Προς το περιεχόμενο

MLS Πληροφορική: Ανακοινώνει την δημιουργία του νέου iQTalk Crystal


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Να πώ ένα παράδειγμα. 

Κάποτε η Enterasys είχε ένα IDS που το έλεγε DRAGON (μπορεί και να υπάρχει ακόμα). Στην αρχή το πουλούσε ως software και ως bandle. Το bundle που ήταν πολύ ακριβότερο στην πραγματικότητα ήταν ένα hardware (ένας server με raid δίσκους που έτρεχε slackware). To bandle το υποστήριζε καλύτερα γιατί ήταν δουλεμένο από αυτήν (hardened linux σε συγκεκριμένο hardware άρα δεν είχε θέματα με drivers, update κτλ). Κάποια στιγμή μάλιστα σταμάτησε να διαθέτει σκέτο software παρά μόνο το bandle. Ο server που δεν ήταν της enterasys (μαλλον DELL ήταν) είχε αυτοκόλλητο πάνω enterasys. 

Το ίδιο ακριβός και με τους firewall της Checkpoint, σε ένα HP με linux server έτρεχε το λογισμικό της checkpoint (fw1, managment κτλ). Και αυτό αυτοκόλλητο checkpoint είχε. 

Στις εκθέσεις ως δικά τους προϊόντα τα διαφήμιζαν και εν μέρει είχαν και δίκαιο.

 

Το ίδιο τώρα η MLS. Εντάξει ένα κινέζικο hardware τρέχει αμερικάνικο android που έχει πάνω του μπεί ένα Ελληνικό Shell. Τι έπρεπε να το πεί? Κινεζοαμερικανικοελληνικό? Οχι βέβαια δεν την συμφέρει. Οπως η checkpoint έτρεχε σε κινεζικο hardware (made in china) που ανηκε σε αμερικάνικη εταιρία (hp) που έτρεχε hardened linux (παγκόσμιο ας το πούμε αυτό) και σε αυτό είχε εγκατασταθεί ισδραηλινό λογισμικό (FW) στις εκθέσεις το πουλούσε ως ισραηλινό ΣΚΕΤΟ!! Το ίδιο και η MLS.. Τι δεν καταλαβαίνεται..  :huh:

 

Συμφωνούμε δεν συμφωνούμε υπάρχει ένα δίκαιο και ένα άδικο σε αυτή την παγκόσμια τακτική. Γιατί το hardware είναι πιο σημαντικό από το software. Η MLS δε λέει πάρε ένα andorid phone (ούτε το αναφέρει ότι είναι android, ακόμα δεν ξέρουμε την έκδοσή του). Λέει να ένα κινητό που του μιλάς Ελληνικά και σε καταλαβαίνει. Αυτό λέει.. 

 

Εγώ μπορεί να μην το έπαιρνα γιατί δεν έχω πχ πρόβλημα χειρισμού κινητών με πλήκτρα αλλά όποιος θέλει ας το πάρει (πολλοί μεγάλοι και μή κάνουν πιο εύκολα την δουλειά τους με ένα τετοιο λογισμικό). Εμένα αξιόλογο μου φαίνεται.. Η τιμή δεν είναι παράλογη για "bundle" είναι παράλογη για σκέτο hardware, όχι για hardware+software+support.  :-)

 

 

 

 

Καθησα και είδα μια 39λεπτη παρουσίαση του 1ου κινητού που έβγαλαν. Το μόνο που άξιζε ήταν ο αλγόριθμος για την αναγνώριση ελληνική φωνής και οι χάρτες. Το αλλα προγράμματα ήταν απλά αστεία. Το κινητό είναι τόσο χάλια ο επεξεργαστής που όταν χρησιμοποιούσε το mls destinator και έστριβες σε στροφή, κατάφερνε να ανανεώσει μετά απο 50 μετρα όταν είχες προχωρήσει... Όταν παίρνουν κινέζικο δίκαρτο κινητό, μου κρίβουν την μια sim slot επειδή δεν μπορούν να υποστηρίξουν στο software τους να στέλνεις sms απ την 2η sim μιας και έβγαλαν την κινεζικη rom από πάνω και έβαλαν μια generic, όταν μου χρησιμοποιούν τον go launcher για να έχει ελληνικά το μενού και όταν όλα αυτά τα κοστολογούν 250 ευρώ για κάτι που τους κόστισε σαν συσκευή 90 ευρώ. δεν θα πάω να δώσω 160 ευρώ για χάρτες (γιατι στην ουσία μόνο αυτοί αξίζουν, τα άλλα απ ότι είδα ειναι μην πω τι) και μια κινέζικη βάση, ε όχι. παίζουν με την νοημοσύνη μας και το φιλότιμο μας στο να αγοράσουμε κάτι που βάφτισαν ελληνικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως οι κραυγες περι "κινεζιών" ειναι αστειες. Απο καπου πρεπει να αρχισουν τα παιδια... Αρκει να εμαθαν το μαθημα τους απο το προηγουμενο μοντελο και μην δουμε καμια μουφα επεξεργαστη ή καμια ICS (gingerbread;), και η τιμη να ειναι τιμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο λόγος που φωνάζουν όσοι φωνάζουν δεν είναι επειδή είναι κινέζικα τα τηλέφωνα σαν συσκευές. Για την υπερκοστολόγηση φωνάζουν και την αισχροκερδεια φωνάζουν. Δεν μπορείς κινέζικο κινητό των 90-120€ με μονοπυρηνο 650mhz επεξεργαστή να το πουλάς 250€ με διαφήμιση ότι είναι ελληνικό κινητό.. όλα έχουν και ένα όριο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες απόψεις διάβασα,προέρχονται απο φυσική επαφή με το κινητό η εκ του ασφαλούς?

