Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΕΛΛΟ ΚΑΙ ΚΟΥΦΟ (απο τους φασίστες που με τό έτσι θέλω κάνουν ότι θέλουν)

(κατ' αρχάς χαίρομαι που με το προηγούμενο post μου έδωσα πολύ τροφή για συζήτηση για το 15ευρω που με χρέωσαν)

ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

2017-07-19 19:06  AUTHIMERON - TAX/RES ELTA, ITEM ARR AUTHIMERON - TAX/RES ELTA
2017-07-18 18:37 KAT.AERODROMIOU (EMS), ITEM IN CONTA KAT.AERODROMIOU (EMS)
2017-07-18 14:59 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON
2017-07-14 13:27 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY
2017-07-13 12:30 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE
2017-07-07 01:48 AUSTRALIA, SEND ITEM ABROAD
2017-07-06 20:31 AUSTRALIA, ARRIVAL AT AIRPORT
2017-07-06 13:10 AUSTRALIA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

Ο γιος μου πριν εναμισυ χρόνο εφυγε για την Αυστραλία και πηρε μαζί του το κρανος που είχε αγοράσει απο την Ελλάδα 700€

εχθες γύρισε στην Ελλάδα, και επειδή το κρανος του δεν χόραγε στην βαλίτσα μου το έστηλε με το ταχυδρομείο.

 

Σημερα με πηραν τξλέφωνο απο τις ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΕΛΤΑ να με ρωτησουν ποτε θα ειμαι για να το μου παραδώσουν και κανονίσαμε για αύριο ΣΑΒΒΑΤΟ. πριν κλεισουμε ομως μου λέει η "κυρία" στο τηλέφωνο ότι εχει και τελωνεικά να πληρώσετε 132€ !!!

για το μεταχειρισμενο κρανος !!

 

τι και να φωνάξαμε, τι και αν είπαμε, ουτε λιγο ουτε πολύ καταλάβαμε οτι άκρη δεν θα βγάλουμε και αφου μιλήσαμε με τον προσιτάμενο.

Μας είπαν οτι στα 132€ περιλαμβάνεται και ο ΦΠΑ !!!

ΜΑ ΜΟΥ ΣΟΥ ΤΟΥ.........

- έτσι ειναι αυτα !!!

 

ΜΑ ΤΟΝ ΦΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ με την αγορά του κρανους στην Ελλάδα και έχουμε και την αποδειξη

αφου ζητήσαμε που μπορουμε να κάνουμε ένσταση μας είπαν να το στείλουν στο αεροδρόμιο, (θα πάρει μέρες !!!)  και μετα να πάμε εκει στο τελωνείο, να αποδείξουμε %$#@$@$ #@$%#@$%#@$#@ %$^#$%#^#%^ !!!!!!

μα λέει ο γιός μου αν ειναι να χασω τις μισές διακοπές μου στην Ελλάδα για να αποδείξω οτι δεν ειμαι ελέφαντας ????

 

τελικά άκρη δεν βγάζεις με τους φασίστες !! γιατι για μένα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ (και μην μου αρχίσει κανεις τα πολιτικάντικα)

 

και τελικά θα το φέρουν αύριο και θα πληρωσουμε τα 132€

 

WTF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε εσύ τι νομίζεις, (τελείως φιλικά το λέω) ότι ζεις σε μια δημοκρατική χώρα? Χούντα έχουμε...και πρόβατα...νομίζεις ότι νοιάζει την κουτσή Μαρία τι κάνουν τα Ελτα ? Γιατί πρόκειται να πάρει τίποτα αυτή από το εξωτερικό ?

