Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Geforce 8800GT


johnrago

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι του insomnia καλησπέρα!

Έχω το παρακάτω σύστημα , γενικά τα προβλήματα  που είχα ήταν λίγα και ασήμαντα  και τα είχε παρουσιάσει η κάρτα γραφικών , μέχρι που μου παρουσίασε  το εξής πρόβλημα. Την ώρα που έπαιζα ένα παιχνίδι (NBA 2k13) ξαφνικά η το παιχνίδι κόλλησε τα γραφικά άλλαξαν χρώμα και αναγκάστηκα να κάνω επανεκκίνηση επειδή το pc είχε κολλήσει. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφτηκε  άλλες 2,3 φόρες, μέχρι που  όταν ξεκινούσε το Pc στην αρχική οθόνη τα γράμματα του bios δεν φαίνονταν καθαρά και υπήρχαν διάφορες άσπρες κουκίδες σε όλη την οθόνη. Μέτα από αυτό ο υπολογιστής ξεκινάει κανονικά αλλά στο screen resolution δεν μου έχει την κάρτα γραφικών  αλλά γραφεί τη λέξη default  και στο device manager  μου γράφει το εξής μήνυμα : “windows has stopped this device because it has reported problems code 43”. Έψαξα στο Google  βρήκα κάποια άτομα που έλεγαν πως υπήρχε πρόβλημα στην κόλληση και έπρεπε να το κολλήσω η να βάλλω την κάρτα στο φούρνο!!Το έκανα και αυτο εφτιαξε για μια εβδομαδα αλλα μετα παλι τα ιδια... γενικά  ασχολούμαι με το gaming οπότε  Ηθελα να μου προτείνετε εσεις καμια κάρτα είτε μεταχειρισμενη είτε καινουρια ( αν και νομιζω πάνω απο pci express 16 2.0 δεν υποστηρίζει η μητρική μου.Ευχαριστώ πάρα πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα…

ΥΓ: Σας στέλνω φωτογραφίες με το πρόβλημα

ΥΓ2: έκανα την κάρτα enable disable ,έβαλλα καινούριους drivers ,έκανα update to bios αλλά πάλι τίποτα..

ΥΓ3:Για παιχνίδι ούτε ζήτημα! Και στο σερφάρισμα  στο scrolling  είναι σαν να κολλαει κάπως..

Φιλικά Γιάννης

 

 

ΥΓ 4 Τα link για ένα παρόμοιο πρόβλημα που βρήκα στο YouTube και φωτογραφίες. http://www.youtube.com/watch?v=D3VR-h0fZ0A

 

PC SPECIFICATIONS

CPU : Intel Core Quad Q6600

Motherboard:  IP35 PRO

RAM: 2GB Ram DDR2 Dual channel x400MHz

Graphics Card: Geforce 8800GT

Τροφοδοτικό : Coolermaster 650W (νομίζω)

Λειτουργικό σύστημα: Windows 7 32Bit

Οθόνη: Samsung Syncmaster 2032BW 20’’

Σκληρός δίσκος : Sata II 320GB Seagate

Σκληρός δίσκος 2: 1ΤΒ Western Digital

post-251819-0-03000400-1358278894_thumb.jpg

post-251819-0-41838600-1358278900_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλωσήρθες Γιάννη!

 

Ήρθε η ώρα της δυστυχώς. Τσέκαρε να δεις τι περονόσπορος έπεσε:

 

http://www.insomnia.gr/topic/464783-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-88009800gtx-%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5/

 

Η μητρική σου υποστηρίζει μια χαρά τις pci-e 3.0 κάρτες (υπάρχει backwards compatibility) και μάλιστα χωρίς εκπτώσεις στις επιδόσεις. Πόσα δίνεις για κάρτα?

 

Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς και άλλα 2 gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα το μεγάλο post ρε φίλε μου. Αν έψαχνες λίγο προτού το ανοίξεις, θα συνειδητοποιούσες πως παίζει να είστε καμιά κατοστή μόνο σε αυτό το forum που έσκασαν μαζικά οι 8800 τους. Ένας άνοιξε και thread για να το διακωμωδήσει

http://www.insomnia.gr/topic/464783-%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-88009800gtx-%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5/

 

Ποσό για νέα/μεταχειρισμένη δεν μας είπες. Και η MB σου δέχεται κανονικά όλες τις VGA χωρίς πρόβλημα. Το PCIE3.0 έχει backwards compatibility χωρις απώλειες με το 2.0

 

EDIT

Ρε τον Dino τον :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα το μεγάλο post ρε φίλε μου.

