Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λέω με πλήρη επίγνωση, οι τύποι στα ΕΛΤΑ είναι πρεζόνια στην καλύτερη των περιπτώσεων.

 

Άσχετα με τα κινητά π0ου πήρα και πλήρωσα το τελωνείο γιατί βιαζόμουν, πήρα για το αμάξι κάτι πλαστικά "κουμπιά" ας πούμε. Κόστος 2.10€ με μεταφορικά μέσα. Οι τύποι οι απαρπάδεκτοι μην πω καμία καφρίλα, τα κοστολόγησαν 250€. Αυτό πήρα (https://www.ebay.ie/itm/100-X-Car-Auto-Various-Plastic-Rivet-Fasteners-Push-Pin-Bumper-Fender-Panel-New/292193753143?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649) 2.90ε περίπου

 

Ερώτηση σαν καλός χαζός άνθρωπος. Τον παίζουν ομαδικά? Χάνω δλδ 2 μήνες για να πάει τελωνείο, οκ. Μου κοστολογείς το πράμα από 2ε στα 200 γιατί δε σου έκατσε η γυναίκα σου. Και πρέπει να περιμένω ακόμα 3-4 μήνες για αναδασμολόγηση.............

 

Παίδες σύντομα θα έχω σύλλογο έτοιμο για αυτό το θέμα, με δωρεάν νομικές συμβουλές κτλ. Δεν γίνεται πια αυτό!!!!

Επίσης η ΕΕΤΤ δεν απάντησε και μας κλάνει κανονικά.

 

Εξώφθαλμα εχεις δίκιο. Προφανώς η περιπτωση σου ηταν λάθος ερμηνεία γιατί πολλαπλασίασαν το 100 του τιτλου με τιμή μοναδος 2,59 οποτε 250, ενω η πραγματικοτητα ειναι τα 100 κλιπ εχουν 2,59. Για τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει η διαδικασία αναδασμολογησης, που εκεί θα εχει 1000 φορες περισσότερο δικιο να φωνάξεις δεδομένου οτι πρωτον ζητάνε 10-15 ευρω για τον ελεγχο αλλα το κυριώτερο η διαδικασία παιρνει πάνω απο 2-3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χωρίς να σε ειρωνεύομαι έχεις δει να έχει τον έλεγχο κάπου το κράτος, αρπαχτή γίνετε και στο συγκεκριμένο θέμα.

Στις καθαρά ιδιωτικές μεταφορικές, από μόνες τους όλα τα δέματα φυσικά προσέχουν το θέμα της τιμής που αναγράφετε στα δέματα, τα περνάνε οι ίδιοι!!!!!! τελωνειακό έλεγχο, έχουν ένα τελωνιακό υπάλληλο στην αποθήκη και περιμένουν ουρά οι εκτελωνιστές για να διασαφίσουν τα εμπορεύματα, το κράτος σε δική μου περίπτωση (αγορά ΒΤ για mac mini) πλήρωσα ένα ποσό κάου 70 ευρώ κερατιάτικα από τα οποία το κράτος πήρε 11 ολόκληρα ευρώ, όλα τα άλλα ήταν αποθήκευση κλπ κλπ 

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ή δεν διάβασες την πρόταση είχε κάνει ο συμφορουμίτης, προς τον οποίο δόθηκε η δική μου απάντηση που παρέθεσες. 