Ότι λίγα άτομα μείνανε σ'αυτή τη χώρα στο τέλος θα φύγουν και αυτοί...Δεν μπορείς πια ούτε να εισάγεις, αλλά ούτε και να εξάγεις τίποτα.  Η χώρα του παραλόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@teckgeek

Εσύ όταν έστειλες το κράνος από Αυστραλία τι αξία δήλωσες και τι είδος; εξήγησες την κατάσταση στην περιγραφή;

Αφου το έστειλες με au post ( βλέπω ΕΜS και ΈΛΤΑ ΤΑΧ/ΕΣ στο tracking) θα σε έβαλαν σίγουρα να συμπληρώσεις κανονική τελωνειακή δήλωση στην Αυστραλία

https://auspost.com.au/parcels-mail/sending-overseas/customs-forms-regulations

Επεξ/σία από dexterios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα λεω εχουν υποχρεωση βαση ταχυδρομικων κανονισμων να κρατησουν 15 εργασιμες το δεμα/γραμμα , αν ηταν ετσι θα το παιζαμε ολοι χαζοι αρνηση παραλαβης και θα εφευγαν αμεσα τα δεματα και στα claIm θα βαζαμε οτι δεν παραλαβαμε ποτε

 

Αν και η συζήτηση αυτή έχει κουράσει και αφού είσαι τόσο επίμονος, μπορείς να μας δώσεις τον κανονισμό που το αναφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν και η συζήτηση αυτή έχει κουράσει και αφού είσαι τόσο επίμονος, μπορείς να μας δώσεις τον κανονισμό που το αναφέρει;

Κανονισμο δεν ξερω , αλλα εχω ζητησει παρα πολλες φορες να επιστραφει δεμα , και παντα μου λενε αυτο ακριβως που σου γραφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονισμο δεν ξερω , αλλα εχω ζητησει παρα πολλες φορες να επιστραφει δεμα , και παντα μου λενε αυτο ακριβως που σου γραφω

Μην επιμένεις είσαι λάθος αυτό που λες δεν ισχύει αν ζητήσεις επιστροφη στο επιστρέφουν.

Σε λανθασμένη επιλογή προϊόντος από δικιά μου απροσεξία για να μην χρεωθω τα μεταφορικά της επιστροφής δήλωσα άρνηση παραλαβής και το πακέτο έφυγε πίσω χωρίς να πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μην επιμένεις είσαι λάθος αυτό που λες δεν ισχύει αν ζητήσεις επιστροφη στο επιστρέφουν.

Σε λανθασμένη επιλογή προϊόντος από δικιά μου απροσεξία για να μην χρεωθω τα μεταφορικά της επιστροφής δήλωσα άρνηση παραλαβής και το πακέτο έφυγε πίσω χωρίς να πληρώσω.

δεν ειπα πουθενα οτι πρεπει να πληρωσεις , απο οτι μου ειπαν εχουν υποχρεωση να κρατησουν το πακετο το ελαχιστο 15 μερες , και μετα το επιστρεφουν αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονισμο δεν ξερω , αλλα εχω ζητησει παρα πολλες φορες να επιστραφει δεμα , και παντα μου λενε αυτο ακριβως που σου γραφω

 

Παραπάνω έγραψες για ταχυδρομικό κανονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παραπάνω έγραψες για ταχυδρομικό κανονισμό.

Δεν ξέρω ποιος κανονισμός είναι, στο κατάστημα που με εξυπηρετεί μου είπαν ότι είναι διεθνής ταχυδρομικός κανονισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω τη δική μου εμπειρία. Παραγγελία 2 Ιουλίου από Gearbest. Επειδή το δέμα ήταν αρκετά ογκώδες (φωτιστικό γραφείου) και με το φόβο του τελωνείου παρήγγειλα με EU express με επιβάρυνση 14$.

Στις 13 Ιουλίου το δέμα ήταν Αγγλία και ύστερα μέσω DPD UK έφτασε στην πόρτα μου (παραδόθηκε με ACS) οδικώς ακολουθώντας την παρακάτω διαδρομή:

 

2017-07-20 15:22 Greece, Your parcel has arrived at the local delivery depot

2017-07-20 15:22 Greece, Your parcel is on the vehicle for delivery

2017-07-20 01:36 Greece, The parcel is in transit on its way to its final destination.