 

Έπειδή έχω το κινητό καιρό,κάποιος να μου πεί όταν βγήκε πιο άλλο κινητο με 4,3 οθόνη,5mp πραγματικά καλή κάμερα και αγοραστά προγράμματα πωλείται στα ~230?Σύγκρινα 2-3 κινητά συναδέλφων και τα δούλεψα για λίγες ώρες πριν καταλήξω σε αυτό.

 

Όσο για το 650MHz να πώ ότι κάτι 800αρια σε παρόμοια τιμή τότε (ACE) κινητά θα έπρεπε να  μην κυκλοφορούν,μιάς και το MLS ήταν πιο ομαλό σε λειτουργία παντού.Το desire c δε θα το αναφέρω καθόλου πφφ.Και τα 2 σε πολύ κοντινές τιμές τότε.

 

Άπαντήσεις για κάποιες απορίες που διάβασα.

Μπροείς να βάλεις μεγαλύτερη SD και να αντιγράψεις το πρόγραμμα σε αυτή.

 

Σε αρκετό βαθμό αναγνωρίζει φωνή με προφορά,τόσο πολύ που με εξέπληξε.

Ναι η αναγνώριση Ελληνικών είναι κορυφαία,στον κατάλογο μπαίνω μόνο για προσθήκη επαφής πια,έχω ψαρώσει και Iphonakια η έκφραση του όταν μίλησα στο κινητό Ελληνικά=ανεκτίμητη

 

Το τωρινό έχει CPU MTK6573,GPU PowerVR SGX530

 

Δέν είναι η αγορά του αιώνα αλλά όχι και για θάψιμό,όποιος δεν το θέλει άς πάρει το κινέζικο απ έξω και άς αγοράσει της εφαρμογές και τα αξεσουάρ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες απόψεις διάβασα,προέρχονται απο φυσική επαφή με το κινητό η εκ του ασφαλούς?

 

Έπειδή έχω το κινητό καιρό,κάποιος να μου πεί όταν βγήκε πιο άλλο κινητο με 4,3 οθόνη,5mp πραγματικά καλή κάμερα και αγοραστά προγράμματα πωλείται στα ~230?Σύγκρινα 2-3 κινητά συναδέλφων και τα δούλεψα για λίγες ώρες πριν καταλήξω σε αυτό.

 

Όσο για το 650MHz να πώ ότι κάτι 800αρια σε παρόμοια τιμή τότε (ACE) κινητά θα έπρεπε να  μην κυκλοφορούν,μιάς και το MLS ήταν πιο ομαλό σε λειτουργία παντού.Το desire c δε θα το αναφέρω καθόλου πφφ.Και τα 2 σε πολύ κοντινές τιμές τότε.

 

Άπαντήσεις για κάποιες απορίες που διάβασα.

Μπροείς να βάλεις μεγαλύτερη SD και να αντιγράψεις το πρόγραμμα σε αυτή.

 

Σε αρκετό βαθμό αναγνωρίζει φωνή με προφορά,τόσο πολύ που με εξέπληξε.

Ναι η αναγνώριση Ελληνικών είναι κορυφαία,στον κατάλογο μπαίνω μόνο για προσθήκη επαφής πια,έχω ψαρώσει και Iphonakια η έκφραση του όταν μίλησα στο κινητό Ελληνικά=ανεκτίμητη

 

Το τωρινό έχει CPU MTK6573,GPU PowerVR SGX530

 

Δέν είναι η αγορά του αιώνα αλλά όχι και για θάψιμό,όποιος δεν το θέλει άς πάρει το κινέζικο απ έξω και άς αγοράσει της εφαρμογές και τα αξεσουάρ.

