Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κωδικός Αντικειμένου: RBXXXXXXXXSG
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
6/4/2018, 16:06:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
5/4/2018, 12:50:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Μα καλά, 10 μέρες και δεν έχει κουνηθεί? Έλεος......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερώτηση και από μένα παιδιά...

Παρήγγειλα από new york κάτι στα 58,17 ευρώ + 19,54 τα shiping. 

Παρακολουθούσα το δέμα και σήμερα πρωί μου έρχεται sms που μου λέει: "Ταχ.Αντικείμενο CY030....US Αντικαταβολή 30,96 βρίσκεται στα ΕΛΤΑ...

Πρόκειται για τελωνείο λοιπόν? Είναι νορμάλ αυτά που ζητάνε?

Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το "Αντικαταβολή" σημαίνει έξοδα εκτελωνισμού, τότε στην αξία CIF (58,17+19,54)= 77,71 ο ΦΠΑ υπολογίζεται 18,65 και το τέλος ΕΛΤΑ 15, σύνολο 33,65€ που είναι κοντά στο 30,96€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2018 στις 6:46 ΜΜ, elpaso1 είπε

Επίσης κάτι ψιλό άσχετο. Είχα στο wallet του Gearbest κοντά στα 10 δολάρια από παραγγελία που είχα κάνει και μου έβαλαν κάτι σαν bonus. Πλέον δεν τα έχω. Υπάρχει χρονικό περιθώριο; Τελευταία παραγγελία έγινε πριν 16 μήνες.

 

Σε κάποια άλλα site, το wallet κρατάει για 12 μήνες. Στο GB δε βρίσκω κάτι σχετικό να γράφει στο site.

Το σίγουρο είναι ότι τα GB points μηδενίζονται κάθε 6 μήνες (είχαν στείλει και σχετικό mail γι'αυτό)  Περί αυτού γράφει το εξής στο site τους:  Important information: Expired Points are discontinued in March every year, i.e. points earned before Oct 31 from previous year.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,  θα ηθελα να αγορασω μια πηγη για αυτοκινητο σαν αυτην:

https://www.ebay.com/itm/Quad-Core-Android-7-1-Car-DVD-GPS-Navigation-Unit-for-FIAT-Punto-Linea-Stereo/182081203763?hash=item2a64e2ae33:g:fE4AAOSwmfhX4J1U&redirect=mobile

Υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω το τελωνειο; 

Ευχαριστω πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filarhos είπε

Καλημερα,  θα ηθελα να αγορασω μια πηγη για αυτοκινητο σαν αυτην:

https://www.ebay.com/itm/Quad-Core-Android-7-1-Car-DVD-GPS-Navigation-Unit-for-FIAT-Punto-Linea-Stereo/182081203763?hash=item2a64e2ae33:g:fE4AAOSwmfhX4J1U&redirect=mobile

Υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω το τελωνειο; 

Ευχαριστω πολυ! 

1. Ο συγκεκριμένος έχει 93,8% feedback

2. Στέλνει από Κίνα με courier που σημαίνει ΄τι θα κάνει στάση στο τελωνείο. Αλλά και από άλλον να αγοράσεις, δεν βλέπω τρόπο να γλυτώσεις το τελωνείο, εκτός αν το βρεις σε κάποιον που στέλνει με ebay Global Shipping και προπληρώσεις κάποια έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filarhos είπε

Καλημερα,  θα ηθελα να αγορασω μια πηγη για αυτοκινητο σαν αυτην:

https://www.ebay.com/itm/Quad-Core-Android-7-1-Car-DVD-GPS-Navigation-Unit-for-FIAT-Punto-Linea-Stereo/182081203763?hash=item2a64e2ae33:g:fE4AAOSwmfhX4J1U&redirect=mobile

Υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω το τελωνειο; 

Ευχαριστω πολυ! 

295 ευρω απο αγγλια

https://www.aliexpress.com/item/Android-5-1-1-Quad-Core-Car-GPS-Navigation-DVD-Player-for-FIAT-Punto-2009-2015/32760620221.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαγή τρόπου αποστολής από Banggood ,διαφορετικό από αυτό που είχα επιλέξει και γράφει το invoice, χωρίς να ερωτηθώ/ενημερωθώ με τις ανάλογες συνέπειες.Τι γίνεται σε περίπτωση που αρνηθώ την παραλαβή?Με καλύπτει το paypal?

Επεξ/σία από iignatios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, iignatios είπε

Αλλαγή τρόπου αποστολής από Banggood ,διαφορετικό από αυτό που είχα επιλέξει και γράφει το invoice, χωρίς να ερωτηθώ/ενημερωθώ με τις ανάλογες συνέπειες.Τι γίνεται σε περίπτωση που αρνηθώ την παραλαβή?Με καλύπτει το paypal?

