Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφει  EU-5 Warehouse

επειδη με μέθοδο chat ουτε εσυ θα βγαλεις ακρη, ουτε εμεις μπορουμε να σε βοηθήσουμε.

 

Αν εκανες παραγγελία, πες μας τι και απο που και ποιο warehouse

 

Αν θες να κανεις παραγγελία πες μας τι θες να παρεις και θα σου πουμε απο που δε θα περασει τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτά τα στοιχεία έχω. Δεν έχει φύγει η παραγγελία.

Είναι ένα TV box.

Eu-5 wharehouse.

Εδώ το screenshot της επιλογής Gearbest

gearbest.jpg

 

Shipping method: DEDHLEU1

Στο κάτω μέρος γράφει: Total Cost Commodity price :  60.12 + Delivery costs: 5.23 + Insurance: 2.06

EUR 67.41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΩΡΑ βγαίνει καποια ακρη.

 

Αφου εκανες την παραγγελία απο eu warehouse του gearbest, οποιαδηποτε μεθοδο αποστολής κι αν διαλεξες, δε θα σταματήσει (δε θα περασει καν) τελωνείο. 

 

Αυτά κατα 99% γιατι πολύ πολύ σπανια εχουν αναφερθεί περιπτώσεις που επειδή το eu warehouse δεν ειχε στοκ, τα εστελναν απευθειας απο κινα με dhl και μάντεψε ... τελωνειο! Αν σου κανουν τετοια μαλαγανια, απλα δεν παραλαμβάνεις και τραβας dispute να παρεις τα λεφτα σου πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. απλά το έκανα θέμα γιατί ο φίλος στο Link.png Site: #8363 παραπάνω περιμένει ένα ρολόι από gearbest  χώρα προέλευσης Ολλανδία ....και περιμένει να πληρώσει φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. απλά το έκανα θέμα γιατί ο φίλος στο Link.png Site: #8363 παραπάνω περιμένει ένα ρολόι από gearbest  χώρα προέλευσης Ολλανδία ....και περιμένει να πληρώσει φόρους.

O συγκεκριμένος περιμένει μια παραγγελια με post nl, οχι απο την ολλανδια. 

Πήρε κάτι απο το gearbest κινας (china warehouse) και διάλεξε τρόπο αποστολής registred mail nederlands post (post nl). Αυτό ειναι τελείως διαφορετικό απο τη δική σου περιπτωση. 

 

Αν απο την άλλη, ειχε/είχες παραγγείλει απο banggood με priority line, πάλι με post nl θα έρχονταν, αλλά σε διαφορετικους σάκους που δε θα σταματουσαν τελωνειο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι. Διάβασα λόγω κεκτημένης ταχύτητας ανάποδα την παραγγελία του φίλου. Ελπίζω να μην μπερδεύονται οι φίλοι που μας διαβάζουν και να είναι επιφυλακτικοί πάντα με τις παραγγελίες τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συγκεκριμένος περιμένει μια παραγγελια με post nl, οχι απο την ολλανδια. 

Πήρε κάτι απο το gearbest κινας (china warehouse) και διάλεξε τρόπο αποστολής registred mail nederlands post (post nl). Αυτό ειναι τελείως διαφορετικό απο τη δική σου περιπτωση. 

 

Αν απο την άλλη, ειχε/είχες παραγγείλει απο banggood με priority line, πάλι με post nl θα έρχονταν, αλλά σε διαφορετικους σάκους που δε θα σταματουσαν τελωνειο

Καλησπέρα, πόσο σίγουρο είναι οτι το δεμα απο banggood με priority Direct Mail δεν γράφει επάνω στο δέμα ΤΙΠΟΤΑ που να δηλώνει χώρα προέλευσης την Κίνα ώστε να ειναι 100% σιγουρο οτι πάεισε άλλους σάκους και δεν σταματάει στο τελωνείο?

 

κάποιος πληρωνοντας για banggood με priority Direct Mail 12-13 ευρω έξτρα για κάποιας αξίας αντικείμενο ειναι 100% οτι δεν σταματάει τελωνείο?

 

Ευχαριστω εκ των προταίρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πόσο σίγουρο είναι οτι το δεμα απο banggood με priority Direct Mail δεν γράφει επάνω στο δέμα ΤΙΠΟΤΑ που να δηλώνει χώρα προέλευσης την Κίνα 

100% κι όχι μόνο τώρα αλλά από πάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πόσο σίγουρο είναι οτι το δεμα απο banggood με priority Direct Mail δεν γράφει επάνω στο δέμα ΤΙΠΟΤΑ που να δηλώνει χώρα προέλευσης την Κίνα ώστε να ειναι 100% σιγουρο οτι πάεισε άλλους σάκους και δεν σταματάει στο τελωνείο?

