Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Απ' ότι αντιλαμβάνομαι όσοι έχουν πρόβλημα με Post NL είναι όσοι έχουν παραγγείλει από Gearbest ή Geekbuying. Από Banggood μου έχουν σταλεί πάνω από 20 παραγγελίες με Post NL και καμία δεν κόλλησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απ' ότι αντιλαμβάνομαι όσοι έχουν πρόβλημα με Post NL είναι όσοι έχουν παραγγείλει από Gearbest ή Geekbuying. Από Banggood μου έχουν σταλεί πάνω από 20 παραγγελίες με Post NL και καμία δεν κόλλησε.

Οταν παραγγελνεις κατι μεσω PostNL παει το δεμα πρωτα Ολλανδια και μετα ερχεται Ελλαδα? Ετσι μπορεις να γλυτωσεις τα θεματα που υπαρχουν με τα δεματα μεσω Κινας ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γιατί το δέμα δεν μπαίνει στο έδαφος της Ολλανδίας (και οποιασδήποτε άλλης χώρας της ΕΕ) για να εκτελωνιστεί, αλλά είναι σταθμός για να συνεχίσει στη χώρα προορισμού, όπου θα εκτελωνιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε συστημενο πακετο απο Ιαπωνια, με την Japan Post, με τιμη πανω στο κουτι 51$ και με σημειωση ως gift, και δεν πληρωσα τιποτα επιπλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post nl απο gearbest κολλημενο σταθερα http://prnt.sc/dqtlmd ειναι κανεις αλλος στην ιδια θεση με εμενα??

καλά δεν έχεις κολλήσει. 9 Δεκέμβρη μέσα στις γιορτές έφυγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαγκες εμενα ειναι τελωνειο απο τις 22/12 ποτε λετε να ξεκολλησει?

 

Συνήθως κάνει γύρω στις 2 εβδομάδες, έχουν πολύ μεγάλο όγκο από πακέτα αυτό το διάστημα.

Επεξ/σία από LF21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε συστημενο πακετο απο Ιαπωνια, με την Japan Post, με τιμη πανω στο κουτι 51$ και με σημειωση ως gift, και δεν πληρωσα τιποτα επιπλεον.

Aπο ποιο site αγοραζεις τα games; Eιναι region free; Aν θες στειλτο σε πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από aliexpress, με την απλή αποστολή που έχει, είχε κανείς "παρατράγουδα" σε Βόρεια Ελλάδα? Σκέφτομαι για μια κάμερα και ένα tv box, αλλά με αυτά που διαβάζω, έμεινα στη σκέψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από aliexpress, με την απλή αποστολή που έχει, είχε κανείς "παρατράγουδα" σε Βόρεια Ελλάδα? Σκέφτομαι για μια κάμερα και ένα tv box, αλλά με αυτά που διαβάζω, έμεινα στη σκέψη...

Εγώ περιμένω κάτι, πολύ μικρότερης αξίας βέβαια (μια θήκη κινητού των 2,5 ευρώ). Απλή unregistered αποστολή, από τις 19-20/12. Τι να σου πω τώρα, λογικά θα αργήσει και λίγο παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση, θα ενημερώσω. Σαν να θυμάμαι όμως από εδώ μέσα ότι υπήρξαν περιπτώσεις από Β. Ελλάδα που πλήρωσαν τελωνεία και τέτοια. Θα σε γελάσω τώρα, δεν είμαι και σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από Ιαπωνία με EMS (μέσω proxy service), αξίας 102 ευρώ (περιεχόμενο + μεταφορικά), πέρασε κανονικά από τελωνείο (λόγω EMS) δεν χρεώθηκα τίποτα επιπλέον.

Επίσης παραγγελίες από Ιαπωνία, άλλες με SAL άλλες με AIRmail, δεν πέρασε καμία τελωνείο. Αξίες σε ευρώ ξεχωριστά η καθεμιά: 89 (proxy service), 81, 85 (ebay sellers), 46, 60 (κατάστημα).

Μία παραγγελία από Κίνα (ebay seller) επίσης έφθασε χωρίς επιπλέον χρέωση αλλά ήταν μικρής αξίας, της τάξεως των 25 ευρώ.

Όλες οι υπόλοιπες παραγγελίες από Κίνα δεν έχουν φανεί, περιμένω δύο μήνες τώρα και σε κάποιες από αυτές θα ζητήσω refund μες στις επόμενες μέρες. Επίσης έχω και άλλες παραγγελίες από Ιαπωνία και Ινδονησία, πιο πρόσφατες, θα δούμε αν θα φθάσουν και αν θα περάσουν τελωνείο. Προς το παρόν δεν έχω πληρώσει πουθενά κάτι επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από Ιαπωνία με EMS (μέσω proxy service), αξίας 102 ευρώ (περιεχόμενο + μεταφορικά), πέρασε κανονικά από τελωνείο (λόγω EMS) δεν χρεώθηκα τίποτα επιπλέον.

 

Επίσης παραγγελίες από Ιαπωνία, άλλες με SAL άλλες με AIRmail, δεν πέρασε καμία τελωνείο. Αξίες σε ευρώ ξεχωριστά η καθεμιά: 89 (proxy service), 81, 85 (ebay sellers), 46, 60 (κατάστημα).

 

Μία παραγγελία από Κίνα (ebay seller) επίσης έφθασε χωρίς επιπλέον χρέωση αλλά ήταν μικρής αξίας, της τάξεως των 25 ευρώ.

 

Όλες οι υπόλοιπες παραγγελίες από Κίνα δεν έχουν φανεί, περιμένω δύο μήνες τώρα και σε κάποιες από αυτές θα ζητήσω refund μες στις επόμενες μέρες. Επίσης έχω και άλλες παραγγελίες από Ιαπωνία και Ινδονησία, πιο πρόσφατες, θα δούμε αν θα φθάσουν και αν θα περάσουν τελωνείο. Προς το παρόν δεν έχω πληρώσει πουθενά κάτι επιπλέον.

Περίεργο δεν είναι να περάσει από τελωνείο αλλά να μη χρεωθείς επιπλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, δεν γνωρίζω. Όσες φορές έχω παραγγείλει με EMS, οπότε αναλαμβάνει το courier των ΕΛΤΑ, το δέμα μπήκε κανονικά τελωνείο, αλλά δεν πλήρωσα κάποιο extra τέλος μετά. Δύο από αυτά τα δέματα μάλιστα τα παρέλαβα τώρα, το ένα μες στο Δεκέμβρη, το άλλο σήμερα, άρα μετά τις αλλαγές που καταγράφησαν το Νοέμβρη.

Επίσης να πω ότι κανένα δέμα μου δεν είναι μαρκαρισμένο ως gift.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...