Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Kanesan είπε

Καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα. Σήμερα είδα στο tracking πακέτου από Ιαπωνία ότι απαιτείται paypal/απόδειξη κλπ. για ένα πακέτο που περιέχει 3 μεταχειρισμένα πράγματα τα οποία αγόρασα σε τιμές ευκαιρίας. Το θέμα είναι ότι εγώ, παρόλο που πλήρωσα με paypal, δεν έχω στα χέρια μου τιμολόγιο/απόδειξη που να αποδεικνύει πόσο πλήρωσα για τα συγκεκριμένα αντικείμενα. Και αυτό διότι χρησιμοποιώ shopping service που λειτουργεί σαν ενδιάμεσος επειδή τα περισσότερα καταστήματα εκεί δεν στέλνουν εξωτερικό. Το σύστημα με τη shopping service λειτουργεί ως εξής: Καταθέτεις όσα χρήματα κάθε φορά θες εσύ στο λογαριασμό που διατηρείς στην πλατφόρμα τους και τα χρησιμοποιείς όποτε θες και όταν χρειαστεί. Π.χ. καταθέτεις σήμερα 100 ευρώ, χρησιμοποιείς 10 ευρώ για μία αγορά, άλλα 20 μετά από δύο μέρες για μία άλλη,  και όταν αποφασίσεις πληρώνεις π.χ. 10  ευρώ μεταφορικά και σου στέλνουν το δέμα των 40 ευρω με τα πράγματα που πήρες, ενώ στο λογαριασμό σου παραμένουν τα υπόλοιπα 60 και τα χρησιμοποιείς όποτε θες (ή ακόμα τα επιστρέφεις και στο paypal). Επομένως όσο και να έκανε το δέμα μου που αυτή τη στιγμή είναι τελωνείο - όπως και όλα τα δέματα που μου έρχονται από Ιαπωνία μέσω shopping services - εγώ στο paypal έχω μόνο την απόδειξη της αρχικής κάθε φορά κατάθεσης η οποία προφανώς και είναι πολύ μεγαλύτερη από την τιμή του κάθε πακέτου.

Τί μπορώ να κάνω τώρα; Αν στείλω email και εξηγήσω θα με πιστέψουν;  Τα μόνα documents που έχω και αναφέρουν περιγραφές και τιμές προϊόντων είναι αυτά που συνοδεύουν έτσι και αλλιώς το πακέτο, το λεγόμενο Invoice το οποίο και δεν έλαβαν υπόψιν.  Επίσης ό,τι στείλω, το στέλνω σε διεύθυνση email;

Με βάση δική μου εμπειρία θα σου πω με βεβαιότητα ότι θα ασχοληθούν. Στη δική μου περίπτωση είχα παραγγείλει από το gearbest πράγματα αξίας 150€ και είχα επιλέξει Eu Priority Line αλλά τα αντικείμενα λόγω αυθαίρετης αλλαγής της μεθόδου αποστολής (ήταν τότε Οκτώβριο-Νοέμβριο πέρσι που το gearbest έκανε τα κόλπα του ) και με πρόφαση ότι δεν στέλνονται μέσω Αγγλίας μου τα έστειλαν με NL Post οπότε έπρεπε να πληρωθεί τελωνείο. Τα 2 αντικείμενα κόστιζαν 55€ οπότε τους έστειλα την απόδειξη των 150€ και τους εξήγησα τι συμβαίνει. Μου απάντησαν ότι πρέπει να τους στείλω το link του προϊόντος καθώς και το κωδικό του στο σάιτ, όπως και έκανα (πιθανόν για να ελέγξουν αν αυτά που τους έλεγα ήταν αληθές ή όχι) . Και με κοστολόγησαν με βάση τα 55€ τα οποία μου επέστρεψε το gearbest μιας και ήταν δικιά του αυθαίρετη πράξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeorgeAl92 είπε

