Προς το περιεχόμενο

Κεραυνος εκαψε το ρουτερ μου.


nik666666

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν γραφει τιποτα για κεραυνο.απλα απορω αν κανεις το εχει κυνηγησει ποτε ειτε ελλαδα ειτε εξωτερικο και να πηρε τα λεφτα.

 

σε ένα forum που διάβαζα του είχε πληρώσει η APC πράγματα αρκετά μεγάλης αξίας (χιλιάδων ευρώ), μετά απο έρευνα βέβαια της εταιρίας. μπορεί να μην γράφει για κεραυνό αλλα έτσι όπως το γράφει μπορεί το οτιδήποτε να θεωρηθεί accident. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκεφτηκα μηπως μπορει να βαλει καποιος καμια ασφαλια μεσα στο ρουτερ ωστε να καιγεται η ασφαλια?

θα μας πεις τι ρουτερ εχεις τελικα να δω μπας και εχω κανα μετασχηματιστη spare.επισης εχεις κανα πολυμετρο να δεις αν παιζει ο μετασχηματιστης??

 

σε ένα forum που διάβαζα του είχε πληρώσει η APC πράγματα αρκετά μεγάλης αξίας (χιλιάδων ευρώ), μετά απο έρευνα βέβαια της εταιρίας. μπορεί να μην γράφει για κεραυνό αλλα έτσι όπως το γράφει μπορεί το οτιδήποτε να θεωρηθεί accident.

ναι λογικα θα το ψαξουν.δεν προκειται να δωσουν τοσο μεγαλο ποσο χωρις λογο.καλα ναι εφοσον δεν λεει οτι σε περιπτωση κεραυνου δεν ισχυει αυτη η πληρωμη τοτε ναι και αυτο θεωρειται accident.βεβαια δεν ειναι αναγκη καποιος να πει οτι ειναι κεραυνος.αν και μαλλον η apc το καλυπτει και αυτο το κομματι μαλλον του κεραυνου οτι σε στυλ οκ και κεραυνο να φαει το πολυπριζο οτι λογικα αμα παιζει η γειωση θα πεταξει την ασφαλεια και δεν θα καψει τον εξοπλισμο.μπας θελει σιγουρα χρονο κτλ να το κυνηγησει καποιος αλλα τα λεφτα αξιζουν.οσο καιρο εχω/ειχα apc ups(διαφορα μοντελα) και πολυπριζο ασφαλειας δεν εχω καψει κατι.γενικα εχω και καλο ρευμα βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που αργησα να απαντησω. Το ρουτερ μου ειναι Thomson tg585 v7.


Παντως οταν το ανοιξα δεν βρηκα τιποτα καμενο μεσα.

Αν θελετε βγαζω και φωτογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη που αργησα να απαντησω. Το ρουτερ μου ειναι Thomson tg585 v7.

 

Παντως οταν το ανοιξα δεν βρηκα τιποτα καμενο μεσα.

 

Αν θελετε βγαζω και φωτογραφια.

 

αν εχεις τροπο να μετρησεις τον μετασχηματιστη και να δεις αν ειναι αυτος η οχι τοτε εχω spare Μετασχηματιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το παω αυριο στο σχολειο μου στους ηλεκρολογουσ γιατι ειμαι στους μηχανικους εγω. Αν ειναι θα τους το πω η μπορει να δανειστω ενα πολυμετρο και να το μετρησω μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα τροφοδοτικο ειναι,.ελπιζω να εισαι απο εδω πουθενα κοντα να σου δωσω κανα τραφοδοτικο για thomson αν χρειαστει

 

εγώ δεν ξέρω γιατι αλλα σαν παθών νομίζω οτι πρεπει να φάει σουτ το ρουτερ :P ... ενημέρωσε μας πάντως για εξελίξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενοώ οτι όταν έπαθα εγώ το ίδιο μου έκαψε τo ethernet του PC και μερικά USB. και την δεύτερη φορά έκαψε την κάρτα δικτύου του λαπτοπ + την κάρτα δικτύου της μητρικής του Desktop. και τα 2 ρουτερ ειχαν βγει off, βέβαια δεν κοίταξα αν κάηκε μόνο το τροφοδοτικό... αλλα φοβάμαι για να έφτασε μέχρι την μητρική και να έκανε τέτοια ζημιά, κάτι θα έκανε και στο ρουτερ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανοτατα ναι.αλλα καλου κακου μπορεις/μπορουσες να μετρησεις και το τροφοδοτικο.απο κεραυνο βεβαια πολλες φορες καιγονται τα παντα αλλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το κοιταξαν και ειχες δικιο. Μετρησαν αν εχει αντισταση το τροφοδοτικο και ειχε απειρη, αρα ειναι χαλασμενο. Εχω ηδη αλλο ενα ρουτερ ιδιο με καινουργιο λογισμικο και δοκιμασα να το βαλω να δουλεψει με τον δικο του τροφοδοτη και δουλευει. Απλως θα ηθελα να αγορασω για  καλου-κακο ενα ακομη τροφοδοτικο για να μην το εχω ετσι απλα το μοντεμ. 

Αν αναρωτιεσαι οτι μπορεις να μου δωσεις τροφοδοτικο, αστο...μενω μακρια... Κεφαλονια

Ευχαριστω παντως  ^_^



Αλλη μια ερωτηση. Γινεται να το επισκευασω καπως το τροφοδοτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το επισκευασεις δεν ξερω αν αξιζει.εαν χρειαστεις αργοτερα στο μελλον μου λες και βγαζουμε ακρη πως θα φτασει εκει.για την ωρα αφου εχεις και spare εισαι μια χαρα.ΣΤο ειπα συνηθως το τροφοδοτικο την τρωει παρα ο ρουτερ.και αφου ειχες τροφοδοτικο επρεπε να κανεις δοκιμη απο την αρχη πριν το πας στο σχολειο/σχολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...