Προς το περιεχόμενο

"Υποσιτίζομαι" μάλλον...


RottenLungs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έβαλα σε εισαγωγικά γιατι δεν είναι τόσο υπερβολικό το θέμα στο οποίο θέλω να με βοηθήσετε. Σήμερα λόγω βαρεμάρας είπα να ψάξω στο internet πόσες θερμίδες πρέπει να πέρνω κάθε μέρα και μετά να τσεκάρω αν όντως τις πέρνω.

 

Για το ύψος, το βάρος και την γυμναστική που κάνω, το μέσο όρο όλων των site που επισκέυτηκα μου βγήκε γύρω στις 2500 θερμίδες/ημέρα. Το θέμα είναι οτι τσέκαρα αυτά που τρώω κάθε μέρα και δεν βγαίνουν πάνω απο 1000 θερμίδες, άντε 1500 αν φάω και γλυκό (που γενικά δεν τρώω γιατι είμαι της υπερβολής και δεν μπορώ να σταματήσω αν ξεκινήσω)

 

1)Πως γίνεται και δεν πέφτω κάτω τόσα χρόνια (λίγο πολυ τα ίδια τρώω πάντα) και πως γίνεται να είμαι σταθερός στα κιλά μου αφου πέρνω τόσο λιγότερες θερμίδες;

2)Να αρχίσω να αυξάνω σταδιακά τις θερμίδες μου ή έχει συνηθίσει ο οργανισμός μου και άμα το κάνω θα γίνω τοφάλι;

3)Εντωμεταξύ ρε παιδιά για να πέρνω 2500 θερμίδες πρέπει να τρώω σαν βόδι όλη μέρα χωρίς σταματημό, μήπως αυτά τα site λένε μαλακίες;;; Δηλαδή και τους άλλους που βλέπω (φίλοι, η σχέση μου κυλ), δεν νομίζω πως τρώνε παραπάνω απο εμένα, ίσα ίσα (Επίσης εδω και μισό χρόνο γυμνάζομαι κιόλας χωρίς να έχω αλλάξει πολυ την διατροφή μου, άντε 200 θερμίδες παραπάνω την μέρα που πηγαίνω για τρέξιμο.)

 

Για δώστε μου τα φώτα σας ρε παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 θερμιδες τη ημερα;Λαθος τα υπολογιζεις , αποκλειεται .. καμια 300 θερμιδες ειναι ενα τοστ .. 3 τοστ τρως την ημερα;Πρωι μεσημερι βραδυ;Αποκλειεται.. Λαθος τα υπολογισες ..ηρεμησε για να μην πεφτεις κατω μια χαρα θα τρεφεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πάιζει να κάνω κάτι λάθος.... Γιαυτό και άνοιξα θέμα. Λοιπόν σήμερα έφαγα:

Ένα τόστ (1 γαλοπούλα - 1 τυρί)= 350

Μία κανονική μερίδα κοτόπουλο με μπάμιες = 500

2 μέτρια πορτοκάλια = 140

2 καφέδες = 40

 

Σϋνολο = 1030 θερμίδες

 

Και δεν σκοπέυω να φάω κάτι άλλο

 

Υ.Γ. Καμιά φορά δεν τρώω τα πορτοκάλια αλλα τρώω ένα επιπλέον τόστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί οι υπολογιστές θερμίδων δεν λαμβάνουν υπόψιν το μεταβολισμό του κάθε ανθρώπου.

Είναι γεγονός οτι ο πιο πολύς κόσμος τρώει 1500-2000 θερμίδες και μπορεί και να παχύνει..

Ωστόσο 1000 που λες μου φαίνονται πολύ λίγες.

κατέβασε αυτό εδώ το πρόγραμμα και βάλε ακριβώς τι τρώς σε γραμμάρια να δεις.

 

http://cronometer.com/download/

 

Πάντως αφού δεν αδυνατίζεις και αισθάνεσαι καλά δε βλέπω το λόγο να φας παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί οι υπολογιστές θερμίδων δεν λαμβάνουν υπόψιν το μεταβολισμό του κάθε ανθρώπου.

Είναι γεγονός οτι ο πιο πολύς κόσμος τρώει 1500-2000 θερμίδες και μπορεί και να παχύνει..

Ωστόσο 1000 που λες μου φαίνονται πολύ λίγες.

κατέβασε αυτό εδώ το πρόγραμμα και βάλε ακριβώς τι τρώς σε γραμμάρια να δεις.

 

http://cronometer.com/download/

 

Πάντως αφού δεν αδυνατίζεις και αισθάνεσαι καλά δε βλέπω το λόγο να φας παραπάνω.

Ναι αλλα σκέφτομαι μήπως έχω συνηθίσει κάποια πράγματα και γιαυτό νομίζω οτι δεν έχω πρόβλημα. πχ. ήταν μία γιαγιά που στα 95 της ανακάλυψε οτι έπασχε απο μία αρρώστια (την οποία και θεράπευσε) η οποία την έκανε να πονάει σε ένα σημείο του σώματος, όμως επειδή την είχε απο παιδί, νόμιζε οτι ο πόνος αυτός είναι το φυσιολογικό και το νιώθουν όλοι.