Με βάση δική μου εμπειρία θα σου πω με βεβαιότητα ότι θα ασχοληθούν. Στη δική μου περίπτωση είχα παραγγείλει από το gearbest πράγματα αξίας 150€ και είχα επιλέξει Eu Priority Line αλλά τα αντικείμενα λόγω αυθαίρετης αλλαγής της μεθόδου αποστολής (ήταν τότε Οκτώβριο-Νοέμβριο πέρσι που το gearbest έκανε τα κόλπα του ) και με πρόφαση ότι δεν στέλνονται μέσω Αγγλίας μου τα έστειλαν με NL Post οπότε έπρεπε να πληρωθεί τελωνείο. Τα 2 αντικείμενα κόστιζαν 55€ οπότε τους έστειλα την απόδειξη των 150€ και τους εξήγησα τι συμβαίνει. Μου απάντησαν ότι πρέπει να τους στείλω το link του προϊόντος καθώς και το κωδικό του στο σάιτ, όπως και έκανα (πιθανόν για να ελέγξουν αν αυτά που τους έλεγα ήταν αληθές ή όχι) . Και με κοστολόγησαν με βάση τα 55€ τα οποία μου επέστρεψε το gearbest μιας και ήταν δικιά του αυθαίρετη πράξη. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά και πάλι θα έχω πρόβλημα. Τα αντικείμενα αυτά είναι μεταχειρισμένα, δεν υπάρχουν με κάποιο κωδικό σε κατάστημα γιατί αγοράστηκαν από yahoo japan δημοπρασίες . Πιθανόν το κάθε listing να μην εμφανίζεται καν πλέον, αλλά θα το κοιτάξω. Έστω λοιπόν ότι βρίσκω την αποθηκευμένη δημοπρασία που έχει λήξει 2 μήνες τώρα, πώς αποδεικνύω ότι αυτό είναι το αντικείμενο μέσα στο πακέτο; Οι σελίδες του yahoo είναι στα Ιαπωνικά, ενώ στο invoice που έχουν οι τελωνειακοί γράφει γενικά "plate", "multi-cloth (used)" κλπ . Δηλαδή οκ εγώ έστειλα ένα listing σε μια δημοπρασία και ισχυρίστηκα ότι αυτό το πιάτο αγόρασα μέσω μεσάζοντα, ποιος θα με πιστέψει;

Επίσης έχω καταθέσει σε διαφορετικές χρονικές περιόδους διάφορα ποσά, διότι τα 3 αυτά αντικείμενα δεν αγοράστηκαν μαζί αλλά ξεχωριστά, ενώ στο ενδιάμεσο αγοράστηκαν και άλλα αντικείμενα που όμως δεν βρίσκονται σε αυτό το πακέτο. Δηλαδή αυτή τη στιγμή έχω διαφορετικές αποδείξεις paypal, καμμία δεν αντιστοιχεί στην πραγματική τιμή των προϊόντων. Σκέφτομαι να τις στείλω και να εξηγήσω γιατί ενώ από αυτές χρησιμοποιήθηκαν χρήματα για τις αγορές, οι τιμές εμφανίζονται μεγαλύτερες. Αλλά στο description του προϊόντος στην απόδειξη paypal γράφει απλά "for...." και το όνομα της shopping service. Δηλαδή θεωρητικά μπορεί να τους παρουσιάζω απόδειξη άλλων αγορών και άλλου πακέτου που έγιναν το ίδιο διάστημα μέσω της ίδια εταιρείας. Σε κάθε περίπτωση το email είναι geta elta-net. gr ;

Επεξ/σία από Kanesan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ανάμεσα σε απλή αποστολη-δωρεάν (αν και ψιλοφοβάμαι, μιας ειναι προκειται για προιον 300ε περίπου) και Expedited Delivery (Expedited SpeedPAK from China/Hong Kong/Taiwan) (προς 25-30ε), ποια έχει τις λιγότερες ελπίδες να περάσει τελωνείο;

Η να μην ασχοληθώ καν, αν ειναι 100% σιγουρο πως θα περάσει τελωνείο με αμφότερους τροπους αποστολής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα θα περάσει και με τις 2 και με τη 2η θα πληρώσεις περισσότερα.

