Προς το περιεχόμενο

Τι μνημες να παρω ?


hammerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον σου παραθετω τα εξης που εχω κανει εως τωρα..

 

1) μονο με το νεο σετ, timings 9,9,9,24-2T, @1066 cpu+ram, mem volt 1,7 και nb core volt 1,34,

    τρεχω memtest+ 4.20 1 pass no errors 32 λεπτα εκανε..

 

2) σημερα το πρωι το βαζω ξανα memtest και τα 2 σετακια, με τα ιδια timings αλλα 1Τ τον cpu@3300OC ram@1600

    σε 1μιση ωρα εκανε 1 pass no errors

 

τι κανουμε απο δω και περα..? μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο απο κρασαρισμα και bsod

μονο στο πρωτο boot εκανε τα δικα του, μετα εστρωσε ? τι να πω...τρελλα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε συνεχεια του 2 απο το προηγουμενο ποστ,

 

το εβαλα ξανα να τρεχει για 2h40m δεν εβγαλε λαθος

αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια μεγαλη απο memtest,

παρατηρησα οτι με το που παει 100% του 2ου pass,

κολλαει εκει η ενδειξη "Pass" και τρεχει μετα για 3,4 φορες το modulo 20 τεστ..ισως και παραπανω..

 

ειναι νορμαλ αυτο ?? βαρεθηκα και το κλεισα..

 

στο memtest βεβαια δουλευα κανονικα μεσα στο configuration δεν ειχε παγωσει η οθονη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε Latest έκδοση από εδώ: http://www.memtest.org/ και κάψτο σε CD.

 

Το κάθε Pass είναι ίδιο με το προηγούμενο, δεν πρέπει να κολλάει κάπου. Αν σου κολλάει κάτι γίνεται με τα συγκεκριμένα banks που ελέγχει. Πρέπει να περάσεις τουλάχιστον 4 passes, και ιδεατά 7 για να πεις ότι είσαι 99% σίγουρος. 100 δεν θα είσαι ποτέ. Με το 1 pass είσαι κάπου στα 50

 

Συνήθως το βάζουμε να τρέχει προτού πάμε για ύπνο και το αφήνουμε over-night. To πρωί ψάχνεις για κοκκινάδια...

 

Και γιατί σου φαίνεται περίεργο που έστρωσαν τα πράγματα με το που πείραξες τα ρεύματα. Το 90% των δυσλειτουργιών στο PC μας ξεκινάνε από το κακό ρεύμα. Βλέπεις ότι υπάρχει ιδιότροπο HW, και παίζουν και πολλές ασυμβατότητες. Γιαυτό λέμε ξεκινάμε πάντα από καλό PSU και ΜΒ. Όλα τα άλλα είναι ψιλό-standard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το memtest εβαλα..

 

μπορει δηλαδη να κολλαει η προοδος του pass και οχι το memtest το ιδιο και παλι κατι να πηγαινει στραβα ??

 

οκ θα το κανω και ενα Over-night σημερα το βραδυ..

 

να δοκιμασω πρωτα με το νεο σετ ενα over-night σωστα ? και ολα ta clocks στα 1066 με 9 9 9 24 2Τ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον η διαδικασια των 4 pass με το memtest ολοκληρωθηκε μια χαρα χωρις errors..

 

4gb4pass.jpg

σημερα το βραδυ θα το βαλω και με τα 2 σετ επανω και ξαναποσταρω results..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα, για "σπάσε" το dual channel. Δηλαδή βάλε καινούργια με παλιά. Εμένα έτσι μου δούλεψε κάπως έτσι μπακάλικα.

 

Με βάση τα σλοτ που είδα βάλε π.χ. καινούργια,παλία,παλιά,καινούργια.

 

Οι μνήμες δεν έχουν πρόβλημα απλά ο ενσωματωμένος controler ίσως έχει λίγο διαφορετικό firmwire. To ίδιο έχω πάθει και εγώ με τις OCZ που έχω.  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι παιδια ολα οκ λυθηκε το προβλημα...τωρα θα δω μπας και καταφερω να ανεβασω και οσο γινεται τον QX6800 κριμα ειναι

να καθεται στα stock δεν ειναι ? ;) να δω μονο γιατι πρεπει να εχω ανοιξει ξανα θεμα για αυτον να το συνεχισω απο εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ έχω τις μνήμες και την μητρική που φαίνονται στην υπογραφή μου, μήπως μπορείς να μου πείς τι πείραξες στην παρακάτω εικόνα για τις μοντάρω και εγώ μπας και δουλέψουν;

 

http://imageshack.us/photo/my-images/822/wp000113z.jpg/

 

wp000113z.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας πες μας τι προβλημα εχεις ακριβως..εγω ουσιαστικα τα ρευματα ανεβασα παραπανω απο το ενα σετ

και λιγο το nb core voltage..

 

η φωτογραφια που ποσταρεις δεν εχει ρυθμιση voltage απο οτι μπορω να δω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας πες μας τι προβλημα εχεις ακριβως..εγω ουσιαστικα τα ρευματα ανεβασα παραπανω απο το ενα σετ

και λιγο το nb core voltage..

 

η φωτογραφια που ποσταρεις δεν εχει ρυθμιση voltage απο οτι μπορω να δω..

 

Λοιπόν η τάση είναι στα 1.8v και  μόλις τις βάλω σε dual channel δηλαδή το κάθε σετάκι με το αντίστοιχο του τότε πετάει συνέχεια σφάλματα (Ubuntu) την πήγα σε 1.9 και 2 αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Τα διαφορετικά στοιχεία φαίνονται στην παραπάνω εικόνα. Το ακριβές μοντέλο είναι OCZ2G8002GK και τα 2 κιτάκια είναι αγορασμένα διαφορετίκες χρονικε περιόδους.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι μεταξύ τους τα κιτάκια έχουν διαφορετικό Trfc (δεν ξέρω καν τι έιναι αυτό!)

 

Τώρα έβαλα memtest και τις τσεκάρω 2 Pass είναι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...