Προς το περιεχόμενο

Ζητάει activation μετά από εγκατάσταση W8 Media Center...


sdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν από 2 μήνες εγκατέστησα σε laptop και desktop τα Windows 8.

Είδα και περί δωρεάν κατεβάσματος και εγκατάστασης του Media Center, και το έκανα

στο laptop. Ενώ είχα ζητήσει σε άλλο e-mail να αποσταλεί και για το desktop ένα serial,

δεν ήρθε ποτέ, οπότε είπα να εγκαταστήσω στο desktop το Media Center με το serial

του laptop Media Center. Τι ήταν να το κάνω...

Μου βγάζει μήνυμα κάτω δεξιά Windows 8 Pro with Media Center/Build 9200, και ζητάει activation.

Προφανώς το ότι εγκατέστησα δεύτερη φορά (ίδιο serial) το Media Center, θεώρησε ο server

ότι πρέπει να βάλω άλλο κλειδί.

Μπορώ να κάνω κάτι; Ή δεν το γλιτώνω το format;

Δοκίμασα system restore αλλά τίποτα.

 

Ευχαριστώ.

 

EDIT :

Φαίνεται να λύθηκε το θέμα, Link.png Site: http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_8-windows_install/media-center-install-broke-my-network-and-windows/52cbb6d4-d1b6-4f48-a7b3-3b493adf2d43">εδώ .

 

Έκανα ό,τι είπε, πήρα τηλέφωνο, καταχώρησα τα νούμερα, και φαίνεται ότι επανήλθε στην πρότερη κατάσταση,

με ενεργοποιημένο το Media Center, και ημερομηνία ενεργοποίησης των Windows τη σημερινή.

Κι ενώ το product ID είναι διαφορετικό σε desktop και laptop, τα τελευταία 5 ψηφία του activation key τους

είναι ίδια. Ελπίζω να σημαίνει απλά ότι τρέχουν και τα δύο Media Center, και να μη διαμαρτυρηθεί πάλι...

 

1. From the Start screen, type cmd

 

2. In command prompt, type slui 4, and press enter

 

3. Windows Activation will ask you to select a location nearest to you. In the drop down box select the country you are in. Tap or click next.

 


4. The next screen will display a phone number for you to call. Call the number and follow the instruction to activate Windows 8.

 

5. When prompted, tap or click Activate and Check whether windows is activated and check with the issue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια μ@κ@κια,έκανα και γω!:P

Και τους πήρα τηλεφωνο και σε μια ώρα το φτιάξαμε με τη διαδικασία που έγραψες πιο πάνω!

Βασικα ο κωδικός του mc είναι σαν να κάνεις upgrade και ισχύει αυτος σαν κωδικός ενεργοποίησης των windows!Έτσι είχαμε και στα 2 pc,τον ιδιο κλειδί ενεργοποίησης του λογισμικού και γι'αυτο όλα τα επακόλουθα!

 

Και όχι!Αυτό σημαίνει ότι και τα 2 κομπιούτερς,τρέχουν τον ιδιο κωδικό του mc,που ισοδυναμεί,σαν να εχεις τον ιδιο κλειδί για το λογισμικό!

Για να καταλάβεις το κλειδί του mc,είναι πλέων το νέο activation code του λογισμικού σου!Το λογισμικό δεν ονομάζεται windows pro,αλλά windows pro with media center!Είναι σαν upgrade!

Γι'αυτο φυλάμε καλά και τα δυο κλειδιά που μας δωσανε(windows pro & media center)!!!

 

 

Πρέπει να σου δώσουν άλλο κλειδί για το ένα από τα δυο PC και να έχου διαφορετικά τα 5 τελευταία ψηφία!Έτσι όπως είναι τώρα,εχεις τον ιδιο κωδικό ενεργοποίησης των windows και στα δυο κομπιούτερς και σε μια φάση,θα σου κάνει πρόβλημα!

Πάρε στην ms να σε βοηθεισουν να αλλάξεις το κωδικό από το ένα κομπιούτερ!Θα σου δώσουν καινούριο κωδικο του mc upgrade!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα, φίλε μου. Ευχαριστώ.

