Προς το περιεχόμενο

Μητρική Gigabyte Z77X-D3H LGA1155 Socket 118 ευρώ


nickelodeon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Link.png Site: http://www.amazon.co.uk/Gigabyte-GA-Z77X-D3H-SKT-1155-Z77X-D3H-Motherboard/dp/tech-data/B007KZQFEI/ref=de_a_smtd">Μητρική Gigabyte Z77X-D3H LGA1155

 

Από amazon.co.uk με δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα.

 

Στο skroutz η φτηνότερη που βρίσκω είναι 131 ευρώ + μεταφορικά

 

Link.png Site: http://www.skroutz.gr/s/444640/Gigabyte-GA-Z77X-D3H.html">skroutz link

 

 

 

 

Γενικά για amazon.co.uk

διαιρείται την τιμή με 1,20 για να δείτε την καθαρή αξία χωρίς Αγγλικό ΦΠΑ που είναι 20% και προσθέτετε 23% το Ελληνικό ΦΠΑ που θα προσθέσει το κατάστημα στο checkout, μετά μετατρέπετε τις Αγγλικές λίρες σε Ευρώ στο www.xe.com

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.fr/gp/product/B007KZQFOS/ref=ox_sc_sfl_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96

ποια η διαφορά του DS; 95,35 από το γαλλικό παντως αυτή

και  αυτη που λες: http://www.amazon.fr/gp/product/B007KHROSC/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96 105 με μεταφορικά απλά είναι σε μπλε χρωμα όχι σε μαυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.fr/gp/product/B007KZQFOS/ref=ox_sc_sfl_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96

ποια η διαφορά του DS; 95,35 από το γαλλικό παντως αυτή

και  αυτη που λες: http://www.amazon.fr/gp/product/B007KHROSC/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96 105 με μεταφορικά απλά είναι σε μπλε χρωμα όχι σε μαυρο.

 

http://www.amazon.fr/gp/product/B007KZQFOS/ref=ox_sc_sfl_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96

ποια η διαφορά του DS; 95,35 από το γαλλικό παντως αυτή

και  αυτη που λες: http://www.amazon.fr/gp/product/B007KHROSC/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1X6FK5RDHNB96 105 με μεταφορικά απλά είναι σε μπλε χρωμα όχι σε μαυρο.

 

 

Link.png Site: http://www.gigabyte.eu/products/comparison/list.aspx?ck=2&pids=4325,4326">http://www.gigabyte.eu/products/comparison/list.aspx?ck=2&pids=4325,4326

 

Ότι αγοράσετε να είναι UD3

 

Γιατί U??? και η D μια χαρά μου φαίνεται.

 

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα η U έχει πάνω στην μητρική κουμπιά για power, reset πιθανότατα αν δεν την προορίζεις για extreme over clocking είναι περιττά. Ουσιαστικά U και D είναι η ίδια μητρική με την U να έχει αυτά τα extre κουμπιά που ανέφερα. Διόρθωσε αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Γενικά για amazon.co.uk

διαιρείται την τιμή με 1,20 για να δείτε την καθαρή αξία χωρίς Αγγλικό ΦΠΑ που είναι 20% και προσθέτετε 23% το Ελληνικό ΦΠΑ που θα προσθέσει το κατάστημα στο checkout, μετά μετατρέπετε τις Αγγλικές λίρες σε Ευρώ στο www.xe.com

 

 

 

 

Επαναλαμβάνω και εδώ ότι στις αγορές μας σε συνάλλαγμα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη ότι η (ελληνική) τράπεζα από την οποία έχουμε εκδώσει την κάρτα μας, θα μας χρεώσει επιπλέον και τα έξοδα συναλλάγματος (προμήθεια) σε κάθε πράξη.

Η προμήθεια κυμαίνεται από τράπεζα σε τράπεζα και ενδεικτικά αναφέρεται ότι η Eurobank χρεώνει 2% και η Citibank 2,5% στην αξία του εμπορεύματος.

 

Επομένως, πριν αποφασίσουμε σε ποιο νόμισμα θα κάνουμε την αγορά μας, από το αγγλικό Amazon, καλό είναι να συνυπολογίσουμε και αυτό το έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω και εδώ ότι στις αγορές μας σε συνάλλαγμα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη ότι η (ελληνική) τράπεζα από την οποία έχουμε εκδώσει την κάρτα μας, θα μας χρεώσει επιπλέον και τα έξοδα συναλλάγματος (προμήθεια) σε κάθε πράξη.

Η προμήθεια κυμαίνεται από τράπεζα σε τράπεζα και ενδεικτικά αναφέρεται ότι η Eurobank χρεώνει 2% και η Citibank 2,5% στην αξία του εμπορεύματος.