 

Thnx για το link, θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα σκέφτομαι μήπως έχω συνηθίσει κάποια πράγματα και γιαυτό νομίζω οτι δεν έχω πρόβλημα. πχ. ήταν μία γιαγιά που στα 95 της ανακάλυψε οτι έπασχε απο μία αρρώστια (την οποία και θεράπευσε) η οποία την έκανε να πονάει σε ένα σημείο του σώματος, όμως επειδή την είχε απο παιδί, νόμιζε οτι ο πόνος αυτός είναι το φυσιολογικό και το νιώθουν όλοι.

 

Thnx για το link, θα το δοκιμάσω.

 

Το να χρειάζεσαι λίγη τροφή είναι θείο δώρο.Έρευνες δείχνουν οτι θα ζήσεις και παραπάνω χρόνια.

Εγώ τρώω 2500 που λες για να συντηρούμαι και δεν είναι και πολύ ευχάριστο.

Πόσα κιλά/ύψος είσαι;

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μία εξέταση αίματος,να δεις σε τι κατάσταση είσαι..

Γενική αίματος,χοληστερίνη,τριγλυκερίδια,ζάχαρο,νεφρά,συκώτι,σίδηρος...

Αν βγούν καλές γιατί να αλλάξεις κάτι;

 

Αν παρόλα αυτά θες να τρως παραπάνω χωρίς να παχύνεις τρώγε περισσότερες θερμίδες απο υγιεινές τροφές και σε περισσότερα γεύματα και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.Τις παραπάνω θερμίδες θα τις κάνεις ενέργεια για τις δραστηριοτητες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκεφτόμουνα κι εγώ. Να προσπαθήσω να πάρω "καλές" θερμίδες για να έχω περισσότερη ενέργεια (*) και βασικά για να μην πάθω και κανα black out (είναι η πρώτη φορά που συνδιάζω πολυ διάβασμα, με γυμναστική και δεν ξέρω σε τι μπορεί να ου βγεί).

 

Είμαι 174cm και 70kg. Ασκούμε 3 φορές την βδομάδα (σύνολο 20-30 χιλιόμετρα με 7km/h). Απο εξετάσεις είμαι πολυ καλα. Έκανα πριν κανα 2μηνο.

 

 

Με χαροποιήσατε μπορώ να πώ. Βέβαια το Σαββατοκύριακο πίνω περίπου 1 κιλό τσίπουρο ή ρακί (που πρέπει να έιναι πολλές θερμίδες)

 

(*) Για πείτε μου, κάποιες τροφές που θα μπορούσανε να με ενισχύσουνε προς αυτήν την κατεύθυνση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(*) Για πείτε μου, κάποιες τροφές που θα μπορούσανε να με ενισχύσουνε προς αυτήν την κατεύθυνση;

 

Οι ξηροί καρποί(ανάλατοι κ άψητοι) είναι πολύ καλή τροφή και έχουν πολλές θερμίδες και μέταλλα.

Φρούτα(μπανάνες,σύκα,σταφύλια έχουν τις πιο πολλές θερμίδες)

Βραστά αυγά για πρωτείνη

παστέλια

 

βάλτα ανάμεσα στα γεύματα σου και θα είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο σαιτ βρηκες οτι με υψις 170 θες 2500 θερμιδες;Να παω και εγω να μου φτιαξει η διαθεση;Νομιζα οτι ησουν ντερεκι.. πολλες ακουγονται για το υψος σου..και παλι οι 1000 ειναι λιγες αλλα 2500;Νομιζα ησουν 2.10 χωρις πλακα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν τρως πολλα γευματα για να κανεις καυσεις επισης επειδη τρω πολυ λιγοτερες απο οτι πρεπει ο οργανισμος σου κανει συντηρηση απο μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι και εγώ πρόσφατα κατάλαβα το ίδιο. Εμένα μου βγάζει πως θέλω 2500 για να διατηρήσω το βάρος μου και παντα αναρωτιόμουν γιατί δεν παχαίνω.

 

Αλλά δε φταίει το γεγονός πως παίρνω γύρω στις 1200-1500 αλλά ο μεταβολισμός του καθένα. Ξέρω άτομα στα ίδια stats με εμένα που τρώνε τα ίδια και όμως βάζουν βάζουν και βάζουν...

 

Το πόσο καίει κάθε οργανισμός για τα ίδια πράγματα είναι τελείως διαφορετικό οπότε μη σε ψαρώνουν τα site που μοιράζονται τις ίδιες εφαρμογές υπολογισμού έτσι και αλλιώς.

 

Εγώ όποτε έκανα εξετάσεις ήταν μια χαρά και πρόσφατα που νοσηλεύτικα για κάτι άσχετο μου λέγαν ότι δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να είσαι στα σωστά κιλά προς αδύνατος.

