Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την προηγούμενη βδομαδα παρελαβα κινητο αξίας 52€ και πλήρωσα κανονικα τελωνείο και τελη 27€

9/7/2017, 13:03:01 ΕΥΟΣΜΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ 19/7/2017, 11:36:08 ΕΥΟΣΜΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ 19/7/2017, 00:12:03 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΕΥΟΣΜΟΥ) 18/7/2017, 22:00:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ 18/7/2017, 01:51:48 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17/7/2017, 17:34:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) 17/7/2017, 11:08:41 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) 17/7/2017, 09:08:41 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ 14/7/2017, 14:08:25 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 14/7/2017, 00:10:42 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 14/7/2017, 10:40:51 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ) 4/7/2017, 00:10:25 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ 28/6/2017, 06:34:59 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 4/6/2017, 15:39:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Τώρα περιμένω αλλά 2 το ένα αξίας 45€ το ένα σήμερα (αυτό με τα 45€)  έφυγε από αεροδρόμιο για Θεσσαλονίκη λέτε να τη γλίτωσα μόνο με το 3εύρω ή πάλι φπα+έξοδα τελωνείου πάμε για 25€ ????? σας παραθέτω και αυτό το tracking

 

25/7/2017, 08:22:39 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ) 20/7/2017, 06:17:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28/6/2017, 12:47:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28/6/2017, 10:24:00 ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Το θέμα είναι οτι από αρχες του 2017 έχω κάνει πολλές παραγγελίες αλλά όλες κάτω των 22€ οπότε τίποτα απο τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πως μπορώ να ελέγξω στο gearbest αν η αποθήκη στέλνει μέσω Ευρώπης ώστε να αποφύγω το τελωνείοενδιαφέρομαι για το xiaomi mi pad 3 στην αποθήκη του hong kong το έχει 202 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για να γελάσουμε λίγο....Παρήγγειλα ένα usb fan τον Ιούνιο, και έλαβα σήμερα (μόλις τώρα) μήνυμα από aliexpress ότι το δέμα παραδόθηκε. Μπαίνω και γω να δω τι εννοεί ο ποιητής αφού εγώ δέμα δεν παρέλαβα.

 

DDiJVEs.png

 

Μάλιστα....το δέμα παραδόθηκε στο KK. Κηφισιάς και γω μένω Θεσσαλονίκη. 

Α-μπε-μπα-μπλομ .... ποιος φταίει τώρα....εγώ ? αυτοί ? ή 'τα μυστήρια' ?

Θα πάρω τηλ αύριο ΕΛΤΑ να δούμε...η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο του 'Bold and the Beautiful Elta'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν Ευρωπαικη η αποθηκη θα ειχε σαν επιλογη European Warehouse με σημαια της ευρωπαικη ενωσης οπως εχει και για Κινα και για Χονγκ Κονγκ.Παρτο απο την Κινεζικη αποθηκη και επελεξε για τροπο αποστολης, Priority line ---> Eu Express. Με 215 θα το εχεις στα χερια σου χωρις να φοβασαι για τελωνειο

πως μπορώ να ελέγξω στο gearbest αν η αποθήκη στέλνει μέσω Ευρώπης ώστε να αποφύγω το τελωνείο, ενδιαφέρομαι για το xiaomi mi pad 3 στην αποθήκη του hong kong το έχει 202 euro

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γνωστός μου την έπαθε αλλά είδα κι εδώ μέσα σε κάποιο νήμα να το αναφέρει ένας παθών. Κι είναι ο μοναδικός λόγος που δεν δοκιμάζω κι εγώ αφού είμαι σε φάση αντικατάστασης κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και εγω σημερα επιτελους ενα TV Box.

15€ ΦΠΑ μου ειπε, κοψε μου τιμολογιο της λεω

Ελατε αλλη μερα, μου λεει, θα το παρω τωρα, δεν ξαναρχομαι, της λεω

 

Εφαγε λιγη ωρα, το εκοψε και εφυγα

 

Θα φυγει και μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ για τη 40ημερη απραξια του τελωνειου και βλεπουμε

 

Για τις καθυστερησεις πρεπει να κανουμε ολοι καταγγελιες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις καθυστερησεις πρεπει να κανουμε ολοι καταγγελιες

 

Μη στεναχωριέσαι, βροχή θα πέσουν. 7 έκανα για την Forthnet μέχρι να μου στρώσουν την γραμμή....η μία μετά την άλλη φεύγανε.

