Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αξιολόγηση!


gtferrari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Αγόρασα πρόσφατα ένα iphone από ένας εδώ μέσα το οποίο έλεγε σε άριστη κατάσταση αλλά ήταν σε άσχημη κατάσταση και εκτός από αυτό ανακάλυψα ότι ήταν και κλεμμένο! Του ζήτησα να το γυρίσω πίσω και μου είπε ότι και βέβαια ΔΕΝ το παίρνει πίσω! Όπως καταλαβαίνετε του έκανα αρνητική αξιολόγηση για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι μην την πατήσουν όπως και εγώ! Πως μπορεί ένας τέτοιος πωλητής να κάνει τώρα σε εμένα αρνητική αξιολόγηση και γιατί το δέχονται οι Admin? Του έκανα αναφορά για την αξιολόγηση που μου άφησε αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε με αυτό το πράγμα! Δηλαδή και εξαπατήθηκα από τον χρήστη αλλά και είχε το δικαίωμα να μου αφήσει αρνητική αξιολόγηση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σίγουρος ότι είναι κλεμμένο όπως λες να πας να το καταγγείλεις εκεί που πρέπει.. Το να το γράφεις σε ένα φόρουμ και η ενόχληση σου να είναι η αρνητική αξιολόγηση ακούγεται κάπως.Με το ξεκαθάρισμα της υπόθεσης μετά φαντάζομαι με τα στοιχεία - επιχειρήματα που θα καταθέσεις στους Admin θα αφαιρεθεί και η αξιολόγηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!

 

1) λες: "έλεγε σε άριστη κατάσταση αλλά ήταν σε άσχημη κατάσταση" μα συγνωμη πως την πατατε ετσι? δε πηγες σε ενδεχομενη συναντηση με το πωλητη να το δεις απο κοντα αν λειτουργει αν ειναι ενταξει και εμφανισιακα κτλπ?

 

προφανως θα το παραγγειλες , αλλιως δεν εξηγειται! γιατι δε μπορω να διανοηθω οτι δε το ειδες εμφανισιακα και να το δοκιμασες σε λειτουργια να δεις και πως ειναι κτλπ

 

2) λες: "και εκτός από αυτό ανακάλυψα ότι ήταν και κλεμμένο!" να συμπερανω οτι δε τον συναντησες ,οτι δεν σου εδειξε αποδειξη αγορας? πως αγοραζετε τοσο ακριβα κινητα (λογικα ακριβο θα ηταν αφου ηταν iphone) χωρις να ζητατε αποδειξη αγορας -εγγυηση

ΕΓΩ ΔΕ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΙΝΗΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΛΑ  - πηρες? σου εδωσε?

 

3) λες: "του έκανα αρνητική αξιολόγηση για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι μην την πατήσουν όπως και εγώ!"

ε δε μας δειχνεις φωτο απο  την αγγελια του ή το ονομα του να ξερουμε να μην αγορασουμε κατι απο τον πωλητη αυτον?

 

4) λες:" Του έκανα αναφορά για την αξιολόγηση που μου άφησε αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε με αυτό το πράγμα"

ποιο πολυ δειχνεις οτι σε πειραζει αυτο, παρα οτι σου εδωσε οπως λες κλεμενο..αυτο δειχνεις με το post σου...

 

με λίγα λόγια φταίς και εσύ λιγουλάκι σε όλο το θεμα.

 

δε παιρνω το μερος κανενος και φυσικα εφοσον ειναι κλεμενο οπως λες και εισαι σιγουρος γι αυτο,τοτε,ειναι μονοδρομος το συμβαν να το πας νομικα και να διεκδικησεις να παρεις τα χρηματα σου πισω αλλα και να τιμωρηθει ο πωλητης εφοσον ειναι κλεμενο οπως λες οτι ειναι.

 

εγω στη θεση σου θα ελεγα σε αυτον που στο εδωσε " φιλε ειναι κλεμμενο το διαπιστωσω οτι ειναι και αν δε μου δωσεις τα χρηματα μου πισω ως αυριο παω νομικα να σε καταγγειλω" αυτο θα του ελεγα εγω του μεσιε+να το αναφερω εδω το ονομα του και στους υπευθυνους να προσεχουμε οι υπολοιποι. και αν δε στα δωσει κτλπ τοτε προχωρα το,το θεμα! 