(μάλλον, ήθελες να γράψεις "πιθανότητες" και όχι "ελπίδες")

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στις αγορές από εξωτερικό! Έχω βρει κάτι που θέλω να πάρω και κάνει 26 ευρώ και είναι από aliexpress είναι αξιόπιστο site ή να μην ασχοληθώ? Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DuGanakoss είπε

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στις αγορές από εξωτερικό! Έχω βρει κάτι που θέλω να πάρω και κάνει 26 ευρώ και είναι από aliexpress είναι αξιόπιστο site ή να μην ασχοληθώ? Σας ευχαριστώ

To aliexpress ειναι ένα μεγάλο παζάρι, οπου εκεί "στεγάζονται" πολλοί πωλητες. Οπως καταλαβαίνεις για το ιδιο προιον μπορει να βρεις πολλούς πωλητες. Κοιτάς λοιπον τις εξιολογήσεις του πωλητη και εκει θα δεις αν αξίζει να πάρεις το ρίσκο. Το alixress πάντως σαν πλατφόρμα ειναι πολύ καλή.

Επειδή λες οτι εισαι καινουργιος, αφιέρωσε λιγο χρόνο να διαβασεις τον παρακατω οδηγό. Θα σε βοηθήσει πολύ αν θες να κανεις αγορες στο net.https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους. Αγορα αντικειμενου απο ebay και πληρωμη με Paypal απο Taiwan, και μεθοδο αποστολης Expedited Delivery (Express Int'l Postage) εχει πιθανοτητες να περασει χωρις τελωνειο? Το μεγεθος ειναι πολυ μικρο (χωραει σε ενα μικρο φακελλο, ανταλλακτικο εξαρτημα ειναι), η αξια του ειναι 80 ευρω και ο πωλητης ειπε οτι μπορει να βαλει δηλωμενη αξια οτι ποσο θελω.  Σε ερωτηση μου για απλο mail me tracking

"Dear sir:
I can declare what you want, but we have lose package with normal service and it's untraceable. 
That's why we use express service. 
Let me know if you are OK with that.

Express service ειναι απαραιτητα UPS/Fedex η μπορει να ειναι και ELTA?

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια απο τους εμπειρους του site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Express Service σημαίνει γρήγορη αποστολή και έμμεσα courier με αποτέλεσμα σίγουρη στάση στο τελωνείο.

Το ίδιο, βέβαια, σημαίνει και το Expedited Delivery.

Ρώτησε το πωλητή με ποια συγκεκριμένη στέλνει αλλά και με EMS, που είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων, θα σταματήσει στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά xiaomi κατσαβίδια από gearbest αξίας 20.1 Ε, total 22.83 από Κίνα με priority Netherlands DDP ή όπως λέγεται:

1. Αγορά 4/4/18

2. Shipped out 5/4/18

3. Arrival Thessaloniki 18/4/18 στα τοπικά μου ΕΛΤΑ προς παραλαβή από εμένα.

Δεν φάνηκε να περνάει καθόλου από τελωνείο στο tracking ή να κόλλησε κάπου.

Δεν περίμενα η αλήθεια να μου έρθει τόσο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Παιδιά μου βγάζει αυτό απο 9/4 ξέρετε αν έχω τελώνιο και αν ξέρει κάποιο παιδί ένα τηλ από τελώνιο η τέλος πάντων κάποιον να ρωτήσω τη γυναιτε  πήρα ΕΛΤΑ και μου είπαν δεν ξέρουν .απο ALLIEXPRES  αξια 47ευρ  με post NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
9/4/2018, 09:55:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
5/4/2018, 14:13:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
5/4/2018, 14:13:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nik416 είπε