 

Επομένως, πριν αποφασίσουμε σε ποιο νόμισμα θα κάνουμε την αγορά μας, από το αγγλικό Amazon, καλό είναι να συνυπολογίσουμε και αυτό το έξοδο.

 

 

 

Εγώ με τον τρόπο που αναφέρω έκανα τον υπολογισμό για την τελική τιμή. Συναλλαγματική μετατροπή έκανα με το xe.com και έχουμε

95,40 λίρες Αγγλίας δια 1,20 = 79,50 λίρες Αγγλίας συν 23% (ελληνικό ΦΠΑ) = 97,79 λίρες Αγγλίας, μετατροπή με xe.com = 118.01 ευρώ ΟΚ τώρα κοιτάω στο web banking της Εμπορικής τράπεζας και βλέπω ότι με έχουν χρεώσει 117,92 euro. Οι αγορές με πιστωτική κάρτα δεν έχουν προμήθεια δεν ξέρω που μπερδεύεσαι, στην καλύτερη περίπτωση άλλαξε τράπεζα.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω που είναι η προσφορά με την έννοια ότι δεν είναι σοβαρό κέρδος ένα δεκάρικο για να παραγγείλεις από την άλλη άκρη του κόσμου και να μπλέξεις με μεταφορικές αν πάθει κάτι.

 

Δεν είναι μομφή για τον ts αυτό, άλλους μπορεί να τους αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δίκιο έχεις, δεν είναι καμιά σπουδαία διαφορά τιμής απλά αν κάποιος έχει παραγγείλει κάτι άλλο (που δεν βρίσκει στην Ελλάδα) από amazon,  μπορεί να προσθέσει και την μητρική στο καλάθι.

 

Όσο για τα μεταφορικά η άποψή μου είναι ότι όταν εισάγονται οι μητρικές στην Ευρώπη ταλαιπωρούνται περισσότερα (αν ταλαιπωρούνται έστο και ελάχιστα) στο μακρινό ταξίδι από την Ασία παρά με τα ευρωπαϊκά ταχυδρομεία.

 

 

Εδώ και χρόνια κάνω αγορές online από Ευρώπη και πλέων έχω πειστεί ότι μπορεί ο οδηγός της Ελληνικής εταιρίας κούριερ να κλοτσάει τα κουτιά μέσα στο φορτηγάκι γιατί βιάζεται (μπροστά στα μάτια μου) ενώ ο ταχυδρόμος των ΕΛΤΑ καθυστερεί πειρισσότερο αλλά ποτέ δεν κλοτσάει κουτιά εκτυπωτών.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Εγώ με τον τρόπο που αναφέρω έκανα τον υπολογισμό για την τελική τιμή. Συναλλαγματική μετατροπή έκανα με το xe.com και έχουμε

95,40 λίρες Αγγλίας δια 1,20 = 79,50 λίρες Αγγλίας συν 23% (ελληνικό ΦΠΑ) = 97,79 λίρες Αγγλίας, μετατροπή με xe.com = 118.01 ευρώ ΟΚ τώρα κοιτάω στο web banking της Εμπορικής τράπεζας και βλέπω ότι με έχουν χρεώσει 117,92 euro. Οι αγορές με πιστωτική κάρτα δεν έχουν προμήθεια δεν ξέρω που μπερδεύεσαι, στην καλύτερη περίπτωση άλλαξε τράπεζα.

 

 

 

Καμία τράπεζα δεν εξυπηρετεί αυτές τις συναλλαγές χωρίς προμήθεια.

Όταν πάρεις το statement θα δεις ότι αναφέρει και τα έξοδα συναλλάγματος.

Ψάξε και στο site της Εμπορικής. Στην περίπτωση της Eurobank, επειδή εμφάνιζαν σε μερικές συναλλαγές την προμήθεια ξεχωριστά και σε άλλες ενσωματωμένη στη χρέωση, και αφού επιβεβαίωσα ότι χρεώνουν αυτή την υπηρεσία, ζήτησα να εμφανίζεται η προμήθεια ξεχωριστά, αν και έχω αναθεωρήσει πλέον τη θέση μου να πληρώνω στο νόμισμα της χώρας από την οποία αγοράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil

 

Δεν έπιασα σήμερα για πρώτη φορά, πιστωτική κάρτα στα χέρια μου. Σου δίνω παράδειγμα εξάλλου, 118 ευρώ η συναλλαγματική μετατροπή με το κομπιουτεράκι, 117,92 η χρέωση στην κάρτα δεν χωράει προμήθεια. Μήπως σε προπληρωμένη κάρτα υπάρχει κάποια προμήθεια?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil ουτε και εγω φιλε εχω την παραμικρη προμηθεια, στις αγορες μου. ακριβως οτι λεει η μετατροπη χρεωνομαι, πιστωτικη ταμιευτηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil

Δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις,είναι θέμα τράπεζας/κάρτας όπως είπαν και παραπάνω.