 

καλα ξεμπερδεματα! και πόσο στο πουλησε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αυτός είναι από Ορεστιάδα και το τηλέφωνο δεν το είδα. Όταν ήρθε εγώ δεν ήμουν σπίτι για να δω την κατάσταση του. Όταν του είπα ότι αυτό είναι σε άσχημη κατάσταση μου είπε ότι ο καθένας έχουμε διαφορετικά κριτήρια για το άριστη κατάσταση!!! Και όταν του είπα ότι το τζάμι που ήταν σηκωμένο από την μια πλευρά δεν το είδες; τότε μου απάντησε ότι ήταν το πρώτο iphone που είχε και δεν ξέρει από αυτά και αν δείτε στο προφίλ του έχει πουλήσει κι άλλα iphone οπότε είναι και μεγάλος ψεύτης!!!

2) Μου είπε ότι το πήρε από το εξωτερικό με κάρτα μέσα O2 (μιας και ήταν κλειδωμένο) και δεν ξέρει την ιστορία του. Άλλο δεν ξέρω την ιστορία του και άλλο το πουλάω και ας είναι και κλεμμένο (που πιστεύω ότι το ξέρει και ο ίδιος για αυτό και το πουλούσε σε αυτή την τιμή). Πήγα να το ξεκλειδώσω και αυτός που τα ξεκλειδώνει μου είπε ότι δεν μπορεί να το κάνει γιατί είναι blocked. Δεν το αρνήθηκε ο πωλητής ούτε για λίγο. Και πιστεύω ότι ήδη είχε δοκιμάσει και μόνος του και γνώριζε το τι συμβαίνει με το κινητό.

3) Ορίστε ο χρήστης: http://www.insomnia.gr/user/218441-petros29/

     Ορίστε και η αγγελία: http://www.insomnia.gr/classifieds/apple/iphone/117973-iphone-4-32gb/

4) Με πειράζει και η αξιολόγηση πάρα πολύ μιας και έκανα την μ@λ@κια και το πήρα και το πιο πιθανόν να έχασα τα λεφτά μου αλλά γιατί να επιτρέπουν σε έναν τέτοιον να στιγματίζει το προφίλ μου που από την πλευρά μου δεν έχω κάνει κάτι στραβό! Τι έπρεπε να κάνω δηλαδή? Να πω και ευχαριστώ??? Και γιατί αφού του έχω κάνει αναφορά κανένας Admin δεν έχει λάβει υπόψη του την αναφορά μου?

 

Από την πλευρά μου φταίω γιατί το πήρα χωρίς συνάντηση!

Νομική καταγγελία γνωρίζει κανείς πως γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπέρα! Αγόρασα πρόσφατα ένα iphone από ένας εδώ μέσα το οποίο έλεγε σε άριστη κατάσταση αλλά ήταν σε άσχημη κατάσταση και εκτός από αυτό ανακάλυψα ότι ήταν και κλεμμένο! Του ζήτησα να το γυρίσω πίσω και μου είπε ότι και βέβαια ΔΕΝ το παίρνει πίσω! Όπως καταλαβαίνετε του έκανα αρνητική αξιολόγηση για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι μην την πατήσουν όπως και εγώ! Πως μπορεί ένας τέτοιος πωλητής να κάνει τώρα σε εμένα αρνητική αξιολόγηση και γιατί το δέχονται οι Admin? Του έκανα αναφορά για την αξιολόγηση που μου άφησε αλλά κανένας δεν ασχολήθηκε με αυτό το πράγμα! Δηλαδή και εξαπατήθηκα από τον χρήστη αλλά και είχε το δικαίωμα να μου αφήσει αρνητική αξιολόγηση????

 

Καλώς ή κακώς, δεν μπορούμε να ελέγξουμε τη βασιμότητα κάθε "καταγγελίας" και κάθε θετικής ή αρνητικής αξιολόγησης. Το forum δεν μπορεί να αναλάβει το ρόλο του δικαστηρίου ή του μεσολαβητή. Εάν κάποιο μέλος έχει υπόνοια ότι εξαπατήθηκε μπορεί να απευθυνθεί στις αρμόδιες αρχές.

 

Αυτό που πρέπει να γίνει αντιληπτό όμως είναι ότι, για κάθε αξιολόγηση, το μέλος που δέχεται αξιολόγηση δικαιούται να απαντήσει και να καταθέσει τη δική του άποψη για το θέμα. Συνεπώς δεν υπάρχει έδαφος για εκκλήσεις προς τους admin να αφαιρέσουν αρνητικές αξιολογήσεις. Όπως επίσης δεν έχει νόημα να καλείτε τους admin να διαβάσουν τα προσωπικά σας μηνύματα: δεν μπορούμε να το κάνουμε και δεν το κάνουμε. Απλό.

 

Καλή συνέχεια. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...