Προς το περιεχόμενο

MLS Πληροφορική: Ανακοινώνει την δημιουργία του νέου iQTalk Crystal


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.. Ίσα ίσα έχει ακουστεί από την ίδια την Apple ότι κατασκευάζεται στην Κίνα γιατί το υπέδαφός της είναι πλούσιο στα υλικά που χρειάζονται!

 

 

Αυτό δεν το ξέρω .... το σίγουρο είναι ότι μιλάμε για μία άκρος ποιοτική συσκευή.
Πολύ πιθανό όπως λες .... τα υλικά τους να καλύπτουν της προδιαγραφές που θέτει η Apple.
 
 
Για να μην παρεξηγούμε .....  δεν έχω τίποτα με την MLS .... ίσα ίσα που πιστεύω πως τα Destnator είναι από τα κορυφαία προγράμματα πλοήγησης.
Τα Talk&Drive έχουν κάποιο θεματάκι .... καθώς δεν δουλεύουν σχεδόν καθόλου σε περιβάλλον με θόρυβο .... όπως είναι η καμπίνα ενός αυτοκινήτου ή φορτηγού ..... που να τρέχεις και αρκετά και να έχεις και το ράδιο ανοιχτό .... τέλος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαλαρωστε ρε παιδιά, ακομα δεν βγηκε το φαγατε. Ας δουμε τιμουλα. Αν ειναι οπως του προηγουμενου μοντελου, θα συμμετασχω και εγω στο bashing.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο πάντως ήταν πολύ άσχημο και χοντροκομμένο....

 

Ελληνικό το λένε επειδή έχει αναγνώριση φωνής που ακούει στα ελληνικά;;;; αυτοί που ξέρουν δεν πρόκειται να το αγοράσουν εκτός και αν κοστίζει 100-150 ευρώ το πολύ ώστε να ανταγωνιστεί τα άλλα κινητά της κατηγορίας του..

 

 

Ωστόσο, θέλω να δω πως θα ανταποκρίνεται στις φωνητικές εντολές με προφορά..;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κακό είναι αυτό.. Εντάξει κανείς δεν είπε ότι το hardware είναι ελληνικό. Κινέζικο είναι και κάνει 50€. 

 

Το λογισμικό όμως είναι ελληνικό και μάλιστα βραβευμένο. Αυτό δεν το κάνει "ελληνικό προιόν"?

 

Παλιά δούλευα σε εταιρία πληροφορικής θεματα ασφάλειας πληροφοριών. Άπειρες εταιρίες (checkpoint, enterasys κτλ κτλ firewalls, idps, log managment, κτλ κτλ) είναι bundles όπου σε ένα hardware/σκαρί (PC/server βασικά) κόλλαγαν το δικό τους λογότυπο και εγκαθιστούσαν μέσα το λογισμικό τους (fw, ids, etc). Το λογισμικό ήταν δικό τους. Τα πουλάγαν όμως μαζί (bundles). βΕβαιθα άλλοτε επέτρεπαν να πωλείται και το λογισμικό χώρια (να το βάλεις σε δικίο σου server/pc) αλλά όχι πάντα.

Η MLS το έψαξε το ζήγησε και αποφάσισε να το πουλάει μαζί με συγκεκριμένο hardware.

 

ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημά σας? Bundle πουλάει (hardware software) που βασικά το software είναι δικό της. Μπορεί ή όχι να πουλάει και σκέτο software αν θέλει. Το κάνει με το Destinator (το πουλάει χώρια) το άλλο με την αναγνώριση φωνής όχι (και για τεχνικούς λόγους καταλαβαίνω). Αυτό είναι όλο

 

Με 200€ ΔΕΝ παίρνεις κινητό (σκέτο) παίρνεις λογισμικό και υλικό σε ΕΝΑ (bundle λέγεται). ;) Αυτό πολλούς τους βολεύει..

 

Στην ελλάδα κάποιοι έχουμε μάθει να πιστεύουμε ότι αξία έχει μονο το υλικό και ότι το λογισμικό είναι δωρεάν.. Αυτό είναι λάθος.

 

Μακάρι και άλλες εταιρίες να ήταν σαν την MLS με όλες τις αδυναμίες της. Ολα made NOT in Greece καταντήσαμε να είναι. Τουλάχιστον η MLS ένα μικρό add-value το κάνει στα προϊόντα που δουλεύει.

