Προς το περιεχόμενο

Δημιουργεια νεου υπολογιστη!


ssns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Γνωστος φιλου θελει να φτιαξει εναν υπολογιστη τον οποιο θα τον εχει για χρηση επεξεργασιας βιντεο και ισως ηχου.
Επειδη δεν πολυ ξερει απο αυτα προσφερθηκα να του βγαλω μια συνθεσουλα και το ποσο που διαθετει ειναι στα 1000ευρο!?!!
Του ειπα πως ειναι πολλα αλλα μου ειπε πως θελει το καλυτερο.Ελπιζω να βρουμε μια ακρη!!
Επισεις μου ειπε πως χρησιμοποιει για επεξεργασία 3D μοντέλων το Cinema 4D και για βίντεο το Αdobe After Effects όπως και το Final Cut Pro.

Περιμενω προτασεις απο τους γνωστες του αντικειμενου μιας και εγω ειμαι ασχετος σχετικα με επεξεργασια βιντεο και ηχου και δεν μπορω να την φτιαξω μονος μου!!

Για οθονη υπαρχει μια LG DM2752D-PZ 3D LED TV 27''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32533&cat=6&sub=318&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined + αυτό:

 

948e_zps94d4bbbf.jpg

 

Μπορεί να κόψει και κανα 50αρικο από το κουτί αλλά δεν θα το πρότεινα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυστηρα μεχρι το 1000αρικο παιδες μου ειπε.Απο εκει περα και στις δυο συνθεσεις μου κανει μεγαλη περιεργεια το cpu-gpu.Eιναι απαραιτητο να ειναι τοσο δυνατα?Δεν εχω ιδεα σε επεξεργασια βιντεο κτλ για αυτο ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γι' αυτά που θέλει να κάνει. CPU περισσότερο αλλά και gpu δεδομένης της 27άρας οθόνης. 

* Gpu υπάρχουν και πολύ ανώτερες κι ακριβότερες! ;)

 

Στη σύνθεσή μου αν αλλάξεις ssd και βάλεις http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=32533&cat=6&sub=318&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=undefined (που προτάθηκε ήδη) τότε πέφτει στα 996€. 

 

Φυσικά μπορούν να κοπούν μερικά € κι από κουτί (το οποίο είναι και πολύ υποκειμενικό θέμα), HDD, psu. Προσωπικά με ταβάνι τα 1000€ δεν θα τα έκοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το κουτί, είναι ναι μεν 90% υποκειμενικό, αλλά πρέπει να προσέξετε και τι θα πάρετε αναλόγως τι ζητάτε.

 

πχ Θύρες usb (ή συγκεκριμένα 3.0) στη πρόσοψη? ησυχία? χώρους? καλή και αθόρυβη ψύξη? κτλ κτλ κτλ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 11€ διαφορά απ' την 660 που πρότεινες, πιστεύω αξίζει! (vfm)

 

Και φτηνότερη να ήταν δεν θα άξιζε γιατί δεν μπορεί να αξιοποιηθεί. Δεν μιλάμε για παιχνίδια αλλά για gpu acceleration στην σουίτα της adobe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 11€ διαφορά απ' την 660 που πρότεινες, πιστεύω αξίζει! (vfm)

 

 

 

 

 

 για επεξεργασία 3D μοντέλων το Cinema 4D και για βίντεο το Αdobe After Effects όπως και το Final Cut Pro.

 

 

Δεν βάζετε καμιά από την επαγγελματική σειρά ???  Καμιά 4000 ας πούμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η σύνθεση του Δεινόσαυρου. Αν χωράει στη τιμή κάποια σοβαρή επαγγελματική GPU όπως πολυ σωστά είπε ο adtakhs σου προτείνω να την βάλεις στη θέση της 660

 

 

 

 

 

πχ αυτή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες δεν ξερω τι να σας πω επειδη δεν ειναι και για εμενα το pc οποτε καταλαβαινετε.Αν θεωρειται πως ειναι καλυτερο να μπει μια επαγγελματικη gpu τοτε να μπει.Απλα να μην ξεφυγουμε και απο το 1000αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η σύνθεση του Δεινόσαυρου. Αν χωράει στη τιμή κάποια σοβαρή επαγγελματική GPU όπως πολυ σωστά είπε ο adtakhs σου προτείνω να την βάλεις στη θέση της 660

 

 

 

 

 

πχ αυτή 

 

Ναι ρίξε μια επαγγελματική επάνω και το σύστημα είναι super !

 

Στα επίπεδα μιας Quadro 4000 είναι αλλά με πολύ ποιο χαμηλή τιμή η V4900 ! Πήγαινε προς τα εκεί με το budget που έχεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...