Και πρέπει και να απαντήσουν κιόλας...εκεί είναι το ωραίο...γιατί απαντάει άνθρωπος με όνομα και επίθετο...όχι απρόσωπα....έχεις στόχο δλδ για τις επόμενες καταγγελίες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και εγω σημερα επιτελους ενα TV Box.

15€ ΦΠΑ μου ειπε, κοψε μου τιμολογιο της λεω

Ελατε αλλη μερα, μου λεει, θα το παρω τωρα, δεν ξαναρχομαι, της λεω

 

Εφαγε λιγη ωρα, το εκοψε και εφυγα

 

Θα φυγει και μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ για τη 40ημερη απραξια του τελωνειου και βλεπουμε

 

Για τις καθυστερησεις πρεπει να κανουμε ολοι καταγγελιες

 

καλησπέρα να σε ρωτήσω εάν ήταν με tracking το δέμα σου και αν ναι πότε έφτασε Ελλαδα σύμφωνα με τα ξένα tracking και πότε το εμφάνισαν τα ΕΛΤΑ ότι ήρθε Ελλάδα γιατί εχω μια μητρική από ένα κινητό και ενώ το ali δείχνει ότι ήρθε Ελλάδα από 11 του μήνα στα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν τίποτα και σφυρίζουν αδιάφορα και λένε κάτι για 30-45 μέρες σε συστημένο 

 

σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα να σε ρωτήσω εάν ήταν με tracking το δέμα σου και αν ναι πότε έφτασε Ελλαδα σύμφωνα με τα ξένα tracking και πότε το εμφάνισαν τα ΕΛΤΑ ότι ήρθε Ελλάδα γιατί εχω μια μητρική από ένα κινητό και ενώ το ali δείχνει ότι ήρθε Ελλάδα από 11 του μήνα στα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν τίποτα και σφυρίζουν αδιάφορα και λένε κάτι για 30-45 μέρες σε συστημένο 

 

σε ευχαριστώ

και εγω έχω δέμα που το ξένο σιτε γραφει συμφωνα με το tracking ότι arrived destination Post 7-8-16 και τα ΕΛΤΑ τίποτα ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην Δίνεται Σημασία Πότε Λένε Τα Ξένα site πότε παραδόθηκε στα ΕΛΤΑ

Πχ ΤΟ Παρακάτω Δέμα Ενώ Λέει στις 12 ότι παρέλαβαν του δέμα τα ελτά από εξωτερικό στις 18 στο site της ems γράφει ότι έφυγε από το ταχυδρομείο

 

LX396525853CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνονται όντως καθυστερήσεις σε πολλά άτομα απ'ότι βλέπω;

 

Γιατί έχω αγχωθεί πολύ με ένα πακέτο που περιμένω! :fear:

Στάλθηκε από Αμερική με USPS απλό ως international letter.

Ένα αμερικάνικο tracking που είχε, λέει ότι  αναχώρισε από το Ελληνικό αεροδρόμιο στις 28 Ιουνίου (δε λέει πουθενά ότι έφτασε βέβαια)!!!

 

 

iGJkAXC.png

 

 

Τίποτα ακόμα.

Παίρνω τηλέφωνα, ο ένας με στέλνει στον άλλο.

Τελικά μου έδωσε μια κάτι τηλέφωνα αποθηκών (DHL, Golden κάτι, κτλ..) να βρω λέει σε ποιά αποθήκη είναι.

Σε 2 δεν απαντάνε, σε άλλο που απάντησαν (2103538155) μου είπαν από τη στιγμή που είναι απλό, δε μπορεί να γίνει τίποτα!

Να περιμένω.

 

Ρώτησα αν στο τελωνείο κρατούν και απλά πακέτα, και μου είπαν ναι..

 

Φοβάμαι ότι το έχασα το πακέτο!

Πάντως έχω πάρει το ίδιο πράγμα (2-3 Bluray ή cd) από το ίδιο site πάνω από 10 φορές, και πάντα έρχονταν χωρίς προβλήματα στις 10 μέρες στο σπίτι μου, χωρίς ειδοποιητήριο! (έπρεπε να μου'χει έρθει 2 Ιουλίου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ σήμερα 2 φίλτρα για τους φακούς της φωτογραφικής μου, αναγραφομενη αξία από έξω 45 δολλάρια, πλήρωσα 3 ευρώ. Πρώτη φορά μετά από χρόνια. Ο ταχυδρόμος για να με καθησυχάσει μου είπε ότι πλήρωσαν και άλλοι!! Από μόνος του μου είπε ότι μπορώ να πάρω και απόδειξη!! :P Και πάλι σε σχέση με Ελλάδα, πολύ φθηνότερα μου ήρθε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...