 

lol. Μέχρι και το backwards compatibility..

 

Όσο για το μεγάλο ποστ, μην τον αποπαίρνεις. Είναι αναλυτικός όπως πρέπει. Προτιμούσες κανα τηλεγραφικό για να βγαίνουν μετά με το τσιγκέλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτω συγνώμη παιδια απλα ηταν λιγοοο... κινηση απελπισιας να το πω?

εβαλλα RAM αλλα 2 GB ξεχασα να το αναφέρω.

Το θέμα ειναι οτι πήρα και μια μεταχειρισμένη 8800 GT Aplha dog edition 

και μετα απο 3 μήνες παλι το ιδιο... και σκεφτομαι μήπως το προβλημα βρίσκεται σε καμια μητρικη..

Για μεταχειρισμένη γυρω στα 50 με 60, η και πιο λιγο αν βρεθει... για καινουρια αντε βαρια μεχρι 80, δυσκολες εποχες βλεπετε :D 

ΥΓ: Τωρα εγω πρεπει να χαρω που υπαρχουν κ αλλοι σαν και μενα??  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλιέται μια 550ti στα 65 εδώ με εγγύηση που θεωρώ ότι είναι καλή περίπτωση. Τόσο θα βρεις και μερικές 5770 και 6770 που είναι ισάξιες.  Στα 50 δες για κάποια μεταχειρισμένη gts 450.

 

Στα 80 για καινούρια δεν έχει νόημα κατ εμέ. Αν ανέβεις στα 110 υπάρχει η 7770 που αξίζει. Και μετά στα 130 η 6870 που αξίζει ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε ίσα-ίσα γιατί να τον αποπάρω? Ίσα-ίσα μια χαρά τα είπε, όχι σαν κάτι άλλους: "Έχω PC με Windows και μου κάνει αυτό, τι να κάνω?" Κι εμείς μετά να μαντεύουμε. Απλά το εννοούσα κυριολεκτικά...

 

Δες μήπως βρεις σε αυτά τα χρήματα (80) καμιά 5850/6850/GTX460. Βάλε αγγελία ζήτησης με το ποσό

 

EDIT

Κατά φωνή. Στα 80 (που σημαίνει και με παζάρια μπορεί αν την πάρεις και στα 70)

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/121012-sapphire-5850/

 

Είδα ότι και με 60 πούλησε κάποιος

http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/120147-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-gigabyte-5850/

και με 70 ένας άλλος. Σε αυτές τις τιμές αξίζουν με τα 1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία θα κάνω μια ερευνα αγοράς να δω τη ψαρια θα πιάσουμε,

σας ευχαριστω πολυ παιδιά!

οποτε δεν τιθεται θεμα μητρικής επειδη απο οτι βλεπω τα παιδια στο αλλο post 

δεν ειναι και λιγα.. 

και καλως σας βρηκα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά. Και δεν είναι όλα εκεί :) Το νούμερο είναι πάνω από 50 στα σίγουρα. Και όλες από το καλοκαίρι και δώθε.Περονόσπορος ένα πράμα.

 

Αλλά εσύ θα πάρεις και θέση στο διοικητικό συμβούλιο εκεί. Σου έσκασαν 2 :P  (ή λάθος κατάλαβα? :mellow: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσακάλι είσαι! και απο θεσσαλονικη κιολας :D B)

ναι 2 έσκασαν! ασε φιλε μου πονεμένη ιστορια...

οποτε απ οτι κατάλαβα καλο ειναι να τις αποφεύγω...

αν δεν σας είναι κοπος παντως και βρείτε τιποτα καλο, 

στείλτε μου κανενα link... θα κοιτάω και εγω βεβαια.. αλλα ποτε δεν ξερεις..

ελπιζω να μην εγινα κουραστικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έβαλα πάνω μια 5850 με 80. Και σου λέω ότι ο άλλος την πούλησε με 60. Τα είδες τα edit?

 

Από θεσσαλονίκη πουλάει ένας δύο τέτοιες αλλά μαζί με 160 http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/soundvideocards/33676-5850-cf-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%89-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%B5%CE%B9/ δεν ξέρω αν θα τον πείσεις για κάτι διαφορετικό.

 

Σου είπα βάλε αγγελία ζήτησης

 

Για μένα δεν αξίζει κάτι λιγότερο αν λες ότι παίζεις Games. 7770 δεν θα βρεις εύκολα που είναι παρόμοια αλλά πιο καινούρια

 

Αλλιώς πας σε 4850 που θα την βρεις ~30 και είναι αρκετά καλύτερη από αυτήν που είχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...