 

Εάν διάβαζες όλη τη συζήτηση, θα καταλάβαινες ότι ο έλεγχος του κράτους, μέσω των τελωνειακών υπαλλήλων, δεν περιορίζεται μόνο στα εισερχόμενα δέματα, που εσύ κατάλαβες και απομόνωσες, αλλά και τα εμπορεύματα, τις αποσκευές κλπ και δεν αφορά μόνο στην είσπραξη του ΦΠΑ αλλά, κυρίως, την εισαγωγή απαγορευμένων αντικειμένων, όπως πχ, όπλων, ναρκωτικών ουσιών και ένα σωρό άλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λινκ απο gearbest που μπηκε πιο πριν διαβαζω:

 

...αν θέλετε να αγοράσετε ένα προϊόν, του οποίου η αξία στην Ελληνική αγορά δεν ξεπερνάει τα 22€+ΦΠΑ, 

 

Δηλαδη για την ατελια ψαχνουν την τιμη στην Ελληνικη αγορα και οχι την αξια που οντως πληρωθηκε το προιον;

Μηπως οι του Gearbest γραφουν μαλκιες ή οντως ισχυει αυτο;

 

Το Link που εδωσες δεν εχει σχέση με gearbest. To εχει φτιάξει κάποιος έλληνας που προωθεί οσο μπορει το gearbest για να κερδίζει απο τις πωλήσεις με referal μεσα απο το site του. Μάλιστα εχω σταμπάρει ποιο μέλος ειναι. Οπως καταλαβαίνεις σε αυτό το link δεν εχει επισημα κείμενα/μεταφράσεις του gearbest, περα οτι σε αρκετά γράφει ασάφειες και εχει λάθη. Ενδεικτικό λάθος ειναι αυτό που παρέθεσες γιατί η ατέλεια ισχύει στα 22 ευρω cif. To φπα ειναι άλλο πράγμα και εφαρμόζεται αλλιώς. 

 

 

Γενικά

Με βάση τωρα τη νομοθεσία, ο "τελώνης" μπορεί να διασταυρώσει τη τιμή αγοράς και να εκτιμήσει αν η αναγραφόμενη στο πακέτο/φακελο τιμή ειναι αληθινή ή χαμηλότερη με σκοπό να μην πληρωθούν δασμοι. Ναι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που οντως εχει αγοραστεί χαμηλότερα (flash sale, εξαργύρωση πόντων, κλπ) και για αυτό υπάρχει η διαδικασία αναδασμολογησης (εκεί ειναι το σοβαρό προβλημα) αλλά σε γενικές γραμμές λειτουργεί σωστά το μέτρο. Απλώς στα fora εμφανίζονται μονο οι "λάθος" εκτιμήσεις και πολύ σπάνια αναφορες για ορθή εκτίμηση/διασταυρωση ή αποδοχή εμφανεστατα χαμηλότερης τιμής ( π.χ. γιατί ο υπάλληλος σχολάει και θέλει να τελειώνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδερφή μου παρήγγειλε καλλυντικά από Ιταλία και της ήρθε χαρτί απ'τα Ελτά για να παραλάβει με φόρο εκτελωνισμού 3Ε.

Μου είπε ότι άλλαξε η νομοθεσία τον Αύγουστο και για χώρες εντός ΕΕ.

Ισχύει;

Πλέον μπορούν να ζητήσουν φόρο εκτελωνισμού κι εντός ΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδερφή μου παρήγγειλε καλλυντικά από Ιταλία και της ήρθε χαρτί απ'τα Ελτά για να παραλάβει με φόρο εκτελωνισμού 3Ε.

Μου είπε ότι άλλαξε η νομοθεσία τον Αύγουστο και για χώρες εντός ΕΕ.

Ισχύει;

Πλέον μπορούν να ζητήσουν φόρο εκτελωνισμού κι εντός ΕΕ;

Αν ήρθε όντως από ΕΕ όχι.

Μήπως ήρθαν από καμία Ελβετία τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδερφή μου παρήγγειλε καλλυντικά από Ιταλία και της ήρθε χαρτί απ'τα Ελτά για να παραλάβει με φόρο εκτελωνισμού 3Ε.

Μου είπε ότι άλλαξε η νομοθεσία τον Αύγουστο και για χώρες εντός ΕΕ.

Ισχύει;

Πλέον μπορούν να ζητήσουν φόρο εκτελωνισμού κι εντός ΕΕ;

Λάθος κατάλαβε.

