Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε η τιμή των εκδόσεων του Office 2013


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πηρα απο ενα γειτονικο μαγαζακι στην γειτονια μου τα Home-Student 2007 μτχ με το κουτι , το βιβλιαρακι και το serial τους κανονικοτατα στα 10 ευρω.

 

 

Και γνησια και φτηνα. Μια χαρα ειναι τα 2007 , κανενα θεμα δεν εχω φυσικα.

Αυτες οι τιμες ειναι για γελια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Office γιατί είναι μονόδρομος, το έχω συνδυάσει άψογα με το Mathtype που είναι και ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ το word προς το παρόν... 

To libre office ειναι μια καλή λύση για όποιους δεν θέλουν να ξοδέψουν φράγκο και να επιτελούν τις βασικές λειτουργίες word/power point/ excel χωρίς κόστος....

 

Τώρα τα σχεδόν 500 είναι λίγο τσουχτερά, εως πολύ, δεν έιναι και επιστημονικό προγραμμα όπως το matlab ή to mathematica για να κανει και τόσο... 

 

Μια καλή πολιτική θα ήταν, μιας και οι νεες εκδόσεις κυκλοφορούν ήδη, οι παλαιότερες να πεφτουν κατα πολυ σε τιμή, δηλαδή το Office 2003 nνα επεφτε στα 20 -15 ευρω και μην μου πειτε ότι έιναι και τοσα πολλα...Ξοδεύουμε περισσότερα για τσιγάρα και καφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To libre office ειναι μια καλή λύση για όποιους δεν θέλουν να ξοδέψουν φράγκο και να επιτελούν τις βασικές λειτουργίες word/power point/ excel χωρίς κόστος....

Επαναλαμβάνω, όταν υπάρχει το Office μέσω Skydrive εντελώς τσάμπα, με 100% συμβατότητα και τα αρχεία διαθέσιμα από οπουδήποτε, είναι αστείο να συζητάμε για άλλες λύσεις για απλές χρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει στο office να μην υπαρχουν αξιολογες προτασεις απο τον ανταγωνισμο, αλλα με αυτες τις τιμες η ms ανταγωνιζεται τον ιδιο της τον εαυτο. Καποιος που εχει τα 2007 ή και τα 2003 δεν νομιζω οτι χρειαζεται να προβει σε αυτη την αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω, όταν υπάρχει το Office μέσω Skydrive εντελώς τσάμπα, με 100% συμβατότητα και τα αρχεία διαθέσιμα από οπουδήποτε, είναι αστείο να συζητάμε για άλλες λύσεις για απλές χρήσεις.

Είναι αστείο να υπάρχουν επιλογές; Πόσο μάλλον δωρεάν και Open Source;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δουλευω με την 2013 Home Premium Preview μπορω να πω οτι το UI ειναι  εντυπωσιακο. οχι τοσο σε οτι αφορα αυτο που βλεπεις αλλα στο feedback και το smoothness του interface.

 

Οσον αφορα τον ανταγωνισμο σαφως υπαρχουν δωρεαν επιλογες που μπορει να καλυπτουν σχεδον πληρως αρκετα μεγαλο ποσοστο χρηστων. Αν μιλαμε ομως για το καλυτερο Office Suite δεν τιθεται θεμα συγκρισης.

 

Αν ισχυσει και το 99$ (75€)/year 5 cal (αδειες) τοτε για καποιον που εχει ενα Tablet & Laptop & 1 Desktop***  δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. (Θα κανει οσο περιπου ενα Antivirus)

 

*** Δεν ειναι αναγκη να ειναι το ιδιο ατομο π.χ. μια οικογενια με  2 παιδια (και οχι απαραιτητα στην Ελλαδα)

 

υ.γ. Οι παραπανω εκδοσεις ειναι οντως ακριβες. εκτος αν υπαρχει πλανο για φθηνες αναβαθμισεις στο μελλον. (αν και δεν το πιστευω :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι χαζό κάποιος να πληρώνει για κάτι που δεν χρειάζεται. Μπορεί η έκδοση των οφις που δίνει το skydrive να είναι πολύ βασική αλλά πιθανόν να καλύπτει αρκετούς.

 

Εμένα προσωπικά με ενοχλέι να χρησιμοποιώ 100% web based εφαρμογές.