 

κάποιος πληρωνοντας για banggood με priority Direct Mail 12-13 ευρω έξτρα για κάποιας αξίας αντικείμενο ειναι 100% οτι δεν σταματάει τελωνείο?

 

Ευχαριστω εκ των προταίρων

θα σου απαντησω επειδη με εκανες quote.

 

Κατά 99% δε θα σταματήσει τελωνείο και αυτό φαίνεται απο το πλήθος περιπτωσεων (δικών μου και μη) που δε σταμάτησαν. Δεν εχω ακουσει ουτε μια περιπτωση να εχει σταματήσει αλλά επειδή το χέρι μου δεν το βάζω στη φωτιά για κανεναν, όπως ειναι τα σημερινά δεδομένα η πιθανότητα να σταματήσει ειναι 1%

 

Αν θες παραπάνω επιβεβαιωση διαβασε τις τελευταίες σελίδες των αντιστοιχων θεματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη !!!!

Το τελωνειο πλεον ειναι γεγονος απ οπου και αν ερχεται το δεμα.

Πληρωσα €63,20 για το Xiaomi M1 A1.

Tωρα εχω μπλοκαρισμενο στο τελωνειο το MAX 2 απο την 1-11-2017. RT002864168AT

 

Δόθηκε κάποια εξήγηση για αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου απαντησω επειδη με εκανες quote.

 

Κατά 99% δε θα σταματήσει τελωνείο και αυτό φαίνεται απο το πλήθος περιπτωσεων (δικών μου και μη) που δε σταμάτησαν. Δεν εχω ακουσει ουτε μια περιπτωση να εχει σταματήσει αλλά επειδή το χέρι μου δεν το βάζω στη φωτιά για κανεναν, όπως ειναι τα σημερινά δεδομένα η πιθανότητα να σταματήσει ειναι 1%

 

Αν θες παραπάνω επιβεβαιωση διαβασε τις τελευταίες σελίδες των αντιστοιχων θεματων.

οκ σε ευχαριστω,

νομίζω ότι οποιοδήποτε δέμα έχει το παραμικρό (μπρος ή πισω στον φάκελλο) κάτι που να γραφει χώρα προέλευσης Κίνα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το σταματήσουν.

Τωρα αν ΔΕΝ γράφει κάτι τέτοιο τοτε νομίζω έχει πιθανότητες να μην το σταματήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πανε καλα εκει στα ΕΛΤΑ ? Στο τελος θα εκτελωνιζουν και τον αερα που αναπνεουμε. 

 

 

Για εκτελωνισμο παω ετσι ?

 

2kJevae.jpg

Κατ αρχην στη φωτο που εβαλες δεν φαινεται τι γραφει. Τι ακριβως εχει το δεμα, τι ποσο, και με ποιο ταχυδρομειο? Και για να σου πουμε αν παει για εκτελωνισμο, πρεπει επισεις να μας πεις η ποιο είναι το tracking number, η εστω να μας γραψεις τις πληροφοριες που σου βγαζει το tracking number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λογικά έχουν απαντηθεί καμιά 300ρια φορές ως τώρα, αλλά ας το παίξω νουμπ.

 

Θέλω να παραγγείλω από αμερικάνικο amazon ένα PSV. Ερωτήσεις:

 

1) Θα προπληρώσω import fees. Με αυτό είμαι καλυμένος ότι δεν θα πληρώσω απολύτως τίποτα άλλο εδώ στο τελωνείο;

2) Η προπληρωμή των import fees είναι εγγύηση ότι θα έχω το δέμα μου σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ή θα περιμένω κανά δίμηνο να φύγει από το τελωνείο το δέμα για να μου έρθει, κι ας έχω ήδη πληρώσει φόρους και τέλη;

3) Το αμερικάνικο amazon στην Ελλάδα στέλνει με απλό ταχυδρομείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικούς μήνες αγόρασα από Amazon.com με αυτό τον τρόπο. Δεν είχα κανένα πρόβλημα αφού είχα προπληρώσει τους φόρους.

Με Aramex από ΗΠΑ μέχρι Ελλάδα και μετά με Γενική Ταχυδρομική μέχρι το σπίτι μου. Χωρίς καμία καθυστέρηση.

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Δες εδώ: https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&pop-up=1&nodeId=201117970&ref=amazon_global_shipmsg_viewed_help

 

Ξεκάθαρα πράγματα. Ενώ με τους Κινέζους υπάρχουν μερικές αμφιβολίες με τις αποθήκες που τάχα στέλνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...