Υπάλληλος της εταιρείας να φανταστώ; ή μπήκες απλά στον κόπο να γράψεις το 1ο σου ποστ σε αυτό το θέμα μετά από 2 χρόνια που είσαι γραμμένος στο ινσομνια; :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάλληλος της εταιρείας να φανταστώ; ή μπήκες απλά στον κόπο να γράψεις το 1ο σου ποστ σε αυτό το θέμα μετά από 2 χρόνια που είσαι γραμμένος στο ινσομνια; :devil:

 

Κάτοχος του κινητού απο τον Ιούλιο,είπα την αλήθεια εξ εμπειρίας,όχι εκ των αρθρων.Καμία σχέση με τη εταιρία.

Κριτική κατευθείαν ε,σε κατανοώ.Μιλάω όταν έχω κατι να πώ,όχι ότι απλά για να πώ.

Έκανα εγγραφη για τις αγγελίες βασικά,ούτε θυμάμαι ποτε,μπράβο σου που το έψαξες αλλα άχρηστο,άντε και στο google.

Κάποια άλλη απορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το πιάσω στα χέρια μου όταν την περίοδο που βγήκε στα ίδια λεφτά έπαιρνες 2πυρηνο κινητό (xperia sole) και το συγκεκριμένο το έβρισκες από κίνα στα 140 ευρώ max. Να το βαφτίσεις ελληνικό και να αισχροκερδίσεις (γιατί αυτοί σαφώς θα τους είχε κοστίσει κανα 100άρικο max σκέτη συσκευη) και να χρεώνεις 150 ευρώ το talk n drive και το άλλο προγραμματακι αναγνώρισης φωνής και κλήσης (που στην ουσία είναι rip-off του αλγόριθμου αναγνώρισης ελληνικών του talk n drive και όχι καμια σοβαρή προσπάθεια εφαρμογής) είναι εμπαιγμός και προσπάθεια αρπαχτής σε βάρος ατόμων που δεν το κατέχουν με την τεχνολογία...

 

Πρόσεξε με.. δεν κρίνω την κίνηση της εταιρείας να βγάλει bundle συσκευή με software. Tην κοστολόγηση που επέλεξε και τον τρόπο διαφήμισης κατακρίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα αυτό παρά απ το να μην υπήρχε καν αυτό το μικρό βήμα.

Με το καλημέρα μια εταιρία που βασική αγορά της είναι η Ελλάδα να έχει χαμηλές τιμές λίγο δύσκολο.

Rip off ξε rip off,είναι κατι θετικό η αναγνώριση Ελληνικών.

Εύχομαι το επόμενο να είναι διπύρινο,με φωνητική πληκτρολόγηση Ελληνικών και ας έχει ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημά σας? Bundle πουλάει (hardware software) που βασικά το software είναι δικό της. Μπορεί ή όχι να πουλάει και σκέτο software αν θέλει.

ποιο να είναι το πρόβλημά μας.. αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μας..

όπως έχουμε κράξει και την apple, και την sm, και την dell, και την hp, και την nvidia και οποιαδήποτε άλλη που πωλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες και το έλεγε υπεραξία..  έτσι κράζουμε κι αυτούς..

εσύ και οι εταιρείες το λέτε υπεραξία, κι εμείς το λέμε κοροϊδία, εσείς λέτε πως το κάνουν και οι άλλοι, κι εμείς κράζουμε και τους άλλους..

δουλευόμαστε μεταξύ μας μου φαίνεται..

από εκεί και πέρα έχεις μπλέξει επαγγελματικά προϊόντα που αν είχες έστω και μικρή επαφή θα ήξερες ότι ο βασικότερος λόγος που τα παίρνει κάποιος είναι οι όροι υποστήριξης η οποίοι δεν εγγυώνται λειτουργικότητα εξαιτίας κανενός μαγικού software αλλά λειτουργία μέσω αντικατάστασης κατά 99% και επίσης ότι τα περισσότερα barebone εμφάνιζαν περισσότερα και κυρίως άλυτα προβλήματα ακριβώς εξαιτίας είτε κουλής παραμετροποίησης είτε γενικώς ανώριμου in-house software

και αν δεν ξέρεις ή δεν έχεις ακούσει και δεν με πιστεύεις, κάνε μια βόλτα από τα support forum να δεις τι κράξιμο έχουν φάει αυτές οι εταιρείες που έδιναν 'υπεραξία' με το super ειδικών software..

