Προς το περιεχόμενο

Καμένοι από 8800/9800GT(X) ενωθείτε!


k_dinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό αυξάνονται τα κρούσματα από καμένες κάρτες της Nvidia και συγκεκριμένα της σειράς 8800 και 9800.

 

Θα ήθελα να κάνουμε μια καταμέτρηση, να δούμε πόσοι είμαστε, αλλά και το πότε περίπου μας χάλασε η κάρτα ώστε να δούμε αν υπήρχε το μαγικό ρολόι που τις χάλασε όλες μαζί.

 

Η δικιά μου, EVGA 9800GTX αγορασμένη από την τότε προσφορά από το Πλαίσιο, κάηκε περίπου μέσα Οκτωβρίου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα δεν καηκε (η EVGA GTX-8800), αλλα δεν ειναι και στα καλα της...!!! Οπου να'ναι τα τιναζει, προς το παρον δουλευω στην εξωπραγματικη αναλυση των 1280Χ1024 (ναι, ανεβηκε λιγο!) με μερικες ομορφες μπλε και κοκκινες καθετες γραμμουλες στην οθονη... Το "κακο" ξεκινησε πριν 2-3 ημερες, οταν παιζοντας Zombie Driver HD, η οθονη αρχισε να αστραφτει & ενα ζομπι μου δαγκωσε τη μουρη... Το desktop αρχισε να πιξελιαζει, ευτυχως με εσωσε μια μπλε οθονη & απο εκει ξεκινησε ο γολγοθας μου!!!! :lol: :lol: :lol:

 

Αγορα: 2007 απο Plaisio, τοτε που τα 500αρικα για καρτες γραφικων, τα διναμε για πλακα... Μαζι πηρα και το 850αρι Enermax Galaxy...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έσκασαν 2 πυκνωτές στην 8800GT. Πριν μια βδομάδα ο δεύτερος και πριν μήνα ο πρώτος..

Η κάρτα δούλευε ακόμα αλλά την έβγαλα προληπτικά.

Ακόμα ψάχνω μήπως βρω ίδιους να τους αλλάξω :unsure:

 

(είναι κανείς από Θεσ/νίκη με καμιά καμμένη 8800GT να του πάρω τους πυκνωτές?! 1000μF, 16V??! :devil: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πυκνωτές φτιαχνόσαστε εύκολα και είναι φτηνοί.

καλο ειναι οσοι εχεται παλιες καρτες ( πανω απο 2 χρονια ) να αλλαξετε παστα στο σύστημα ψυξης της καρτα σας, η ακομα αν βασταει η τσεπη σαν να αλλαξετε ολο το σύστημα ψυξης με κατι καλύτερο γιατι με τον καιρο χαλανε και οι ανεμιστήρες που εχουν, λογο οτι τελειωνει η λίπανση που υπαρχει στον κεντρικό αξονα του μοτερ, αλλα και αυτο φτιαχνεται.

πολλοι απο αυτους εχουν καπακι κάτω απ το αυτοκόλλητο, το ανοίγουμε ρίχνουμε 1 σταγόνα λαδί και ειναι οκ. αν δεν εχει ταπα ανοιγουμε μια τριπα με ψιλο τριπανι διπλα στον αξονα και ριχνουμε λαδι απο κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρολόι σιγουρα δε μπορει να υπάρχει όπως το λεει στο αρχικοποστ..Για;τον απλο λογο ότι αλλο ενα Pc να δουλευει 15 ωρες την ημέρα όπου οι 10 ωρες ειναι gaming και αλλο να δουλευει 3-4 ωρες την ημερα με 2 ωρες παιχνιδιου..

Κατα τα άλλα οι καρτες γραφικών και ειδικά αυτές που ζεσταινονται αρκετά διαχρονικά δεν άντεχαν πολύ...Αν σας κράτησε 5 χρόνια με αρκετη χρήση μια χαρά ειστε.. Μια 9800 gtx+ παντως την εδωσα πριν κανα 6μηνο κ δουλευε αψογα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εννοείται ότι δεν σοβαρολογουσα όταν έγραψα για το ρολόι. Έπρεπε να βάλω smiley για αποφυγή παρεξηγήσεων.

Όμως το να εξηγήσει κάποιος γιατί δεν υπάρχει ρολόι πιστεύω είναι περιττό.

Η μόνη λογική εξήγηση είναι το ότι τα σημερινά παιχνίδια τις βγάλανε νοκ άουτ.

Πχ εγώ έπαιζα battlefield 3 τον τελευταίο καιρό πριν χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georg3b τα ποδαράκια απο τους πυκνωτές βγαίνουν την πίσω πλευρά ή όχι; Άμα δεν βγαίνουν τότε είναι SMD και θέλει αέρα για να βγούν.

16V 1000μF solid έχει στο ebay/αμαζον. Σε μαγαζί είναι κάπως δύσκολο. Παίζει να γίνει η δουλειά σου πάντως και με απλούς. Οι σκασμένοι είναι απο το κύκλωμα VRM, ολα τα ζόρια εκεί είναι. Για την ιστορία είχα 8800GTX 8800GTS640 και ενός φίλου 8800GTS320 όλες νεκρές στα πρώτα 2-3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έσκασαν 2 πυκνωτές στην 8800GT. Πριν μια βδομάδα ο δεύτερος και πριν μήνα ο πρώτος..

Η κάρτα δούλευε ακόμα αλλά την έβγαλα προληπτικά.

Ακόμα ψάχνω μήπως βρω ίδιους να τους αλλάξω :unsure:

 

(είναι κανείς από Θεσ/νίκη με καμιά καμμένη 8800GT να του πάρω τους πυκνωτές?! 1000μF, 16V??! :devil: )

 

Eσυ θα μας τρελανεις ρε φιλαρακο.Δεν χρειαζεσαι να βρεις παλια καρτα να παρεις τους πυκνωτες.Αυτοι λες να μην εχουν τραβηξει ζορι?Αγοραζεις καινουργιους απο καταστημα.

Αμα δυσκολευεσαι τοσο,γραψε μου μια διευθυνση να σου στειλω 5-6 πυκνωτες να κανεις την δουλεια σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν θέλω να τρελάνω κανέναν, σοβαρά, χαλαρώστε.

 

Την κάρτα την έδωσα εδώ και 1 βδομάδα σε γνωστό που ασχολείται με επισκευές, με σκοπό να μου αλλάξει τους πυκνωτές μιας και δεν είχα χρόνο και δεν μπορούσα να τους αλλάξω μόνος.

 

Δεν βρήκε & ακόμα ψάχνει... άμα είναι τόσο εύκολο να βρεις τέτοιους μήπως απλά αδιαφορεί και μου λέει μ@λακίες?! :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ρώτησα με πολύ γνωστό ηλεκτρολογικό κατάστημα στην Αγία Παρασκευή, μου είπαν οτι ισως μπορούν να μου βρουν πυκνωτές αλλά δεν θα τους τοποθετουσαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...