Θέλεις να μας δώσεις περισότερες πληροφορίες; Τι ποσό, τι μεταφορική επέλεξες, το τσέκαρες ότι παρέμεινες η ίδια κατά το checkout; Πως διαπίστωσες ότι άλλαξαν τρόπο; 

Επεξ/σία από vicky_g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, vicky_g είπε

Θέλεις να μας δώσεις περισότερες πληροφορίες; Τι ποσό, τι μεταφορική επέλεξες, το τσέκαρες ότι παρέμεινες η ίδια κατά το checkout; Πως διαπίστωσες ότι άλλαξαν τρόπο; 

Από Europe Railway Direct (35-45 days)  μου το στείλαν με air και DHL και ήρθε σε εφτά μόλις μέρες.Tώρα είναι τελωνείο, και εκτός από την πληρωμή εκτελωνισμού δασμών και φόρων ζητάνε και επαγγελματικό  αφμ(led light)

Επεξ/σία από iignatios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iignatios sε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδική, από όσο εχω δει εδώ, ο μόνος τρόπος αποφυγής τελωνείου μέσω banggood είναι να επιλέξεις το "Priority direct mail" και αυτό για αντικείμενα μέχρι 2 κιλά το πολύ. Ίσως οι @isay και @makfil μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο.

Από τη στιγμή που σου ζητάνε επαγγελματικό αφμ (και δεν έχεις/δε θέλεις να δώσεις) μάλλον το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με το banggood και

  • να ζητήσεις να επιστρέψεις το δέμα και να σου κάνουν refund
  • να σου εξηγήσουν γιατί άλλαξαν τον τρόπο μεταφοράς

Ίσως και να κάνω λάθος, ας απαντήσουν οι εμπειρότεροι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, vicky_g είπε

@iignatios sε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδική, από όσο εχω δει εδώ, ο μόνος τρόπος αποφυγής τελωνείου μέσω banggood είναι να επιλέξεις το "Priority direct mail" και αυτό για αντικείμενα μέχρι 2 κιλά το πολύ. Ίσως οι @isay και @makfil μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο.

Από τη στιγμή που σου ζητάνε επαγγελματικό αφμ (και δεν έχεις/δε θέλεις να δώσεις) μάλλον το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με το banggood και

  • να ζητήσεις να επιστρέψεις το δέμα και να σου κάνουν refund
  • να σου εξηγήσουν γιατί άλλαξαν τον τρόπο μεταφοράς

Ίσως και να κάνω λάθος, ας απαντήσουν οι εμπειρότεροι :)

To ξέρω αυτό όπως και το railway..Το θέμα είναι αν έχουν το δικαίωμα να αλλάξουν τον τρόπο αποστολής.Γιατί αύριο μπορούν το priority να το αλλάξουν πάλι χωρίς ειδοποίηση σε κάτι άλλο.Μετά έρχεται το θέμα των φόρων. 

Επεξ/σία από iignatios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iignatios είπε

Από Europe Railway Direct (35-45 days)  μου το στείλαν με air και DHL και ήρθε σε εφτά μόλις μέρες.Tώρα είναι τελωνείο, και εκτός από την πληρωμή εκτελωνισμού δασμών και φόρων ζητάνε και επαγγελματικό  αφμ(led light)

Τι ποσότητες παρήγγειλες;

Έχει εμφανιστεί αυτό το θέμα και παλαιότερα όπου η DHL εάν δει ότι εισάγεις ποσότητες ζητά επαγγελματικό αφμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iignatios είπε

Από Europe Railway Direct (35-45 days)  μου το στείλαν με air και DHL και ήρθε σε εφτά μόλις μέρες.Tώρα είναι τελωνείο, και εκτός από την πληρωμή εκτελωνισμού δασμών και φόρων ζητάνε και επαγγελματικό  αφμ(led light)

Μπορείς να δώσεις link αυτού που αγόρασες και περισσότερες πληροφορίες, όπως ποσότητα, αν ήταν σε ευρωπαική αποθήκη κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, dexterios είπε

Τι ποσότητες παρήγγειλες;

Έχει εμφανιστεί αυτό το θέμα και παλαιότερα όπου η DHL εάν δει ότι εισάγεις ποσότητες ζητά επαγγελματικό αφμ

2 led light και επειδή γράφουν photography το ζητάν αυτό.Δεν ξερω αν είναι θέμα dhl ηή μετά δασμών κλπ

14 λεπτά πριν, makfil είπε

Μπορείς να δώσεις link αυτού που αγόρασες και περισσότερες πληροφορίες, όπως ποσότητα, αν ήταν σε ευρωπαική αποθήκη κλπ;

Ήταν από κίνα(κινέζικη αποθήκη) με railway 40 45 ημέρες παράδοση και ήρθαν με άλλο τρόπο σε 7 ημέρες.Τα led είχαν 180ευρώ ανά τεμάχιο (2).

Η ερώτηση μου είναι αν το banggood και το κάθε κινεζομάγαζο μπορεί να αλλάζει τον τρόπο της παραγγελίας σου και άρα το invoice χωρίς καμία ενημέρωση.Και τελικά το paypal ποιόν θα δικαιώσει.

Επεξ/σία από iignatios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...