τι να πω μου θυμίζεις τα κουλά που λέγανε πριν εξελιγχθεί το internet και γίνει πηγή πληροφόρησης, για τις quadro της nvidia που ήταν 'επαγγελματικό hardware' και είχαν 'πιο αξιόπιστους' drivers κτλ (που ήταν το ίδιο hardware και οι drivers δεν παίζανε ούτε μεταξύ τους που λένε..), τα apple που ήταν πιο γρήγορα από όλα τα άλλα pc, λες και άμα σύγκρινες workstation με pc δεν θα ήταν πιο γρήγορο ή για τους hp server κτλ κτλ κτλ

εντάξει από τότε, έχουν καθίσει κάποια παιδιά στο internet, και έχουν ανοίξει τα μηχανήματα αυτά, έχουν κοιτάξει τι είχαν μέσα, έχουν τραβήξει και φωτογραφίες για το τι αγοράζουμε, ποιες εταιρείες φτιάχνουν τα μηχανήματα, έχουν κάτσει και έχουν μετρήσει έναν έναν από τους πυκνωτές μέχρι και τι απόδοση έχουν οι μνήμες των μηχανημάτων ανάλογα με την θέση της συσκευής.. και βεβαίως τι απόδοση έχουν σε σχέση με την τιμή

και να καταλήξω με το κλασσικό και αγαπημένο

ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημά σας? καλός ο αντίλογος και παραγωγικός.. αλλά τι θέλετε? να γυρίσουμε στο μεσσαίωνα που τρώγαμε ότι παπαριά έλεγε ο καθένας για να πωλήσει με την υπεραξία και υποαξία του?

έτσι για να ανάψουν τα αίματα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα αυτό παρά απ το να μην υπήρχε καν αυτό το μικρό βήμα.

Με το καλημέρα μια εταιρία που βασική αγορά της είναι η Ελλάδα να έχει χαμηλές τιμές λίγο δύσκολο.

Rip off ξε rip off,είναι κατι θετικό η αναγνώριση Ελληνικών.

Εύχομαι το επόμενο να είναι διπύρινο,με φωνητική πληκτρολόγηση Ελληνικών και ας έχει ίδια τιμή.

Μάλλον δεν θες να καταλάβεις. Επειδή δλδ η βασική αγορά που απευθύνεται η MLS είναι η ελληνική, πάει να πει ότι είναι σωστή η τιμολογιακή της πολιτική και θα της πούμε και μπράβο που πάει για κέρδος που αγγίζει το 150%;; σοβαρά;

 

Από την πρώτη στιγμή είπα ότι μπράβο της για τον αλγόριθμο αναγνώρισης ελληνικών αλλά οκ. Με μια εφαρμογή περιορισμένης χρήσης (μόνο βρίσκει ονόματα επαφών, δεν πληκτρολογεί sms) δεν θα κάτσω να την πληρώσω 100-150 ευρώ.

 

Κοντολογίς αν το πουλούσε 200 περιπου ευρώ και ήταν 100% ελληνική ROM και όχι μια generic με 2 δικά τους προγράμματα και άλλα 15 free προγραμματακια που βρήκαν στο playstore ώστε να γίνει πλήρες ελληνική η ROM, τότε θα μιλούσαμε για μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια.  Τώρα με αυτό το hardware και χρεώνοντας 150 ευρώ για να μου βάλουν 2 προγραμματα τους και τον go launcher που είναι free για να γίνει πλήρες εξελληνισμένο το μενου, νιώθω να με εμπαίζουν όταν μιλάνε για ελληνικό κινητό. Εσένα μπορεί να σου φαινεται υπερευκαιρία αλλά αν ξέρεις 2-3 απλά πραγματακια, νιώθεις λαλακας με αυτά που πάνε να σου πλασάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να καταλάβω,η να ασπαστώ τη γνώμη σου και να σιωπήσω,ιδου η απορία.

Δεν είπα οτι είναι υπερευκαιρία,αλλα ούτε και άχρηστο,επειδή ξέρω 2-3+ πραγματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο να είναι το πρόβλημά μας.. αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μας..

όπως έχουμε κράξει και την apple, και την sm, και την dell, και την hp, και την nvidia και οποιαδήποτε άλλη που πωλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες και το έλεγε υπεραξία..  έτσι κράζουμε κι αυτούς..

εσύ και οι εταιρείες το λέτε υπεραξία, κι εμείς το λέμε κοροϊδία, εσείς λέτε πως το κάνουν και οι άλλοι, κι εμείς κράζουμε και τους άλλους..

δουλευόμαστε μεταξύ μας μου φαίνεται..