 

Πάντως λάτρεψα τα google docs. Δυστυχώς η συμβατότητα είναι κακή. Παρόλο που φτιάχνεις πχ ένα word στο google docs και το κατεβάζεις σε docx έχουμε πάθει και πάθει όποτε το κάναμε σε εργασίες και τρέχαμε να διορθώνουμε τα αδιόρθωτα μετά...

 

Πάντως μου άρεσε πραγματικά η πληρότητα των google docs και ειδικά η δημιουργία ερωτηματολογίων-φορμών που βγάζουν το αποτέλεσμα κατευθείαν σε εξελ, πολύ βολικό και δωρεάν. Και οι δυνατότητες του εξέλ τους στοιχειώδεις αλλά αρκετες.

 

Πάντως η τόση ποικιλία κουράζει διχάζει. 

Πραγματικά οι περισσότεροι κάνουν μια χαρά την δουλειά τους και με τα office 2003.

 

Εγώ προσωπικά τα ίδια features που χρησιμοποιώ στο 2010 τα έβρισκά άνετα και στο 2003. Όλα τα άλλα γαρνιτούρες για εφέ και ουσία 0.

 

Επίσης εντάξει η pro έκδοση κοστίζει. Αλλά γιατί να την πάρεις αν πραγματικά δεν χρησιμοποιείς ποτέ την access; Η το publisher; Μια home and student στα 99€ με την λογική ότι θα την έχεις για τα επόμενα 5 χρόνια (σάμπως τα 2003 τόσο δεν τα είχαμε) στα 99€ εντάξει ίσως και να αξίζει...

 

Τα libre είναι απλά απαίσια. Χίλιες φορές google docs ειλικρινά. Έχω κάνει και σεμινάρια πάνω στα openoffice-libre office και δε μου άρεσαν καθόλου έχοντας μάλλον καλομάθει στα office. Πάντως θεωρώ τα google docs πολύ πιο όμορφα και την αυτόματη αποθήκευση που κάνουν ανά λίγα δεύτερα απλά υπέροχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θεωρώ τα google docs πολύ πιο όμορφα και την αυτόματη αποθήκευση που κάνουν ανά λίγα δεύτερα απλά υπέροχη...

 

Αυτή είναι και η λογική του office 365 πλέον, το οποίο παρέχει και πλήρη office suite και πλήρη εκμετάλευση των δυνατοτήτων του cloud ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα.. εγώ βλέπω ένα μονοπώλιο στο office που αφήνει χώρο και σε άλλους να έρθουν. Καλά κάνει και το τιμολογεί τοσο το office η MS αφού μια μεγάλη εταιρία όπως η Google δεν έχει βγάλει σοβαρό ανταγωνιστή (όπως έκανε με το chrome κόντρα στον ΙΕ). 

 

Υπάρχουν μερικά "κινέζικα" office και μάλιστα ακού δουλεύουν καλά αλλά δεν κουβαλάνε από πίσω κάποιο σοβαρό όνομα. Ας τα αγοράσει η google και ας τα προωθήσει για δικά της. Να τα κάνει να λειτουργούν και με το δικό της "σύννεφο" και να δείς μετά πόσο θα πουλάει η MS το office.

 

Δυστυχώς το libre μέχρι τώρα δεν τα έχει καταφέρει γιατί στηρίζεται σε παλιό (σάπιο ενδεχομένως) κώδικα και μάπα τεχνολογία. Αν πλακώσουν τα ιδρύματα και με δωρεές χρηματοδοτήσουν μία μεγάλη ανακατασκευή (εκ βάθρων ξαναγράψουν του κώδικα)  του libre office ίσως βγεί και αξιόλογος ανταγωνιστής από το ανοικτό λογισμικό.

 

Ελπίζω ακόμα, αλλα δεν σας κρύβω ότι μαλλον την google θεωρώ πιο πιθανή να επιτεθεί αν ποτέ νοιώσει έτοιμη. Εχει κερδίσει πολλές μάχες απέναντι στην MS (android vs wp, google s.e. vs bing s.e, google maps vs bing maps, chrome vs IE την κοντράρει στα ίσια, gmail vs hotmail στα ίσια, κ.α.) αλλα έχει χάσει και πολλές (πχ Google + vs Facebook, chrome OS vs Windows). Στο office δεν έχει χτυπηθεί ακόμα ίσως γιατί δεν την παίρνει προς το παρόν. Κάτι μπορεί να γίνει και εκεί στο μέλλον..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περι ui, συμβατοτητας και λοιπα, ειναι αηδιες και κουραφεξαλα. Η συμβατοτητα εχει βελτιωθει σε εκπληκτικο βαθμο (προσωπικα δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα σαν μεσος χρηστης), ουτε java χρειαζεται πλεον.