Αυτό που έκανε η MLS είναι το πολύ απλό...

 

Λέει έχω το τάδε software application (γιατί για μια εφαρμογή μιλάμε, το λειτουργικό σύστημα είναι android που δεν είναι δικό τους) πως θα την πουλήσω και θα έχω το μέγιστο κέρδος; Μόνο του μέσω του playstore ή μέσα σε κινητό κινεζιά όπου θα έχω το κέρδος και απ την πώληση του κινητού σαν συσκευή; ;)

 

Κοτσάρουνε και το "ελληνικό προιόν" στην διαφήμιση που είναι πιασάρικο και της μόδας ειδικά στις δυσκολες μέρες που ζούμε σε αυτή την χώρα και ιδού το "ελληνικό" προιόν. Μια προσπαθεια να πουλήσουν το προγραμματάκι αναγνώρισης φωνής στα ελληνικά με το μέγιστο δυνατό κέρδος.

 

Απόλυτα θεμιτό κατα άποψη μου στο χώρο του εμπορίου αλλά το ότι έχει ένα ελληνικό πρόγραμμα μέσα, δεν δίνει την υπεραξία ώστε να μπορείς να πουλάς ένα κινητό που θα έκανε σκέτη συσκευή 140 ευρώ max(μιλάω για την 1η προσπαθεια τους) και ένα προγραμματάκι αναγνωρισης φωνής στα ελληνικά που ακόμα και 10 ευρώ να το έβαζε, δεν θα το αγόραζαν πολλοί, στα  250 ευρώ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κακό είναι αυτό.. Εντάξει κανείς δεν είπε ότι το hardware είναι ελληνικό. Κινέζικο είναι και κάνει 50€. 

 

Το λογισμικό όμως είναι ελληνικό και μάλιστα βραβευμένο. Αυτό δεν το κάνει "ελληνικό προιόν"?

 

Παλιά δούλευα σε εταιρία πληροφορικής θεματα ασφάλειας πληροφοριών. Άπειρες εταιρίες (checkpoint, enterasys κτλ κτλ firewalls, idps, log managment, κτλ κτλ) είναι bundles όπου σε ένα hardware/σκαρί (PC/server βασικά) κόλλαγαν το δικό τους λογότυπο και εγκαθιστούσαν μέσα το λογισμικό τους (fw, ids, etc). Το λογισμικό ήταν δικό τους. Τα πουλάγαν όμως μαζί (bundles). βΕβαιθα άλλοτε επέτρεπαν να πωλείται και το λογισμικό χώρια (να το βάλεις σε δικίο σου server/pc) αλλά όχι πάντα.

Η MLS το έψαξε το ζήγησε και αποφάσισε να το πουλάει μαζί με συγκεκριμένο hardware.

 

ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημά σας? Bundle πουλάει (hardware software) που βασικά το software είναι δικό της. Μπορεί ή όχι να πουλάει και σκέτο software αν θέλει. Το κάνει με το Destinator (το πουλάει χώρια) το άλλο με την αναγνώριση φωνής όχι (και για τεχνικούς λόγους καταλαβαίνω). Αυτό είναι όλο

 

Με 200€ ΔΕΝ παίρνεις κινητό (σκέτο) παίρνεις λογισμικό και υλικό σε ΕΝΑ (bundle λέγεται). ;) Αυτό πολλούς τους βολεύει..

 

Στην ελλάδα κάποιοι έχουμε μάθει να πιστεύουμε ότι αξία έχει μονο το υλικό και ότι το λογισμικό είναι δωρεάν.. Αυτό είναι λάθος.

 

Μακάρι και άλλες εταιρίες να ήταν σαν την MLS με όλες τις αδυναμίες της. Ολα made NOT in Greece καταντήσαμε να είναι. Τουλάχιστον η MLS ένα μικρό add-value το κάνει στα προϊόντα που δουλεύει.

 

Πρόσεξε λίγο, το καταδικαστέο για εμένα δεν είναι το προϊόν που εμπορεύεται, αλλά ο τρόπος παρουσίασής του.

 

Δεν γίνεται να αναφέρει η εταιρία στο δελτίο τύπου της:

 

"Τη  δημιουργία του νέου κινητού τηλεφώνου της εταιρείας", όταν όλο το υλικό κομμάτι και το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό του λογισμικού είναι άλλων εταιριών. Και εν συνεχεία να αναφέρεται σε Ελληνικό κινητό.