 

EDIT:

Πήρα την τεχνκή υποστήριξη και μου έδωσαν Media Center Key.

Αν προκύψει θέμα, μου είπαν να εισάγω αυτό το κλειδί.

 

Ερώτηση: Μπορώ να εισάγω το key τώρα, ώστε να αποφύγω θέμα μελλοντικά;

                 Και πού γίνεται αυτό;

Επεξ/σία από sdim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, φίλε μου. Ευχαριστώ.

 

EDIT:

Πήρα την τεχνκή υποστήριξη και μου έδωσαν Media Center Key.

Αν προκύψει θέμα, μου είπαν να εισάγω αυτό το κλειδί.

 

Ερώτηση: Μπορώ να εισάγω το key τώρα, ώστε να αποφύγω θέμα μελλοντικά;

Και πού γίνεται αυτό;

Σε μένα η αλλαγή έγινε με live επικοινωνία με το ms support,και με καθοδηγούσαν,ενώ παράλληλα παρακολουθούσαν τις κινήσεις που έκανα στο PC μου!

Δεν είμαι σίγουρος αν το άλλαξα,απλά ακολουθοντας τα βηματα που μου ελεγαν ή έκαναν και αυτοί παράλληλα κάποιες ρυθμίσεις!

Καλύτερα ξανά παρτους και ζητά τους να σε βοηθησουν ή να σου εξηγήσουν,πως να το αλλάξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια μ@κ@κια,έκανα και γω! :P

Και τους πήρα τηλεφωνο και σε μια ώρα το φτιάξαμε με τη διαδικασία που έγραψες πιο πάνω!

Βασικα ο κωδικός του mc είναι σαν να κάνεις upgrade και ισχύει αυτος σαν κωδικός ενεργοποίησης των windows!Έτσι είχαμε και στα 2 pc,τον ιδιο κλειδί ενεργοποίησης του λογισμικού και γι'αυτο όλα τα επακόλουθα!

 

Και όχι!Αυτό σημαίνει ότι και τα 2 κομπιούτερς,τρέχουν τον ιδιο κωδικό του mc,που ισοδυναμεί,σαν να εχεις τον ιδιο κλειδί για το λογισμικό!

Για να καταλάβεις το κλειδί του mc,είναι πλέων το νέο activation code του λογισμικού σου!Το λογισμικό δεν ονομάζεται windows pro,αλλά windows pro with media center!Είναι σαν upgrade!

Γι'αυτο φυλάμε καλά και τα δυο κλειδιά που μας δωσανε(windows pro & media center)!!!

 

 

Πρέπει να σου δώσουν άλλο κλειδί για το ένα από τα δυο PC και να έχου διαφορετικά τα 5 τελευταία ψηφία!Έτσι όπως είναι τώρα,εχεις τον ιδιο κωδικό ενεργοποίησης των windows και στα δυο κομπιούτερς και σε μια φάση,θα σου κάνει πρόβλημα!

Πάρε στην ms να σε βοηθεισουν να αλλάξεις το κωδικό από το ένα κομπιούτερ!Θα σου δώσουν καινούριο κωδικο του mc upgrade!

ρε παιδια συγνωμη σημερα εκανα και εγω καινουργια εγκατασταση σε ssd με kms και μετα εβαλα το κλειδι που ειχα κρατηση και δεν χρησιμοποιησα μεχρι τωρα ,αλλα παρολα αυτα τα windows δεν ενεργοποιηθηκαν αλλα εγιναν απλως windows pro with media center. τι λετε να φταιει? τελειωσαν τα δωρεαν κλειδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φαίνεται ότι η απάντηση είναι αυτό που μου είπαν στο Windows Forum.

Ανοίγοντας Command Line (WinKey+R) και δίνοντας στο terminal που ανοίγει εκεί slui 3, με πέταξε σε μια οθόνη όπου

έβαλα το serial και μετά με ανακατηύθυνε στο PC Settings, όπου καταχώρησα το key και τώρα έχει αλλάξει.

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...