από εκεί και πέρα έχεις μπλέξει επαγγελματικά προϊόντα που αν είχες έστω και μικρή επαφή θα ήξερες ότι ο βασικότερος λόγος που τα παίρνει κάποιος είναι οι όροι υποστήριξης η οποίοι δεν εγγυώνται λειτουργικότητα εξαιτίας κανενός μαγικού software αλλά λειτουργία μέσω αντικατάστασης κατά 99% και επίσης ότι τα περισσότερα barebone εμφάνιζαν περισσότερα και κυρίως άλυτα προβλήματα ακριβώς εξαιτίας είτε κουλής παραμετροποίησης είτε γενικώς ανώριμου in-house software..

...

ΠΟΙΟ είναι το πρόβλημά σας? καλός ο αντίλογος και παραγωγικός.. αλλά τι θέλετε? να γυρίσουμε στο μεσσαίωνα που τρώγαμε ότι παπαριά έλεγε ο καθένας για να πωλήσει με την υπεραξία και υποαξία του?

έτσι για να ανάψουν τα αίματα :)

κάτσε κάτσε, πολύ φόρα πήρες.. μην τα παίρνεις..  :-D

Δεν σου είπα εγώ ότι είναι η καλύτερη πρακτική των bundles, σου είπα ότι υπάρχει και γίνεται.

Δεν σου είπα εγώ ότι θα το αγόραζα, είπα ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα το αγόραζαν.

 

Η Ελληνική αγορά είναι τόσο μικρή και τέτοιας νοοτροπίας (δεν πληρώνω λογισμικό) που δεν επιτρέπει άλλο τρόπο προώθησης και σίγουρα κέρδους. Χρόνια πουλούσα "υπηρεσίες" σε εταιρίες και σε πληροφορώ οι περισσότερες ρωτουσαν, τι switch και τί  γενικότερα hardware του δίνουμε. Δεν καταλάβαιναν πως μια "υπηρεσία" (πχ hardening σε κάποιο server ή έλεγχος ευπάθειας στο δίκτυό τους) μπορεί να στοιχίζει χωρίς να παίρνεις προϊόντα. Αν ένας Αμερικάνος ή μη βγάλει λογισμικό στα αγγλικά απευθύνεται σε μερικά δισεκατομμύρια αγοραστικό κοινό (6+ είναι ο κόσμος που θα αγόραζε αγγλικό λογισμικό πχ ms office). Η ελλάδα είναι 10.000.000 όχι 6.000.000.000 (κάνε την διαίρεση). Ποιος σου είπε ότι ακόμα και 100%-150% να βγάζει από την συσκευή καλύπτει τα έξοδά της? Νομίζω δεν έχεις ιδεα από την μίζερη ελληνική αγορά που τα θέλει όλα δωρεάν και αν δεν πάρει hardware νομίζει δεν πήρε τίποτα..  :-(

Επειδή είμαστε πολύ μικρή αγορά για να επιβιώσεις εδώ πρέπει να χρεώσεις πολύ πιο πολλά γιατί ένας προγραμματιστής δουλεύει για μια αγορά 10.000.000 και όχι 6.000.000.000. Τοσο απλά. Δεν λέω είναι σωστό ή καλό, λέω αυτό είναι.. 

Σαν παλιός μικρός/ταπεινός γνώστης της Ελληνικής αγοράς λέω μια χαρά τιμολογεί η MSL. Σε αυτούς που απευθύνεται πιο πολύ θα ευχαριστηθούν αυτό το πράγμα που του μιλάς και γράφει όταν οδηγείς και σε πάει στο δρόμο που θέλεις παρά από ένα διπύρηνο με andoid 4, οθόνη 4'' που όμως.. δεν έχει κάποιο χρήσιμο για αυτούς λογισμικό παρά είναι πιο μούρη.

 

Οποιος θέλει το αγοράζει. Αν αυτό είναι απάτη, τί είναι το office 2013 στα 500€ όταν υπάρχει το libre που θα αρκούσε στους περισσότερους και είναι δωρεάν? Βλέπεις δεν είναι λογική αυτό..  :-) (σσ. δεν αρχίζουμε τώρα να γράφουμε το office)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφύτρωσε και το πρώτο video review/ unboxing σε 1080p μάλιστα!

http://youtu.be/ek8OfuW_whI

 

Tώρα μάλιστα! θεωρώ ότι στα 199 ευρώ και με το νέο πρόγραμμα όπου υπαγορεύεις το sms που θες να στείλεις, είναι μια καλή επιλογή! Σαν να έβαλε λίγο μυαλό η mls! Πολύ πιο σωστή τιμολογιακή πολιτική στο νέο της μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...