Παιδιά μου βγάζει αυτό απο 9/4 ξέρετε αν έχω τελώνιο και αν ξέρει κάποιο παιδί ένα τηλ από τελώνιο η τέλος πάντων κάποιον να ρωτήσω τη γυναιτε  πήρα ΕΛΤΑ και μου είπαν δεν ξέρουν .απο ALLIEXPRES  αξια 47ευρ  με post NL

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
9/4/2018, 09:55:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
5/4/2018, 14:13:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
5/4/2018, 14:13:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Και εγω εχω ενα πακετο που εχει μεινει στο ιδιο ακριβως στατους στις 9/4 επισης. Το προηγουμενο μου πακετο ηρθε στις 6/4 και εκανε 10 μερες για να κουνηθει, θα το παραλαβω αυριο, που σημαινει οτι εκανε 13 μερες για να ερθει απτα ΕΛΤΑ στο σπιτι μου, και δεν φανταζεσαι ποσο απογοητευμενος ειμαι με την αθλια αυτη ταχυτητα και εξυπηρετηση, εφοσον εκανε τοσο καιρο, δεν ανησυχω για το δεμα που ηρθε στις 9, απλα θα κανει αλλο μισο μηνα να μου ερθει φανταζομαι. Μην ανησυχεις παντως καποτε θα το παραλαβεις.

Επεξ/σία από kostasgiann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από αρχές Απριλίου έχει κολλήσει πακέτο από NZXT στο τελωνείο. Παίρνω σήμερα ειδοποίηση να τους στείλω απόδειξη για να υπολογίσουν το φόρο. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάποια απόδειξη. Κομμμάτι αντικατάστασης είναι δωρεάν(φίλτρο έστειλαν) κόστους 5Ε. Τους το είπα και έλαβα απάντηση ότι το δωρεάν ή δώρο δεν γίνεται δεκτό στο ελληνικό τελωνείο.

Επεξ/σία από Vasilis 07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Από αρχές Απριλίου έχει κολλήσει πακέτο από NZXT στο τελωνείο. Παίρνω σήμερα ειδοποίηση να τους στείλω απόδειξη για να υπολογίσουν το φόρο. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάποια απόδειξη. Κομμμάτι αντικατάστασης είναι δωρεάν(φίλτρο έστειλαν) κόστους 5Ε. Τους το είπα και έλαβα απάντηση ότι το δωρεάν ή δώρο δεν γίνεται δεκτό στο ελληνικό τελωνείο.

Σωστά σου είπαν για το δώρο.

Θα στείλεις το link του αντικειμένου και θα πεις ότι δεν πλήρωσες μεν γιατί έκαναν λάθος αλλά η αξία του είναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makfil είπε

Σωστά σου είπαν για το δώρο.

Θα στείλεις το link του αντικειμένου και θα πεις ότι δεν πλήρωσες μεν γιατί έκαναν λάθος αλλά η αξία του είναι αυτή.

 

Έστειλα την συνομιλία για να δουν ότι είναι δωρεάν και δεν την έλαβαν υπόψιν. Το link θα το δεχτούν ? Απόδειξη ζητάνε που αν υπάρχει θα είναι μέσα στον φάκελο. Και άντε και παραθέτω link. Από NZXT (αν υπάρχει) ή από ελληνικό κατάστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vasilis 07 είπε

Έστειλα την συνομιλία για να δουν ότι είναι δωρεάν και δεν την έλαβαν υπόψιν. Το link θα το δεχτούν ? Απόδειξη ζητάνε που αν υπάρχει θα είναι μέσα στον φάκελο. Και άντε και παραθέτω link. Από NZXT (αν υπάρχει) ή από ελληνικό κατάστημα ?

Ξαναλέω ότι σωστά δεν δέχονται αυτό που λες, αφού το δώρο δεν προβλέπεται από τη νομοθεσία.

Γι' αυτό σου είπα να στείλεις link του μαγαζιού από το οποίο αγόρασες, ώστε να φαίνεται η αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...