Προς το περιεχόμενο

Τι μνημες να παρω ?


hammerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεχρι και αυτο το μυνημα τα ειχα ολα stock και αυτο...

τωρα εβαλα τα timings 9,9,9,24 1Τ

 

τελικα κανει restart και shutdown απλα παιρνει πολυ περισσοτερη ωρα για να το κανει...κανα 2λεπτο...

ειναι φυσιολογικο ?



οκ εγινε παω να δω και επιστρεφω...αρα να αποκλεισω οτι ειναι θεμα η διαφορα version

των 2 σετ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To EDIT δες.

 

Κανονικά ΔΕΝ έπρεπε να στο κάνει με το 1 σετ. Είναι ίδια με το προηγούμενο. Παίζει να είναι DOA (Dead on Arrival).

 

Είσαι με latest bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον αφησα τις μνημες στα 1600 τον επεξ. στα 1066 και οταν εβαλα το ρευμα των μνημων 1,70 και

το nb core voltage 1,34 (ξεκινουσε απο 1,30) δεν μπορεσε να boot !

 

να βαλω και τις μνημες στα 1066 ???

 

ναι ειμαι με latest bios..

 

ειμαι με τα 2 σετ πανω ..δεν με ενδιαφερει να παιζουν μονες τους..



Α εβγαλα και το legacy usb και εκανα το CR 2T..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για τις μνήμες λέμε για 1066.

 

Φίλε μου πρώτα πρέπει να δούμε τι γίνεται με το νέο και μετά θα δούμε και με τα τέσσερα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να βάλεις μόνο το ένα stick. Αν σου κάνει πρόβλημα με το ένα. Βάζεις το άλλο. Αν δεν σου κάνει πάλι βάζεις το άλλο να δεις αν σου κάνει.

 

Αν σου κάνει και με τα δύο (ξεχωριστά με το καθένα) τότε έχεις πρόβλημα ασυμβατότητας (αν και το θεωρώ απίθανο αφού είναι ίδιες με τις προηγούμενες) αφού το να έχεις πέσει σε δύο χαλασμένα sticks είναι πολύ απίθανο.

 

Όπως καταλαβαίνεις σκοπός μας είναι να εντοπίσουμε το πρόβλημα ή την ασυμβατότητα σε πρώτη φάση

 

(σαν να έγραψα Κινέζικα σε αυτό το post, ελπίζω να με κατάλαβες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ενα stick ??? δεν νομιζω οτι εχει νοημα αυτο..

 

παραδοξως ειμαι κανα 10λεπτο μεσα και με τα 2 σετ, ετρεξα ολα τα benchmarks

του AIDA και για 1 λεπτακι το stability test, ανοιξα καμια 12αρια εφαρμογες ταυτοχρονα και δεν εχει κανει το παραμικρο..!

 

τι γινεται δεν μπορω να καταλαβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφορα..ιντερνετ ανοιγα excel τωρα επαιξα και λιγο nfsmw για κανα 2 λεπτο..δεν κανει το παραμικρο...

δεν ποσταρε με το που ανεβασα τις μνημες 1,7 απο 1,66 και το nb core voltage apo auto sto 1,34 με βηματα 1,30-1,32-1,34..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εγώ δεν τα λέω σωστά...

 

Όταν λέω τι έκανες, εννοώ με ποια settings μπούταρε τελικά. Με άλλα λόγια τι settings έχεις τώρα: Speed (?), VRAM (φαντάζομαι αυτό το πήγες 1.7), NB Voltage (και αυτό 1.34). Σωστά?

 

Τρέξε οπωσδήποτε memtest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κατσε γιατι καπου εχασα την μπαλα..

 

να το παρουμε λιγο αναποδα..

 

επειδη τωρα με 9 9 9 24 1Τ 1066 FSB και 1600 οι μνημες σε unlinked mode και το mem voltage παντα στο 1,66v

παιζει βλεπω κανονικοτατα, θα τρεξω απο boot cd το memtest και απο κει και περα αν ολα οκ

παει να πει οτι με τα 4 banks θελει αλλη προσεγγιση οσον αφορα το oc..σωστα μεχρι εδω ?

αφου θα ειναι το μονο που δεν θα εχω πειραξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι άλλαξες και μπούταρε? Γιατί είπες με αυτά τα settings δεν... Και τελικά 1Τ ή 2Τ? To ΝΒ VCore που το έχεις?

 

Αν περάσει το Memtest για +4 cycles (συμβουλεύω 7), τότε αρχίζεις το OC αν το θεωρείς απαραίτητο.

 

EDIT

Κάτσε για να καταλάβω... Τόση ώρα δοκίμαζες τις μνήμες και σου βγάζαν BSOD, ενώ ήσουν OCed?...

 

Υ.Γ.

Απάντα σε όλα σε παρακαλώ και όχι επιλεκτικά για να βγάλουμε άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτι με το που τις εβαλα επανω, με overclocking, με το που εμπαινε στα windows 7 κρασαρε ο

explorer και μου εβγαλε μπλε οθονη στο excel...

 

απο κει και περα εβγαλα εντελως το oc και το μονο προβλημα που εχει μεινει πλεον ειναι το αργο restart shutdown..

 

1T το αφηνω και δεν αγγιζω καθολου πλεον το nb core voltage γτ με το που το πειραξα μαζι με της μνημης στο 1,7

και με κλειστο το legacy usb αλλα το fsb στα 1066 και τις μνημες στα 1600 δεν μπορεσε να μπει στα windows καν !

 

ναι bsod μου εβγαλαν μονο οταν ημουν σε overclocked mode..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις OC πρέπει να σηκώσεις ρεύματα με 4 sticks. Αυτήν την στιγμή δλδ είσαι με 1.66 VRAM και AUTO στο NBCore? Επίσης θα έβαζα 2Τ στις μνήμες

 

Βάλε ένα screenshot πάλι από CPUz αν μπορείς και τρέξε memtest να δούμε τι θα μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...