Μαλλον της εστειλαν τα πράγματα με swiss post (ελβετία) χωρίς να βάλουν μεσα στο αντίστοιχο χαρτί T2L που πιστοποιεί οτι το ειδος ξεκίνησε απο χωρα ΕΕ. Πρόσφατα το αντιμετώπισε και αλλος συνφορουμίτης με αποστολή απο Ιταλία.

 

Επειδή το 3ευρω ειναι λίγα (αλλα κερατιάτικα) αλλά το φταίξιμο ειναι του πωλητή, εγω στη θεση της θα τους εκανα αρνητικο review και θα εγραφα οτι εσταλη με swiss post και πληρωσε τελωνείο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αδερφή μου παρήγγειλε καλλυντικά από Ιταλία και της ήρθε χαρτί απ'τα Ελτά για να παραλάβει με φόρο εκτελωνισμού 3Ε.

Μου είπε ότι άλλαξε η νομοθεσία τον Αύγουστο και για χώρες εντός ΕΕ.

Ισχύει;

Πλέον μπορούν να ζητήσουν φόρο εκτελωνισμού κι εντός ΕΕ;

 

Τα 3€ δεν είναι φόρος εκτελωνισμού, όπως λες, αλλά τέλος παρουσίασης των ΕΛΤΑ, δηλαδή τέλος που εισπράττεται από τα ΕΛΤΑ και όχι από το κράτος.

 

Το τέλος αυτό επιβάλλεται στα δέματα που εισάγονται, για οποιοδήποτε λόγο, στο τελωνείο και εκεί διαπιστώνεται ότι δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις.

Στην πράξη, μπορείς να διαμαρτυρηθείς στο γραφείο παραλαβής και είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα το πληρώσεις.

 

Edit

Σημειωτέον ότι τα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ ξεκινάνε από 15€ και ανεβαίνουν ανάλογα με την αξία CIF του περιεχομένου του δέματος

Επεξ/σία από makfil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κατάλαβε.

Μαλλον της εστειλαν τα πράγματα με swiss post (ελβετία) χωρίς να βάλουν μεσα στο αντίστοιχο χαρτί T2L που πιστοποιεί οτι το ειδος ξεκίνησε απο χωρα ΕΕ. Πρόσφατα το αντιμετώπισε και αλλος συνφορουμίτης με αποστολή απο Ιταλία.

 

Επειδή το 3ευρω ειναι λίγα (αλλα κερατιάτικα) αλλά το φταίξιμο ειναι του πωλητή, εγω στη θεση της θα τους εκανα αρνητικο review και θα εγραφα οτι εσταλη με swiss post και πληρωσε τελωνείο.

Σ'ευχαριστώ πολύ, αυτό θα έγινε γιατί με Swiss post στάλθηκε.

Θα της πω να παραπονεθεί μήπως και της δώσουν τουλάχιστον πιστωτικό αφού ήταν δικό τους λάθος.

Τα 3€ δεν είναι φόρος εκτελωνισμού, όπως λες, αλλά τέλος παρουσίασης των ΕΛΤΑ, δηλαδή τέλος που εισπράττεται από τα ΕΛΤΑ και όχι από το κράτος.

 

Το τέλος αυτό επιβάλλεται στα δέματα που εισάγονται, για οποιοδήποτε λόγο, στο τελωνείο και εκεί διαπιστώνεται ότι δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις.

Στην πράξη, μπορείς να διαμαρτυρηθείς στο γραφείο παραλαβής και είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα το πληρώσεις.

Δεν το λέω εγώ, το γράφει το χαρτί των Ελτά, τέλη εκτελωνισμού γράφει.