 

Αυτά είναι ξεκάθαρη παραπλάνηση του κοινού. Εγώ όταν διαβάζω το δελτίο τύπου κατανοώ ότι μιλάμε για προϊόν το οποίο σχεδιάστηκε και γιατί όχι κατασκευάστηκε από Ελληνική εταιρία. Αυτό ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.

 

Να το πούν όπως αλλιώς θέλουν, αλλά Ελληνικό κινητό δεν είναι.

 

Κινητό με ενσωματωμένα βραβευμένα Ελληνικά applications ναί είναι.

 

Δηλαδή, αν βγάλουν τα applications τους στο store και τα εγκαταστήσω στο HTC/Samsung/etc smartphone μου, αυτό θα μετατραπεί σε ελληνικό προϊόν?

 

Τα κινέζικα μπλουζάκια στις λαϊκές, με ελληνικές στάμπες, είναι ελληνικά προϊόντα?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλαει η MLS το λογισμικο της μεσω play store? γιατι η εντυπωση που ειχα ειναι οτι το δινει μονο σε φυσικη μορφη σε sd

οχι δεν το πουλάει αλλά λέμε τις πιθανές προοπτικές που θα είχε για να προωθήσει το προιόν της. είδε ότι δεν την συμφέρει μέσω appstore και οπότε διάλεξε αυτό τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακο ειναι οτι με αυτες της τις κινησεις απευθυνεται στο πατερα μου** , γιατι εγω δε θα εβγαζα ποτε την sd μου (που δεν εχω καν) απο το κινητο για χαρη ενος προγραμματος πλοηγησης και να αχρηστευσω ολα τα υπολοιπα.

 

εκτος αν θεωρουν δεδομενη τη πειρατεια στην ελλαδα, οποτε ισως θα τους βοηθουσε τελικα να επιχειρησουν εξω απο τα συνορα αυτης (δηλαδη στο play store)

 

τα ιδια τα κινητα που βγαζει ενα ατομο με μεσο μυαλο (δε χρειαζεται καν να ασχολειται σοβαρα ) μπορει να κρινει αν αξιζουν ή οχι

 

**ο οποιος οταν θα ερθει να με συμβουλευτει φυσικα και δε θα του προτεινω κατι τετοιο μιας και αποφευγω τις κινεζιες (τις οποιες σε προλαβαινω, εχω δοκιμασει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που αρκετοί εδώ θεωρούν τον Κινέζο ODM σαν ολοκληρωμένο κατασκευαστή επιπέδου htc samsung apple κλπ.

Όχι φίλτατοι ένα κινητό που εμφανισιακά ΜΟΙΑΖΕΙ δεν είναι ίδιο με ένα branded προϊόν. Ποιος σας είπε ότι το κινητό της mls δεν έχει υποστεί βελτιώσεις, ακόμα και σε hardware;

Επίσης ποιος σας είπε ότι το R&D πάνω σε ένα υπάρχον προϊόν, είναι εύκολη και γρήγορη δουλειά; Σας λέω ότι είναι πολύ δύσκολη δουλειά, γενικά με προϊόντα που έχουν πρώτο-σχεδιαστεί από Κινέζο με "κινεζική λογική" Άρα το προϊόν αυτό είναι Ελληνικότατο γιατί ή mls ασχολήθηκε μήνες για να βγάλει ένα τηλέφωνο που δεν μοιάζει με τα άλλα...απλά.

Όλα αυτά άσχετα εάν δεν μου αρέσει και το θεωρώ αργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που αρκετοί εδώ θεωρούν τον Κινέζο ODM σαν ολοκληρωμένο κατασκευαστή επιπέδου htc samsung apple κλπ.

Όχι φίλτατοι ένα κινητό που εμφανισιακά ΜΟΙΑΖΕΙ δεν είναι ίδιο με ένα branded προϊόν. Ποιος σας είπε ότι το κινητό της mls δεν έχει υποστεί βελτιώσεις, ακόμα και σε hardware;

Επίσης ποιος σας είπε ότι το R&D πάνω σε ένα υπάρχον προϊόν, είναι εύκολη και γρήγορη δουλειά; Σας λέω ότι είναι πολύ δύσκολη δουλειά, γενικά με προϊόντα που έχουν πρώτο-σχεδιαστεί από Κινέζο με "κινεζική λογική" Άρα το προϊόν αυτό είναι Ελληνικότατο γιατί ή mls ασχολήθηκε μήνες για να βγάλει ένα τηλέφωνο που δεν μοιάζει με τα άλλα...απλά.

