Προς το περιεχόμενο

Κεραυνος εκαψε το ρουτερ μου.


nik666666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, μολις ανοιγω τον υπολογιστη για να δω κατι στο ιντερνετ τοτε αμεσως μετα απο 1 λεπτο χτυπαει κεραυνος ενω ο καιρος δεν εβρεχε και ηταν ετοιμος να βγαλει ηλιο.  :( 

Εχω και πολυμπριζο ασφαλιας  <_<  


Το ρουτερ καηκε δεν λειτουργει οταν το βαζω στην μπιζα ( δεν αναβουν τα λαμπακια ) .
Υπαρχει τροπος να το φτοιαξω? Το ανοιξα αλλα δεν βρηκα τιποτα καμενο μεσα.

Ευχαριστω
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παίζει να πέρασε μέσα από το καλώδιο τηλεφώνου...

 

αν έχεις εγγύηση κάνε τον κινέζο και δώστο για αλλάγη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να μπορείς να το φτιάξεις.. το έχω πάθει 2 φορές και έχω σουτάρει 2 ρούτερ έτσι... επίσης να σου πώ οτι αν είχες συνδεδεμένες συσκευές πάνω του ενσύρματα μάλλον έχουν καεί και αυτές .. (π.χ τα ethernet της μητρικής στην καλύτερη) :-(



παίζει να πέρασε μέσα από το καλώδιο τηλεφώνου...

 

αυτό. θέλει προστασία και η τηλεφωνική γραμμή αν και δεν ξέρω πόσο θα το προστάτευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει να πέρασε μέσα από το καλώδιο τηλεφώνου...

 

αν έχεις εγγύηση κάνε τον κινέζο και δώστο για αλλάγη...

Παντως ακομα και με surge protectors σε περιπτωση κεραυνου δεν σημαινει οτι θα σωθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ακόμα κι αν είναι μια χαρά η γείωση της πρίζας?

 

στην περίπτωση του να πας δικαστικά και να απαιτήσεις την "εγγύηση" εξοπλισμού που δίνει η APC τι γίνεται? αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περίπτωση του να πας δικαστικά και να απαιτήσεις την "εγγύηση" εξοπλισμού που δίνει η APC τι γίνεται? αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας? :P

δεν ξέρω αν δίνουν εγγύηση σε αυτά που έχουμε για κεραυνούς... νομίζω κάποια που σου δίνουν εγγύηση για κεραυνούς έχουν 4πλάσια+ τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν ξέρω αν δίνουν εγγύηση σε αυτά που έχουμε για κεραυνούς... νομίζω κάποια που σου δίνουν εγγύηση για κεραυνούς έχουν 4πλάσια+ τιμή.

μπα όλα τα προϊόντα της έχουν αν θυμάμαι καλά

 

http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=P5B-GR

 

Equipment protection policy Lifetime : 50000 Euros

 

 

το πιο ακριβό http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=PF8VNT3-GR

 

Equipment protection policy Lifetime : 100000 Euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, μολις ανοιγω τον υπολογιστη για να δω κατι στο ιντερνετ τοτε αμεσως μετα απο 1 λεπτο χτυπαει κεραυνος ενω ο καιρος δεν εβρεχε και ηταν ετοιμος να βγαλει ηλιο.  :( 

 

Εχω και πολυμπριζο ασφαλιας  <_<  

 

Το ρουτερ καηκε δεν λειτουργει οταν το βαζω στην μπιζα ( δεν αναβουν τα λαμπακια ) .

Υπαρχει τροπος να το φτοιαξω? Το ανοιξα αλλα δεν βρηκα τιποτα καμενο μεσα.

 

Ευχαριστω

 

 

μπορει να μην εχει καει το ρουτερ αλλα ο μετασχηματιστης.αν εχεις πολυμετρο μετρα τον.τι router ειναι??

δεν νομίζω να μπορείς να το φτιάξεις.. το έχω πάθει 2 φορές και έχω σουτάρει 2 ρούτερ έτσι... επίσης να σου πώ οτι αν είχες συνδεδεμένες συσκευές πάνω του ενσύρματα μάλλον έχουν καεί και αυτές .. (π.χ τα ethernet της μητρικής στην καλύτερη) :-(

 

 

αυτό. θέλει προστασία και η τηλεφωνική γραμμή αν και δεν ξέρω πόσο θα το προστάτευε

 

κανονικα ναι θελει Protect και στο ρευμα και στην τηλεφωνικη γραμμη χωρις να σημαινει οτι θα την γλυτωσεις

Παντως ακομα και με surge protectors σε περιπτωση κεραυνου δεν σημαινει οτι θα σωθεις. 

 

+1

ακόμα κι αν είναι μια χαρά η γείωση της πρίζας?

 

στην περίπτωση του να πας δικαστικά και να απαιτήσεις την "εγγύηση" εξοπλισμού που δίνει η APC τι γίνεται? αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας? :P

 

ακριβως.δεν προκειται να το αποδειξεις ποτε.θα σου πουν οτι δεν παιζει η γειωση γιατι τα μισα σπιτια ειναι χαλια θα σου πουν οτι ο κεραυνος ειναι τρελο ρευμα και δεν το κραταει θα σου πουν οτι περασε απο το τηλ.κατι θα βρουν

δεν ξέρω αν δίνουν εγγύηση σε αυτά που έχουμε για κεραυνούς... νομίζω κάποια που σου δίνουν εγγύηση για κεραυνούς έχουν 4πλάσια+ τιμή.

 

τα χωριζουν σε κατηγοριες πραγματι.απλα και το πιο ακριβο που ειναι το Performance με 8 shuko και ethernet και τηλεφωνο και κεραια και αλλα τοσα μπλιμπλια εκανα κοντα στην 30 αρα.

μπα όλα τα προϊόντα της έχουν αν θυμάμαι καλά

 

http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=P5B-GR

 

Equipment protection policy Lifetime : 50000 Euros

 

 

το πιο ακριβό http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=PF8VNT3-GR

 

Equipment protection policy Lifetime : 100000 Euro

Indeed.και το μικροτερο δινει καποια εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What is not covered under the Equipment Protection Policy:

 

6. Damage caused by accidents, or disasters such as fire, flood, or wind
 
 

ελληνικάαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γραφει τιποτα για κεραυνο.απλα απορω αν κανεις το εχει κυνηγησει ποτε ειτε ελλαδα ειτε εξωτερικο και να πηρε τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με την ασφαλεια ειναι και λιγο σχετικο παντα.εχω δει πραγματα με καμενη ασφαλεια που την αλλαζες και την ξανα-εκαιγε.το βασικο ειναι να δει μηπως ειναι καμενος ο μετασχηματιστης διοτι συνηθως ο μετασχηματιστης την πληρωνει.και να μας πεις τι ρουτερ εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...