Αλλα βεβαια, 90 στους 100 εδω μεσα παιζει να μην το εχουν χρησιμοποιησει καν και τα ξερουν ολα!

 

Μια χαρα ειναι για το μεσο χρηστη, ο μεσος χρηστης ποτε δε χρειαζεται κατι παραπανω απο εναν απλο επεξεργαστη κειμενου, λογιστικων φυλλων και παρουσιασεων. Αλλα για καποιους, αυτος δεν ειναι ο απλος χρηστης, αλλα ο "τζαμπατζης" μη χ@@σω!

 

Τέλος να πώ ότι μπορεί να το έχει ακριβά το office η MS αλλά μέχρι τώρα δεν έχει αποφασίσει να το κλειδώσει σοβαρά, επιλέγοντας έτσι να "κρατήσει" και το μερίδιο των τσαμπατζίδων.. που στην τελική είναι και οι μελλοντικοί αγοραστές του. (είναι 99% βέβαιο ότι όποιο έχει αγοράσει office, το πρώτο office που δουλεψε ήταν πειρατικό)

 

Πως να το κλειδωσει; Θα παρει ενα λουκετο ασφαλειας made in Italy; Σοβαρεψου, μιλαμε για αρχεια κειμενου. Και καινουργιο format να φτιαξει, παλι μπορει ευκολα να διαβαστει, αλλα αν το κανει, θα χασει σε συμβατοτητα. Οποτε οχι φιλε μου, δεν τη συμφερει να το κλειδωσει, ειναι μια ανοητη σκεψη.

 

Επισης, το ενδεχομενο να θελει καποιος το ανοιχτο προτυπο odf για να παιζουν τα εγγραφα του πραγματικα παντου, διχως θεματα συμβατοτητας, δεν παιζει καν στο μυαλο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να το κλειδωσει; Θα παρει ενα λουκετο ασφαλειας made in Italy; Σοβαρεψου, μιλαμε για αρχεια κειμενου. Και καινουργιο format να φτιαξει, παλι μπορει ευκολα να διαβαστει, αλλα αν το κανει, θα χασει σε συμβατοτητα. Οποτε οχι φιλε μου, δεν τη συμφερει να το κλειδωσει, ειναι μια ανοητη σκεψη.

 

Επισης, το ενδεχομενο να θελει καποιος το ανοιχτο προτυπο odf για να παιζουν τα εγγραφα του πραγματικα παντου, διχως θεματα συμβατοτητας, δεν παιζει καν στο μυαλο σου;

Συμφωνείς μαζί μου δηλαδή..

 

Εκτός δεν κατάλαβες τι γράφω, αναφέρομαι όχι στο file format (doc, docx) αλλά στο πρόγραμμα (σουίτα office). Τα file-formats δεν γίνονται copyrighted (πως νομίζεις το libre ανοίγει όλα τα format). Είναι λίγο πιο περίπλοκο ας μην το αναλύσουμε εδώ (you can still google it).

 

Η MS κατά καιρούς "κάνει" ότι κλειδώνει τα προϊόντα της για να ταλαιπωρήσει ή/και να φοβίσει μερικούς. Προφανώς και μπορούσε να τα κλειδώσει στα αλήθεια όπως κάνουν επιτυχώς πολλά "ειδικά" λογισμικά που δεν πάσχουν από ανταγωνισμό το κάνουν με σκοπό να σε αναγκάσουν να τα αγοράσεις. Αν θέλεις να σου πω πως γίνεται και χωρίς hasp (tip: search for encrypted DLLs και PK cryptography). 

 

 

Τα περι ui, συμβατοτητας και λοιπα, ειναι αηδιες και κουραφεξαλα. Η συμβατοτητα εχει βελτιωθει σε εκπληκτικο βαθμο (προσωπικα δεν αντιμετωπισα ποτε κανενα προβλημα σαν μεσος χρηστης), ουτε java χρειαζεται πλεον.

Αλλα βεβαια, 90 στους 100 εδω μεσα παιζει να μην το εχουν χρησιμοποιησει καν και τα ξερουν ολα!

