Προς το περιεχόμενο

BSOD "irql not less or equal" Τρέχτε Χωριανοί !!!!


bakas666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω το εξής σύστημα:

OS:Windows 7 Ultimate x64

CPU: AMD Athlon X2 6000+ @3Ghz
MOBO: Asus M2N
2x 2gb RAM (Kingston νομιζω) DDR2

Primary Disk :OCZ Vertex Plus SSD 30gb (Σ΄αυτον εχω τα Win 7)

Secondary -//- : Western Digital 1TB HDD (Caviar Green αν θυμαμαι καλα)

GPU : Geforce GT430

 

Κάθε τόσο μου πετάει BSOD και μερικές φορές (δεν ξέρω αν το κάνει σε κάθε BSOD γιατί δεν το παρατήρησα) εμφανιζει το μηνυμα "irql not less or equal".
 

Επίσης κάθε τόσο κρασάρει και κάτι .Πότε ο Firefox,πότε ο windows explorer , και μέχρι και το League of Legends , μου πεταξε καποια bugsplat τελευτέα.

 

Να σημειώσω τα εξής:
Ετρεξα το memtest 86+ και μου τα εβγαλε ολα καθαρα

Ετρεξα το CrystalDiskInfo και μου βγαζει και τους δυο σκληρους καθαρους

Ο OCZ και ο Athlon X2 6000+ εγκαταστάθηκαν χτες, και μαζί τους εκανα και ξανα εγκατάσταση τα windows.

 

Καμιά Ιδέα? εγω παντως υποπτεύομαι fail ειτε των ραμ ειτε της μητρικης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus M2N...

 

Να σε ρωτήσω με ενεργοποιημένο το COOL n QUIET ανεβοκατεβάζει και την συχνότητα των μνημών ταυτόχρονα με του επεξεργαστή ??

 

Για τσέκαρέ το στο cpu-z !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έτρεξα το whocrashed και μου εβγαλε αυτο
 

On Sat 1/12/2013 9:53:52 AM GMT your computer crashed
crash dump file: C:\Windows\Minidump\011213-8299-01.dmp
This was probably caused by the following module: hal.dll (0xFFFFF80002DFF94A)
Bugcheck code: 0xA (0xFFFFF00005BFFD33, 0x2, 0x0, 0xFFFFF80002DFF94A)
Error: IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
file path: C:\Windows\system32\hal.dll
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: Hardware Abstraction Layer DLL
Bug check description: This indicates that Microsoft Windows or a kernel-mode driver accessed paged memory at DISPATCH_LEVEL or above.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in a standard Microsoft module. Your system configuration may be incorrect. Possibly this problem is caused by another driver on your system that cannot be identified at this time.

 

 

@adtakhs το κοιτάω τωρα...μισο



Λοιπον οταν ειναι σε ακινησια τα παντα ο επεξεργαστης τρεχει στα ~1004.55 ΜΗz με ~1004.65 , και οι μνήμες ειναι στα ~200.9 ΜΗz.
Οταν κουνάω τον κερσορα "μανιακά" πέρα δώθε ο επεξεργαστης και οι μνημες maxαρουν τα MHz τους...τωρα αν αλλαζουν ακριβως την ιδια στιγμή δεν το ξερω καθως ειναι σε αλλο TAB του cpu-z το καθενα.
Επείσης ηθελες να πεις κατι για τιν Μ2Ν ?



υπάρχει περιπτωση να φταιει ο επεξεργαστης ή ο σκληρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το πρόβλημά σου κατά πάσα πιθανότητα !

 

Πήγαινε στο bios και βάλε MANUAL τις μνήμες στην ονομαστική τους συχνότητα !  Δες αν η μητρική θα συνεχίσει να κάνει το ίδιο (αυξομείωση συχνότητας) στις μνήμες !

 

Το έχω δει σε πολλές μητρικές αυτό. Τα κ@λοτσιπάκια της Nvidia μέχρι το Nforce 560 το έκαναν αυτό !

 

Κάτσε να δω και τα υπόλοιπα που πόσταρες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τον χρονο μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις τι να κανω ακριβως γιατι αυτα τουλαχιστων δεν ξερω να τα κανω

, δεν εννοω τα bios, αλλα το τι ακριβως να αλλαξω , πιο πεδιο, και πως θα δω τιν ονομαστικη συχνοτητα τους, (το γραφει στο αυτοκολλητο? )



ειμαι στα bios ...να αλλαξω το memclock mode se manual ?



