPkG7tgfy8eATgw αν πληρωσω ολα τα κοστη που αναφερει ειμαι οκ?

Ή θα έχω εξτρα τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση : εδω

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Mens-Columbia-Lhotse-Mountain-II-Interchange-Winter-Jacket-Omni-Heat-Tech-/222308177688?var=&hash=item33c2999718:m:mANdwwF4DPkG7tgfy8eATgw αν πληρωσω ολα τα κοστη που αναφερει ειμαι οκ?

Ή θα έχω εξτρα τελωνείο?

Νομίζω είσαι καλυμμένος, δεν θα πληρώσεις έξτρα. Έχει και το amazon.com κάτι αντίστοιχο.

 

Ρώτησα και στο θέμα των αγορών από εξωτερικό, αλλά ίσως εδώ είναι πιο κατάλληλο θέμα:

 

Έχω βγάλει μια άκρη σχετικά με τις χρεώσεις, φόρους, δασμούς κλπ που θα πληρώσω στο τελωνείο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αλλάζει κάτι λόγω μεγέθους - βάρους και λόγω του ότι θα έρθουν με καράβι σε λιμάνι. Είναι η ίδια διαδικασία; Δηλαδή φτάνει στο λιμάνι και με παίρνουν τηλέφωνο να πληρώσω και να παραλάβω; (Εγώ ή μεταφορική, νομίζω δεν έχει σημασία αυτό). Θα πληρώσω τον εκτελωνιστή της όποιας μεταφορικής διαλέξουν οι Κινέζοι να στείλουν τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι:

Βλέπω σε ένα προϊόν στο ebay και λέει ο πωλητής:

ZeroCustoms charges
 
Πώς το εγγυάται αυτό; Δε δηλώνει αξία (ή δηλώνει μηδενική) και έτσι δεν μένει στο τελωνείο το πακέτο;
Το shipping του είναι International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Program, από Αγγλία.
Μήπως αυτή η μέθοδος (Global Shipping Program) είναι ανάλογη του Amazon Global που λέγαμε;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν όριο ατέλειας, για επιβολή ΦΠΑ, ναι, αλλά εάν το δέμα από τρίτη χώρα ταξιδεύει με ταχυδρομείο και σταματήσει στο τελωνείο, μπορεί να χρεωθεί με τέλος ΕΛΤΑ, όπως έγινε πολλές φορές στους τελευταίους 2 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...