Όλα αυτά άσχετα εάν δεν μου αρέσει και το θεωρώ αργό.

Βρες μου το σημείο που λέει ότι το hardware του κινητού έχει σχεδιαστεί από την MLS.. Γιατί το 99% των περιπτώσεων ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ είναι rebrand κινέζικων προϊόντων με το όνομα της εταιρείας  (πχ βλέπε turbo-x) και πέρασμα δικού της λογισμικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ ένα παράδειγμα. 

Κάποτε η Enterasys είχε ένα IDS που το έλεγε DRAGON (μπορεί και να υπάρχει ακόμα). Στην αρχή το πουλούσε ως software και ως bandle. Το bundle που ήταν πολύ ακριβότερο στην πραγματικότητα ήταν ένα hardware (ένας server με raid δίσκους που έτρεχε slackware). To bandle το υποστήριζε καλύτερα γιατί ήταν δουλεμένο από αυτήν (hardened linux σε συγκεκριμένο hardware άρα δεν είχε θέματα με drivers, update κτλ). Κάποια στιγμή μάλιστα σταμάτησε να διαθέτει σκέτο software παρά μόνο το bandle. Ο server που δεν ήταν της enterasys (μαλλον DELL ήταν) είχε αυτοκόλλητο πάνω enterasys. 

Το ίδιο ακριβός και με τους firewall της Checkpoint, σε ένα HP με linux server έτρεχε το λογισμικό της checkpoint (fw1, managment κτλ). Και αυτό αυτοκόλλητο checkpoint είχε. 

Στις εκθέσεις ως δικά τους προϊόντα τα διαφήμιζαν και εν μέρει είχαν και δίκαιο.

 

Το ίδιο τώρα η MLS. Εντάξει ένα κινέζικο hardware τρέχει αμερικάνικο android που έχει πάνω του μπεί ένα Ελληνικό Shell. Τι έπρεπε να το πεί? Κινεζοαμερικανικοελληνικό? Οχι βέβαια δεν την συμφέρει. Οπως η checkpoint έτρεχε σε κινεζικο hardware (made in china) που ανηκε σε αμερικάνικη εταιρία (hp) που έτρεχε hardened linux (παγκόσμιο ας το πούμε αυτό) και σε αυτό είχε εγκατασταθεί ισδραηλινό λογισμικό (FW) στις εκθέσεις το πουλούσε ως ισραηλινό ΣΚΕΤΟ!! Το ίδιο και η MLS.. Τι δεν καταλαβαίνεται..  :huh:

 

Συμφωνούμε δεν συμφωνούμε υπάρχει ένα δίκαιο και ένα άδικο σε αυτή την παγκόσμια τακτική. Γιατί το hardware είναι πιο σημαντικό από το software. Η MLS δε λέει πάρε ένα andorid phone (ούτε το αναφέρει ότι είναι android, ακόμα δεν ξέρουμε την έκδοσή του). Λέει να ένα κινητό που του μιλάς Ελληνικά και σε καταλαβαίνει. Αυτό λέει.. 

 

Εγώ μπορεί να μην το έπαιρνα γιατί δεν έχω πχ πρόβλημα χειρισμού κινητών με πλήκτρα αλλά όποιος θέλει ας το πάρει (πολλοί μεγάλοι και μή κάνουν πιο εύκολα την δουλειά τους με ένα τετοιο λογισμικό). Εμένα αξιόλογο μου φαίνεται.. Η τιμή δεν είναι παράλογη για "bundle" είναι παράλογη για σκέτο hardware, όχι για hardware+software+support.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+zer

 

 

 

(ούτε το αναφέρει ότι είναι android, ακόμα δεν ξέρουμε την έκδοσή του).

το προσφατο :P 2.3.5 καταφερα να βρω σε καποια μαγαζια που ελεγαν χαρακτηριστικα , αυτο που δε μπορω με τιποτα να βρω ειναι επεξεργαστη

 

αυτη τη φορα δεν αναφερουν για να μη γελασει το κατσικι οπως τη προηγουμενη με τον 600αρη

 

λογικα ομως για να επελεξαν 2.3 , θα ειναι μονοπυρηνος το πολυ στο 1GHz και 512 ram

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...