να προσθεσω οτι οι μνημεσ ειναι στιν θεση 1-3..οι 2-4 δεν αφηνουν το συστημα να ξεκινησει, ουτε καν να δειξει το bios post message η οτιδηποτε..δεν ενεργοποιει καν την εξοδο εικονας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3333q.png

 

qqqqp.png

 

Σε παρόμοια μητρική με την δικιά σου είχα τέτοιο θέμα και το screen είναι από αυτή ! 

 

Λοιπόν ανοίγεις το CPU-Z και πας στην καρτέλα SPD και μου λες από κάτω τι συχνότητα? και τι timings +  τι τάση??? λέει για τις μνήμες σου ! 

 

 

Βάζεις MANUAL τις μνήμες και επιλέγεις την συχνότητα που λέει ο κατασκευαστής των μνημών !

 

 

 

Βάζεις και τα σωστά timings ! θα σου λέει για 5-5-5-15-23-2Τ πχ. το CPU-Z , τα βάζεις και αυτά !

 

Μετά αν σου λέει DRAM VOLTAGE 1,9V ή δεν ξέρω και εγώ να πας στο bios και να το θέσεις σαν τιμή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λπν εκανα μερικα πειραματα ...εκλεισα το πσ, πηγα bios kai αλλαξα το memclockmode se 667. επισης ενεργοποιησα το enable clock to all DIMMs , και εβαλα τα στικ της ραμ και τα δυο διπλα διπλα, δηλαδη και τα δυο σε κιτρινο σλοτ και ενω πριν ετσι το συστημα δεν ξεκιναγε , ουτε καν το μπιπ της μητρικης δεν ακουγοταν, και επρεπε να τα βαλω 1 σε κιτρινο και ενα σε μαυρο σλοτ , τωρα λειτουργησε κανονικα...στο spd μου δινει τρια value  : jedec #1 = 200 mhz,jedec #2= 266 mhz kai jedec 3= 333 mhz. δεν ειναι περιεργο αυτο ? οι μνημες μου ειναι 667 απ οτι λενε τα αυτοκολλητα πανω



Διώρθωση ειναι transcend και οχι kingston οπως ελεγα



η ταση ειναι 1.80 σε ολα τα jedec ..τα timing ποιο πεδιο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

333Χ 2 = 667 mHZ  Εκεί κοιτάς !!

 

η συχνότητα συνεχίζει να αυξομειώνεται ?

 

Για δώσε ένα screen από το cpu-z με μνήμες, ένα με cpu και ένα με SPD ! Είναι CL5 ή CL6 ?

 

 

ADVANCE --> CHIPSET -->MEMORY CONTROLLER --> MEMORY CONFIGURATIONS   εκεί δηλώνεις timings.

 

Και στο ADVANCE --> JUMPERFREE CONF.  --> MEMORY VOLTAGE --> θέτεις τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5-5-5-15-20-2T και 1,8V ! 667Mhz !

 

Παραπάνω σου γράφω που βάζεις και τα volts ! 

 

Αν το σύστημα ΔΕΝ κρατάει μετά από αυτά, πάει να πει πως οι μνήμες είναι ασύμβατες με τον τρόπο λειτουργίας της μητρικής σου !

 

Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση ??? Απενεργοποιείς το Cool n Quiet ! Αυτό στο τέλος όμως ... Αν δεν σταθεροποιηθεί με την ρύθμιση !!! 

Επίσης βάζεις στα WIN στην καρτέλα Διαχείρισης ενέργειας "Max απόδοση "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σύστημα ΔΕΝ κρατάει μετά από αυτά, πάει να πει πως οι μνήμες είναι ασύμβατες με τον τρόπο λειτουργίας της μητρικής σου !

 

Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση ??? Απενεργοποιείς το Cool n Quiet ! Αυτό στο τέλος όμως ... Αν δεν σταθεροποιηθεί με την ρύθμιση !!! 

Επίσης βάζεις στα WIN στην καρτέλα Διαχείρισης ενέργειας "Max απόδοση "

Και ξαναελέγχεις ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το εχω κανει δυο μερες τωρα αυτο, τα BSOD σταματησαν, ΑΛΛΑ  τα random crashes προγραμματων εξακολουθουν, με πρωτο και καλυτερο το media player. 1) Μηπως υπαρχει προβλημα στη CPU η στον SSD? 2) Μηπως επρεπε να κανω κατι συγκεκριμενο πριν βάλω τα windows στον SSD ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...