2017-07-19 23:20 DPD Group, The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.

2017-07-17 22:31 Hub Sofia, The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.

2017-07-15 03:43 Budapest, The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.

2017-07-14 05:10 Best, The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.

2017-07-13 09:29 Hub 3 - Bham, Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

2017-07-13 09:28 Hub 3 - Bham, We have your parcel and it's on its way to our depot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα πουθενα οτι πρεπει να πληρωσεις , απο οτι μου ειπαν εχουν υποχρεωση να κρατησουν το πακετο το ελαχιστο 15 μερες , και μετα το επιστρεφουν αυτοι

 

Σε περίπτωση που για διάφορους λόγους καθιστά αδύνατη η παράδοση στον παραλήπτη τους Ναι είναι υποχρεωμένοι να το κρατήσουν έως 3 εβδομάδες. Αν όμως δηλωσεις άρνηση παραλαβής όπως έγινε στην περίπτωση μου αμέσως ξεκινάει η διαδικασία της επιστροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να χρεωνοντε δεματα απο τριγωνικη αποστολη ειναι νεο φρουτο;

 

Διαβασα αυτη την καταχωρηση απο καποιον στο facebook.

 

 

 

Για όποιον είχε απορία γιατί χρειάστηκε να πληρώσει στο ταχυδρομείο για δέμα αυτές τις μέρες.

--------------------
Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι ανεξαρτήτως του αν η χώρα αποστολής (ταχυδρόμησης) των ταχυδρομικών αντικειμένων φαίνεται να είναι χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, σημασία έχει το αν η χώρα καταγωγής (αποστολέας) του περιεχομένου του ταχυδρομικού αντικειμένου είναι εντός ή εκτός ΕΕ. Στην περίπτωση που ταχυδρομικό αντικείμενο είναι καταγωγής τρίτης χώρας και φέρει σχετική σήμανση ότι δεν έχει εκτελωνισθεί κατά την είσοδό του στο έδαφος της ΕΕ (δηλαδή στο έδαφος της χώρας αποστολής-ταχυδρόμησης), βρίσκεται δηλαδή σε καθεστώς «εσωτερικής διαμετακόμισης», πραγματοποιείται έλεγχος και επιβάλλονται, εάν απαιτείται, δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις.

Με εκτίμηση

Ελληνικά Ταχυδρομεία Α.Ε.
Διεύθυνση Δικτύου Λιανικής και
Εξυπηρέτησης Πελατών
Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατών
Hellenic Post Customer Service
Adrianoupoleos 45 - 160 70 Kesariani, Greece
Tel: +30 800 11 82000 - 2103353100 - 2103353777
e-mail: [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πράγματι το δέμα σου δεν είχε εκτελωνιστεί αλλού στην ΕΕ ή επανασυσκευαστεί στα μέσα της διαδρομής και αποσταλεί ξανά με νέο tracking ώστε να φαίνεται από ΕΕ, δεν ήταν τριγωνική αποστολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BqawZfv-TrCL4gVKmXo4ZA.jpeg

Πήγα και το παρέλαβα από το πρακτορείο (ΕΛΤΑ Courier). Κανένα επιπλέον κόστος. Η κούτα αρκετά μεγάλη και περίπου 4 κιλά. Δεν ξέρω αν έκανε καμία πατέντα ο Κινέζος αν και είχε αρκετά Κινέζικα στην κούτα.
 
Ξέχασα να αναφέρω. Στην κούτα πάνω είχε αυτοκόλλητα της EMS με το tracking number και η ζελατίνα που ήταν τυλιγμένη η κούτα πάνω δεξιά είχε μια στάμπα DHL.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ αλλά εχω αρκετούς πόντους απο παλαιότερες αγορές, οπότε μου βγαίνει πολύ φθηνότερα.

Θα δοκιμάσω με EU Express.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...