Και από κάτω γράφει παραλαβή αντικειμένου το οποίο τα Ελτά εκτελώνισαν για λογαριασμό του παραλήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RS956107784NL [http://www.17track.net/en/track?nums=RS956107784NL]

Στο 17track μου βγάζει "Expired". Να μιλήσω με τον πωλητή ή να περιμένω κι άλλο;

Και να πεις ή να ζητήσεις τι απο τον πωλητη;

Το ειδος εχει φτάσει Ελλάδα και είναι μέσα σε εναν απο τους σάκους που βρεχονται στο παρκινγκ του τελωνείου. Οταν το ανοιξουν θα εμφανιστεί συνεχεια στο αντιστοιχο track των elta.

 

Αν επιτρεπεται τι είδος πήρες (π.χ. κινητό), ποσο συνολικό κόστος (π.χ. 30 ευρω) και απο ποιο μαγαζι (π.χ gearbest, aliexpress, ebay, κλπ). Σε ρωτώ γιατι πας ανετα για τους 3 μήνες για να παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λέω εγώ, το γράφει το χαρτί των Ελτά, τέλη εκτελωνισμού γράφει.

Και από κάτω γράφει παραλαβή αντικειμένου το οποίο τα Ελτά εκτελώνισαν για λογαριασμό του παραλήπτη.

 

Μπορεί να γράφει το χαρτί των ΕΛΤΑ για "τέλος εκτελωνισμού" αλλά στα νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού που δημοσιοποιήθηκαν τον ΙΟΥΝ 2017, το τέλος των 3€ ονομάζεται "τέλος παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων" και από την εποχή εκείνη έχει γραφτεί πολλές φορές στα σχετικά νήματα ότι είτε έχει δοθεί εντολή  (χωρίς να έχει δημοσιοποιηθεί αυτή) να μην το εισπράττουν οι υπάλληλοι είτε οι ίδιοι οι υπάλληλοι δεν το εισπράττουν, με δική τους πρωτοβουλία, είτε οι διαβασμένοι παραλήπτες απαιτούν την μη πληρωμή του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα απο NL Post περνανε τελωνειο ή οχι γτ ειναι απο ολλανδικο?

Αν εχει σταλεί απο ΕΕ, οχι.

Αν εχει σταλεί απο Κίνα απο banggood και priority air mail, οχι.

Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις περνα, σταματά και αν συντρεχουν λογοι βγαίνει και ταρίφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα μια παραγγελια εδω και δυο μηνες απο κινα ,δεν την ελαβα και ανοιξα ebay case αφου ο πωλητης μου ελεγε περιμενε και περιμενε...(οχι συστημενη) .Τωρα μου λεει πως ενω προσπαθει να μου κανει refund μεσω paypal του εμφανιζει προβλημα και για αυτο μου ζηταει να κλεισω το request για να μου κανει refund.Ισχυει κατι τετοιο ή θελει να αποφυγει την επιστροφή ? Τι κανω?Ευχαριστώ για τον χρονο σας,καλο κουραγιο σε ολους με τις αναμονές !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα, θήκη κινητού 5€ να την περάσουν για iPhone x !

Case

RB3#######4SG

-------------

Wed, 18 Oct 2017 10:54 - Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Thu, 19 Oct 2017 11:12 - Track added

Mon, 23 Oct 2017 10:42 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Mon, 23 Oct 2017 10:42 - Despatched to overseas , GR

Wed, 25 Oct 2017 15:41 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Wed, 25 Oct 2017 18:41 - Arrival at Destination Post (Country: GR)

Tue, 21 Nov 2017 10:21 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Tue, 21 Nov 2017 12:21 - Arrival at Processing Center , GR

Tue, 21 Nov 2017 18:54 - ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Tue, 21 Nov 2017 20:54 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

Wed, 22 Nov 2017 01:07 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ερώτηση: αν τελικά ανοίξουν τα στραβά τους και καταλάβουν ότι είναι θήκη, το 3€ έχει καταργηθεί είπαμε σίγουρα? Να ξέρω τι να τους πω δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...