 

Χρεωστική Πειραιώς δεν χρεώνει προμήθεια στο amazon αλλά χρεώνει 2% σε αγορές από άλλα site με ξένο νόμισμα.Η πιστωτική Πειραιώς έχω την εντύπωση ότι δεν χρεώνει πουθενά προμήθεια,αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος μιας και δεν είμαι κάτοχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil

Δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις,είναι θέμα τράπεζας/κάρτας όπως είπαν και παραπάνω.

 

Χρεωστική Πειραιώς δεν χρεώνει προμήθεια στο amazon αλλά χρεώνει 2% σε αγορές από άλλα site με ξένο νόμισμα.

Επιτελους καποιος που τα λεει οπως ειναι. Νickelodeon παρε μια πιστωτικη της citibank (για παραδειγμα) και ελα να μου πεις αν σε καπελωσε ή οχι με +2,5%! Και δεν ειναι καν ζητημα "χρεωστικης" ή "πιστωτικης". Ολες οι χρεωστικες εχουν ενα σηματακι πανω (πχ Visa H Mastercard) που φανερωνει με ποια εταιρια συνεργαζονται και οι οποιες εταιριες (Visa & Mastercard) χρεωνουν η καθεμια τα δικα της "καπελακια", επομενως οι μετατροπες συναλλαγματος με χρεωστικες "καπελωνονται" αντιστοιχα με τις πιστωτικες Visa H Mastercard (by the way, "Maestro" = Mastercard) ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ οπως στην περιπτωση της χρεωστικης απο Πειραιως και συγκεκριμενα και μονο για το amazon κατ'εξαιρεση (ισως υπαρχουν και αλλες εξαιρεσεις που αφορουν αλλες επιχειρησεις/καρτες/τραπεζες/κλπ) δεν χρεωνεται ο πελατης με την προμηθεια. Aν καποιος πετυχε πχ μια πιστωτικη που δε χρεωνει πουθενα καμια προμηθεια αυτο μονο κανονας δεν ειναι, οπως δεν ειναι κανονας η δωρεαν συνδρομη που εχω εγω πχ στη δικη μου πιστωτικη κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιτελους καποιος που τα λεει οπως ειναι. Νickelodeon παρε μια πιστωτικη της citibank (για παραδειγμα) και ελα να μου πεις αν σε καπελωσε ή οχι με +2,5%! Και δεν ειναι καν ζητημα "χρεωστικης" ή "πιστωτικης". ..........................

....................

Aν καποιος πετυχε πχ μια πιστωτικη που δε χρεωνει πουθενα καμια προμηθεια αυτο μονο κανονας δεν ειναι, οπως δεν ειναι κανονας η δωρεαν συνδρομη που εχω εγω πχ στη δικη μου πιστωτικη κλπ...

 

 

 

Αν σε καπελώνει η τράπεζα με 2,5% σε κάθε συναλλαγή τότε άλλαξε τράπεζα ρε φίλε, μην τους αφήνεις να σε πιάνουν κορόιδο. Επαναλαμβάνω δεν μιλάμε για προπληρωμένη κάρτα, μιλάμε για Visa (αυτήν που έχει ανάγλυφους τους αριθμούς και δεν γράφει πάνω for electronic use only).

 

Όσο για το σηματάκι της visa η visa χρεώνει προμήθεια στον πωλητή, ο πωλητής μετά μεταφέρει όλα του τα λειτουργικά έξοδα στα προϊόντα που πουλάει, με λίγα λόγια αν πας σε Ελληνικό κατάστημα και αγοράσεις μια τηλεόραση 1.000 ευρώ με μετρητά, μέσα στα 1.000 ευρώ που θα πληρώσεις θα έχεις πληρώσει και τμήμα των χρηματοπιστωτικών εξόδων που προέκυψαν από μια δική μου αγορά με κάρτα.

 

Το ίδιο γίνετε με τα μεταφορικά έξοδα που πολλά καταστήματα τώρα τελευταία δεν χρεώνουν αν επιλέξεις τον ποιο αργό τρόπο αποστολής. Λογαριάζουν ποιο θα είναι ετησίως αυτό το κόστος και το μεταφέρουν στα προϊόντα τους, τώρα πώς καταφέρνουν και πουλάνε ποιο φτηνά από άλλα καταστήματα αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση.

 

Εγώ στην δικιά μου κάρτα δεν έχω ούτε γ@μι$ι@τικα ούτε ετήσια συνδρομή.

Kαι οι κάρτες προϊόντα είναι επέλεξε αυτό που καλύπτει τις ανάγκες σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...