Προς το περιεχόμενο

Συνθεση desktop με αντοχη στο χρόνο


jimisvog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.. Σκεφτομαι λοιπόν να αναβαθμίσω το pc γιατι αυτο της υπογραφής μου αρχιζει και παραδίδει πνευμα..

Λοιπόν

 

Ποσό που διαθέτουμε :  600 max αυστηρα δεν γινεται παραπάνω (εγω στα 500-550 υπολογιζα)

Χρήση υπολογιστή : Internet, games (οχι απαιτητικά, θελω να τα σηκωνει ανετα αλλα να μην ειναι και στα ultra high, προγραμματισμο)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Δεν εχω κατι απαιτητικο στο νου μου

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Υπάρχει οθόνη LG FLATRON IPS234

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι απο περιφερειακα ειμαστε καλυμμενοι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Κερκυρα βρισκομαι και στην παραπάνω τιμη να συμπεριλαμβάνονται και τα μεταφορικα..

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Καλύτερα απο 1 μαγαζι για να γινει πληρωμή μεσω δόσεων.. (σκεφτομαι visionstudio, digitalmaster (με free μεταφορικα) και ακόμα πιο καλα αν ηταν απο e-shop καθως εχω το μαγαζι εδω διπλα και θα γλιτωσω μεταφορικά)

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Απο εμένα θα στηθει..

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: Λειτουργικό σύστημα υπάρχει.

 

Απο τον υπάρχον υπολογιστη θα κρατηθέι και ο ενας σκληρος δίσκος 1ΤΒ..

Θα ήθελα ενα μηχάνημα που να αντέχει σε βάθος χρόνου.. Δηλαδή να μην χρειάζεται μεγάλη αναβάθμιση.. Αν χρειαστει να αναβαθμισω σε 2-3 χρονια την GPU μονο..γι αυτο προτείνω να δωθει έμφαση σε CPU, Mobo και ας μην ειναι η GPU η πιο δυνατή.. Ελπιζω να σας κάλυψα και περιμένω τα φώτα σας.. Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από visionstudio:

 

post-245726-0-79021000-1358533791_thumb.png

 

Εύκολη αναβαθμισιμότητα, αντοχή στο χρόνο και οι καλύτερες επιδόσεις στο budget σου.

 

Αν θες παραπάνω επιδόσεις για παιχνίδια με μόλις 22€ παραπάνω, τότε παίρνεις αντί της 7770 την παρακάτω απ' το digitalmaster με δωρεάν μεταφορικά: 

 

AMD Radeon HD 6870 OEM - 1 GΒ GDDR5 - PCI-Express 2.1

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?SearchFor=6870

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπως ετσι και εγω την σκεφτόμουν.. Και για την καρτα σε ενα αλλο θεμα δικό μου κατι τετοιο προτείνανε.. Απλα νομιζω δεν ειναι απαραιτητη τοσο η ψυκτρα του επεξεργαστη.. Και 2ον δεν μπορω με μικρο κοστος να παω σε 8πυρηνο?

 

EDIT: Παρόλο που ξεφεύγει βρίσκω πιο συμφερουσα την προταση του adtakis απο το digital master.. και χωρις μεταφορικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε μια προταση απο το digital-master. Ο επεξεργαστης δεν ειναι κορυφαιος, αλλα αποτελει την καλυτερη επιλογη με το διαθεσιμο budget, και ειναι ευκολα αναβαθμισιμος μελλοντικα. Οχι οτι χρειαζεται για τις αναγκες σου.

 

EDIT: Adtakh μολις ειδα την συνθεση σου, το τροφοδοτικο που βαζεις με το ζορι θα κραταει την 6870, αν την κραταει. Επίσης δεν βλεπω το λογο να δωσει 170 ευρω για επεξεργαστη και 133 για καρτα. Με τον 965 +7850 θα εχει καλυτερες επιδόσεις στα παιχνιδια, ενω συγχρόνως δεν θα υπολείπεται σε εμπειρια χρησης στον προγγραματισμο ή στο surfing.

 

Συμφωνω παντως πως ο Kingston ssd αποτελει πολυ καλη ευκαιρια και αξιζει να παραγγελθεί απο vs.

post-247983-0-61883800-1358534292_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XMorsX σε ευχαριστω για την προτασή σου απλα μου φαινεται υπερβολή να βάλω 7850 και να βγάλω κατι απο επεξεργαστη.. Δεν θα μου χρειαστει μια τοσο καλη καρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Adtakh μολις ειδα την συνθεση σου, το τροφοδοτικο που βαζεις με το ζορι θα κραταει την 6870, αν την κραταει. Επίσης δεν βλεπς το λογο να δωσει 170 ευρω για επεξεργαστη και 133 για καρτα. Με τον 965 +7850 θα εχει καλυτερες επιδόσεις στα παιχνιδια, ενω συγχρόνος δεν θα υπολείπεται σε εμπειρια χρησης στον προγγραματισμο ή στο surfing.

 

 

Μια χαρά κρατάει το τροφοδοτικό 36Α στην 12άρα έχει δηλαδή 435Watt !!!

 

GX_lite_500W_web.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε 8απυρηνος θα σου χρειαστει. Την δυνατοτερη καρτα θα την εκμεταλλευτεις περισσοτερο απο οτι τον δυνατοτερο επεξεργαστη. Με βαση αυτο το σκεπτικο εβαλα την 7850. Μη νομιζεις οτι αποτελει καμια high-end καρτα κιολας.



Μια χαρά κρατάει το τροφοδοτικό 36Α στην 12άρα έχει δηλαδή 435Watt !!!

 

GX_lite_500W_web.jpg

 

 

Σε καμια περιπτωση δεν πασχει απο Amber ή efficiency, απο φτωχη ποιοτητα πασχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πως, ούτε ο 8320 χρειάζεται ούτε η 7850 και σε τέτοιο budget. 

 

Βάλτε πάλι τα μαχαίρια μέσα, διότι το Berlin απλά υπερέχει και των 2 τροφοδοτικών που προτείνατε (απ' το Lepa λόγω τιμής)! :P

 

Επίσης, το κουτί της Cooler Master το θεωρώ ανώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το παρακάτω τροφοδοτικό αν σε παίρνει οικονομικά !

 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=a264d63c-f3f5-4c0c-9799-56ccb05c98cb



Προσωπικά πιστεύω πως, ούτε ο 8320 χρειάζεται ούτε η 7850 και σε τέτοιο budget. 

 

Βάλτε πάλι τα μαχαίρια μέσα, διότι το Berlin απλά υπερέχει και των 2 τροφοδοτικών που προτείνατε (απ' το Lepa λόγω τιμής)! :P

 

Επίσης, το κουτί της Cooler Master το θεωρώ ανώτερο.

 

 

Από το Αμβούργο είναι αυτό που έβαλες .......  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...