Μάλλον εσύ δεν έχεις δουλέψει δημιουργία αρχείου σε MS office και μετά εισαγωγή σε Libre. :-) Ξεκίνα με το PP για αρχή. Η πρώτη σοβαρή δοκιμή (με ένα tamplate πιο περίεργο και δυο/τρία εφέ μετάβασης) θα σε πείσει. Να μή σου πω για σοβαρό xls (με κανα δυο σοβαρούς τύπους και κανα μακρο) γιατί εκεί παίζονται και λεφτά από ένα λάθος σε μια εταιρία.  Και το ανάποδο ισχύει (odf ανοίγουν αλλά αντί άλλον σε MS office που και καλά τα ανοίγει).

 

Τώρα για τη java υπάρχουν κομμάτια του κώδικά που το χρειάζονται και σε ζαλίζει στις προειδοποιήσεις όταν τρέχεις libre/open χωρίς java (έτσι το τρέχω και το βλέπω συνεχώς). Τελικά ανοίγει χωρίς να ξέρω σίγουρα τι είναι αυτό που δεν λειτουργεί (έχω πέσει σε σε κάποιες λειτουργίες κατά καιρούς). Το λέει και το ίδιο το site

 

 

For certain features of the software - but not most - Java is required. Java is notably required for Base.

Εσύ που λες ότι εμείς δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ libre τι έκδοση χρησιμοποιείς και τα ισχύουν όλα αυτά που λες? 

 

φιλικά.. 

 

Υ.Γ. Δεν θίξαμε το libre, δεν το είπαμε άχρηστο. Είπαμε το MSO είναι "καλύτερο". Μην παρεξηγήστε κάποιοι  :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το base δεν ειναι προγραμμα για τον μεσο χρηστη. Εμενα ποτε δεν μου εβγαλε προειδοποιησεις για τη java το υπολοιπο λογισμικο. Τελοσπαντων, εστω κι οτι χρειαζεται, δεν βλεπω καποιο προβλημα πρακτικο.

 

Για τις παρουσιασεις επιφυλλασομαι, δεν τις χρησιμοποιω συχνα, μονο ενα μικρο θεματακι ειχα αντιμετωπισει μια φορα στις τοσες.

Οσον αφορα το excel, ειναι και το προγραμμα που χρησιμοποιω πιο συχνα, ειδικα με αρχεια xls. Ποτε δεν μου εβγαλε προβλημα με τυπους. 100% συμβατοτητα για μενα, γιατι ντε και καλα σαν μεσος χρηστης να ζητησω κατι παραπανω;

 

Δεν ειναι το θεμα μου οτι εθιξες το libre. Αλλα απο την αλλη, η πλειοψηφια των χρηστων χρειαζεται π.χ. εναν καφε και μονο για να ξυπνησει. Μερικοι ειναι σα να λετε οτι ο Freddo με καραμελα, κρεμα, σαντυγη και φρου φρου αρωματα ειναι καλυτερος... Σαφως, δεν ειπα το αντιθετο! Και καλυτερος κι ακριβοτερος. Αλλα και αχρηστος επι της ουσιας για τους περισσοτερους (για τους πολυ απλους χρηστες δηλαδη).

Και το λεω αυτο για το θεμα της συμβατοτητας το οποιο πραγματικα για μενα κι αρκετα ατομα που ξερω, δεν ειναι καν προβλημα κι ουτε θα ηταν αν το odf ηταν mainstream.

 

Τελος, οσον αφορα το odf, ναι συμφωνω κι ειναι θλιβερο να μη μπορει να το υποστηριξει σαν φορματ οπως πρεπει. Αλλα μιλαμε για την εταιρια των Windows Me και Vista :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις στο δευτερο post. Με το XLS ίσως εγώ να το αδικώ το libre από ένα XLS που είχα ανοίξει μια φορά με μακρο που υπήρχαν θέματα και πιστευω υπάρχουν και αλλού. Γνωρίζω ότι δεν έχουν επίσης υποστήριξη ιδίων συναρτήσεων. 

Στο pp όμως που έχω δουλέψει υπάρχουν αρκετά θέματα συμβατότητας. 

 

 

Τελος, οσον αφορα το odf, ναι συμφωνω κι ειναι θλιβερο να μη μπορει να το υποστηριξει σαν φορματ οπως πρεπει. Αλλα μιλαμε για την εταιρια των Windows Me και Vista

είναι θλιβερό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...