 

Πχ εγώ θα μπορούσα να είμαι από 65 έως 85 και να έχω υγιή Δείκτη Μάζας. Εγώ προτιμώ να είμαι στα 72 με αρκετή γράμμωση αλλά δυστυχώς όχι πολύ όγκο. Μου αρέσει πολύ που ακόμα και βδομάδα ολόκληρη να ξεφύγω και να φάω γλυκά φαστ φουντ κτλ δε θα βάλω τίποτα.

 

Σε εμένα βασικά δεν έχει και νόημα γιατί στις γιορτές τώρα κατανάλωνα κατ εξαίρεση πάνω από 3000 θερμίδες την μέρα λόγω γλυκών και πολύ κατσικιού αρνιού και λαγού...

 

Ε δεν έβαλα γραμμάριο.

 

Οπότε εστίασε στο να έχεις καλή διατροφή για να είσαι υγιής και να έχεις αυξημένη ενέργεια. Αν είναι να πάρεις 1500 θερμίδες την ημέρα πάρε τες συμπεριλαμβάνοντας:

-ξηρούς καρπούς

-φρούτα & λαχανικά (τις πέντε μερίδες που λέμε)

-όσπρια

 

Και μην πέσεις στον πειρασμό "θα φάω γλυκά για έξτρα θερμίδες" το μόνο που θα καταφέρεις στην καλύτερη είναι να χαλάσεις τα δόντια σου και την διατροφή σου.

 

Εγώ πρόσφατα άρχισα να τρώω πολλά παστέλια. Μιλάμε στα 100γρ πάνω από 500 θερμίδες και ο χαλβάς το ίδιο. Όχι τόσο για τις θερμίδες αλλά γιατί μου αρέσουν πολύ σα σνακ στη σχολή (το παστέλι) και σαν ενδιάμεσο σνακ ο χαλβάς (στο σπίτι). Εν ολίγοις αύξησα την ημερίσια κατανάλωση θερμιδών γύρω στις 800 θερμίδες αλλά δεν άλλαξε τίποτα στο βάρος μου...

 

Τώρα αν σόνι και καλά έχεις αμφιβολίες πήγαινε σε διατροφολόγο. Εγώ πήγα και μου έκανε τεστ διατροφικών ελλείψεων, δυσανεξίας, λυπομέτρηση κτλ κτλ και μου είπε ότι πραγματικά είσαι στο ιδανικό δε θα σου άλλαζα κάτι.

 

Οπότε πήγαινε να σου φύγει και το άγχος μιας που σου μπήκε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο σαιτ βρηκες οτι με υψις 170 θες 2500 θερμιδες;Να παω και εγω να μου φτιαξει η διαθεση;Νομιζα οτι ησουν ντερεκι.. πολλες ακουγονται για το υψος σου..και παλι οι 1000 ειναι λιγες αλλα 2500;Νομιζα ησουν 2.10 χωρις πλακα..

Ρε σε όλα τα site σου λέω (μέσο όρο είναι 2500, άλλα λέγαν 2400 άλλα 2600 κτλ)... Εγω κάνω και άσκηση έτσι (όπως γράφω και πάνω τρέχω γύρω στα 30 χιλιόμετρα την βδομάδα)

 

Βάλε τα στοιχέια που σου έδωσα, βάλε και την ηλικία μου 23, και δες τι θα βγάλει.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις γιατι μπορώ να πώ οτι είχα αγχωθεί λιγάκι αλλα τώρα ηρέμησα. Θα πάω να πάρω ξηρούς καρπούς και παστέλια και θα αυξήσω λίγο τα φρούτα. Απο δύο θα τα κάνω τέσσερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σε όλα τα site σου λέω (μέσο όρο είναι 2500, άλλα λέγαν 2400 άλλα 2600 κτλ)... Εγω κάνω και άσκηση έτσι (όπως γράφω και πάνω τρέχω γύρω στα 30 χιλιόμετρα την βδομάδα)

 

Βάλε τα στοιχέια που σου έδωσα, βάλε και την ηλικία μου 23, και δες τι θα βγάλει.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις γιατι μπορώ να πώ οτι είχα αγχωθεί λιγάκι αλλα τώρα ηρέμησα. Θα πάω να πάρω ξηρούς καρπούς και παστέλια και θα αυξήσω λίγο τα φρούτα. Απο δύο θα τα κάνω τέσσερα. 

Αν εχεις φραγκα πανε κανε ενα τεστ να δεις μεταβολισμο σου και μια λιπομετρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίπος έχω μόνο σε μία περιοχή και σιγά σιγά 

σιγά σιγά

με το τρέξιμο μειώνεται (πλΈον έχω μία μικρούτσικη κοιλίτσα). Σϊγουρα θα έχω και αλλού αλλα δεν το βλέπω.

Θα το τσεκάρω αυτό που λες. Θα ήταν η πιο ορθή λύση αλλα δυστυχώς τα φράγκα είναι λίγα. Θα δώ μωρέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...